Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...
 Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse
 Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 

Obiceiuri ale popoarelor - GRECII

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,764
  • Înscris: 26.08.2008
As dori sa venim pe acest topic cu informatii si amanunte referitoare la obiceiuri ale natiilor pe care le vizitam - in acest caz: GRECII - date care sa ne ajute sa ii intelegem si sa interrelationam mai facil cu respectivii!
Din pacate, personal nu stiu ceva cu care sa pot debuta / contribui ca informatie pe acest topic!

#2
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

 BlueKing-69, on 8th May 2010, 23:28, said:

As dori sa venim pe acest topic cu informatii si amanunte referitoare la obiceiuri ale natiilor pe care le vizitam - in acest caz: GRECII - date care sa ne ajute sa ii intelegem si sa interrelationam mai facil cu respectivii!
Din pacate, personal nu stiu ceva cu care sa pot debuta / contribui ca informatie pe acest topic!
ce sa faci?..ai bani,nop
nu-i mare diferenta intre noi si ei...sunt mai comercianti doar;negociaza cand cumperi

#3
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Stiute si nestiute:

1. nu repeta cuvinte pe care le auzi in limba lor si pe care crezi ca le-ai inteles: pot insemna cu totul altceva :nonobad:  (cuvantul malaka in traducere libera inseamna ""labagiu""; spus unui strain e o jignire; spus unui prieten este un mod de adresare gen ""mai labis"")
2. nu misca mana de la tine spre un individ, cu palma aratand cifra 5: inseamna ""te bagin aia matii"". :nonobad:
3. nu injura; multi greci inteleg romaneste (de cand cu turismul) si la fel de multi pot fi vlahi si vor intelege.
4, incearca sa le respecti orarul de siesta ""mediteraneana"" 14.00 - 18.00. Intre ei grecii considera o jignire sa fie deranjati in timpul acestor ore.
5. femeilor grecoaice nu te repezi sa le saruti mana; nu este un obicei aici; se da mana cu grecoaicele la fel ca si cu barbatii.
6. incearca sa nu le vorbesti de Turcia, cat de frumos a fost cand ai fost tu in concediu acolo. Nu se iubesc intre ei. :kisstogether:


O sa mai completez pe masura ce-mi aduc aminte.

#4
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

 edbica2000, on 9th May 2010, 08:38, said:

Stiute si nestiute:

1. nu repeta cuvinte pe care le auzi in limba lor si pe care crezi ca le-ai inteles: pot insemna cu totul altceva :nonobad:  (cuvantul malaka in traducere libera inseamna ""labagiu""; spus unui strain e o jignire; spus unui prieten este un mod de adresare gen ""mai labis"")
2. nu misca mana de la tine spre un individ, cu palma aratand cifra 5: inseamna ""te bagin aia matii"". :nonobad:
3. nu injura; multi greci inteleg romaneste (de cand cu turismul) si la fel de multi pot fi vlahi si vor intelege.
4, incearca sa le respecti orarul de siesta ""mediteraneana"" 14.00 - 18.00. Intre ei grecii considera o jignire sa fie deranjati in timpul acestor ore.
5. femeilor grecoaice nu te repezi sa le saruti mana; nu este un obicei aici; se da mana cu grecoaicele la fel ca si cu barbatii.
6. incearca sa nu le vorbesti de Turcia, cat de frumos a fost cand ai fost tu in concediu acolo. Nu se iubesc intre ei. :kisstogether:


O sa mai completez pe masura ce-mi aduc aminte.
nu stiu daca se incadreaza in categoria obiceiuri, dar am observat ca grecii sunt poate cel mai ne-punctual popor :)...inca nu am intalnit un localnic care sa spuna "ne vedem la 6"...mereu e "mai pe seara" si tu, ca romanul obisnuit cu ore determinate, te dai de ceasul mortii asteptand momentul catalogat ca "pe seara" :D
si de asemenea, am remarcat ca in timpul siestei, cand se pitesc toti pe la vreo taverna, bat recordul la lentoare in savurarea unui frappe si vai de capul tau sa le profanezi momentul  :deadtongue:

#5
sissi691

sissi691

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.05.2009
Intrebare: la greci bacsisul este sau nu inclus in nota de plata? Am auzit atatea variante a.i. nu mai stiu nici eu...

#6
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 alexica08, on 9th May 2010, 07:44, said:

nu stiu daca se incadreaza in categoria obiceiuri, dar am observat ca grecii sunt poate cel mai ne-punctual popor :)...inca nu am intalnit un localnic care sa spuna "ne vedem la 6"...mereu e "mai pe seara" si tu, ca romanul obisnuit cu ore determinate, te dai de ceasul mortii asteptand momentul catalogat ca "pe seara" :D
si de asemenea, am remarcat ca in timpul siestei, cand se pitesc toti pe la vreo taverna, bat recordul la lentoare in savurarea unui frappe si vai de capul tau sa le profanezi momentul  :deadtongue:


CORECT....asa este. Chem un instalator, un baiat care sa instaleze satelitul, orice meserias. Cand vii, intreb? Maine, nu-ti fa probleme. Bine, da, auzi, maine cam pe la cat? Maine, dimineata trec. Asta in limbaj grecesc poate sa insemne undeva intre 9.00 cel mai devreme si 14.00. :thumbdown:

#7
grecuadrian

grecuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.01.2010
este obiceiul la greci ,  sa te vrajeasca ca are bla , bla, deces sau nastere In familie si ca da de baut la un bar din apropiere mai zic cItva acolo sa traiesti sa Inflorest si te trezesti ca ai de platit vro 200 de e. consumatia , sau sclav pe un vapor toata viata .

#8
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008

 grecuadrian, on 10th May 2010, 11:37, said:

este obiceiul la greci ,  sa te vrajeasca ca are bla , bla, deces sau nastere In familie si ca da de baut la un bar din apropiere mai zic cItva acolo sa traiesti sa Inflorest si te trezesti ca ai de platit vro 200 de e. consumatia , sau sclav pe un vapor toata viata .
nu este un obicei la greci...escroci exista oriunde in lumea asta si pierde-vara care ar face orice pentru o bautura cati vrei si in romania...am citit intr-un alt topic ca ti s-a intamplat asa ceva in grecia insa asta nu inseamna ca este un OBICEI...doar ai avut ghinion si indraznesc sa spun nitica naivitate

#9
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 alexica08, on 10th May 2010, 09:41, said:

nu este un obicei la greci...escroci exista oriunde in lumea asta si pierde-vara care ar face orice pentru o bautura cati vrei si in romania...am citit intr-un alt topic ca ti s-a intamplat asa ceva in grecia insa asta nu inseamna ca este un OBICEI...doar ai avut ghinion si indraznesc sa spun nitica naivitate


Asa este. NU ESTE OBICEI ACEST LUCRU LA GRECI si cred ca nici la alte popoare. La urma urmei escroci sunt peste tot.
Scuze....si naivi la fel.

#10
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,416
  • Înscris: 23.04.2007
Mi-aduc aminte ca ajunsesem in thassos si seful agentiei de turism (roman) ne-a zis ca mai totul se negociaza dar pana la un anumit punct.Cand grecul a dat din cap de jos in sus,acolo te opresti ca nu mai vrea.
Zis si testat ,in acea seara am facut proba si asa era :D

#11
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009

 grecuadrian, on 10th May 2010, 11:37, said:

este obiceiul la greci ,  sa te vrajeasca ca are bla , bla, deces sau nastere In familie si ca da de baut la un bar din apropiere mai zic cItva acolo sa traiesti sa Inflorest si te trezesti ca ai de platit vro 200 de e. consumatia , sau sclav pe un vapor toata viata .
...........si tare-i mai place romanului s-a bea moca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate