Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Probleme la Modem-ul Romtelecom Zyxel P-870-HW-51A v2

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#1
ciorapian

ciorapian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2008
Să vă spun povestea mea...

Am primit de curând acest modem cu un abonament VDSL de la Romtelecom și, deși viteza la net e OK, are 2 mari probleme :

  • Are un bug în firmware care nu-i permite să realizeze NAT-ul corect (nu-i merge port-forwarding cum trebuie, mai pe română)
  • Are un alt bug în firmware care presupune blocarea rețelei Wireless, necesitând resetarea modemului.

Eroarea cu port-forwarding : Dacă avem un server (să zicem de web, port 80) într-o rețea, al cărei router + modem este acest Zyxel P-870-HW-51A v2 trebuie să facem un port forwarding ca acest server să poată fi accesat și din Internet (din afara rețelei locale). Router-ul din modem are această opțiune,
se setează repede un port-forwarding pe port 80 și... surpriză. În loc să-mi văd pagina de net găzduită pe server-ul local, când accesez ip-ul public văd pagina
cu setări a modemului. Dacă introduc în web-browser ip-ul local al serverului merge, dar dacă introduc ip-ul public prin care ies dau de pagina modemului (deși ar trebui să dau de pagina mea, care ar fi acolo printr-un server virtual, în baza port-forwarding-ului făcut mai devreme). Pe modemul vechi Huawei MT-882 nu am avut această problemă, nici pe Alcatel SpeedTouch 516.

Romtelecomul nu vrea să ofere sprijin pentru așa o problemă, decât contra-cost la numărul cu surpataxă 0903 903 903. Soluții, însă, nu există deoarece este o eroare de firmware (care ar trebui rescris). Există doar o improvizație, care implică modificarea fișierului HOSTS din Windows. Mai precis, mapezi fiecare domeniu găzduit la IP-ul local al serverului. Această improvizație vă va fi spusă la 0903 903 903 contra unei taxe de 5€. Improvizația rezolvă problema pentru un computer legat prin cablu la modem, dar ce te faci când ai un laptop pe care-l plimbi în mai multe rețele ? Trebuie să modifici fișierul HOSTS iar, dacă ieși din rețeaua modemului. Nu se poate trece peste router-ul din modem, deoarece modem-ul nu merge în mod bridge, deoarece are un protocol ciudat ENET-ENCAP / IPoE (Ethernet Encapsulation / IP Over Ethernet), acest protocll fiind un fel de tunel virtual gen VPN. Deci, orice ați face, sunteți forțați să folosiți router-ul din modem, care are mari probleme. Nu se poate face nici upgrade de firmware, modem-ul se conectează la Romtelecom doar cu firmware-ul lor.

O altă problemă nasaolă este acest - deja celebru - wireless al acestui modem, wireless dovedit a fi atotpicător. Odată la 2-3 zile se blochează și necesită reset de modem. Problema se rezolvă doar dacă se introduc manual DNS-urile în modem 193.230.100.130 și 193.230.100.134 DNS-uri Romtelecom.  

După mulți nervi, o noapte nedormită și multe ore petrecute la telefon, Romtelecom-ul a recunoscut că e o eroare de firmware și că nu au soluție - pe moment (10 iulie 2010) - pentru această problemă. Există probabilitatea să apară un upgrade în viitor, deoarece (susțin ei) foarte mulți le-au semnalat aceste probleme.

În rest, pe LAN modem-ul e stabil, și viteza e foarte bună.

Sper că am ajutat deținători ai acestui modem iar pentru cei ce-și fac abonament VDSL la romtelecom, îi sfătuiesc cu căldură să ia ZTE 931 care se poate seta în mod bridge și căruia i se poate atașa un router wireless decent, cu WAN-ul setat pe IP Dinamic.

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 21.08.2008
Sint vreo 2 versiuni de firmware pentru acest modem,le-am incercat pe amindoua (in afara de cel original) si nu am intimpinat probleme de viteza,am peste 19,3/3,5Mbps.
Mi se pare in schimb ca RTc sau acest modem ar limita oarecum traficul in retelele P2P dar poate mi se pare...

#3
Kilobyte

Kilobyte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 22.05.2007
:nonobad:  
Daca te-ai fi informat inainte sa postezi ai fi aflat ca se poate seta in bridge fara nici o problema.
Eu unul il am setat in bridge si apoi am conectat la el un router wireless Linksys Wrt320n si functioneaza de minune.
In legatura cu firmware-ul ai incercat sa faci upgrade la cel de pe site-ul romtelecom ?

#4
ciorapian

ciorapian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2008

 Kilobyte, on 11th July 2010, 19:41, said:

:nonobad:  
Daca te-ai fi informat inainte sa postezi ai fi aflat ca se poate seta in bridge fara nici o problema.
Eu unul il am setat in bridge si apoi am conectat la el un router wireless Linksys Wrt320n si functioneaza de minune.
In legatura cu firmware-ul ai incercat sa faci upgrade la cel de pe site-ul romtelecom ?

Este - bineînțeles - upgradat la cel de pe site-ul Romtelecom.
Întrebarea mea e : cum ai reușit să-l faci bridge ?

Ce setări ai făcut în modem ZyXEL și ce setări ai făcut în Linksys ?
Dacă ai posta un răspuns aici ai ajuta o grămadă de oameni care se chinuie cu modem-ul ăsta (nu doar pe mine).

 danghetau, on 11th July 2010, 19:32, said:

Sint vreo 2 versiuni de firmware pentru acest modem,le-am incercat pe amindoua (in afara de cel original) si nu am intimpinat probleme de viteza,am peste 19,3/3,5Mbps.
Mi se pare in schimb ca RTc sau acest modem ar limita oarecum traficul in retelele P2P dar poate mi se pare...

e posibil să limiteze.... nu știu. depinde 90% de conexiunea celui de la care descarci.... la viteză nu mă pot plânge, viteza e excelentă.

#5
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 21.08.2008
Daca este asa atunci nu am comentarii,pina acum nu a cerut vreun restart si nu am intimpinat vreo problema.
La mine este bridge by default cu ultimul firmware,cel de pe siteul Zyxel.

#6
ciorapian

ciorapian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2008
Update.

Cu ajutorul lui danghetau am reușit să rezolv problema.
Nu să pun modemul în bridge, să lucreze cu alt router, dar să fac rost de un firmware care are acele bug-uri corectate.

Am atașat mai jos firmware-ul AWZ.6 de la ZyXel, singurul până acum compatibil cu Romtelecom.
AWZ1 și AWZ2 nu merg, mare atenție, și nici nu recunosc configurația de la BKO1b (BKO1b fiind versiunea Romtelecom).

AWZ.6 recunoaște fișierele de cfg. de la BKO1b și merge foarte bine !
Modem-ul NU mai face fița cu pagina de net (cea descrisă mai sus), iar cu wireless-ul... aștept 2-3 zile să văd ce se întâmplă.

Dați link către acest post tuturor care mai au nevoie...

Attached Files



#7
gribelu

gribelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.11.2002
S-a mai discutat aici http://forum.softped...howtopic=569079

N-am incercat AWZ.6 dar cu asta imi merge perfect de luni bune http://www.romteleco...BKO2b1_1016.dat

#8
ciorapian

ciorapian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2008

 gribelu, on 12th July 2010, 13:04, said:

S-a mai discutat aici http://forum.softped...howtopic=569079

N-am incercat AWZ.6 dar cu asta imi merge perfect de luni bune http://www.romteleco...BKO2b1_1016.dat

dacă nu ai un server în spatele modemului, versiunea BKO2b1_1016 merge suficient
de bine pentru a zice că nu ai probleme....
cu toate astea, am constatat că merge P2P-ul mai bine de când am pus soft-ul nou.

#9
kristicj

kristicj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 26.02.2007
Ultimul firmware pentru acest model exact este acesta atasat. Citeste documentul pdf si vei vedea absolut toate versiunile aparut in ordine cronologica, caci denumirile sunt inselatoare. Acest firmware este din data de 12.04.2010 iar cel pus de tine din 25.11.2009, mai existand alte numeroase releasuri. Incearca-l pe acesta este exact pentru modelul nostru de modem si nu la comun cu cel P870 H si HW. Inainte aveam si eu cel BKO de pe siteul romtelecom, iar configuratia salvata a recunoscut-o.

Attached Files



#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 21.08.2008
http://www.zyxel.com.....-870HW-51a v2

#11
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009
Am facut si eu update-ul...vad ca mai are o smekerie...poate traduce cineva? :) e ok sa fie asha?...suporta linia mai mult de 20 Mb?...scz pt atatea intrebari

VDSL Training Status:   Showtime
            VDSL Profile:   Profile 17a
            Traffic Type:   PTM Mode
============================================================================
       VDSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      2.830 Mbps       20.555 Mbps
    Actual Net Data Rate:      2.801 Mbps       20.478 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:        8.4 dB           24.1 dB
            Actual Delay:          2 ms              8 ms
          Transmit Power:        5.8 dBm          13.7 dBm
           Receive Power:        0.0 dBm         -12.9 dBm
              Actual INP:        1.0 symbols       2.0 symbols
       Total Attenuation:        6.8 dB           26.6 dB
Attainable Net Data Rate:      3.444 Mbps       41.044 Mbps
============================================================================
      VDSL Band Status    U0      U1      U2      U3      D1      D2      D3
  Line Attenuation(dB):  N/A    54.9    66.8     N/A    26.6    65.6    84.3  
Signal Attenuation(dB):  N/A    54.0     N/A     N/A    26.6    65.6     N/A  
        SNR Margin(dB):  N/A     8.4     N/A     N/A    24.1     0.0     N/A  
   Transmit Power(dBm):  N/A     5.8     N/A     N/A    13.7   -128.0     N/A  
============================================================================

           VDSL Counters

           Downstream        Upstream
Since Link time = 5 min 33 sec
FEC: 55 7
CRC: 0 0
ES: 0 0
SES: 0 0
UAS: 0 0
LOS: 0 0
LOF: 0 0
Latest 15 minutes time = 5 min 52 sec
FEC: 55 7
CRC: 0 0
ES: 0 0
SES: 0 0
UAS: 17 17
LOS: 0 0
LOF: 0 0
Previous 15 minutes time = 0 sec
FEC: 0 0
CRC: 0 0
ES: 0 0
SES: 0 0
UAS: 0 0
LOS: 0 0
LOF: 0 0
Latest 1 day time = 5 min 52 sec
FEC: 55 7
CRC: 0 0
ES: 0 0
SES: 0 0
UAS: 17 17
LOS: 0 0
LOF: 0 0
Previous 1 day time = 0 sec
FEC: 0 0
CRC: 0 0
ES: 0 0
SES: 0 0
UAS: 0 0
LOS: 0 0
LOF: 0 0
Total time = 5 min 52 sec
FEC: 55 7
CRC: 0 0
ES: 0 0
SES: 0 0
UAS: 17 17
LOS: 0 0
LOF: 0 0
============================================================================

#12
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Stie cineva cum naiba se poate aloca o exceptie in pool-ul DHCP-ului la routerul asta nenorocit?
M-am saturat sa tot fac NAT si sa imi schimbe serverul DHCP adresa de IP la fiecare calculator dupa cum i se arata lui.

#13
ciorapian

ciorapian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2008

 dtancu, on 13th July 2010, 11:43, said:

Stie cineva cum naiba se poate aloca o exceptie in pool-ul DHCP-ului la routerul asta nenorocit?
M-am saturat sa tot fac NAT si sa imi schimbe serverul DHCP adresa de IP la fiecare calculator dupa cum i se arata lui.

Acest router nu are are opțiunea aceasta. Unele routere știu să aloce mereu același IP în funcție de MAC.... (Static DHCP).
Domnul ZyXEL nu știe așa ceva.

Singura soluție e să folosești un alt router, care are o astfel de opțiune, care să fie conectat ca DMZ Host la router-ul ZyXEL.

#14
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

 ciorapian, on 13th July 2010, 12:00, said:

Acest router nu are are opțiunea aceasta. Unele routere știu să aloce mereu același IP în funcție de MAC.... (Static DHCP).
Domnul ZyXEL nu știe așa ceva.

Singura soluție e să folosești un alt router, care are o astfel de opțiune, care să fie conectat ca DMZ Host la router-ul ZyXEL.
Attainable Net Data Rate: 3.444 Mbps 41.044 Mbps
Atata poate linia ta!

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 21.08.2008
VDSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      4.154 Mbps       20.555 Mbps
    Actual Net Data Rate:      4.095 Mbps       20.478 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:       30.0 dB           31.2 dB
            Actual Delay:          2 ms              8 ms
          Transmit Power:      - 1.3 dBm           2.7 dBm
           Receive Power:        0.0 dBm          -7.3 dBm
              Actual INP:        1.0 symbols       2.0 symbols
       Total Attenuation:        2.5 dB           10.0 dB
Attainable Net Data Rate:     43.488 Mbps       91.044 Mbps

Mi s-a spus ca linia suporta 30 dar ca ar fi bine sa iau VDSL de 20...nici nu doream atit de mult dar asta e minimum.
90Mbps?

#16
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

 danghetau, on 13th July 2010, 13:32, said:

VDSL Port Details       Upstream         Downstream
               Line Rate:      4.154 Mbps       20.555 Mbps
    Actual Net Data Rate:      4.095 Mbps       20.478 Mbps
          Trellis Coding:         ON                ON
              SNR Margin:       30.0 dB           31.2 dB
            Actual Delay:          2 ms              8 ms
          Transmit Power:      - 1.3 dBm           2.7 dBm
           Receive Power:        0.0 dBm          -7.3 dBm
              Actual INP:        1.0 symbols       2.0 symbols
       Total Attenuation:        2.5 dB           10.0 dB
Attainable Net Data Rate:     43.488 Mbps       91.044 Mbps

Mi s-a spus ca linia suporta 30 dar ca ar fi bine sa iau VDSL de 20...nici nu doream atit de mult dar asta e minimum.
90Mbps?

DA!

#17
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

 ciorapian, on 13th July 2010, 12:00, said:

Acest router nu are are opțiunea aceasta. Unele routere știu să aloce mereu același IP în funcție de MAC.... (Static DHCP).
Domnul ZyXEL nu știe așa ceva.

Singura soluție e să folosești un alt router, care are o astfel de opțiune, care să fie conectat ca DMZ Host la router-ul ZyXEL.

Fi-le-ar routerul de ras....
Orice router amarat are posibilitatea sa declari exceptii in pool-ul DHCP...Thomson-urile ADSL ale RTC aveau asa ceva de la primul firmware, nu mai vorbim de Linksys, D-Link etc.
Nu e nici macar o functie exotica, e ceva absolut necesar pentru orice port forwarding. A te baza pe UPnP orbeste in loc de port forwarding e o dovada de neglijenta sau lene, ca producator.

#18
ciorapian

ciorapian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.01.2008
mie-mi spui ?!

eu nici acum n-am renunțat la tp-link-ul meu frumos anume că are această opțiune "exotică".......
port forwarding-ul la jafuri precum zyxelul ăla merge doar cu ip static (neconfigurat pe dhcp).

iar UPnP e o mare porcărie (când merge, când nu)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate