Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Casa Berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#55
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Sa vezi ce o sa se ia casuta de tine cu apa aia in beton!!!

Misto sapatura, ti-au facut-o cu bisturiu'???

#56
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Ma astept sa se ia casuta de mine .... chiar am avut in vedere si m-am ratoit la toti ca au vrut sa bage apa din prima si nu i-am lasat dar pana la urma n-am mai avut ce face. Am sunat urgent niste prieteni care lucreaza in domeniul constructiilor si mi-au zis ca nu-i problema, mai ales la egalizare si mai ales ca n-a fost cantitate mare de apa.

Sapatura au facuta de fapt in 2 zile ca i-am tot zorit pt ca-mi era frica de ploaie si programasem deja betonul putin cam devreme. A fost totul la limita cu timpul, mai ales ca in spate a trebuit sapat mai mult pt ca se pare ca terenul nu-i chiar asa plan cum as fi crezut. De asemenea "picioarele" de la terasa au fost terminatoare (intrucat sunt f inguste)... zdrobeau pamantul cu cazmaua si scoteau maruntit cu canciocul pamantul.

#57
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Intre timp am ceva dubii cu statia de epurare. Mi s-a zis ca ar avea un traseu de drenaj de 36m ....  :confuzzled:
Nu stiu pe unde as putea sa il trag, eventual pe sub drum .....

Stie cineva care are statie cum se procedeaza ?

#58
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Ma nene ce sapatura ! Nota 10 ! Tevile ,,martir,, pt scurgere trebuiau sa fie mai lungi pentru ca vei avea de sapat dupa ele.

#59
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Nu inteleg, de ce sa fie mai lungi ? Ele sunt dintr-un mal in celalalt ... cand voi sapa dupa ele ar trebui sa le gasesc fara prea mari probleme.... ma gandesc

#60
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Cam la asta ma refer:

Attached Files



#61
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Pai cred ca le-a astupat si el gura cu ceva, nu dragos?

#62
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
ai botezat betonul!!!
blasfemie!!!
daca nu s-a ridicat apa deasupra betonului inseamna ca n-ai bagat prea multa.
dar oricum te faci vinovat de intinarea idealurilor!!!
oricum, vad ca nu te-ai putut abtine de la pacat, si te-ai dedulcit cu apa, tocmai atunci cand trebuia sa postesti cu mai multa sarguinta!  
te-au induiosat vorbele plangarete si dezmierdate ale dorelilor.
vad ca nu esti vrednic de ispravnicia santierului!!!
la elevatie si mai ales la stalpi, grinzi si placa, nu trebuie sa se mai repete treaba cu apa. si cu vibratorul, acelasi lucru, mai ales ca vor veni turnari peste armaturi!
sa ma gandesc ce canon sa-ti dau..., de 10,1 sau de 14,5 megapixeli. :scratchchin:

stau si ma uit, ca la colegu dan a lu nastase, si nu incetez a ma minuna si a ma intreba?!
de unde naiba pleaca stalpii tai in project?

Edited by casuta_papusilor, 19 April 2010 - 16:09.


#63
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Nu trebuia bagat fierul pt stalpi(mustatile) in betonul asta ca se lege toata casa?

Edited by bobodinvs, 19 April 2010 - 19:34.


#64
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Egalizarea in proiectul meu nu are fier. Stalpii se leaga cu armatura elevatiilor.

Casuta, cred ca poti sa micsorezi canonul, 18 mc i-am pus fara apa  :peacefingers:  doar pt spatele casei a trebuit pt ca nu aveam cum sa duc betonul acolo (betoniera aluneca pe iarba) si nici pompa nu puteam sa chem (pt ca am comandat beton 0-32 si pompa merge cu max 16).


 portocaliu, on 19th April 2010, 16:42, said:

Pai cred ca le-a astupat si el gura cu ceva, nu dragos?

Am astupat cu hartie doar acolo unde s-a surpat putin malul. Dar in general i-am bagat fortat, abia au intrat. Chiar daca s-ar face o pelicula, ar fi f subtire ... probabil doar de la laptele cimentului...... cel putin asa sper

Intre timp, mi-au venit fierataniile si baietii s-au apucat de grinzi. De asemenea s-au forat vreo 25m din put.

Cu Dumnezeu inainte !

Attached Files



#65
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
Egalizarea in proiectul meu nu are fier. Stalpii se leaga cu armatura elevatiilor- si nici nu o sa vezi egalizare armata.Dupa cum ii zice si numele betonul are rol de egalizare.Restul de beton care vine dupa turnarea egalizarii in sus o sa aiba alta marca sau clasa si musai se armeaza.

#66
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Fiarele vad ca-s fasonate, cat mai e pretul?

#67
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
eu am dat 0.2 RON fara TVA/kg fasonatul (dar cica-i o oferta mai speciala pt ca m-am dus la ei cu recomandare)..... caprele au fost 0.3 RON /kg

Pretul fierului nu stiu cat mai este... peste 2.5 oricum. Eu am apucat sa-l iau inainte sa inceapa valul de scumpiri (am primit un hint de la cineva ca se va scumpi si asa a fost). Eu am dat 1.96/kg.

Edited by dragosmnl, 20 April 2010 - 08:32.


#68
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 30.08.2005
Sapatura e foarte putin adanca. Stiu ca ar trebui sa fie minim cota de inghet. Asa ai in proiect?

#69
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Sapatura este la 1m adancime (sub cota de inghet). Da, asa am in proiect. In spatele casei sapatura este chiar mai adanca (datorita unei denivelari a terenului).

#70
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
eu cred ca aia e o fundatie cu beton mort (nearmat).
ce ai turnat tu nu este egalizare, e de-a dreptul talpa moarta a fundatiei.
si eu am tot asa, o talpa moarta, dar armatura stalpilor a plecat totusi de la cota de fundare (minus ceva beton, putin, de egalizare).
pentru ca d-aia intreb, de unde pleaca in proiect armatura stalpilor?!
poate niste linkuri de la mine ajuta discutiei ...
cam pe la paginile 19,20... eram cu fundarea...
http://forum.softped...m...t&p=7105902
pe fundul santului sapat cam la 90 de cm e turnat niste beton de egalizare de vreo 5-10 cm, la misto, o armare ridicola si aproape inutila, si stalpii bagati si axati pe fundul gropii.

Edited by casuta_papusilor, 20 April 2010 - 11:34.


#71
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Imi cer scuze, eu n-am stiut ca este diferenta intre egalizare si talpa moarta a fundatiei... Intr-adevar acolo nu este prevazuta nicio armatura (in betonul mort deci). Toata armatura care urmeaza se aseaza pe acea talpa (inclusiv stalpii care se vor lega de grinzile respective).
Am atasat o poza de la cineva care a facut la fel dar nu stiu daca se intelege f bine.

Sunt sigur ca asa am in proiect si pt ca am avut o vizita de la structurist dupa turnarea betonului mort care avea drum pe acolo si a zis ca e totul ok .... In proiect mustatile de la samburi pleaca de la 5cm peste nivelul talpei ...

Attached Files


Edited by dragosmnl, 20 April 2010 - 11:41.


#72
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 dragosmnl, on 20th April 2010, 12:36, said:

Imi cer scuze, eu n-am stiut ca este diferenta intre egalizare si talpa moarta a fundatiei...
de data asta te iert, dar daca se mai intampla..., discutia va decurge altfel!  :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate