Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Green City sau Orasul verde.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1257 replies to this topic

Poll: Green City (283 member(s) have cast votes)

Va place Green City?

  1. DA, am facut o alegere inspirata (41 votes [14.44%])

    Percentage of vote: 14.44%

  2. NU, regret alegerea facuta (26 votes [9.15%])

    Percentage of vote: 9.15%

  3. NU stiu, nu locuiesc aici dar ma intereseaza (92 votes [32.39%])

    Percentage of vote: 32.39%

  4. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad ce au votat locatarii (125 votes [44.01%])

    Percentage of vote: 44.01%

Vote Guests cannot vote

#1225
locatar_green_city

locatar_green_city

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2013
Update:

Problemele de mai sus sunt reale. Dumitru Bucșaru are mari probleme și datorită lui avem și noi. Mai precis are sute de procese în derulare - se poate verifica pe site la judecătoria Buftea. Multe dintre ele sunt cu ”aprobare executare silită” pentru o parte din terenuri, clădirea showroom vânzări. Creditorii principali care cer executarea: Unicredit și CEC.

Asociația este însă în organizare și s-au făcut câțiva pași foarte importanți:
1. S-a obținut hotărâre ANRE prin care obligă ENEL să facă contracte individuale cu locatarii
2. S-a angajat societate nouă de pază (direct de către asociație)
3. Se poate intra din nou cu mașina și pe la poarta A dar nu se mai poate trece prin fața showroom
4. Iluminat public este din nou
5. Spațiul verde din centru (unde se construiesc acele căsuțe noi)  este accesibil pentru plimbări pe jos, cu bicileta, cu rolele pt toți.

Despre case:
Casele NEVA
- parter din caramida cu structura de beton.
- etaj din caramida cu structura de beton
- acoperiș din tablă ondulată tip sandwich - direct, fără nici o altă placă de beton pe post de tavan
- interiorul, inclusiv plafoanele sunt ”placate” cu gips-carton
- intre gips-cartonul de la etaj și acoperișul sandwich este aer - unii locatari au cerut vata minerală.
- acoperișul troznește deranjant la schimbările de tamperatură - dimineața/seara în special vara
- sus este destul de cald vara, dar nu mai cald ca într-un apartament la bloc - este nevoie de AC
- la parter nu este necesar AC-ul fiind răcoare
- izolație polistriren de 5cm, iarna este plăcut, podeaua nu este rece nici la parter, necesarul de încălzire - cam 350 lei/gaz pe lună de iarnă
- etaj - inaltime interioară - 3,38 m (iti sta tavanul in cap si dai cu capul de lustre)
- parter, 3,60m (confortabil)

Casele ”Sena”
- parter din cărămidă cu structură de beton
- etaj din OSB exterior, vată minerală, gips- carton interior pe structură de lemn - casele sunt lipite unele de altele
- acoperiș tablă tip lindab, osb, vată minerală, gips carton
- polistiren de 5 cm izolatie

Casele ”Sena din oaza verde” - aceeeasi poveste ca SENA dar au alt amplasemant, curte in spate mai mare DAR MARE ATENTIE etajul este făcut din gips-carton verde la EXTERIOR - vată minerală - Gips carton alb la interior. Unele au stat cu gips cartonul verde expus la ploaie aproape un an. Altele au stat cu armatura stalpilor expusa la intemperii o iarnă întregă.

Casele ”Tamisa” - sunt la fel ca NEVA numai că mai au o mansardă locuibilă. Prima casă (cea demo) are inclusiv mansarda din caramida si acoperis cu tigla. Urmatoarele au mansardele din OSB si acopris din tabla

Atitudinea dezvoltatorului:
Fapte:
- amenințări către locatari, vorbit urât, înjurături, nepermiterea accesului cu mașini cu marfă chiar cele pana în 3.5t (pentru amenajare curte, cu gresie, faianță etc)
- amenințări de deconectare de la apa rece - unele duse la îndeplinire prin luarea apometrului (deși nu există contract de furnizare apă)
- colactare bani pentru energie electrică (refacturare) și nevirarea lor la enel (din Mai COMAICO nu a mai plătit nimic la ENEL deși majoritatea locatarilor au plătit către Comaico energaia electrică)
- nu intervine la probleme gen ”canalizare înfundată”, solicitare de garanție pentru diverse probleme la casele cumpărate - consideră că nu este treaba dezvoltatorului
- drum de servitute trecut în contract care nu există în realitate - este un drum de țară, pe lângă Argeș, care nu este conectat curent la complex. Locatarii nu au drept de servitute garantat prin contract pe intrările A sau B (cele care dau în DN 5).



În ultimul timp, dezvoltatorul s-a retras în enclava proprie (oaza verde) și nu mai dă ochii cu locatarii - într-un fel este mult mai bine ca asociația să gestioneze singură problemele complexului.

#1226
amvenit

amvenit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.04.2010
Citesc si mor de ciuda ca am fost reticent si nu am cumparat, cat s-au gasit inca, 1-2 vilute (sa fie) in cartierul asta de lux si exclusivist!
Ma certam asa, cu toata lumea, degeaba...! Nu am fost capabil sa il inteleg pe unu (printre multi alti noi si favorizati locatari), paulica parca, baiat bun si bine intentionat. Nu am dat curs la bunele sale intentii si uite asa am ramas fara spatiu locativ in zona metropolitana...!

Btw, PINGUINII, mai e vreo casa libera sa ma bag si io acu', la final ori s-au dat toate....? Ca la lux confort prima intai ma gandesc io,, asa, cu mintea mea putina ca e imbulzeala mare!
Sau nu...?! :)

Ia baga paulica si graieste-ne cat e de bine la loc cu verdeata! :)

#1227
amvenit

amvenit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.04.2010
Pana acum 1-2 ani erati foarte sprinteni... Ce s-a intamplat? V-a taiat Bucsaru internetul sau a cazut energia electrica....?
Haidii bai ca si la lumare e romatic. Mai ales daca aveti si supermarket de unde sa le cumparati....! :)

Auziti, pinguinii, transport spre oras aveti/ Ca era...pe vine...!

P.S.
In cate generatii reusiti (cei care, eventual, vor reusi) sa achitati cotetele care nici macar nu va apartin...?!
policaaaaa, baga baiatule sau ai emigrat sa poti achita creditul?!

#1228
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
O vila in acest cartier s-a vandut cu 40.000 E. Bine, a fost o vanzare engros, s-a vandut un pachet de 15 vile. Dar, totusi, 40.000....?!



Quote

Vile de 40.000 de euro, vândute în apropierea Bucureştiului

Euro Insol, lichidatorul firmei Clean Optim Serv, prin care omul de afaceri Dumitru Bucşaru, cunoscut pentru finanţarea clubului de fotbal Unirea Urziceni, a dezvoltat o parte din ansambul rezidenţial Green City din comuna ilfoveană 1 Decembrie, a vândut un pachet de 15 vile din cadrul complexului pentru un preţ de 602.000 de euro, scrie Ziarul Financiar. Preţul pentru o vilă se ridică la 40.000 de euro.
Cumpărătorul este firma Drapantex Investments, cu acţionari înregistraţi în Belgia, iar cele 15 vile Tamisa, construite la roşu, au fiecare o suprafeţă desfăşurată de 213 metri pătraţi şi un teren adiacent de 250 de metri pătraţi.


http://www.zf.ro/zf-...e-euro-12030982


E cam nasol sa faci credit in banca, si sa devii un simplu sclav care va trage toata viata lui la galerele prosperitatii bancilor, doar ca sa platesti pentru o casa peste 100.000 E si acu sa vezi ca pretul a ajuns la numai 40.000. Trist...

Edited by draculescu, 06 February 2014 - 23:49.


#1229
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 draculescu, on 06 februarie 2014 - 23:48, said:

O vila in acest cartier s-a vandut cu 40.000 E. Bine, a fost o vanzare engros, s-a vandut un pachet de 15 vile. Dar, totusi, 40.000....?!
...
E cam nasol sa faci credit in banca, si sa devii un simplu sclav care va trage toata viata lui la galerele prosperitatii bancilor, doar ca sa platesti pentru o casa peste 100.000 E si acu sa vezi ca pretul a ajuns la numai 40.000. Trist...

Citesti printre randuri sau iti place sa sperii userii ?   Posted Image

Citat: "Preţul plătit pentru aceste vile este astfel de 40.000 de euro, respectiv 188 euro/mp construit la roşu, adică fără finisaje. "

Tu ai habar cat costa diferenta de la rosu pana la grii, restul de finisaje, instalatiile .... ?
.

Edited by panoramic66, 07 February 2014 - 01:50.


#1230
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 panoramic66, on 07 februarie 2014 - 01:42, said:

Citesti printre randuri sau iti place sa sperii userii ?   Posted Image

Citat: "Preţul plătit pentru aceste vile este astfel de 40.000 de euro, respectiv 188 euro/mp construit la roşu, adică fără finisaje. "

Tu ai habar cat costa diferenta de la rosu pana la grii, restul de finisaje, instalatiile .... ?
.


Si cat sa coste, 80.000 E?

Uite, m-am dus la inceputul topicului si am gasit un post:


 jap_is_q, on 22 august 2009 - 15:15, said:

adaug la lista lui daghi de dezavantaje:
-scoala va fi privata(gradinita e de stat)
-viitorul proiectului-pana la 4000 locuinte nu e clar in momentul de fata, ceea ce pune sub semnul intrebarii rentabilitatea anumitor facilitati care erau proiectate in zona.
-cu exceptia gradinilor aferente locuintelor, nu exista spatii verzi in zona celor 396 locuinte . Sunt prevazute spatii verzi amenajate in zona restaurantului, dar nu si in zona construita
Atentie:
-la pretul "la rosu" de 84.000 se adauga TVA de 19% ceea ce face oferta nerentabila , avand in vedere ca "la alb" pretul de 107.324 include si TVA
- locuintele construite nu sunt identice cu cele de la showroom-deschiderea  la terasa mai ingusta, la dormitorul mare e un geam cu o usa(care urma sa dea intr-un eventual balcon), de facto a ramas numai geamul

In orice caz proiectul ofera un spatiu de locuit generos la un pret rezonabil celor carora le convine locatia.

Nu mai spun de arhitectura arida, trista, asta nici macar nu se poate numi cubism or something, mie mi se pare ca aduce cu o fabrica de paine sau ceva industrial. In fine, gusturile nu se discuta, daca sunt oameni carora sa le placa asa ceva, e dreptul lor. Insa, e chiar naspa sa realizezi ca un bun pe care l-ai cumparat la un pret, si pentru care vei plati zeci de ani, in realitate, valoreaza la jumate.

De exemplu, daca cineva a luat un credit in banca, asa cum au facut majoritatea celor de acolo, pentru 80.000 E, la rosu, dupa 30 ani vor fi achitat cam 200.000 E.
Daca cineva, astazi, ar cumpara la rosu, tot cu bani din banca, aceeasi casa la rosu, va fi platit 100.000 E.

Stiti care este motivatia principala a celor care se inhama la asa ceva, sa-si ridice o casa din caramida si betoane? Nu ca ar rezista la cutremure ci ca reprezinta o investitie, ca le vor lasa copiilor, eventual si nepotilor, un bun de valoare. Ori, ce bun de valoare mai reprezinta o casa care a trebuit achitata, dupa zeci de ani, cu 200.000 E??? Asta in conditiile in care vecinul a achitat-o cu jumatate.

Daca proprietarul din primul caz ar vrea sa o scoata la vanzare, sa-si scoata investitia, nu?, cum ar putea sa creada ca ii va oferi cineva  suma de 200.000 E cand langa el cineva o da la juma de pret? Si asta la rosu, la alb diferenta ar fi mai mare de 100.000 E.

#1231
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 draculescu, on 07 februarie 2014 - 09:29, said:

De exemplu, daca cineva a luat un credit in banca, asa cum au facut majoritatea celor de acolo, pentru 80.000 E, la rosu, dupa 30 ani vor fi achitat cam 200.000 E.
Daca cineva, astazi, ar cumpara la rosu, tot cu bani din banca, aceeasi casa la rosu, va fi platit 100.000 E.

In 2009 aveam asa: "-la pretul "la rosu" de 84.000 se adauga TVA de 19% "
Deci la rosu in 2009 cu tot cu tva era 99960 euro.

Acum la rosu e 59 500 euro cu tva, daca vrei sa iei o bucata, aia le-au luat cu 40k euro deoarece au luat 15 bucati.
Cam trist.

 panoramic66, on 07 februarie 2014 - 01:42, said:

Tu ai habar cat costa diferenta de la rosu pana la grii, restul de finisaje, instalatiile .... ?


Cam 7-8 mii de euro e diferenta, daca ne uitam pe site-ul dezvoltatorului.

Edited by gicafranaru, 07 February 2014 - 13:49.


#1232
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 gicafranaru, on 07 februarie 2014 - 14:03, said:

Cam 7-8 mii de euro e diferenta, daca ne uitam pe site-ul dezvoltatorului.
Faci mari confuzii. La "rosu" inseamna ca e doar caramida si poate lemnul de pe acoperis (nu instalatii el,sanitare, sapa, tencuiala, glet...nimic). Confunzi probabil cu constructia la "gri". Multi cand zic de rosu se gandesc la gri .....dar nu e cazul aici. Numai vopseaua exterioara (structurata) te costa cca 3000 euro fara izolatie. Deci de la 40 000 ca sa o faci locuibila mai bagi cel putin 30 000 in ea.

Edited by Clovis, 08 February 2014 - 17:16.


#1233
Vartolomeiu

Vartolomeiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2014
Salut,

Are cineva o poza cu o casa SENA, cea de 60000 E, pe site nu am gasit imagini decat cu NEVA si TAMISA.

#1234
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Din 2011: http://www.propertyb...aza-de-proiect/
Vrei sa te muti in balarii? :)

#1235
Vartolomeiu

Vartolomeiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2014
poza aia am vazut-o si eu dar sunt sigur ca nu mai arata asa azi pe acolo, am fost mai devreme AZI si sunt incantat, nu le-am gasit pe cele sena, eu stau in Bucuresti de 28 de ani si m-am cam intoxicat cu betoane, asa ca-i invit pe cei din provncie sa se mute in Bucuresti in locul meu, eu m-am saturat.

#1236
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Vartolomeiu, on 08 februarie 2014 - 18:19, said:

poza aia am vazut-o si eu dar sunt sigur ca nu mai arata asa azi pe acolo, am fost mai devreme AZI si sunt incantat, nu le-am gasit pe cele sena, eu stau in Bucuresti de 28 de ani si m-am cam intoxicat cu betoane, asa ca-i invit pe cei din provncie sa se mute in Bucuresti in locul meu, eu m-am saturat.
Spor la treaba.... dar in satul ala (la Cucuietii din deal) 1 Decembrie fost 30 Decembrie pamantul nu cred ca costa mai mult de 3 E/mp. Iar in 60 000 euro + TVA cred ca ai toate sansele sa-ti construiesti ceva mai frumos.....

#1237
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
Vaaaiii... cata incantare ! Posted Image
La preturile astea iti faci casa individuala mult mai aproape de Bucuresti ... sau poate nu ai copil, sa faca naveta Bucuresti - Cucuietii din Deal zilnic !

#1238
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 locatar_green_city, on 29 octombrie 2013 - 14:06, said:


2. S-a angajat societate nouă de pază (direct de către asociație)

În ultimul timp, dezvoltatorul s-a retras în enclava proprie (oaza verde) și nu mai dă ochii cu locatarii - într-un fel este mult mai bine ca asociația să gestioneze singură problemele complexului.
Acum pot veni meseriasii cu camionete de 3,5T pana in fata casei cu scule si materiale?

#1239
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Nu ca am de gand sa ma mut dar vroiam sa stiu daca macar cu asta ati reusit sa va impuneti in cartier?

#1240
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,077
  • Înscris: 22.06.2004
http://www.cancan.ro...si-cravata.html

#1241
Ramimami

Ramimami

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2016

 paulpetrovan, on 12 septembrie 2013 - 08:53, said:

Quod erat demonstrandum!!! :-))
Eu am copilul la gradinita LITTLE TEAM (din 13 septembrie) de cateva luni si sunt EXTREM DE NEMULTUMIT de conditiile oferite. Nu stiu cum era in 2012, dar acum lucrurile s-au imputit rau de tot. Este adevarat ca arata foarte bine, insa fac totul doar ca sa ia ochii parintilor.

Grupele sunt formate si din 16-20 de copii (ceea ce este fooooarte mult pentru o gradinita particulara ). Educatoarele insa, stau o zi program intreg, si o zi pana la 13.00. Asa ca, dupa somnul copiilor, se unesc doua grupe si ajung sa fie 30-40 de copii intr-o grupa!!!!!!!!!!!

In contract iti iau ochii cu 4-5 activitati foarte interesante incluse in taxa, INSA COPII NU FAC EFECTIV NICI MACAR O ORA DIN ACELE ACTIVITATI.
Totul este pentru a-ti lua ochii (si banii :)) )

Iar portiile de mancare sunt MINUSCULE. Copilul meu vine mereu nemancat de la gradinita, si NU este un mancacios.

Acum caut alta gradinita. Din pacate locurile au fost ocupate la majoritatea...



 Ramimami, on 11 octombrie 2016 - 13:05, said:

Eu am copilul la gradinita LITTLE TEAM (din 13 septembrie) de cateva luni si sunt EXTREM DE NEMULTUMIT de conditiile oferite. Nu stiu cum era in 2012, dar acum lucrurile s-au imputit rau de tot. Este adevarat ca arata foarte bine, insa fac totul doar ca sa ia ochii parintilor.

Grupele sunt formate si din 16-20 de copii (ceea ce este fooooarte mult pentru o gradinita particulara ). Educatoarele insa, stau o zi program intreg, si o zi pana la 13.00. Asa ca, dupa somnul copiilor, se unesc doua grupe si ajung sa fie 30-40 de copii intr-o grupa!!!!!!!!!!!

In contract iti iau ochii cu 4-5 activitati foarte interesante incluse in taxa, INSA COPII NU FAC EFECTIV NICI MACAR O ORA DIN ACELE ACTIVITATI.
Totul este pentru a-ti lua ochii (si banii Posted Image) )

Iar portiile de mancare sunt MINUSCULE. Copilul meu vine mereu nemancat de la gradinita, si NU este un mancacios.

Acum caut alta gradinita. Din pacate locurile au fost ocupate la majoritatea...

Edited by Ramimami, 11 October 2016 - 13:07.


#1242
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Am trecut si eu prin 1 Decembrie si am zis sa trec si pe acolo.

Mult potential dar tipic romanesc, multe cladiri abandonate... ce se mai aude?

Par sa fie multi locuitori, nu 1300 cum se lauda ei, dar totusi. Exista vreun forum al celor de acolo?

De ce nu isi deschide nimeni un magazin sa vanda o paine in complex? Restaurantul ala e abandonat... sala de sport pare la fel, in paragina...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate