Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Ford Fiesta

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Asa cum am promis intr-un alt topic, o sa incerc sa fac un mic jurnal de bord pentru Fiesta mea.

Masina e un Ford Fiesta rosu, in 3 usi, echipare Trend, motor 1.25L 82 CP benzina, euro5 ( vedeti aici dotarile ), iar in plus am pachet fumatori si roata de rezerva de dimensiuni normale. A costat aproximativ 10300 euro.

Pana acum am facut 1000 km(400 in afara, 600 in Bucuresti).

Consum: in afara - 6,8 L/100(autostrada Bucuresti-Pitesti si apoi Pitesti-Campulung). Pe autostrada, am mers cu aproximativ 140 km/h, motorul era la aprox 4000 rotatii - consum 7,2-7,3%. In Bucuresti imi ia aprox 9%. Din ce am inteles, consumul o sa mai scada dupa ce se rodeaza putin motorul...nu stiu ce sa zic, o sa vad.

Pana acum, sunt foarte multumit, imi place cum arata, imi place cum se conduce.

Daca aveti intrebari, feel free to ask.

P.S. inca nu am facut poze, dar o sa revin cat de curand si cu ele. Pana atunci, niste poze de pe site-ul Ford

Edited by mynameismada, 08 April 2010 - 09:59.


#2
rx47

rx47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.05.2008
S-o stapanesti sanatos si mii si mii de km fara incidente.
Asteptam pozele...

Edited by rx47, 08 April 2010 - 12:23.


#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme. Asteptam poze multe!

#4
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Weekend-ul acesta am fost la sambata de jos. Am facut dus-intors cam 580 de km, consum 6%. In rampa mi s-a parut ca urca cam greu: daca stiti curbele dintre Brasov si Predeal, eram in a2a pe la 3500-4000 rot/min ca sa simt si eu ca urca(3 persoane in masina + bagaje).

Edited by mynameismada, 19 April 2010 - 12:31.


#5
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
o sa se mai lase nitel dupa rodaj (o sa fuga nitel mai bine) dar la ce te asteptai cand ai luat acest motoras sa faca in astfel de conditii ?

#6
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 08.01.2010
Motorul meu vede intotdeauna rosu in a doua pe serpentine. Nu te sfii sa il turezi, e mic si ii place :)
Masina este in regula singurul minus al ei imi pare directia. Este mult prea asistata si artificiala, ce imi poti spune in acest sens?

#7
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
@cornel001  motorul acesta mi l-am permis(era la oferta motorizarea de 1.25 L 82 CP). In plus, cand mi-am luat eu masina, era singurul cu euro5, iar motorul de 1.4 L 96 CP era euro4. acum vad ca toate sunt euro5.

Stiu, stiu...ar fi fost ideal motorul de 120 CP :) . vedeti aici testele facute de top gear cu motorizarea de 120 CP:  Ford Fiesta Top Gear

@Cumulus nu stiu ce sa zic, mie imi pare ok. Servodirectia e foarte buna(un prieten care are Focus de la munca mi-a zis ca i se pare mai buna si mai usoara ca la a lui). Ce am observat este ca trage un pic stanga, dar asta banuiesc poate sa fie de la diferenta de presiune la pneuri sau ceva de genul asta.

Edited by mynameismada, 20 April 2010 - 14:25.


#8
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
asta e cea mai tare
Top Gear - Mall Chase - Ford Fiesta vs. Baddie Corvette [HQ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tLhnLJl4TZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arata punctele forte ale fiestei cum ar fi manevrabilitatea.

#9
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
mynameismada, felicitari pentru achizitie si pentru obiectivitate.

Problema: consumul se constata per litrii, nu per procente. Daca punem procente, 1%, spre exemplu, se poate deduce ca acesta este consumul vis-a-vis de capacitatea rezervorului. Am spus-o si o mai spun, si, foarte probabil, o voi mai spune in continuare: consumul se calculeaza per litrii pe km parcursi, nu in procente !

Consumul relatat pina acum pentru aceasta motorizare este ingrijorator de mare. Ce greutate are masina ?

Da, si aici imi permit sa generalizez, si anume: asa cum o conduci, asa consum il vei avea ! La un asemenea consum, mai mult ca sigur, conduci destul de turat, vrecvent, 3000-4000 rpm. Dap, motor mic, dar cuplu exista, motor inca nerodat, + inca neacomodarea soferului cu patrupeda, dar dupa rodarea motorului, consumul nu va scadea cine stie ce daca se conduce in acelasi mod...

Again, felicitari si astept continuarea acestui jurnal.

#10
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
am resetat consumul de pe computer cand m-am intors de la sambata de jos(duminica) si acum imi arata 9.7. Stiu, e cam mult, dar cred ca se datoreaza in principal faptului ca mai mult de jumatate din drumul meu de zi cu zi prin Bucuresti merg bara la bara(lucrez in Pipera :P ). In rest, e adevarat, schimb vitezele pe la 3000+. Btw, masina are 1041 kg.

Stiu ca am promis si niste poze, sper sa le pun weekendul asta.

#11
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
asa cum am promis, cateva poze:

Attached File  DSC_03692.jpg   987K   240 downloads  Attached File  DSC_03712.jpg   966.54K   159 downloads    Attached File  DSC_03722.jpg   855.88K   179 downloads

Attached File  DSC_0375.JPG   919.63K   247 downloads    Attached File  DSC_0376.JPG   894.33K   244 downloads

Edited by mynameismada, 24 April 2010 - 13:36.


#12
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Ce rosie e! :w00t:
Multi km fara probleme cu buburuza. Pot intreba de ce nu ai luat noul Ka, daca tot ai luat masina cu doua usi?

#13
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
e rosie, e in 2 usi, gandeste-te la ea ca la un Ferrari :P

la Ford ka nici nu m-am gandit, e mai mica, sincer nici nu stiu daca are motor euro 5 sau nu. Btw, din ce vad pe site, era chiar mai scumpa decat fiesta.

#14
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am observat si eu ca e mai scump Ka, dar nu-mi dau seama de ce. S-o fi vrand un Fiat 500 de fitze. :lol:
Mk7 din fata seamana tare mult cu Puma. :rolleyes: Am studiat de aproape modelul, are un prieten un 1.6tdci Titanium.
Vad ca difera nitel echiparile - el are pachetul de lumini ambientale, jante de alu si faruri cu lupa in care si-a pus xenon.
Inca o data, multi km fara probleme!

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce simpatica e asa rosie. :D Sa te bucuri de ea multi, muti km!

#16
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Multumesc mult. Am deja 2000 de km cu ea, la 2500 ar trebui sa ma duc in service.

In legatura cu echiparile, nu ma prea intereseaza chestiile de "imagine", gen lumina ambientala, schimbator din aluminiu etc. Ce mi-ar fi placut de la echiparea Titanium, ar fi fost mai degraba airbag-urile suplimentare, de exemplu.

#17
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
de dimineata am gasit stergatoarele ridicate...si indoite...  :confuzzled:

#18
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pacat, eu am un Fiesta mk6. Sunt mort dupa ea.
Am ales un loc mai ferit de alte masini / oameni, tocmai pt. a evita incidente de genul. Sa nu cumva sa-ti fi facut manevra vreun vecin (e locu' lui... de veci)
E focoasa masinuta ta, s-o stapanesti sanatos :).

Edited by razor1911, 03 May 2010 - 13:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate