Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Alimentare benzina in loc de motorina

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
ARD

ARD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2008
Cipsu, de unde ai scos pretul asta/ Ai avut de-a face cu asa ceva sau doar presupsui ca ma costa atat?

Nu stie nimeni cat costa o pompa de injectie motorina, kit de distributie, kit ambreiaj?

#20
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Masina e un Megane Sedane II, din ce zice in niste post-uri mai vechi. :)

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 SINEKT, on 7th May 2010, 01:32, said:

Pai mie personal nu mi se pare normal. La fel cum nu mi se pare normal sa-ti faca altcineva curatenie in casa, de exemplu. E casa mea, eu o cunosc, eu stiu cum s-o curat si cum nu, si cu ce si prin ce locuri si asa mai departe. Asa si cu masina. Masina este un bun SCUMP si mi se pare normal ca proprietarul sa fie singurul care o ingrijeste, mai ales cand exista micul potential de a iti distruge o proprietate de mii de euro intr-o clipita, dintr-o lipsa de neuroni.

La fel, nu pot concepe cum pot unii sa lase pe aia la spalatorie sa faca curatenie in interior. Frate, acolo stau eu, acolo curat cum vreau eu, cu ce vreau eu, cu aromele care imi plac mie, daca vreau frec un plastic 2 ore si pe altul deloc si o scot cum imi place.

No offence..dar cand vei ajunge sa-ti permiti o menajera ..sau sa duci masina la spalatorie suficient de des, vei vedea binecuvantarile apelarii la astfel de servicii ...externe :D. E un deliciu sa nu-mi bat capul cum las dimineata casa, iar cand ajung acasa seara sa fie luna.  E la fel de deliciu sa trimit un subaltern sa-mi spele masina.
Dar..ma rog...mi se cam rupe de lucruri in general, chestiile materiale ma lasa rece......asa ca poate nu sunt tocmai un bun exemplu de urmat :).

Edited by richelieu, 07 May 2010 - 13:18.


#22
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

 richelieu, on 7th May 2010, 14:15, said:

Dar..ma rog...mi se cam rupe de lucruri in general, chestiile materiale ma lasa rece......asa ca poate nu sunt tocmai un bun exemplu de urmat :).
Daca iti ies pe nas si pe urechi $$$$$, te inteleg. Dar cand n-ai bani nici de o bucsa sau un filtru, te cam doare rau de tot ca nu-stiu-cine face nu-stiu-ce la tine in masina.

#23
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 ARD, on 7th May 2010, 09:39, said:

Cipsu, de unde ai scos pretul asta/ Ai avut de-a face cu asa ceva sau doar presupsui ca ma costa atat?

Nu stie nimeni cat costa o pompa de injectie motorina, kit de distributie, kit ambreiaj?
Da' tu nu vrei sa spui ce masina ai ? Trebuie sa deducem noi sau sa-ti citim posturile anterioare ? Asa cum a facut userul crst_g ? Daca mai vrei sfaturi macar zi ce masina e !

Si DA, e foarte scump. La Megane diesel de 1.5 apare problema piliturii (dai serci pe forumul monomarca) si de obicei treci lejer de suta de milioane de lei vechi. Se demonteaza tot sistemul de alimentare cu combustibil. Dilarul nu spala nimic, ci doar schimba conducte/rezervor/etc. Pe cont propriu poti sa le cureti tot p-alea. Pompa de ianlta presiune nu e foarte mult (1600-2000 RON), insa injectoarele de ard tare de tot (cam 1000 RON bucata). Distributia te costa si aia vreo 1500 lei cu tot cu manopera. Ce am dat eu aici sunt preturi de reprezentanta, cu conditia sa fie megane si nu altceva si sa fie motor de 1.5. La ala de 1.9 nu stiu cum e.

Edited by cristi.r, 08 May 2010 - 09:23.


#24
ARD

ARD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2008
Scuze, am uitat sa specific ca e vorba de un Renault Megane Sedan din 2007

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 richelieu, on 7th May 2010, 12:15, said:

E la fel de deliciu sa trimit un subaltern sa-mi spele masina.
Dar..ma rog...mi se cam rupe de lucruri in general, chestiile materiale ma lasa rece....
Daaa, probabil ca si sangele il ai de alta culoare ... Problema ta este ca ai o mentalitate de ... cum sa-ti spun, pai ala-i subaltern ba sefule, nu-i majordom/menajera, este angajatul unei firme (chiar daca esti tu patron), de principii ai auzit ? Da de bun simt, respect ? Probabil ca esti mare sef in Ro, ca acolo-i land of choice.

#26
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 ARD, on 9th May 2010, 19:25, said:

Scuze, am uitat sa specific ca e vorba de un Renault Megane Sedan din 2007
Da' de motorizare, nimic. Bravo, mai ...

Mods, inchideti naibii topicul asta ca omul se pare ca se distreaza teribil pe seama prostilor (ca mine) care il trag de limba.

 dan210, on 10th May 2010, 00:43, said:

Daaa, probabil ca si sangele il ai de alta culoare ... Problema ta este ca ai o mentalitate de ... cum sa-ti spun, pai ala-i subaltern ba sefule, nu-i majordom/menajera, este angajatul unei firme (chiar daca esti tu patron), de principii ai auzit ? Da de bun simt, respect ? Probabil ca esti mare sef in Ro, ca acolo-i land of choice.
Si problema ta e ... ? Ii faci educatie, sau cum ? Stai, bre, calm !

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 dan210, on 10th May 2010, 00:43, said:

Daaa, probabil ca si sangele il ai de alta culoare ... Problema ta este ca ai o mentalitate de ... cum sa-ti spun, pai ala-i subaltern ba sefule, nu-i majordom/menajera, este angajatul unei firme (chiar daca esti tu patron), de principii ai auzit ? Da de bun simt, respect ? Probabil ca esti mare sef in Ro, ca acolo-i land of choice.

Calm nenea...nu stii toate datele problemei, asa ca nu mai comenta aiurea. De unde stii tu ca nu e in fisa postului lor sa faca asta? Sau ca nu o fac din pura placere?.... Asa..pe scurt ca sa nu-ti mai versi frustrarile pe mine: Nu il trimit sa mi-o spele el...cu manutele lui, il trimit s-o duca la spalatorie si sa frece menta o ora langa ea, in timp ce-si bea o cafea pe banii mei. Si ii trimit atunci cand au timp liber,(am stat cu masina nespalata din noiembrie pana in martie, pentru ca ori era vremea aiurea, ori erau ei ocupati....) adica in loc sa frece menta in firma, o freaca la spalatorie. In timpul asta, eu trebuie sa ma ingrijesc de vanzari, ca sa isi ia ei salariile la timp, fara scaderi, fara restrictii "de criza"..fara.... Inseamna ca ii respect mai putin daca ii rog sa-mi faca aceste mici favoruri? Crede-ma, ca am o relatie de asa  natura cu subalternii mei, incat oricare din ei o face cu cea mai mare placere. Cand au nevoie de ajutoare, ia ghici la cine le gasesc? Si nu...la firma respectiva nu sunt patron, sunt angajat.  Ideea este ca nu-mi place sa-mi bat capul cu chestii din astea care tin de..curatenie, spalat, calcat, pentru simplul motiv ca nu-mi face nici o placere sa le fac. Si daca datorita neplacerilor mele...castiga niste bani alti oameni, care-i problema?  E  vorba de principii. Sinekt a spus ca nu concepe sa lase pe cineva sa faca aceste lucruri, eu am spus ca nu concep sa le fac eu.  Care-i problema ta?

Edited by richelieu, 10 May 2010 - 23:14.


#28
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 24.06.2006

 richelieu, on 10th May 2010, 22:11, said:

Calm nenea...nu stii toate datele problemei, asa ca nu mai comenta aiurea. De unde stii tu ca nu e in fisa postului lor sa faca asta? Sau ca nu o fac din pura placere?.... Asa..pe scurt ca sa nu-ti mai versi frustrarile pe mine: Nu il trimit sa mi-o spele el...cu manutele lui, il trimit s-o duca la spalatorie si sa frece menta o ora langa ea, in timp ce-si bea o cafea pe banii mei. Si ii trimit atunci cand au timp liber,(am stat cu masina nespalata din noiembrie pana in martie, pentru ca ori era vremea aiurea, ori erau ei ocupati....) adica in loc sa frece menta in firma, o freaca la spalatorie. In timpul asta, eu trebuie sa ma ingrijesc de vanzari, ca sa isi ia ei salariile la timp, fara scaderi, fara restrictii "de criza"..fara.... Inseamna ca ii respect mai putin daca ii rog sa-mi faca aceste mici favoruri? Crede-ma, ca am o relatie de asa  natura cu subalternii mei, incat oricare din ei o face cu cea mai mare placere. Cand au nevoie de ajutoare, ia ghici la cine le gasesc? Si nu...la firma respectiva nu sunt patron, sunt angajat.  Ideea este ca nu-mi place sa-mi bat capul cu chestii din astea care tin de..curatenie, spalat, calcat, pentru simplul motiv ca nu-mi face nici o placere sa le fac. Si daca datorita neplacerilor mele...castiga niste bani alti oameni, care-i problema?  E  vorba de principii. Sinekt a spus ca nu concepe sa lase pe cineva sa faca aceste lucruri, eu am spus ca nu concep sa le fac eu.  Care-i problema ta?
Eu nu sunt nervos, doar stupefiat de maniera cum se trateaza inca o relatie de serviciu in Ro banuiesc. Am crezut ca dupa atatia ani s-a schimbat ceva acolo, dar vad ca nici o sansa. Ce-i mai grav este ca noua generatie din care cred ca faci parte nu se preocupa deloc.
Nu-mi imaginez sa faci treaba asta in US, Uk, De, dar ma rog, asa sa fie cum vreti voi, pacat.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nici nu ma intereseaza sa fac treaba in US, UK, DE...etc.  Acolo ma intereseaza sa ma duc cel mult in vizita :D. In RO, inca (in afara multinationalelor si a SA-urilor mari,  care impun aceeasi atmosfera de cacat pe care o impun firmele mama in ..US, UK, DE...etc.) se  pune accent pe relatia interumana, pe crearea unei atmosfere familiara la locul de munca, atmosfera care sa-i faca pe oameni sa vina cu placere la munca...sa nu vada jobul ca un fel de corvoada. Vorbesc, evident de firme mici cu 30-100 de angajati...cum e cazul meu....  

Nu stiu ce varsta ai, deci mi-e greu sa apreciez daca fac parte din noua..sau vechea generatie :). Dar asta conteaza mai putin.

#30
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 dan210, on 11th May 2010, 11:42, said:

Eu nu sunt nervos, doar stupefiat de maniera cum se trateaza inca o relatie de serviciu in Ro banuiesc. Am crezut ca dupa atatia ani s-a schimbat ceva acolo, dar vad ca nici o sansa. Ce-i mai grav este ca noua generatie din care cred ca faci parte nu se preocupa deloc.
Dupa atatia ani de la ce eveniment ? Sau cam cati ani ? Cuantifica si tu cumva perioadele ca sa intelegem la ce te referi.

 dan210, on 11th May 2010, 11:42, said:

Nu-mi imaginez sa faci treaba asta in US, Uk, De, dar ma rog, asa sa fie cum vreti voi, pacat.
Ehe, sa fii tu sanatos.


Cardinale, externalizezi serviciile ?

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Putem discuta :lol: Dar deja suntem mult prea offtopic :D

#32
ARD

ARD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2008
Am vorbit cu mecanicul si mi-a zis ca dacatestul i-a dat ca exista eroare la presiune, ar fi bine sa incep cu schimbatul filtrului de motorina si a regulatorului de inalta presiune. Dupa inlocuire va face din nou un test si vom vedea ce se intampla, se va ajunge la pompa si injectoare sau nu. Bineinteles ca va curata si rezervorul si toate conductele, sa nu mai fie pericolul de aparitie a piliturii.
Va tin la curent dupa ce se intampla aceste operatiuni, ok?

#33
ARD

ARD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.10.2008
Am reusit sa-mi fac masina. Pot sa spun ca pompa de injectie am reconditionat-o la reprezentanta Delphi, au schimbat distributia si toate filtrele si uleiul si m-a costat toata afacerea 2000 RON. Sincer sa fiu ma asteptam sa fie mai mult, dar e destul si asa, mai ales pe criza asta.

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Sincer nu inteleg de ce nu ai incercat sa iti recuperezi pe loc banii de la benzinarie. Am fost martor la o patanie asemanatoare la OMV Satu-Mare si cei de acolo au dus masina pe cheltuiala lor la service si au curatat rezervorul si pompa.
Eu personal am patit odata la OMV Arad ca nu s-a decuplat pompa automat si mi-au curs pe jos vreo 2 litri de motorina. Am solicitat sa platesc mai putin cu 2 litri si au fost de acord.
Nu cred ca fiind in culpa nu ar fi facut asta

Sfat: nu il lasa pe "nenea" ala de acolo sa iti alimenteze pana nu te asiguri ca a pus mana pe pompa corecta.

Edited by mario_bril, 01 June 2010 - 18:59.


#35
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
mai simplu pt a nu avea batai de cap....de ce nu folositi un abtipild (asta in caz ca masina luata sh nu mai dispune de asa) pe care sa scrie diesel sau gasoline? pusa pe capac in interiorul acestuia sau chiar sub gura de alimentare daca este loc. scapati de belele.
eu chiar nu va inteleg, opriti la pompa si vreau de 100, 200 lei, full!!! de ce? specifici si ce trebuie sa-ti bage, in caz ca se inghesuie cineva sa-ti alimenteze (ca doar nu are cartea sau talonul in fata sa-ti vada motorizarea).

Edited by AlinE, 01 June 2010 - 19:47.


#36
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Eu sunt de parere in continuare, ca fiind masina proprietate proprie si personala, nu are ce cauta altcineva decat proprietarul la ea, cu chestii din astea. Aia de la benzinarii sa stea sa mature pe jos si sa-si faca treburile, nu au ce cauta la masina mea !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate