Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Computer vs televizor!

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
eradu

eradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008
Tehnologia a evoluat si radiatiile nu prea mai reprezinta o problema in ziua de azi la televizoare si calculatoare,
efectele asupra creierului si psihicului sunt mult mai importante si mai grave decat va imaginati,
E bine de stiut:
http://www.artadeatr...va/16/tv.16.php

Copii ar trebuii pusi in contact cu aceste dispozitive cat mai tarziu posibil,

#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
alea cu tub radiaza. cred ca e mai periculos monitorul cu tub (crt) pt ca desi radiatiile sunt mai slabe decat la tv, stai mai aproape decat de tv.

#21
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View Posteradu, on 10th April 2010, 16:59, said:

http://www.artadeatr...va/16/tv.16.php

Copii ar trebuii pusi in contact cu aceste dispozitive cat mai tarziu posibil,
sau niciodata.  
pt. mine televiziune =  :lol:  :death:  :ciocan:

#22
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdavidmy2, on 30th March 2010, 19:53, said:

Deci vreau sa stiu ce este mai daunator computeru sau televizoru ??
Si nu ziceti amandoua sunt rele si chesti sutupide vreau ceva care sa demonstreze asta!!Ceva logic si clar!

Totul dauneaza daca este servit in exces:
-mancarea,
-bautura,
-dulciurile, muraturile,
-munca,
-sportul,
-somnul,
-cititul cartilor (produce dureri de cap, dar totodata antreneaza irisul),
...

Parerea mea este ca un NOTE-BOOK, ori LAPTOP este foarte bun pt. om si psihicul sau, dar exista si exceptii -EXCESUL- adica daca ajungi sa pierzi noptile cu jocuri in retea, munca electronica, bursa, chat, ...

DE ce poate fi daunator TV-ul si PC-ul ?!:
-este extrem de daunator a sta pe scaun (este mult mai bine sa stam pe pat, semi-intinsi, cu laptopul in poala);

Ca mai toate lucrurile bune si acestea au parti proaste (virusare, programe nefunctionale, consum nervos, frustrare, iar la capitolul FRUSTRARE, TV-ul conduce detasat prin faptul ca nu ofera ceea ce cerem si se prezinta faptele intr-o maniera telenovelista ce deformeaza grav realitatea ...).






View Postlaserdance, on 10th April 2010, 19:39, said:

sau niciodata.  
pt. mine televiziune =  :lol:  :death:  :ciocan:

Poti trece la secta AMISH si nu vei avea probleme de acest fel ca deh... te afli intr-un univers complet paralel cu realitatile prezentului, cam la fel precum omul de Neandertal.

PS: Daca consumi programe fara exces vei decela falsul de adevar si va conta.  :console:

#23
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Desi am acasa un TV sony wega trinitron de 100 de hz, nu il deschid cu zilele si saptamanile, mai bine ascult muzica in statiile si la boxele mele.
Attached File  Imagine000.jpg   902.71K   29 downloads Attached File  IMG_0124.jpg   281.74K   22 downloads Attached File  IMG_0125.jpg   279.02K   23 downloads
Attached File  IMG_0132.jpg   292.37K   17 downloads Attached File  IMG_0135.jpg   254.66K   19 downloads
Nu zic, pt. PC am un monitor destul de bunicel, un CRT clasic de la Samsung SyncMaster pe care l-am setat la o temperatura de culoare mai scazuta si i-am scos complet culoarea albastra, cica culoarea albastra ar avea cele mai multe radiatii. Acuma pot sta in fata lui cat vreau fara dureri de ochi. Nu am incredere in LCD-uri care personal mi se par obositoare si naspa, nici nu se pot compara ca performanta si calitate cu un CRT bun.  :thumbup:

#24
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Un televizor CTR dauneaza mai mult ca un monitor LCD.
Un monitor CTR dauneaza mai mult ca un televizor LCD.
Concluzia: Dauneaza unul mai mult ca celalalt  :signher: :scared: :frust: :eek:

#25
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

View PostCyber-sapiens, on 10th April 2010, 18:56, said:

Poti trece la secta AMISH si nu vei avea probleme de acest fel ca deh... te afli intr-un univers complet paralel cu realitatile prezentului, cam la fel precum omul de Neandertal.
Stai linistit ca se poate trai si fara televiziune, eu am stat pe bune fara TV vreo 6 luni. Doar oamenii dependenti de televizor ca de droguri nu pot trai fara el. Daca vrei ti-l vand pe-al meu. Felicitari ca l-ai cumparat, nu-l vinzi ? :D

#26
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View Postlaserdance, on 10th April 2010, 20:14, said:

Stai linistit ca se poate trai si fara televiziune, eu am stat pe bune fara TV vreo 6 luni. Doar oamenii dependenti de televizor ca de droguri nu pot trai fara el. Daca vrei ti-l vand pe-al meu. Felicitari ca l-ai cumparat, nu-l vinzi ? :D

Eu nu ma mai uit la TV de 6 ani si n-am murit :D

#27
eradu

eradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 17.05.2008

View Postsandossu, on 11th April 2010, 00:19, said:

Eu nu ma mai uit la TV de 6 ani si n-am murit :D


da, dar folosesti pc si internet?
calculatorul poate substitui si face aceleasi lucruri ca si un tv,

deci mediile astea chiar provoaca dependenta, si oricine poate face un experiment, de obicei se simte dupa cateva zile o stare din ce in ce mai pronuntata de melancolie, poate aparea depresia si alte efecte de sevraj.

dar macar sa nu pierdem vremea degeaba in fata lor, telenovele, jocuri in exces, si altele de genu inseamna doar timp si viata irosite,
daca n-ai ce face citeste ceva - mai inveti ceva folositor, mai evoluezi...

#28
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Posteradu, on 10th April 2010, 17:59, said:

Tehnologia a evoluat si radiatiile nu prea mai reprezinta o problema in ziua de azi la televizoare si calculatoare,
efectele asupra creierului si psihicului sunt mult mai importante si mai grave decat va imaginati,
E bine de stiut:
http://www.artadeatr...va/16/tv.16.php

Copii ar trebuii pusi in contact cu aceste dispozitive cat mai tarziu posibil,

Părerea mea e că tembelizorul e cel mai dăunător, în special pentru copii mici, al căror creier este în dezvoltare. Linkul de mai sus punctează destul de bine unele aspecte, dar a apărut o carte foarte interesantă și documentată:


[ http://www.rostonline.org/rost/ian-feb2007/images/cum_te_prosteste_tv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Carte recomandată tuturor celor care își doresc copii cu o dezvoltare psiho-emoțională și intelectuală armonioasă și nu niște legume cu creierii terci...

Cât despre calculator, este un instrument de lucru și un mijloc de informare puternic și foarte util, atâta vreme cât există Internetul, evident. Utilizat cu discernământ e o chestie grozavă prezentând avantajul de a-ți permite să alegi și să filtrezi INFORMAȚIA.

Referitor la poluarea electro-magnetică produsă de aparatele TV și monitoare, evident CRT-urile sunt mult mai dăunătoare. Oricum sunt pe cale de dispariție...


#29
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Televizorul, pentru ca la calculator tu alegi ce vrei sa vezi.

#30
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
Radiaza..  :lol:

Si muzica radiaza prin camera sub forma de unda ,'soarele ce intra pe geam radiaza lumina , sa nu mai zic de cel de la plaja care e mai concentrat , soba/caloriferul radiaza caldura si lumina infrarosie , sarmele de curent , mai ales cele de inalte tensiuni , releele de toate felurile/telefoanele , tot radiaza ! Nu putem trai fara o parte din ele . Dilema creata aici provine din  interpretarea gresita a datelor disponibile , facandu-se repede o alegorie cum ca radiatie=uraniu,Pl=Cernobal=ceea ce nu vrem.

Problema este acolo unde se depaseste limita de cantitate admisa pe kg|corp de radiatii . Daca te sui pe un releu puternic , daca esti expus la doze mai mari din radiatia uraniului pe timp mai indelungat decat e stabilit ca limita , daca stai la soare atunci cand este cel mai aproape astrul de pamant , o sa "te coste" direct proportional .

De aceea sunt impuse niste limite bine stabilite in aparatele electronice din jurul nostru , iar daca sunt abordate asa cum prescrie producatorul NU E NICI UN PERICOL . Daca aveti chef sa bagati capul in cuptorul cu microunde si sa activati aparatul dupa ce i-ati deteriorat sistemul de siguranta e treaba vostra , dar stiati dinainte ce vi se poate intampla in acest caz.


La monitoarele astea de le gasiti peste tot nu este nici o problema radiatia electromagnetica! Cea mai mare problema o constituie faptul ca ochiul nu este folosit corespunzator in parametrii lui 'ideali . Ochiul cand priveste un film tinde sa focalizeze imaginea asa cum ii este normal , dar de fapt totul este pe acelasi plan reprezentat. Se ajunge la un echilibru al claritatii imaginii ca sa se poata vizualiza in continuare , dar acel echilibru este de fapt acelasi mereu , ramanand incordat in aceeasi pozitie , fapt ce aduce dureri oculare ;ca atunci cand tii o plasa grea doar intr-o mana in aceeasi pozitie . Mai este problema ca in timp aparatul optic al omului se 'puturoseste de la acest mod in care observa maginile . Pentru a privi mai departe decat se vede acea masina , la femeia aceea in rosu ,  in realitate ar trebui schimbata convergenta lentilei naturale a ochiului , nu sa stea in aceeasi pozitie ca atunci cand 'belim ochii la toate prostiile din monitoare  :lol: .

Edited by darondny, 19 May 2010 - 16:45.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfloryyn, on 19th April 2010, 08:15, said:

evident CRT-urile sunt mult mai dăunătoare. Oricum sunt pe cale de dispariție...
S-o crezi tu ca sunt pe cale de disparitie... in fotografie nu ai ce face cu un LCD oricat de smecher ar fi, nici nu reproduce 8 biti pe culoare, majoritatea abia au 6 biti si fac drithering :) CRT e baza, dar evident nu stifturile, cele high end cu tuburi serioase si mari, de regula trinitroane.

Edited by andreic, 20 May 2010 - 04:21.


#32
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 15.02.2010

View Postandreic, on 20th May 2010, 05:21, said:

S-o crezi tu ca sunt pe cale de disparitie... in fotografie nu ai ce face cu un LCD oricat de smecher ar fi, nici nu reproduce 8 biti pe culoare, majoritatea abia au 6 biti si fac drithering :) CRT e baza, dar evident nu stifturile, cele high end cu tuburi serioase si mari, de regula trinitroane.
CRT-urile vor disparea de pe piata påna-n 2016(mam referit la noi in Romania.In tarile din west vor diparea mai repede,intr-un an,doi).
Asa cum o disparut CRT-urile acelea pe lampi, si dupa aceia cele cu carcasa din lemn,vor pleca si acestea de plastic in urmatori ani.Nu se mai gasesc in magazinele de la noi cum era odata,acele CRT-uri cu marci de calitate.

Edited by Danutz2029, 26 May 2010 - 00:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate