Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Spot RDS interzis pentru publicitate mincinoasa !

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Spot RDS, interzis pentru publicitate mincinoasă

CNA a decis astăzi interzicerea difuzării unui spot publicitar RDS, în urma unei reclamații a Romtelecom.

În cadrul reclamei, se promit 16 luni de servicii gratuite, când, de fapt, oferta este de patru luni gratuite pentru fiecare serviciu.

"Un calcul corect arată că 4x4 luni gratuite duce la cea mai bună ofertă - 16 luni de servicii gratuite. Vino la sediile RCS RDS și primești luni gratuite la fiecare serviciu nou contractat - televiziune, internet, telefonie fixă și mobilă DIGI. Pentru familia ta", se arată în spotul difuzat de posturile tv și de radio începând cu 6 aprilie.

Potrivit Consiliului Român pentru Publicitate, afirmația "16 luni de servicii gratuite" completată prin nota de subsol "Ofertă disponibilă la contractarea a patru servicii cu abonament și valabilă până la 30 iunie 2010" poate crea consumatorului impresia că, în timpul celor 16 luni, el beneficiază gratuit de toate cele patru servicii contractate.

În josul ecranului, se precizează, cu litere mici, că "oferta este disponibilă la contractarea a patru servicii cu abonament și valabilă până la 30 iunie".

Astfel, clienții vor primi gratuit, timp de patru luni, serviciile TV, internet, telefonie fixă și mobilă, dar numai dacă sunt contractate împreună.

Sursa: http://www.evz.ro/de...asa-895471.html
Toate cele bune

Edited by MV2Player, 20 May 2010 - 12:36.


#2
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Pe cuvânt de nu am văzut reclama aia chiar azi la tv. Da' nu spun pe ce post.  :lol: Oricum îmi imaginez că impactul reclamelor nu a fost uriaș din moment ce cablarea se face în maxim 90 de zile și telefoanele le primești... tot cam așa. Totuși mai am speranță. Nu este prea târziu pentru reducerea unor cheltuieli semiinutile și spun asta în speranța că reclamele se vor opri definitiv și nu doar se va modifica din conținut. Este bine că cna își face treaba. A fost în vizor orange, acum este rds, poate bagă cineva un ochi și pe ofertele upc fără tva și pe cele ale romtelecom care nu au specificată acoperire și când suni să ceri abonamentul obții "ne pare rău, abonamentul nu este valabil în acea zonă".

Edited by kineceler, 20 May 2010 - 12:45.


#3
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Da, era de asteptat. E clar ca induce in eroare.
Nu inteleg de ce au apelat la astfel de abordare pentru a-si promova serviciile, oricum au cea mai buna oferta.

Nu era nevoie de asa ceva, omul interesat face distinctia intre reduceri fictive si gratuitati scumpe de la RTC si oferta cu pretul corect de la RDS.
Clientii se castiga prin corectitudine nu prin prezentarea unor informatii trunchiate de natura sa scoata artificial in evidenta un pret mai mic sau un avantaj de care cu greu ajungi sa beneficiezi. Chiar nu era cazul de asa ceva la RDS.

#4
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Hi hi, azi este ziua cna. Au mai încasat-o unii din telecom...
L.E. Ăăă... la rds nu este nimeni acasă probabil, tocmai am văzut reclama iar.

Edited by kineceler, 20 May 2010 - 13:35.


#5
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
eu am vazut reclama aia cand era pe sfarsite si zicea ala "16 luni de servicii grautite" si zic iauite ma ce oferta misto. cand am vazut iar reclama cap coada ce era sa mai zic....

#6
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
Nu am vazut reclama, dar toata chestia asta suna cam... penibil. A facut RTC (45% detinut de statul roman) reclamatie la CNA (statul roman) pentru ca le pleaca clientii si-s "ofticati la culme, ah :(". Nu din cauza reclamei asteia le pleaca lor clientii. :)
Reclamele alea care zic ceva de genu "fara tva" rapid si incet pe la urma nu induc in eroare? :D

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nici macar 4 luni nu sunt per total. E cate 1 luna ptr fiecare serviciu achizitionat suplimentar fata de primul. Si valabila doar daca nu ai deloc abonament RDS la nici un serviciu.

#8
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
am abonament la ei de 3-4 luni si nici acu nu am primit telefoanele alea...
isi fac ei publicitate da cu atata raman.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 MV2Player, on 20th May 2010, 13:35, said:

În cadrul reclamei, se promit 16 luni de servicii gratuite, când, de fapt, oferta este de patru luni gratuite pentru fiecare serviciu.
Ce hotii baga si astia...

#10
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 MV2Player, on 20th May 2010, 13:35, said:

În cadrul reclamei, se promit 16 luni de servicii gratuite, când, de fapt, oferta este de patru luni gratuite pentru fiecare serviciu.

"Un calcul corect arată că 4x4 luni gratuite duce la cea mai bună ofertă - 16 luni de servicii gratuite. Vino la sediile RCS RDS și primești luni gratuite la fiecare serviciu nou contractat - televiziune, internet, telefonie fixă și mobilă DIGI. Pentru familia ta", se arată în spotul difuzat de posturile tv și de radio începând cu 6 aprilie.

ultima daca cand am deschis o carte de algebra 4 X 4 facea 16.
deci unde este minciuna ca nu sunt 16 luni de servicii gratuite ?

ca nu sunt la fiecare serviciu in parte cate 16 luni e alta treaba. daca ar fi zis reclama cate 16 pentru fiecare serviciu ar fi fost intradevar mincinoasa.

#11
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

 maistoru, on 20th May 2010, 19:10, said:

ultima daca cand am deschis o carte de algebra 4 X 4 facea 16.
deci unde este minciuna ca nu sunt 16 luni de servicii gratuite ?
16 luni gratuite inseamna 16 facturi lunare neplatite de catre client la furnizor.

daca nu e asa, e reclama inselatoare. simplu pentru unii, greu pentru altii.

#12
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
nu 16 luni gratuite ci 16 de servicii gratuite.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 Raduceanu, on 20th May 2010, 20:28, said:

16 luni gratuite inseamna 16 facturi lunare neplatite de catre client la furnizor.
Corect, exact aici a fost inselaciunea prin omisiune lasand sa se inteleaga un an si 4 luni se serviciu free inclus, degeaba crizeaza fanii.

Edited by andreic, 20 May 2010 - 19:43.


#14
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Nu este tocmai o minciună, este o găselniță de marketing, nu foarte frumoasă. Totuși... reclama încă mai rulează. Cu litere ceva mai mari cred. Prima, tvr, animal planet. Mai bine s-ar opri și de banii ăia s-a cumpăra ceva echipamente. Serios acum.

Edited by kineceler, 20 May 2010 - 20:28.


#15
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 maistoru, on 20th May 2010, 19:10, said:

ultima daca cand am deschis o carte de algebra 4 X 4 facea 16.
deci unde este minciuna ca nu sunt 16 luni de servicii gratuite ?

sa inteleg ca daca in loc sa te plateasca o luna angajatorul cu 1000 euro, iti da cate 10 euro timp de 100 de luni, e acelasi lucru?

sau daca iti platesti rata la banca calculand la fel, inseamna corectitudine?

:)

#16
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 Sato, on 20th May 2010, 21:23, said:

sa inteleg ca daca in loc sa te plateasca o luna angajatorul cu 1000 euro, iti da cate 10 euro timp de 100 de luni, e acelasi lucru?

sau daca iti platesti rata la banca calculand la fel, inseamna corectitudine?

:)
daca esti de acord sa lucrezi timp de 10 luni pentru cate 100 euro e treaba ta. nu te obliga nimeni sa semnezi ctr la rds.

din partea rds nu e nicioproblema sa dea 16 luni gratuite pentru fiecare serviciu in parte dar sa te puna sa semnezi un ctr pe 36 luni. in sistemul asta s-a lansat digitvsatelit, plateai echipamentul pe loc, aveai primul an gratuit si contract pe 24 luni.

#17
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar de când reclama aste este interzisă?
Astă seară am văzut-o pe nu știu ce canal...

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,662
  • Înscris: 07.02.2003

 copjob2000, on 20th May 2010, 23:53, said:

Dar de când reclama aste este interzisă?
Astă seară am văzut-o pe nu știu ce canal...
Posturi TV ? spotul publicitar RCS&RDS ? reclamația nr.5180/19.04.2010 și punct de vedere de la RAC (adresa nr.6018/04.05.2010).

Probabil ca de pe alea straine nu iese dar pot primi noi amenzi daca nu scot sau corecteaza de pe cele romanesti.

Edited by andreic, 20 May 2010 - 23:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate