Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

spovedania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1236 replies to this topic

#37
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
robinake ...
uite un pasaj din scrierile lui Ioan Damaschinul ...

Pacatele din ratiune sunt acestea: necredinta, erezia, nebunia, hula (blasfemia), nemultumirea, incuviintarile pacatelor care se ivesc din partea patimitoare. Iar tamaduirea si leacul acestor rele este credinta neindoioasa in Dumnezeu si in dogmele adevarate, neinselatoare si ortodoxe, cugetarea neincetata la cuvintele Duhului, rugaciunea curata si neincetata si multumirea catre Dumnezeu. Pacatele iutimii sunt acestea: cruzimea, ura, necompatimirea, pomenirea raului, pizma, uciderea si cugetarea necontenita la unele ca acestea. Iar tamaduirea si leacul lor: iubirea de oameni, dragostea, blandetea, iubirea de oameni, compatimirea, suferirea raului si singuratatea. Pacatele partii poftitoare sunt acestea: lacomia pantecelui, nesaturarea, betia, curvia, preacurvia, necuratia, desfranarea, iubirea de avutii, pofta de slava desarta, de bani, de bogatie si de placerile trupesti. Iar tamaduirea si leacul lor: postul, infranarea, reaua patimire, neaverea, impartirea averilor la saraci, dorinta bunurilor viitoare nemuritoare, dorul dupa Imparatia lui Dumnezeu si poftirea infierii.

Ce zici practici ortodoxismul sau doar il predici ..?

http://www.filocalia.../Ioan_Damaschin

Edited by pamant, 03 July 2010 - 14:21.


#38
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postpamant, on 3rd July 2010, 15:19, said:

robinake ...
uite un pasaj din scrierile lui Ioan Damaschinul ...

Pacatele din ratiune sunt acestea: necredinta, erezia, nebunia, hula (blasfemia), nemultumirea, incuviintarile pacatelor care se ivesc din partea patimitoare. Iar tamaduirea si leacul acestor rele este credinta neindoioasa in Dumnezeu si in dogmele adevarate, neinselatoare si ortodoxe, cugetarea neincetata la cuvintele Duhului, rugaciunea curata si neincetata si multumirea catre Dumnezeu. Pacatele iutimii sunt acestea: cruzimea, ura, necompatimirea, pomenirea raului, pizma, uciderea si cugetarea necontenita la unele ca acestea. Iar tamaduirea si leacul lor: iubirea de oameni, dragostea, blandetea, iubirea de oameni, compatimirea, suferirea raului si singuratatea. Pacatele partii poftitoare sunt acestea: lacomia pantecelui, nesaturarea, betia, curvia, preacurvia, necuratia, desfranarea, iubirea de avutii, pofta de slava desarta, de bani, de bogatie si de placerile trupesti. Iar tamaduirea si leacul lor: postul, infranarea, reaua patimire, neaverea, impartirea averilor la saraci, dorinta bunurilor viitoare nemuritoare, dorul dupa Imparatia lui Dumnezeu si poftirea infierii.

Ce zici practici ortodoxismul sau doar il predici ..?

dupa ce citesc aici..nici nu-l practic, nici nu-l predic...

#39
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 02:14, said:

nu-i nici un abuz. e un dar. ca sunt unii cretini care renunta la el e treaba lor. nu-i forteaza nimeni. ce abuz e asta ca poti oricand sa renunti la aceasta credinta. puscariile sunt pline de oameni care au renuntat la crestinism pentru o viata mai " buna", cu orice pret, aici , in lumea asta. Hristos n-a invatat pe nimeni sa fure, sa ucida sau sa talhareasca. vrei sa fii musulman? cine te opreste? respira crestinism nu multi... dar alora care respira aici crestinismul nu le poate da lectii de teologie nu stiu ce american.
te inseli ,daca te duci in inchisoare si-i intrebi ,toti vor spune ca sunt crestini de 2000 de ani . poate se vor gasi vreo cativa mai teribilisti care sa se declare atei ,dar majoritatea vor declara ca sut crestini . si nici unul nu va spune ca el a renuntat la credinta lui sau ca nu mai crede in dumnezeu .
cat despre americani , eu nu cred ca dumnezeu a dat mantuirea doar romanilor sau doar ortodoxilor . atunci e un dumnezeu partinitor si nedemn de incredere .
dumnezeu ii cheama pe toti oamenii  fie ei chinezi ,arabi sau americani .
oamenii pot auzi multe pareri legate de dumnezeu ,de credinta etc .dar atunci cand cineva se hotaraste sa faca voia Lui ,se creaza o legatura personala intre om si dumnezeu . acea legatura nu poate fi rupta de nici un alt om indiferent ca vine din america sau din alta parte si aduce o invatatura straina . deci ,crestinul (autentic) n-are teama de invataturi false ,pentru ca duhul lui dumnezeu il conduce in tot ce face .in plus ,stiam ca si  americanii sunt crestini .

#40
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View PostSKIORUL, on 3rd July 2010, 16:33, said:

te inseli ,daca te duci in inchisoare si-i intrebi ,toti vor spune ca sunt crestini de 2000 de ani . poate se vor gasi vreo cativa mai teribilisti care sa se declare atei ,dar majoritatea vor declara ca sut crestini . si nici unul nu va spune ca el a renuntat la credinta lui sau ca nu mai crede in dumnezeu .
cat despre americani , eu nu cred ca dumnezeu a dat mantuirea doar romanilor sau doar ortodoxilor . atunci e un dumnezeu partinitor si nedemn de incredere .
dumnezeu ii cheama pe toti oamenii  fie ei chinezi ,arabi sau americani .
oamenii pot auzi multe pareri legate de dumnezeu ,de credinta etc .dar atunci cand cineva se hotaraste sa faca voia Lui ,se creaza o legatura personala intre om si dumnezeu . acea legatura nu poate fi rupta de nici un alt om indiferent ca vine din america sau din alta parte si aduce o invatatura straina . deci ,crestinul (autentic) n-are teama de invataturi false ,pentru ca duhul lui dumnezeu il conduce in tot ce face .in plus ,stiam ca si  americanii sunt crestini .

ce vorbesti franz? cati oameni care au fost in parnaie cunosti tu? ca eu cunosc si stiu ca sunt tare departe de credinta...

cat despre americani...cred ca si ei se pot mantui :lol: ...n-am sustinut altceva...doar ca nu cred ca se vor mantui chiar aceia care incearca sa discrediteze intreg crestinismul pe baza unor`critici asupra textului evangheliei

cat despre teama de invataturi false...invataturile false exista...le intalnim la tot pasul, exista mii de secte autointitulate crestine care interpreteaza scriptura in cheie proprie.

#41
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Postrobinake, on 3rd July 2010, 04:59, said:

ce vorbesti franz? cati oameni care au fost in parnaie cunosti tu? ca eu cunosc si stiu ca sunt tare departe de credinta...

cat despre americani...cred ca si ei se pot mantui :lol: ...n-am sustinut altceva...doar ca nu cred ca se vor mantui chiar aceia care incearca sa discrediteze intreg crestinismul pe baza unor`critici asupra textului evangheliei

ca sunt departe sau nu e alta treaba . daca-i intrebi ,ei se declara crestini pentru ca asa au fost invatati .

#42
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postvacaroz, on 3rd July 2010, 00:13, said:

dc trebuie sa ne spovedim? odata ce dumnezeu e omniprezent, stie tot si vede tot chiar din timp e nevooie ca noi s ane spovedim sa afle el ce pacate am facut? sau asta e doar ca preotii sa afle ei cam tot ce misca?
Spovedania e o taina, ce nu intelegi? Faptul ca iti recunosti pacatele in fata unui martor [preotul] ti se iarta.
Asa a vrut Hristos si nu inteleg ce nu intelegi.

Edited by sorin2007, 03 July 2010 - 18:46.


#43
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009
Ieremia 17:5
"Așa vorbește Domnul: blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijinește pe un muritor și își abate inima de la Domnul!

Multi oameni sunt sinceri si merg la spovedanie .Isi marturisesc pacatele si sunt alaturi de biserica printr-o credinta intelectuala ,ei cred doar cu mintea .Ei cred caci asa au fost invatati de mici in religia respectiva .Dar Dumnezeu nu priveste la acesta ,El nu se uita la credinta intelectuala ,El priveste la inima ,atunci cand toate lucrurile sunt in regula cu Dumnezeu poti cere orice si se va implinii .Daca marturia ta se intalneste cu viata ta si vorbeste mai tare decat predica ta ,atunci oamenii vad o credinta pe 2 picioare care are efect asupra celorlati.Dar atata timp cand una spui ai alta faci ,inima nu este schimbata si ramane doar o forma moarta de religie .

#44
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postpamant, on 3rd July 2010, 14:19, said:

Multi oameni sunt sinceri si merg la spovedanie .Isi marturisesc pacatele si sunt alaturi de biserica printr-o credinta intelectuala ,
Poate ai vrut sa zici o credinta formala!
Pentru ca a crede nu este un act rational si asta se vede prin faptul ca si baba Veta proasta si handicaata mintala a satului poate crede chiar foarte mult si foarte adanc ... si sti de ce ...pentru ca nu ii este solicitata ratiunea

Quote

ei cred doar cu mintea
... pe care nu o folosesc pentru ca a crede ... este muuuult mai usor decat a invata!

Quote

Dar Dumnezeu nu priveste la acesta ,El nu se uita la credinta intelectuala

Care Dumnezeu ...cel al lui Moise, cel al lui Isus ... sau cel al lui Constantin?

Quote

,El priveste la inima ,atunci cand toate lucrurile sunt in regula cu Dumnezeu poti cere orice si se va implinii
Pai atunci comanda te rog in contul meu doua gratare si o sticla de bere!

Hai ma nu tot bate campii ca oamenii cand au probleme de sanatate se pot cracana de atatea rugacini ...ca salvarea nu vine de la biserica ci prin 112 de la Spitalul de urgenta !

Quote

,inima nu este schimbata si ramane doar o forma moarta de religie .
Toate religiile sunt moarte ptr ca se bazeaza pe credinta ...adica ceva atat de mort incat pana si la seminarul de popi esti acceptat dupa cate STII ...si nu dupa cate crezi!

#45
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
robinakeori esti u prost informat ori intentionat zici asa
in puscarii si puscariasii chiar au o credinta mare in dumnezeu, de altfel ca orice om prins la anghie se indreapta catre credinta... ba din contra, daca ai curajul sa te duci in parnai sa declari ca dumnezeu nu exista sau ca nu crezi te pun la locul tau imediat baietii .... daca intelegi expresia
mult mai multi oameni cu carte, care sunt liberi bine merci si cu averi nu mai au credinta in dumnezeu, nu ai "saraci cu duhul"
in 3 pagini cate sau scris nimeni nu a resit sa dovedeasca clar pentru ce e spovedania... ba din contra
exista n mii de cazuri cand cine stie cine sa spovedit si ori a fost cautat de politie ulterior ori a fost exclus de biseririca
se stie ca pe timpul comunismului 90% dintre popi lucrau cu securistii si erau cei mai buni "donatori de informatii"
daca icoanele i-l intruchipeaza pe isus, sfintii etc dc sunt iar cazuri de inbolnavire de la pupatul icoanelor?
dc patriarhul ii ia casa fratelui si el vine cu limuzina la el in sat?

#46
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

View Postvacaroz, on 6th July 2010, 05:56, said:

robinakeori esti u prost informat ori intentionat zici asa
in puscarii si puscariasii chiar au o credinta mare in dumnezeu, de altfel ca orice om prins la anghie se indreapta catre credinta... ba din contra, daca ai curajul sa te duci in parnai sa declari ca dumnezeu nu exista sau ca nu crezi te pun la locul tau imediat baietii .... daca intelegi expresia
mult mai multi oameni cu carte, care sunt liberi bine merci si cu averi nu mai au credinta in dumnezeu, nu ai "saraci cu duhul"
in 3 pagini cate sau scris nimeni nu a resit sa dovedeasca clar pentru ce e spovedania... ba din contra
exista n mii de cazuri cand cine stie cine sa spovedit si ori a fost cautat de politie ulterior ori a fost exclus de biseririca
se stie ca pe timpul comunismului 90% dintre popi lucrau cu securistii si erau cei mai buni "donatori de informatii"
daca icoanele i-l intruchipeaza pe isus, sfintii etc dc sunt iar cazuri de inbolnavire de la pupatul icoanelor?
dc patriarhul ii ia casa fratelui si el vine cu limuzina la el in sat?

vacaroz...argumentele pe care le expui tu aici sunt vaca-roz...

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsorin2007, on 3rd July 2010, 19:46, said:

Spovedania e o taina, ce nu intelegi? Faptul ca iti recunosti pacatele in fata unui martor [preotul] ti se iarta.
Asa a vrut Hristos si nu inteleg ce nu intelegi.
Nu mai spune, stimabile!!!

Iacob 5

16Mărturisiți-vă unii altora păcatele, și rugați-vă unii pentru alții, ca să fiți vindecați. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.

Cand s-a spovedit un popa mie? Sau vreunui enorias? Tu nu citesti ce scrie?

1 Ioan 1

9Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.

Unde scrie sa marturisesti popii?
Sau, tu daca zici ca e "taina" noi trebuie sa inghitim pastila fara sa studiem?

NEEEEEEXXXTTT!!!!

#48
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postzexelica, on 7th July 2010, 12:13, said:

Nu mai spune, stimabile!!!

Iacob 5

16Mărturisiți-vă unii altora păcatele, și rugați-vă unii pentru alții, ca să fiți vindecați. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.

Cand s-a spovedit un popa mie? Sau vreunui enorias? Tu nu citesti ce scrie?

1 Ioan 1

9Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.

Unde scrie sa marturisesti popii?
Sau, tu daca zici ca e "taina" noi trebuie sa inghitim pastila fara sa studiem?

NEEEEEEXXXTTT!!!!
Daca-ti zboara vreodata gandul la nevasta cuiva, sau casa/masina/whatever, tu mergi la el si-i zici ce ti-a trecut prin cap?
Daca da, esti super-sfant si ne poti trimite unde vrei.
Daca nu, nu respecti ce scrie si stii degeaba.

#49
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

View Postzexelica, on 7th July 2010, 12:13, said:

Nu mai spune, stimabile!!!

Iacob 5

16Mărturisiți-vă unii altora păcatele, și rugați-vă unii pentru alții, ca să fiți vindecați. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.

Cand s-a spovedit un popa mie? Sau vreunui enorias? Tu nu citesti ce scrie?

1 Ioan 1

9Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.

Unde scrie sa marturisesti popii?
Sau, tu daca zici ca e "taina" noi trebuie sa inghitim pastila fara sa studiem?

NEEEEEEXXXTTT!!!!
Adin, aflam DIN BIBLIE ca exista Biserica: "Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea și porțile iadului nu o vor birui."
Dva, vedem IN BIBLIE ca in Biserica sunt hirotoniti preoti: "Și hirotonindu-le preoți în fiecare biserică, rugându-se cu postiri, i-au încredințat pe ei Domnului în Care crezuseră."
Tri, IN BIBLIE ne spune ca suntem fii duhovnicesti ai preotilor: "Tot așa și voi, fiilor duhovnicești, supuneți-vă preoților; și toți, unii față de alții, îmbrăcați-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har. "
Cetârie, scrie IN BIBLIE ce sa facem cu cei care nu asculta de Biserica:"Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș."

In definitiv si conform interliniarelor,  TU n-ai pacate, esti crestin cu forta si mantuit impotriva vointei tale.
Intrebarea legitima e: De ce te bagi daca nu esti mecanic?
Chiar asa, de curiozitate, tu cui te spovedesti, frizerului ori functionarului de la ghiseu bancii?

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postsearcher-star, on 7th July 2010, 12:23, said:

Daca-ti zboara vreodata gandul la nevasta cuiva
Stimabile, dupa ce ai Duhul nu-ti mai zboara gandul la gagici sau alte prostii. Omul dinauntru e altul.

#51
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
"Sunteți nemulțumiți de preoti? Dar voi, oare, ce-ați făcut pentru preoți, ca să fiți mai mulțumiți? Cerut-ați de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinați slujirii lui Dumnezeu? Credeți că vina o poartă numai ei, preoții? Ei sunt fiii voștri! Cum i-ați născut, așa-i aveti? Ce le gasiti vina numai lor?
Vă trebuie preoți mai buni? Nașteți-i!
Prin glasul slugii Sale, (al preotului), Dumnezeu te iartă, fiindcă tu sub patrafir, în fața Altarului, lui Dumnezeu te mărturisești. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Iată vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu!

Poporul își are în toate privințele povățuitorii pe care îi merită.

Repet: Vă trebuie preoți mai buni? Nașteti-i!
Nu stați cu gânduri ucigașe împotriva copiilor, că nu știi în calea cărui mare dar de la Dumnezeu te-ai găsit împotrivă și ai să dai seama. Nașteți copii cu gândul să fie slujitori ai lui Dumnezeu între oameni!
Nu mai stați cu gânduri ucigașe împotriva copiilor!"

(Parintele Arsenie Boca)

#52
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Spovedania nu este un lucru bun. Omul iese iertat si incepe de la capit. Mult mai bine e sa stie ca iertare nu exista decit daca a despagubit pe cel fata de care a pacatuit si nu prin daruri date popilor.

#53
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Serios? Care daruri mah? Unde ai vazut tu ca se dau daruri catre preoti?
Sa despagubeasca pe cel fata de care a gresit/pacatuit? Cum? Tot cu daruri sau cu bani? Tu nu vezi ca nu stii ce vorbesti.

Un lucru pe care insa il poate face fiecare dintre noi (si chiar am fi datori si ar fi foarte bine si frumos... dar atat de greu...): sa ne cerem iertare! Dar nu asa doar din gura, ci cu parere sincera, din suflet, din inima, luati-o cum vreti.
Si apoi cu dorinta de anu mai face sau repeta acea greseala.

Aici ne deosebim de animale... averm ratiune, vointa si constiinta. Si stim ce e bine si ce e rau. Important este insa sa ne dam seama ca am gresit si unde am gresit si sa nu mai cadem si a doua oara sau a nu mai face aceeasi prostie sau pacat.

A gresi este omeneste, dar a persista/repeta (la infinit)... este diavoleste.

Edited by colombo2003, 08 July 2010 - 20:20.


#54
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postsorin2007, on 8th July 2010, 15:08, said:

Prin glasul slugii Sale, (al preotului), Dumnezeu te iartă
S-o repeti surdului si celor care nu au pus mana niciodata pe scriptura.

View Postsorin2007, on 8th July 2010, 15:08, said:

Prin glasul slugii Sale, (al preotului), Dumnezeu te iartă, fiindcă tu sub patrafir, în fața Altarului, lui Dumnezeu te mărturisești. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta.
Iată vă spun că tot poporul este răspunzător ca nu are slujitori mai străvezii spre Dumnezeu, mai ai Împărăției lui Dumnezeu!
Marcu.7.9  El le-a mai zis: „Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra.

View Postsorin2007, on 8th July 2010, 15:08, said:

Nașteți copii cu gândul să fie slujitori ai lui Dumnezeu între oameni!
Daca exista un Dumnezeu asa cum sustii, nu-ti mai fa atatea griji aruncand cu indemnuri.
Sunt sigur ca zeul tau omniscient isi va alege slujitorii pentru propriul plan. Nu trebuie sa le spalam noi creierele de mici.
Nu vad de ce atata ingrijorare pe capul tau.

View Postsorin2007, on 8th July 2010, 15:08, said:

(Parintele Arsenie Boca)
Trebuia sa-mi dau seama de la inceput.



(Parintele ateu Metallman)

Edited by Metallman, 09 July 2010 - 01:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate