Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Averea B.O.R.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
409 replies to this topic

#19
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postjohnnyboo, on 23rd July 2010, 01:04, said:

* participatii la peste 15 firme din sectoarele hotelier, media, energie, agricol, industria lemnului sau constructii
Ma intreb cum a ajuns Biserica sa detina asemenea lucruri. Pur investitii, nu ?

Cu ce obraz poate detine hoteluri, unde se stie ca se practica "preacurvia" si prostitutia si consumul de alcool ?
Cu ce obraz detine actiuni la media, unde se dau reclame si filme cu dezbracate si drogati si care numai mesaje ortodoxe n-au.
Cu ce obraz detine actiuni in industria lemnului, cand inclusiv din cauza defrisarilor au loc atatea inundatii an de an.

#20
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalalaltu, on 23rd July 2010, 13:10, said:

AMDG, eu n-am sustinut ca BOR ar fi singura mafie. Si Vaticanul la un moment dat avea actiuni la o fabrica de prezervative. Dar, ma rog, cat timp gasesc destui fraieri...

Adevarul e ca statul are nevoie de BOR mai mult decat BOR de stat - si au o relatie simbiotica ( in Rusia relatia stat-ortodoxie e la paroxism ), din simplul motiv ca statul are nevoie de o religie ce sa indemne la mentinerea ordinii si plata impozitelor in locul uneia gen MISA. Pana si Stalin a mentinut biserica din acest motiv - intuind nevoia oamenilor de religie.

#21
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postalalaltu, on 23rd July 2010, 13:27, said:

Popa e platit de stat. Un fel de bugetar, daca vrei. Si e platit sa faca ceva. De ce sa-i mai bagi tu ("la negru") bani in buzunar daca asta e slujba lui?

Doar jumatate din salariu este de la buget, restul e din fondurile BOR, da ia zi-mi, la facultate de ce se mai platesc taxe de inscriere si taxe de scolarizare, ca si ele tot de la buget sunt alimentate, nu? A, acolo nu ajung banii dar la biserica unde sunt trimisi mult mai putini bani de la buget decat pt. educatie, ajung?

Ar trebui sa cer chitanta cand bag 1 leu in cutia milei? Dar cand dau la popa ca vine cu boboteaza? Oamenii dau pentru ca asa li se pare politicos, simt nevoia sa isi aduca si ei obolul, ce e rau sau imoral in asta? Cand chemi popa la tine acasa pentru o slujba sau o spovedanie, pt cineva pe moarte, e platit de stat? Nu ti se pare ca omul ala iti face un serviciu?


Stii ca un cantaret bisericesc primeste putin peste 400 lei salariul sau un popa de tara trebuie sa aduca bani de acasa pentru nevoile bisericii? Ti se pare ca toti sunt patriarhi si episcopi si umbla numai cu masini straine?



View PostSelam, on 23rd July 2010, 13:30, said:

Cu ce obraz detine actiuni la media, unde se dau reclame si filme cu dezbracate si drogati si care numai mesaje ortodoxe n-au.

Hai ca esti penibil, exista posturi radio si TV ale bisericii, nu cred ca ai vazut acolo filme cu dezbracate si drogati.

#22
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postturcoctonul, on 23rd July 2010, 13:12, said:

Preturile difera de o parohie la alta si se negociaza, iar daca nu iti permiti gasesti si gratis, nu ramane nimeni neingropat sau necununat din lipsa de bani, sa fim seriosi.

Ca sa fim seriosi , sunt deja platiti pentru asta , au salarii . Si cand iti cere 2500 de lei pentru o cununie in Bucuresti , iti cam piere cheful de negociere .

@Selam , + 1 . Nu prea stiu cum e la voi , dar banuiesc ca nu e chiar ipocrizia in care se scalda BOR-ul .

#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,971
  • Înscris: 25.06.2007

View Postturcoctonul, on 23rd July 2010, 13:39, said:

Stii ca un cantaret bisericesc primeste putin peste 400 lei salariul
Cred ca nu vrei sa-l compari cu unul care lucreaza 8 ore x 5 zile/saptamana...

View Postturcoctonul, on 23rd July 2010, 13:39, said:

un popa de tara trebuie sa aduca bani de acasa pentru nevoile bisericii
Vad ca azi ai chef de glume :lol:

#24
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postturcoctonul, on 23rd July 2010, 13:42, said:

Hai ca esti penibil, exista posturi radio si TV ale bisericii, nu cred ca ai vazut acolo filme cu dezbracate si drogati.
Stiu de posturile TV si radio, dar acelea sunt o parte.
BOR detine actiuni, nu posturi. Adica posturile alea sunt o parte din ce detine BOR din media.

#25
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postlucifer76, on 23rd July 2010, 13:44, said:

Ca sa fim seriosi , sunt deja platiti pentru asta , au salarii . Si cand iti cere 2500 de lei pentru o cununie in Bucuresti , iti cam piere cheful de negociere .

Pai daca vrei in buricul targului, cu decor amenajat, chestii socoteli.... Du-te nene la o bisericuta mai modesta daca nu iti permiti.

#26
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Hai sa fim sobri. Cunosc cativa de la teologie din caminele studentesti. Deja atunci erau cei mai mari cheflii si curvari in toata zona. Acum is popi la tara. Le aduc babele si porcul si gaina. Probabil si nepoata daca se plictisesc seara. Poate ar fi trebuit  si eu sa ma fac popa.

#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Suntem egali in fata Domnului , pacat ca nu si in fata popilor . De ce m-as duce la periferie si nu la biserica de care apartin ?

#28
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View PostBogdan R, on 23rd July 2010, 13:44, said:

Cred ca nu vrei sa-l compari cu unul care lucreaza 8 ore x 5 zile/saptamana...

Nu, asta mananca doar o data la trei zile, ai dreptate. :deadtongue:

View PostBogdan R, on 23rd July 2010, 13:44, said:

Vad ca azi ai chef de glume :lol:

Pai probabil tu iti imaginezi ca la tara sunt botezuri, nunti si inmormantari in prostie si numai oameni cu dare de mana, in realitate nu e deloc asa. Sunt multi preoti de tara care sunt intretinuti de parinti si familie pentru ca nu pot sa achite lumanarile,  obiectele de pangar si alte cheltuieli de intretinere care in mod normal ar trebui achitate din fondurile parohiei.

#29
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postalalaltu, on 23rd July 2010, 13:49, said:

Poate ar fi trebuit  si eu sa ma fac popa.

Trebuie sa recunosc ca mi-a trecut si mie prin minte, dar mi s-a parut imoral ( Sf Paul de exemplu lucra ca sa se intretina si predica crestinismul in timpul liber )

#30
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu vad ce suparare au unii pe biserica din moment ce nu au nici o tangenta cu biserica!

#31
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

View Postlucifer76, on 23rd July 2010, 13:50, said:

De ce m-as duce la periferie si nu la biserica de care apartin ?

Pai du-te dar nu doar la nunta, botez se inmormantare. De cate ori ai platit cotizatia la biserica de care apartii? Nici nu ai auzit ca exista asa ceva, nu?

#32
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postturcoctonul, on 23rd July 2010, 13:55, said:

Pai du-te dar nu doar la nunta, botez se inmormantare. De cate ori ai platit cotizatia la biserica de care apartii? Nici nu ai auzit ca exista asa ceva, nu?

Spre surpriza ta stiu de cotizatie , doar la platitul cotizatiei , cu "donatia" de craciun boboteaza si parca cu pastele se mai intereseaza si popa de mine . Desi pe la catolici si protestantii din tarile calde mai trece popa pe acasa sa vada ce mai fac , cum o mai duc , ce probleme mai au , la noi se umbla doar dupa bani .

#33
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Da, mai ales in New York sau in Tokyo trece popa pe acasa la toata lumea sa se intereseze ce mai fac.

Edited by Dragon Warrior, 23 July 2010 - 13:03.


#34
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Tu stii macar unde e Tokio pe harta ?

#35
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ce facem, o punem de un mic flame? In Tokyo nu exista biserici ortodoxe sau crestini ortodocsi?

P.S. Tokio nu stiu unde este pe harta.

Edited by Dragon Warrior, 23 July 2010 - 13:10.


#36
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View PostSelam, on 23rd July 2010, 13:30, said:

Ma intreb cum a ajuns Biserica sa detina asemenea lucruri. Pur investitii, nu ?

Cu ce obraz poate detine hoteluri, unde se stie ca se practica "preacurvia" si prostitutia si consumul de alcool ?
Cu ce obraz detine actiuni la media, unde se dau reclame si filme cu dezbracate si drogati si care numai mesaje ortodoxe n-au.
Cu ce obraz detine actiuni in industria lemnului, cand inclusiv din cauza defrisarilor au loc atatea inundatii an de an.

Selam, calm down man...Esența creștinismului răsăritean n-o s-o găsești în toată foșgăiala asta mundană  de care te legi tu și alții de pe-aici. Dacă vrei să găsești simplitatea, pacea și smerenia ortodoxiei ia la picior munții patriei și o să ai frumoase surprize. Atât ca student la geografie, cât și ca om care și-a propus cu bună-credință să cunoască ceva despre spiritualitatea conaționalilor săi de altă religie.


Un exemplu, schitul Locurele de pe Muntele Gropul din Masivul Vâlcan:

[ http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/locurele-locurele-(3).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/locurele-locurele-(6).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/locurele-locurele-(4).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate