Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cine m-a Inervat azi

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
11978 replies to this topic

#11557
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Raman la parerea ca puteai sa depasesti caruta fara niciun fel de risc.
Una este sa conduci ca un descreierat si alta este sa conduci rapid, dar fara sa iti asumi riscuri inutile.
Cred ca cel cu Audi nu a gresit facand depasirea, doar a incalcat regulamentul...
Nu ar fi incalcat regulamentul daca tu ai fi facut depasirea carutei la timp.

#11558
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ammazon
am vrut sa scriu ca poate chiar ai antecedente in curba aia si se pare ca ai, o cunosti bine, e frustrant sa te oprest in spatele unei carute dar experieta isi spune cuvantul....

@SineNomine
insisti in prostia ta, ammazon face naveta pe acolo sau ceva similar, poate a depasit de 3-4-10 ori si dupa ce sa pomenit cu un camion in fata s-a linistit, a prins frica de mizaria aia de curba, asa cum este si normal.
tu poate treci o data pe acolo, el trece zi de zi si vrea sa ajunga intreg acasa,
sa zicem ca riscul e de 1% pentru tine e nesemnificativ pe pentru el inseamna sa aiba 7.08 accidente mortale pe an.

Edited by arg, 15 May 2017 - 21:12.


#11559
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Din fericire nu am antecendente în acea curbă dar am fost martor la multe tamponări. Prefer să fiu excesiv de precaut decât să plâng mai apoi.

Edited by ammazon, 15 May 2017 - 21:11.


#11560
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postammazon, on 15 mai 2017 - 21:10, said:

Din fericire nu am antecendente în acea curbă dar am fost martor la multe tamponări. Prefer să fiu excesiv de precaut decât să plâng mai apoi.
corect, nu ai fost tu implicat dar ai vazut accidentele/urmarile si te-au marcat, tot la capitorul antecedente le bag...

#11561
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

View Postarg, on 15 mai 2017 - 21:07, said:

@SineNomine
insisti in prostia ta,

Am folosit un limbaj echilibrat in a-mi expune punctul de vedere.  Ai report pentru ce ai scris mai sus.


Din cauza unora ca ammazon pot aparea situatii pe care chiar el le reclama.
Putea sa depaseasca de multe ori pana sa apara cel cu Audi, dar nu a facut-o din... chiar nu stiu ce motiv... poate doar ii era lene sa accelereze.
Problema este ca cei ca el pot provoca accidente prin delul in care privesc circulatia pe drumurile publice.
In aglomeratia din zonele urbane cei la el sunt cei care provoaca intarzieri, aglomeratii si intersectii blocate.

Edited by SineNomine, 15 May 2017 - 21:26.


#11562
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSineNomine, on 15 mai 2017 - 21:20, said:

Am folosit un limbaj echilibrat in a-mi expune punctul de vedere.  Ai report pentru ce ai scris mai sus.
tu nu intelegi ca dupa ce vezi moatea cu ochii tai pe urma sufli si in iaurt....

in curba aia au murit oameni las-o mai usor ...

Edited by arg, 15 May 2017 - 21:27.


#11563
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Ba da. Pot intelege asta.
Tu poti intelege situatia despre care vorbim?

#11564
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am un coleg care a prins polei aici si de fiecare data cand trecea pe acolo isi facea cruce.

View PostSineNomine, on 15 mai 2017 - 21:27, said:

Ba da. Pot intelege asta.
Tu poti intelege situatia despre care vorbim?

da pui frana si mergi in spatele carutei.... pana cand ai vizibilitate...

Edited by arg, 15 May 2017 - 21:36.


#11565
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
SineNomine - mai intai iti verifici limbajul si abia apoi sa ai pretentia ca si ceilalti sa iti vb frumos. iar aici ma refer la faptul ca din primele postari ai catalogat ca si "tolomac" pe colegul care a preferat sa mearga prudent si sa nu-si riste viata. insa atunci cand colegul arg iti explica riscul, te ofensezi si raportezi. fii baiat bun si regandeste exprimarile care le folosesti pe forum.

#11566
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Tocmai despre risc am vrut sa vorbesc inca de la prima postare pe acest subiect. Cer scuze pentru "tolomac", dar chiar nu cred ca asta este un termen ofensator.
Nu exista niciun risc in a depasi caruta aia.
Audi nu ar fi fost in situatia sa depaseasca un autovehicul si o caruta, daca ammazon ar fi depasit la timp acea caruta care se deplasa cu doar 10 km/h.
Cateodata prudenta excesiva poate avea urmari...

P.S. Nu eu am pus filmuletul in care ammazon sta 50 de secunde sa depaseasca o caruta care se deplasa cu 10km/h, ci chiar el.
Sa-si asume problemele pe care le are cand conduce si sa nu ponegreasca pe cei care vor sa circule cu adevarat pe drumurile publice.

View Postarg, on 15 mai 2017 - 21:34, said:

am un coleg care a prins polei aici si de fiecare data cand trecea pe acolo isi facea cruce.



da pui frana si mergi in spatele carutei.... pana cand ai vizibilitate...

El nici macar nu a incercat sa aiba vizibilitate... Doar a mers fix in spatele carutei.

Edited by SineNomine, 15 May 2017 - 21:45.


#11567
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
topicul nu prea dezbate astfel de discutii, insa iti zic atat, ca si sofer, fiecare e liber sa mearga prudent si sa ajunga la destinatie cu propria masina, nu dupa ce l-a curatat 112 de pe sosea. cand cei mai viteji isi asuma riscurile, atunci sa si le asume doar pt ei, sa nu-i ia si pe altii cu ei.

#11568
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@SineNomine
eu m-am uitat de 3 ori la filmul ala pana am inteles ce s-a intamplat, tu nu ai avut rabdare nici macar cat sa-l vezi o data complet.

#11569
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostSineNomine, on 15 mai 2017 - 14:55, said:

Eu zic ca ammazon a gresit ca nu a depasit mai din timp.
Eu cred ca nimeni nu are dreptul sa critice pe cineva care nu a incalcat nici o regula. Atunci cand o sa gasesti articolul din codul rutier pe care l-a incalcat colegul, atunci esti invitatul meu sa-ti dai cu parerea.
Prea multi nerabdatori pe sosele.

#11570
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu zic sa oprim offtopicul. daca vreti sa continuati dezbaterea, desi nu e o dezbatere in sine, unul respectand regulile de circulatie si fiind constient de pericole, iar altul/altii care ii sar in cap ca nu a fost "smecher", continuati pe topicul asta

#11571
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Si cu asta inchei discutia pe acest subiect.
Nici prin cap nu mi-a trecut sa-l acuz pe ammazon ca nu a fost smecher sau ca nu a riscat sa se bage in depasire. Nici eu nu imi asumi riscuri in trafic.
Dar se vede clar ca putea sa depaseasca fara niciun fel de probleme. Toti avem momente de lene cand ne e greu chiar si sa apasam pedala de acceleratie. Il pot intelege din punctul asta de vedere, dar asta nu inseamna ca cel cu Audi, desi a depasit contrar regulamentului, si-a asumat riscuri inutile.
Cu totii incalcam regulamentul in diferite imprejurari. Nu va da-ti mai sfinti decat...

Imi cer scuze pentru interventiile de aici. Nu credeam ca pot fi intelese altfel decat am tot spus.

P.S. https://dexonline.ro/definitie/tolomac

Quote

TOLOMÁC, -Ă, tolomaci, -ce, s. m. și f., adj. (Fam.) (Om) molâu, bleg, tont. – Et. nec.
sursa: DEX '09  adăugată de blaurb.  acțiuni

A fi molau nu cred ca este o jignire pentru nimeni.
Sa faci prost pe cineva, este o jignire.

Edited by SineNomine, 16 May 2017 - 09:57.


#11572
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@SineNomine
o cauti cu lumanarea....

#11573
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ieri, virez la dreapta pe o bretea dintr-un european sa intru pe un judetean. Din fata mea, cateva masini aliniate sa vireze la stanga, pe acelasi drum judetean. Am Cedeaza Trecerea, iar in spatele meu e spatiu suficient ca cel putin doi dintre cei care vireaza stanga sa se bage fara probleme, deci opresc. Cand colo, prima masina care vira opreste si ea, iar tanti de la volan incepe sa se ratoiasca la mine sa trec. Ii arat semnul si o invit sa treaca. Ea incepe sa ma claxoneze. Ii mai arat o data semnul. Ala din spatele ei claxoneaza. Ala din spatele meu care ajunsese in intersectie claxoneaza, ca era blocat. Tanti face spume la gura si, pana la urma, demareaza in tromba. Mirific.

Edited by danvlas, 23 June 2017 - 09:04.


#11574
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am vazut articolul asta:
https://youtu.be/OuzQixxJX1U?t=83
stie cineva locatia?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate