Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Cerneala DYE sau PIGMENT pentru CISS?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Free-Your-Mind

Free-Your-Mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.07.2008
Salutare,

Doresc sa cumpar o imprimanta cu sistem CISS si am vazut ca default recomanda refillul cu cerneala dye. Am citit pe aici ca dye n-ar fi prea buna. N-as vrea sa printez ceva color si sa iasa foarte aiurea (invitatii de nunta, kestii sensibile).
Poate cineva avizat sa vorbeasca putin despre diferenta dintre acestea doua si sa-mi dea eventual un sfat pentru reumplerea sistemului CISS?
Multumesc.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Pai depinde de imprimanta.Da si tu mai multe detalii.....

#3
Free-Your-Mind

Free-Your-Mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.07.2008
Epson Stylus SX110. Am luat-o azi cu CISS si dye. Dupa un timp voi reveni cu pareri personale...

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Eu zic ca ai facut o greseala.Imprimanta ta foloseste"default" cerneala "durabrite" adica pigment.In general mai toate imprimantele Epson folosesc cerneala pigment, iar capetele de printare sunt special concepute pentru asta.
Din experienta personala cu cerneala dye(chiar buna calitativ-inktec) pot sa-ti spun ca risti probleme mari  -  la mine cerneala respectiva dye s-a manifestat foarte rau , printare cu linii, culori foarte reci , infundarea la greu a capetelor de printare -  curs in imprimanta (balti de cerneala) si picaturi pe poze, mi-a murdarit tot prin ea, role, sistem de ghidaj al hartiei...etc.
Incercarile le-am facut cu Epson P50(6 culori, dar asta nu e relevant) + ciss(cerneala dye inktec) = varza. Acelasi epson + cartuse refilable(cerneala dye inktec) = varza.
Problema mai grava este ca utilizarea cernelii dye in imprimanta conceputa pentru pigment iti afecteaza capetele, le infunda destul de rapid, iar curatarea cu ultrasunete nu o poti face decat de 2-3 ori, maxim  pana la distrugerea iremediabila a capului.

Acelasi epson cu CISSde calitate + cerneala pigment de calitate = SUPER. Chiar daca am investit aproape 600 ron intr-un ciss plin, doar l-am montat am pus hartie si am dat print.Inca de la prima poza imaginile au iesit EXACT cum trebuia, aceleasi culori ca cerneala originala epson, fara dungulite, fara picaturi, fara curs in imprimanta...etc.

Edited by florinel, 30 April 2010 - 08:49.


#5
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Poti sa imi spui de unde ai luat chestiile castigatoare? :)

Crezi ca merita sa pun CISS pe imprimanta asta sau trebuie altceva mai bun?
http://h10010.www1.h...378-501379.html

O am pe la munca de ceva vreme si nu mai are cartuse dar eu nu am printat niciodata cu ea fotografii pe hartie foto sa vad cum ies, a fost folosita office.

Edited by edlund, 30 April 2010 - 09:54.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005

View Postedlund, on 30th April 2010, 10:54, said:

Poti sa imi spui de unde ai luat chestiile castigatoare? :)

Crezi ca merita sa pun CISS pe imprimanta asta sau trebuie altceva mai bun?
http://h10010.www1.h...378-501379.html

O am pe la munca de ceva vreme si nu mai are cartuse dar eu nu am printat niciodata cu ea fotografii pe hartie foto sa vad cum ies, a fost folosita office.


Pentru HP nu stiu ce sa-ti recomand.Eu mi-am luat epson special pentru a putea sa-mi scot fotografiile la o calitate buna, dupa ce m-am chinuit cativa ani pe la diverse laboratoare care nu m-au multumit (asta e chestie generala, angajatii laburilor chiar n-au nici o treaba cu fotografia ).Dupa multe cautari si citit review-uri am ajuns la concluzia ca epson e cel mai bun raport pret/performanta si din punctul de vedere al posibilitatilor de transformare prin adaugarea unui CISS si externalizarea usoara a deseurilor de cerneala reziduala.
Initial am sperat sa imi fac propriul "laborator" cu o suma cat mai mica, asa ca am investit 400 ron in imprimanta si ~200 intr-un CISS ieftin+ cerneala dye.Am luat 3 asemenea CISS-uri(pentru inca 2 imprimante epson - 2 prieteni).Eu mi-am luat teapa in sensul ca al meu a fost defect din start , celelalte 2 functioneaza , insa cu diverse probleme - cel mai des intalnit fiind curgerea cernelii din cap, la printare.Deasemenea CISS-urile ieftine sunt facute din materiale proaste , furtunele nu sunt siliconice (trosnesc ca dracu` in imprimanta) si, fiind tari, te astepti oricand sa se fisureze.
Ulterior, tot sperand la ieftineala, am luat cartuse refilable, am bagat cerneala dye in ele..... aceeasi problema, curgere a cernelii, printare fara galben, imagini reci, infundare capete. Cartusele au plecat inapoi la vanzator (care a fost ok).....
Am strans din dinti o luna de zile si am dat 600 ron pe un CISS si cerneala pigment -  acum am inteles insa de ce pretul reflecta calitatea.Cerneala e foarte buna, imaginile ies printate exact cu culorile, contrastul si luminozitate de pe monitor(calibrat), CISS-ul este de calitate, de la materialul rezervoarelor, furtunele moi din silicon, chip-ul rezistent si pana la felul in care intra cartusele in locas.
Vanzatorul este firma AMDdigitalgroup , insa din cate stiu eu, au asemenea sisteme doar pentru Epson .

#7
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
Multumesc pentru informatii, inca o treaba, cam pe unde vezi costurile pentru o fotografie 10x15 si 20x30, sa zicem.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Costul pentru un 10x15 este undeva pe la 0,3 - 0,4 ron , la 20x30 (de fapt A4 21x30) este 1,5 ron. Asta daca vorbim exclusiv de costul hartiei+cerneala consumata - fara sa adaugam amortizarea imprimantei si CISS-ului.

#9
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Epson P50 este imprimanta care foloseste cerneala Claria si este de tip DYE. Sau cel putin asa zice Epson.

http://www.epson.co....n/1223288350198.
     In mod sigur o cerneala necorespunzatoare infunda capul de printare. Capul de pe P50 este conceput pentru 1.5 picolitri pe diuza ( cel mai fin din gama epson). Daca se pune alt tip de cerneala decat cel recomandat ( mai densa sau altceva) atunci apar probleme.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Asa zice epson.Nu inseamna insa ca ce scrie acolo e real in totalitate.
Asta pentru ca daca citesti cu atentie afirmatiile de pe pagina aia se cam bat cap in cap.Spune ca printurile dureaza ~100 ani, ori stim cu totii ca cernelurile DYE nu au aceasta rezistenta in timp, nu au aceeasi rezistenta la UV si nici la apa.Desigur conteaza mult si hartia, nu ATAT de mult totusi.
Pe de alta parte cernelurile pigment au durabilitatea specificata acolo datorita particulelor solide in suspensie aflate in cerneala, au stabilitate la UV si apa....
Daca ne uitam la specificatiile capetelor de printare, o sa vedem ca au exact aceleasi specificatii la imprimantele ce folosesc "claria" cu cele care folosesc "durabrite" (pigment). In plus, capetele "micro piezo" sunt concepute special pentru cerneala pigment.

Asa se explica si faptul ca cernelurile dye nu functioneaza corespunzator, din 2 P50 dotate cu ciss+cerneala inktek de cateva luni , niciuna nu mai merge bine; desi printeaza -  au problema curgerii de cerneala in interior, picaturi pe hartie...etc, lucruri care se intampla destul de des.
Ori cu cerneala pigment folosita in cea de-a 3-a imprimanta P50 nu exista nici un fel de probleme, nu picura , nu se infunda , culorile sunt exact cele reale.


Fiecare isi lauda marfa, insa eu , ca si client  - dupa ce am testat diverse sisteme si cerneluri , pot sa spun care este solutia cea mai stabila si buna calitativ.

Edited by florinel, 30 May 2010 - 09:08.


#11
cris_soft

cris_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.04.2008
Am luat si eu P50 ci ciss preinstalat, de la amddigitalgrup, impreuna cu hartie (mata si lucioasa). Calitatea tiparirii pe hartie normala si chiar pe CD-uri (in ciuda a ceea s-a scris pe aici) mi se pare ok. Nu am probleme cu ciss-ul, in sensul sa curga cerneala sau altceva.
Problema mea este ca nu ma multumeste calitatea pozelor. Am facut toate presetarile pentru imprimanta recomandate in manual, hartia este marca Lucky (si mata, si lucioasa), calitatea imprimarii este best foto, dar pozele nu au nici culorile asteptate, dar mai ales nu au claritatea dorita. Asta comparand cu pozele scoase la laborator fuji. Am tiparit si din Photoshop, si din MS Picture and Fax Viewer (sau cum Dumnezeu ii zice), am folosit si RGB, si Adobe RGB sau Prophoto (ultimele 2 cu rezultate dezastruoase dpdv al culorilor). Sunt convins in mare masura ca este vina mea, nu fac eu ceva cum trebuie, deoarece am vazut ca multi sunt multumiti de calitate. Poate ar trebui alta hartie?
Astept sfaturi de la cei care au experienta cu imprimantele epson cu ciss. Multumesc

Edited by cris_soft, 22 June 2010 - 13:33.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Am auzit mai multe voci care spun ca claritatea lasa putin de dorit.Ce e drept, si la mine, cel putin la printurile de mici dimensiuni, nu am acelasi sharp ca la laboratorul cu laser(ala aplica un USM nesimtit de se vede si contur...) insa culorile imi ies bine.Foloseste profilul de culoare de la amd, iar de fiecare data cand printezi cu epson easy photo print - alege poza/pozele/cantitatile - apoi manual print - acolo iti setezi best foto iar din advanced alegi epson standard , scazi magenta cu -5 si cresti galben cu +6.

#13
cris_soft

cris_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.04.2008
profilul de culoare de la amd?
stai ca nu pricep...
de unde-l iau si cum il instalez?

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Profilul de culoare il iei de la ei - il ceri si ti-l da pe e-mail -  apoi din optiunile imprimantei modifici, sa foloseasca profilul amd.

#15
cris_soft

cris_soft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 16.04.2008
mersi mult, Florinel

#16
SilQ

SilQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2007
salutare , am si eu o imprimanta Epson sx110 si  am cumparat un sistem ciss de la cissmarket  .ro    Acum s-a terminat negru si ei vand foarte scump cerneala , sunt ceva variante de inlocuire , nu ma intereseaza neaparat sa printez poze sau nu stiu ce claritate , ma intereseaza sa ma pot folosi de ea cu printare de text. multumesc

#17
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostSilQ, on 28th February 2011, 21:23, said:

si ei vand foarte scump cerneala

Cat de scump?

#18
SilQ

SilQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2007

View PostDSops, on 1st March 2011, 12:55, said:

Cat de scump?


30 lei 100ml dye ink

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate