Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Ma doare si inteapa tot corpul, va rog putina atentie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
davio2005

davio2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2010
Salut, m-am decis sa scriu pe acest forum fiindca e singurul loc din online-ul romanesc unde as putea primi niste raspunsuri logice, si poate la sigur.

Am 18 ani , 174 si 54 de kg, fumez de 3 ani si tot de atunci nu mai am practicat nicio activitate fizica intenta din pricina unor probleme la un genunchi ( motiv pt care am pus si gura pe tigare ca fraierul atunci )

Povestea sta cam asa:

Dupa noul program de vacanta am inceput sa stau treaz noaptea si sa dorm ziua. Somul de 9-12 ore mi-l faceam fara probleme si nu manifestam semne de oboseala; singura problema era ca aveam un program de somn total dezordonat.

pe 14 iulie, vreau sa ma culc ca deobicei la 6 A.m. si ma pun in pat. Trece o ora, doua, cinci... nu adorm. Pe la ora pranzului simt ca imi este rau si ca am o senzatie de lesin si senzatii de greata. Ma pun in pat si tot nu adorm, suna mama la doctor si ii se spune ca este o cadere de Calciu din cauza oboselii si a caldurii. Iau calciu, o fiola din acela intravenos recomandat de medic si ceva pt greata si reusesc sa adorm.

A 2-a zi ma trezesc  dupa 15 ore de somn, cu o senzatie de slabiciune  si reusesc sa raman treaz aproxiamtiv 6-7 ore timp in care am fumat o singura tigare. Ma culc si mai dorm vreo 6 ore.

In a 3-a zi ajung la doctor unde mi-a  dat sa fac analize. ----> de specificat ca au iesit toate bune: calciu,magneziue,vitamian b12, enzime ale muschilor ( nu stiu care,ce , cum) cele de sediemnte din urina sau pt infectie urinara. SIngura analiza ce  nu era buna, era una ce  defineste proteinele procesate de ficatu sau ceva de genul, care ar indica un consum prea mare de proteine : limita era 133 si eu aveam 173.

in aceasi zi mi-au luat analizele si brusc mi se face rau in staita de autobuz, ametelei greata, dureri toracice. Ajung acasa, imi iau tensiunea si aveam 10 cu 5 si 65 de pulsuri. Eram extrem de obosit, parca alergasem 10 km prin desert cu greutati in spate, m-am culcat relativ repede.

In zilele ce au urmat durerile toracice  ( zona pieptului ) se intensificau in durata si intensitate. tensiunea varia de la o ora la alta, ba aveam 10 cu 5,6 ba 12 cu 7-8. Pur si simplu stateam normal in casa, departe de caldura si soare, linistit, odihnindu-ma si ma apucat senzatiil de slabiciune, urmate imediat de schimbarea tensiunii.

Am reinceput sa fumez mai mult ca in ultimile 7 zile si am observar ca variatiile respective nu mai erau asa de dese. Apoi am aflat ca sevrajul nicotic se manifesta si prin scaderea tensiunii arteriale si am facut o conexiune... poate o fi de la asta, mi-am spus eu...

Urmeaza partea interesanta.

Sunt obisnuit de 1 an si ceva sa am dureri si intepaturi mici, multe si scurite timp de 2-15 minute sau lungi si puternice tot 2-15 minute in partea stanga a pieptului. Am fost la cardiolog acum ceva vreme si nu am nimic, ce ar putea face sa ma doara in halul asta. Deci inima nu are nimic.   Avand in vedere ca nu era o senzatie suparatoare  desi aparea in cele mai neasteptate momente, am trecut cu vederea.

Dupa ce am inceput sa ma simt mai bine fizic din punct de vedere al odihnei, respectarea programului de masa etc au inceput durerile pe care le am si acum cand scriu.

Prima data a debutat cu dureri in partea stanga ca de obicei combiante cu durerea toracica ( ma doare la apasare exact acolo de unde poti apsa cand se termina membrana sau cartilajul.. ce o fi ) apoi durerea incepe incet incet sa se duca si in partea inimii; pur si simplu ma durea tot " peretele " si ma intepa.

in situatia asta am stat cateva zile, fara sa se schimbe nimic.

In cursul a cateva zile a inceput sa ma intepe muschii mainilor, sa ma doara cotul si degetele mainilor, sa am senzatia ca imi baga cineva un am prin piele in zona ficatului si a splinei,  sa ma doara zona pelviana.

ieri stateam linsitit pe un scaun  si simt cum incepe inima sa imi bata tare si  mi se inclesteaza maxilaurl.. era greu de miscat si am zis ca era prea mult. M-am dus la medic.

Mi-a zis ca analizele sunt ok, ma pus sa ridici mainile, sa ma misc stanga,dreapta si sa respir, ma durea zona toracica. Mi-a facut un EKG care a iesit ok si mi-a spus ca am  o durere scheletica. Mi-a dat sa iau nurofen pt dureri si Losec timp de 30 de zile in caz ca  as avea ceva la stomac si ca toate variatiile alea de tensiune erau  normale pt ca aveam atacuri de panica din pricina anxietatii. Ce e drept, am avut cateva luni mai... nefericite  din pricina unor problemele personale dar chiar asa de patrunzatoare sa fi fost ele? De fel sunt pozitiv, imi place sa rad desi sunt de fel, un om serios, imi place socializarea, n-am probleme asa mari incat sa ma faca sa imi pierd firea, imi place psihologia si chiar am invatat sa ma controlez moral si psihic.

acum... senzatiile de intepaturi au ajuns si pe la picioare, pieptul in continuare ma doare insa ceea ce ma speriat foarte multe ca dupa ce am mancat, m-am uitat la un film din dintr-o data parca mi-ar fi bagat cineva un cutit in partea stanga a capului... asa pot compara durerea... m-am speriat si m-am calmat de moment insa incep sa am anumite semne de intrebare. Ok, torace, maini, picioare.. dar capul ?  

zilele viitoare trebuie sa fac ecografie abdomen superior si inferior insa pana atunci  vreau sa am temele facute de acasa, fiindca nu mai am incredere in medicii romani, fie de stat sau privati. de 2 saptamani stau numai in casa fiindca mi-e teama ca mi se face rau intr-un moment neasteptat si exact acum cand incepusem sa imi fac si eu planuri pt o escapada la mare cu prietenii, incepe corpul sa dea alte semne, din ce in ce mai multe.

ma ingrijoareaza starea asta fiindca intru in a 12-a si nimeni nu o sa  imi dea bacul de mila pt starea asta.

I s-a mai intampalt cuiva ceva asemanator si poate sa imi spuna ce a descoperit?
cunoste cineva cauzele ?

orice idee este binevenita  si multumesc ca ati citit tot

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007

 davio2005, on 29th July 2010, 01:46, said:

Salut, m-am decis sa scriu pe acest forum fiindca e singurul loc din online-ul romanesc unde as putea primi niste raspunsuri logice, si poate la sigur.

Am 18 ani , 174 si 54 de kg, fumez de 3 ani si tot de atunci nu mai am practicat nicio activitate fizica intenta din pricina unor probleme la un genunchi ( motiv pt care am pus si gura pe tigare ca fraierul atunci )

Povestea sta cam asa:

Dupa noul program de vacanta am inceput sa stau treaz noaptea si sa dorm ziua. Somul de 9-12 ore mi-l faceam fara probleme si nu manifestam semne de oboseala; singura problema era ca aveam un program de somn total dezordonat.

Trece o ora, doua, cinci... nu adorm. Pe la ora pranzului simt ca imi este rau si ca am o senzatie de lesin si senzatii de greata. Ma pun in pat si tot nu adorm

A 2-a zi ma trezesc  dupa 15 ore de somn, cu o senzatie de slabiciune  si reusesc sa raman treaz aproxiamtiv 6-7 ore timp in care am fumat o singura tigare. Ma culc si mai dorm vreo 6 ore.
In cursul a cateva zile a inceput sa ma intepe muschii mainilor,
ieri stateam linsitit pe un scaun  si simt cum incepe inima sa imi bata tare si  mi se inclesteaza maxilaurl.. era greu de miscat si am zis ca era prea mult. M-am dus la medic.

Mi-a zis ca analizele sunt ok, ma pus sa ridici mainile, sa ma misc stanga,dreapta si sa respir, ma durea zona toracica. Mi-a facut un EKG care a iesit ok si mi-a spus ca am  o durere scheletica.

I s-a mai intampalt cuiva ceva asemanator si poate sa imi spuna ce a descoperit?
cunoste cineva cauzele ?

orice idee este binevenita  si multumesc ca ati citit tot


Dupa cum spui si tu , esti foarte dezordonat in privinta somnului.Somnul de noapte nu echivaleaza cu somnul de zi datorita unor campuri electromagnetice generate de prezenta soarelui chiar daca te afli intr-o camera complect camuflata. O noapte pierduta se poate recupera la varsta ta dormind patru nopti pline la rand de cate 8 sau 9 ore. Organismul resimte acest lucru si consuma calciu si zaharul mai abundent ducand la crize de hipocalcemie si hipoglicemie cu stari de greata , ameteli , palpitatii, furnicaturi si intepaturi in diferite parti ale corpului. Se instaleaza treptat astenia neurocirculatorie cu scaderi de tensiune si moleseala. Organismul incearca sa faca fata dar tu nu-l ajuti.Trebuie sa ai vointa sa te culci seara cel tarziu la ora 23 si cu autosugestie fara sa te gandesti undeva anume sa poti adormi. La inceput va fi mai greu pana vei reusi. Nu trebuie sa te inervezi ca nu poti adormi imediat. Persevereaza si ai sa reusesti. Inainte de culcare spala pisioarele cu apa rece si pana in brau pe piepr freacate cu un burete udat cu apa ca da vara.Cand te sui in pat bea o ceasca de ceai de tei infuzie.Nu-ti recomand Nurofen sau alte pastile ca i-ti slabesc tonusul ,scade tensiunea si te deregleaza mai rau.
In privinta somnului sa stii ca spre exemplu cainele trebuie sa doarma 20 de ore pe zi altfel innebuneste si o ia razna . Omul are organismul asemanator dar ritmul biologic este mai lent cam de trei ori. Oameni care au incercat sa bata recordul la nesomn au ajuns la spital cu dereglari puternice in primul rand la sistemul nervos care asigura functionarea intregului proces metabolic din organism.
Somnul de noapte la aceiasi ora ,masa , si inviorarea de dimineata , sunt niste elemente esentiale.
Nu astepta sa ajungi la coma si ia masuri acum cat inca nu e prea tarziu. Nu are nimic nici inima nici alte organe nu au nimic. Fa cum am scris si va fi bine.
Succes!

  Prof. Dr. V.M

#3
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009
de la ce vine prof dr? de curiozitate..

#4
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Profesor doctor
e greu de dat seama?

#5
dricsulescu

dricsulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 02.07.2009

 paznicmare, on 29th July 2010, 09:04, said:

Profesor doctor
e greu de dat seama?
ma refeream de la ce specializare.

#6
manubabanu

manubabanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.06.2006
Cum te mai simti?
Poate lasi un mesaj aici cu ce masuri ai luat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate