Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...
 Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 

Casa Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#19
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Mirela, ai mare dreptate. Dupa ce mi-ai scris tu, am verificat statia (inca n-am cumparat-o) si are adancimea de intrare la 70 cm (cel putin asa inteleg eu din document).

Se pare ca totusi acel beton mort va trebui strapuns pana la urma. Problema e ca eu si vecinul vroiam sa ne racordam la aceeasi statie de epurare (pt 12 persoane). L-am intrebat si el are deja traseele pe sub fundatie (sub 1 m adancime).

Attached Files

  • Attached File  KSM.doc   966K   69 downloads


#20
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
betonul mort nu il strapungi. Inainte sa fie turnat acel beton mort se face din lemn o caseta care se monteaza vertical, adica cu golurile asezate spre exteriorul si interiorul casei , iar golul respectiv se umple cu polistiren. Se toarna betonul si apoi se sapa pe exteriori si pe interiorul casei in zona casetei, se scoate polistirenul si se baga teava. Acelasi lucru la toate iesirile de tevi fie de apa fie de scurgere, atat la peretii exteriori ai casei cat si la peretii fundatiei casetate din interiorul casei, in cazul in care ai vreo teava care tranziteaza casa de undeva din mijlocul ei spre exterior.

#21
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007
Mai exista posibilitatea de a incorpora in betonul mort o teava de 125 prin care sa treci o teava de 110. Vezi ca a facut Casuta ceva asemanator.

#22
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
casuta a bagat chiar mai groasa, de 160 sau chiar 200.
ca casuta nu mai stie, ca casuta e batrana!
ca iar imi aduc aminte cum am sapat dupa tevi in arsita din octombrie!

#23
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Pana la urma, avand in vedere ca vecinul oricum are instalatia mai jos si intrucat vrem sa luam impreuna statia de epurare, voi trece si eu pe sub betonul mort si vom cobora statia mai mult si vom face un camin. Nu cred sa creasca atat de mult costurile. Oricum e mai ieftin decat sa imi iau statie singur.

Stiti ceva de hidroizolatia fundatiei ? Are rost la mine ? In proiect nu este nimic si proiectantul mi-a zis ca nu-i nevoie pt ca nu am subsol dar am o cunostinta care mi-a recomandat sa pun hidorizolatie dar doar pe partea exterioara a fundatiei.

Am vazut ca unii obisnuiesc sa "tapeteze" cu folie santurile fundatiei inainte de turnare.

Avantaje, dezavantaje, optiuni ? Ce ma sfatuiti ?

#24
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 dragosmnl, on 24th March 2010, 17:54, said:

Avantaje, dezavantaje, optiuni ? Ce ma sfatuiti ?
eu zic sa bagi beton cu impermeabilitate ridicata, ca-i un rahat diferenta de pret fata de clasa normala echivalenta.
il ceri la statie. eu am lucrat cu betoniera ros-albastra de pe drumul spre frumusani. statie ultramoderna, electronizata. patronul, baiat serios, nu se tine de prostii.

Edited by casuta_papusilor, 24 March 2010 - 18:10.


#25
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Eu am oferta asta de la Beton SUD (cam scump mi se pare mie, dar probabil ca s-a scumpit peste tot). Nu stiu care e cel cu impermeabilitate ridicata. Nu cred ca au asa ceva ...  :huh:
Nu am mai turnat niciodata beton. Pot lua chiar de la orice statie ? Ma gandesc sa nu faca fite cu distanta (gen sa-mi ceara bani in plus :) ). Din Frumusani pana in Berceni sunt ceva km...

Attached Files



#26
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009

 dragosmnl, on 24th March 2010, 17:54, said:

intrucat vrem sa luam impreuna statia de epurare,

ehe...vezi ca de asta te muti la casa, sa nu mai ai chestii in comun ca la bloc.....ai grija, sfatul meu e sa eviti pe cat posibil lucrurile in comun...ca pute!
sa te certi cu vecinu din cauza k..k..tului.... :naughty:

#27
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Sincer, eu ma mut la casa pentru ca-i mai ieftin (mai ales raportat la suprafata utila) decat la bloc. Sunt si alte avantaje dar si dezavantaje. Dar mobilul principal .... e ca e mai ieftina o casa noua decat un apartament nou.

#28
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 portocaliu, on 24th March 2010, 19:15, said:

ehe...vezi ca de asta te muti la casa, sa nu mai ai chestii in comun ca la bloc.....ai grija, sfatul meu e sa eviti pe cat posibil lucrurile in comun...ca pute!
sa te certi cu vecinu din cauza k..k..tului.... :naughty:
Subscriu.  :peacefingers:


P.S. Știu caz în care se certau pentru că unul "produce" mai mult decît celălalt și să plătească diferențiat. :wallbash: Oare or exista și debitmetre pentru caca?  :naughty:

#29
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
eu nu stiu daca o fosa la comun este mai ieftina decat una proprie.
Argumente:
1. numarul mare de persoane presupune o fosa de dimensiuni mai mari. Debitele sunt mai mari din cauza nr de persoane..rezulta o fosa mult mai scumpa decat una unifamiliara
2. din cauza fosei la comun esti nevoit sa bagi tevile de scurgere sub talpa fundatiei deci sa te duci cu fosa foarte jos si implicit camin de vizitare. Atentie la ierni ca aceasta cand se inunda caminele, cand intra apa in tubul de drenaj. Scuza-ma ca iti spun, dar daca vecinul a fost prost si si-a facut tevile asa, nu inseamna ca trebuie sa isi gaseasca la randul lui alt prost cu care sa se combine sa faca ceva ce pe el personal il costa mai mult. de ce te legi la cap cand nu te doare? Nu calcula doar pretul fosei dat pe din doua. Exista multe alte cheltuieli si materiale, chiar cele legate de camin la care vor iesi discutii cine le plateste si in ce cota parte.
3. Conform antevorbitorilor mei un k...at pute oricum, daca il mai si amesteci...
4. campul de drenaj, unde il faceti? la tine, la el, mai mult la time, mai mult la el?. In zona campului de drenaj nu ai cum sa plantezi pomi, arbusti, deci e o zona destul de moarta.

Concluzie: nu te arunca cu capul inainte fara sa studiezi ce presupune cu totul o fosa septica , mai mult decat banalul ei pret. Sau daca te arunci cu capul inainte nu cred ca e bine sa faci asta tocmai in kkat :)

Edited by MirelaLucia, 24 March 2010 - 20:36.


#30
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 dragosmnl, on 24th March 2010, 18:20, said:

Eu am oferta asta de la Beton SUD (cam scump mi se pare mie, dar probabil ca s-a scumpit peste tot). Nu stiu care e cel cu impermeabilitate ridicata. Nu cred ca au asa ceva ...  :huh:
Nu am mai turnat niciodata beton. Pot lua chiar de la orice statie ? Ma gandesc sa nu faca fite cu distanta (gen sa-mi ceara bani in plus :) ). Din Frumusani pana in Berceni sunt ceva km...
beton sud, de la benzinarie, la centura?
eu nu stiu cum sunt aia, dar nu pot reproduce cuvintele lui petre la adresa lor.
el a lucrat cu ei.
nu cred ca cer prea mult de la frumusani pana in berceni. este foarte posibil sa nu ceara nimic in plus.

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 17.03.2009

 dragosmnl, on 24th March 2010, 17:54, said:

Pana la urma, avand in vedere ca vecinul oricum are instalatia mai jos si intrucat vrem sa luam impreuna statia de epurare,
Poate este mai indicat sa fii separat de vecinul,chiar daca acum vei plati mai mult,poate asta te va scuti de discutii vitoare despre intretinere,folosire si alte probleme care inerent se vor ivi!

#32
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 Salutare
Uite un  link de pe jurnalul meu cum am tras eu tevile martir prin betonul mort.
Si ca sa vezi ce te asteapta cand trebuie sa sapidupa ele :thumbup:  

Cat despre kakastoare, laso fratelo doar pentru tine.

Edited by dannastase, 24 March 2010 - 21:19.


#33
dude_79_trc

dude_79_trc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 08.01.2007

 MirelaLucia, on 24th March 2010, 20:17, said:

4. campul de drenaj, unde il faceti? la tine, la el, mai mult la time, mai mult la el?. In zona campului de drenaj nu ai cum sa plantezi pomi, arbusti, deci e o zona destul de moarta.

De ce nu se pot planta arbusti sau tufe gen liliac deasupra drenajului? CUmva datorita faptului ca drenul e prea sus si nu isi pot face radacina sau mai exista si alta explicatie? EU o sa am drenul la circa 2 m de nivelul solului si ma gandeam sa plantez niste liliac alti pomisori deasupra.

#34
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pentru ca arbustii si pomii pe masura ce cresc su se maturizeaza isi trimit radacinile cat mai in pamant dupa apa. O radacina de pom sau arbust talie mare este in stare sa distruga un perete de beton ( daca nu ai vazut cumva canale ngropate de telefonie pline de radacini de pom din cauza ca acolo se strangea apa).

Cum prin drenul tau curge apa si zona este mai umeda decat restul, radacinile se vor indrepta cu precadere acolo si ori iti vor sparge tuburile de dren ori mai repede iti vor modifica panta de scurgere a apei si o sa te trezesti peste 5-6 ani ca apa de dren se intoarce in fosa. Sa vezi apoi belea cu fosa.

Vei fi nevoit sa inlocuiesti tevile de dren, sa sapi iara si inevitabil sa tai radacinile pomilor, lucrul cel mai greu de facut.

pe traiectul tevilor de scurgere( si aici o radacina poate schimba panta si te trezesti c rahatul in casa in timp) si in campul de drenaj NU SE PLANTEAZA POMI SI ARBUSTI MARI!!! se planteaza tufe mai mici de 1,2m , flori de tot felul. Poti face gradina de zarzavat acolo.

#35
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008

 MirelaLucia, on 24th March 2010, 21:17, said:

eu nu stiu daca o fosa la comun este mai ieftina decat una proprie.
Argumente:
Nu voi avea fosa, voi avea o statie de epurare. Asa e obligatoriu in zona si in plus, prefer intretinerea mai lejera. Am inteles ca la fose tre' sa intri periodic prin capacul de vizitare sa separi pe acolo "neste treburi" si in plus genereaza miros fata de statia de epurare care nu genereaza miros in zona.
Pretul pt 9-12 locuitori este 1730 EUR
Pretul pt 1-8 persoane este 1530 EUR
Aceeasi firma, cu tot cu instalare. Asadar, nu-i mai ieftin, e MULT mai ieftin in 2. Statia o vom aseza pe terenul unuia dintre noi. Daca ne vom certa, celalalt isi va pune separat o alta statie ulterior. Sansele sunt destul de mici totusi intrucat vecinul imi este si var si cel mai bun prieten .... dar chiar daca Doamne fereste, solutii se gasesc.



 raduk, on 24th March 2010, 20:49, said:

Știu caz în care se certau pentru că unul "produce" mai mult decît celălalt și să plătească diferențiat

Sa plateasca diferentiat la ce ? La vidanjarea care se face odata pe an ... sau la cei 20-30 RON cat costa curentul ?

#36
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 MirelaLucia, on 25th March 2010, 09:13, said:

NU SE PLANTEAZA POMI SI ARBUSTI MARI!!! se planteaza tufe mai mici de 1,2m , flori de tot felul. Poti face gradina de zarzavat acolo.

"teroare in boston (forum)"   :D

ps. eu zic sa ne apucam de "case ecologice" ...realizate din zarzavaturi :D ...cand te saturi de ea ...o transhezi la un mic si o bere :)))

Edited by cheta06, 25 March 2010 - 11:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate