Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Cine m-a Inervat azi

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
11980 replies to this topic

#11539
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Stimabile, dacă tu consideri că șoferul cu Audi a procedat corect depășind pe linie continuă într-o curbă fără vizibilitate, atunci eu nu mai am nimic de spus.
Drumuri bune să aveți.

#11540
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
A procedat corect depasind o caruta in curba si pe unul care mergea la fel ca caruta.
Macar nu te mai mira de cei care merg normal!

#11541
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Hai să nu exagerăm! Nu poți spune că acea depășire a fost normală! Da, că putea fi făcută depășirea (chiar și pe linie continuă, vorbim totuși de o căruță) e una, dar modul în care a fost făcută e departe de a fi normal!
Nici eu nu consider că ammazon a procedat firesc în situația dată, în astfel de situații se poate ieși usor spre stînga pentru a mări unghiul de vizibilitate, iar apoi, ținînd cont și de diferența între cîteva zeci (sau sute) de cai-putere și o mîrțoagă amărîtă și dacă depășirea poate fi efectuată în siguranță, go planet! Mă rog, eu așa fac de obicei, dar ăsta sînt eu...

#11542
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
@crislacor
depinde de fiacare sofer cum isi simte masina, indiferent de cati cai putere are....

#11543
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcrislacor, on 14 mai 2017 - 22:45, said:

în astfel de situații se poate ieși usor spre stînga pentru a mări unghiul de vizibilitate, iar apoi, ținînd cont și de diferența între cîteva zeci (sau sute) de cai-putere și o mîrțoagă amărîtă și dacă depășirea poate fi efectuată în siguranță, go planet! Mă rog, eu așa fac de obicei, dar ăsta sînt eu...

Pai poate exact asta a facut ala cu Audi. A vazut ca poate sa depaseasca si a depasit. De ce sa mai stai dupa o caruta care se misca cu 10km/h? Se vede clar ca a avut timp sa depaseasca fara sa incurce pe nimeni, ba chiarmai depaseste o caruta la finalul filmului.

View Postarg, on 15 mai 2017 - 11:37, said:

@crislacor
depinde de fiacare sofer cum isi simte masina, indiferent de cati cai putere are....
De acord. Asta nu inseamna ca ala cu Audi trebuie blamat pentru ca ammazon nu isi simte masina.

#11544
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ammazon avea voie sa depaseasca acea caruta pe linia continua cand a avut vizibilitate de minim 25 metri. Dar nu avea si obligatia sa faca asta (depasirea nu e niciodata obligatorie).
Audi, in schimb, nu avea voie sa depaseasca un autovehicul pe linia continua.

Daca eram in locul lui Ammazon, depaseam. Daca eram in locul celui cu Audi, asteptam.

#11545
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009

View PostSineNomine, on 15 mai 2017 - 12:32, said:

Pai poate exact asta a facut ala cu Audi. A vazut ca poate sa depaseasca si a depasit. (...)
La viteza cu care apare în filmare, e clar că a venit lansat. Iar dacă a venit lansat, fără prea multă vizibilitate în curbă la dreapta, nu prea e în regulă mișcarea...
Cît despre „timp suficient”, da, în această situație a avut destul... dar dacă venea un „reisăr” (vorba unui coleg de pe aici), pe care în mod categoric nu ar fi avut cînd să-l vadă, cum era? Tocmai de-asta depășirile se fac doar atunci cînd pot fi efectuate în siguranță, asta însemnînd că elimini pe rînd toți acei „dacă” ce apar în evaluarea manevrei...Posted Image

View Postdanvlas, on 15 mai 2017 - 12:36, said:

(...)
Audi, in schimb, nu avea voie sa depaseasca un autovehicul pe linia continua.
(...)
Corect! Deși se practică...Posted Image

#11546
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcrislacor, on 15 mai 2017 - 13:15, said:

.... elimini pe rînd toți acei „dacă” ce apar în evaluarea manevrei...Posted Image
si daca in fata carutei era un tir sau un tractor agricol cu doua remorci.....?

Edited by arg, 15 May 2017 - 13:31.


#11547
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Atunci...

View Postdanvlas, on 15 mai 2017 - 12:36, said:

(...) nu avea voie sa depaseasca un autovehicul pe linia continua.
(...)

Nu...?Posted Image

#11548
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Tractorul agricol nu e autovehicul ;)

#11549
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcrislacor, on 15 mai 2017 - 13:15, said:

La viteza cu care apare în filmare, e clar că a venit lansat. Iar dacă a venit lansat, fără prea multă vizibilitate în curbă la dreapta, nu prea e în regulă mișcarea...
Cît despre „timp suficient”, da, în această situație a avut destul... dar dacă venea un „reisăr” (vorba unui coleg de pe aici), pe care în mod categoric nu ar fi avut cînd să-l vadă, cum era? Tocmai de-asta depășirile se fac doar atunci cînd pot fi efectuate în siguranță, asta însemnînd că elimini pe rînd toți acei „dacă” ce apar în evaluarea manevrei...Posted Image

Corect! Deși se practică...Posted Image

Aiurea... Nu a venit lansat si nici nu avea viteza foarte mare. Pare mare doar prin comparatie cu cei 10km/h ai carutei. Eu cred ca cel cu Audi a avut timp sa se asigure si a intrat in depasire stiind ca nu este vreun pericol.
Sunt unul dintre cei care nu risca nimic in trafic. Dar asta nu inseamna ca o depasire facuta incalcand codul rutier este neaparat si periculoasa.
Problema nu ar fi aparut daca ammazon ar fi facut depasirea la timp.

#11550
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanvlas, on 15 mai 2017 - 14:14, said:

Tractorul agricol nu e autovehicul Posted Image
corect, nu este autovehicul nu trebuie inmatriculat si nici nu trebuie permis pentru el, dar te face terci...

#11551
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postarg, on 15 mai 2017 - 13:31, said:

si daca in fata carutei era un tir sau un tractor agricol cu doua remorci.....?

S-ar fi vazut de departe...
Si doar nu crezi ca un tir ar merge cu 10 km/h?

#11552
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSineNomine, on 15 mai 2017 - 14:44, said:

Problema nu ar fi aparut daca ammazon ar fi facut depasirea la timp.
ammazon nu si-a asumat un risc, bravo lui legal a procedat corect,
la iesirea din curba a vazut ca are masini care vin din contra sens, poate la vazut si pe speedy gonzales ca depaseste din spatele lui....

View PostSineNomine, on 15 mai 2017 - 14:45, said:


S-ar fi vazut de departe...
Si doar nu crezi ca un tir ar merge cu 10 km/h?

in curba aia? ce sa vada? doar daca mergea pe contrasens ca ala care a depasit ....

#11553
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012

View Postarg, on 15 mai 2017 - 14:48, said:

ammazon nu si-a asumat un risc, bravo lui legal a procedat corect,
la iesirea din curba a vazut ca are masini care vin din contra sens, poate la vazut si pe speedy gonzales ca depaseste din spatele lui....

La secunda 44 si ala din caruta ii facea semn ca poate sa treaca. Nu era niciun risc sa se traga usor spre stanga si sa vada daca poate sa depaseasca. Chiar depasirea celui cu Audi este o dovada in sensul asta. Eu zic ca ammazon a gresit ca nu a depasit mai din timp.

View Postarg, on 15 mai 2017 - 14:48, said:

in curba aia? ce sa vada? doar daca mergea pe contrasens ca ala care a depasit ....

Daca ar fi fost un tir inaintea carutei la inceputul filmuletului,ar fi fost la cateva sute de metri, poate chiar un kilometru mai departe in momentul in care a depasit Audi.

#11554
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSineNomine, on 15 mai 2017 - 14:55, said:

La secunda 44 si ala din caruta ii facea semn ca poate sa treaca.....
tu iti risti viata ca-ti face un carutas semn sa treci ?

iar la secunda 49 eu vad deja masina alba care vine din fata ..... soferul a vazut-o inaintea carutasului care e mult in dreapta....

Edited by arg, 15 May 2017 - 15:04.


#11555
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Nu, dar eu as fi fost demult inaintea aluia cu Audi.

#11556
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Am zis că nu mai comentez pe marginea acestui subiect dar mă simt obligat să mai fac câteva precizări:
1- În acea curbă, pe care o cunosc foarte bine, au avut loc foarte multe accidente de-a lungul timpului, unele cu pierderi de vieti omenești, tocmai din această cauză și anume că unii șoferi nu știu ce înseamnă prevenția.
2- Cel cu Audi a venit ca un bezmetic din spate, m-a văzut foarte târziu și m-a evitat depășindu-mă, fără a-și da seama că eu aveam un vehicul în față. Doar o secundă a lipsit ca acesta să intre frontal în cel cu dubița.
3- Niciodată nu am încredere în cei care îmi fac semn că pot depăși. Prefer să mă asigur eu. Dacă consider că o manevră este riscantă și îmi poate pune viața în pericol, atunci nu o fac.
4- Nu cred că e relevant ce mașină conduc. Nu conduc ca un descreierat, nu încurc circulația, însă țin la viața mea și a celorlalți colegi de trafic.
5- Dacă vă uitați cu atenție pe filmare, se vede cum trag de volan dreapta când intră Audi în depășire.

Edited by ammazon, 15 May 2017 - 21:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate