Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Soarele - Dumnezeu.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
S-a gandit cineva pana acum ca soarele ar putea fi chiar Dumnezeu? Mai precis: El e mereu acolo sus, iar noaptea, lumea se culca, intre timp, El are grija de cealalta parte a lumii, iar in partea noastra, vegheaza Luna, deoarece, nu e atat de greu incat sa fie nevoie de D-zeu. Si viceversa :)
Da stiu ca-s penal .. dar mi-a venit asa deodata in minte lucrurile astea.
Ce ziceti? :notangel:

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 Kakashi-Hatake, on 18th March 2010, 22:26, said:

S-a gandit cineva pana acum

Nuuuu... nimeni.
Nici măcar anticii.

Ca să nu coborâm prea mult.

#3
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Sa nu luam in calcul mitologia egiptului antic :P

#4
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Populatiile antice se inchinau la soare. E recunoscut ca sarbatoarea craciunului se suprapune peste fosta sarbatoare a soarelui.

Auzi la el, soarele vegheaza luna,...of, ai rude la Ipotesti?

#5
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Ai inteles gresit. Ziceam ca Luna vegheaza in lipsa soarelui :P

#6
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Intre timp am mai evoluat si am ajuns sa punem intrebari de genul: "S-a gandit cineva ca Soarele-i doar o stea de marime medie, o bila de plasma, in jurul caruia Terra orbiteaza ca orice alta planeta din orice sistem solar si trebuie sa fim foarte redusi sa credem ca un obiect este o entitate constienta?"

#7
Stelaris

Stelaris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 13.06.2009
Egiptenii antici venerau Soarele ca zeu...si cel putin zeul lor era vizibil si dadea viata Pamantului, spre deosebire de (dumne)zeii religiilor contemporane, pe care nu-i vede nimeni. Halal religii, ca nu pot nici macar sa faca dovada existentei (dumne)zeilor lor !!!

Edited by Stelaris, 27 March 2010 - 19:45.


#8
androcks

androcks

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 669
  • Înscris: 20.11.2009

 Stelaris, on 27th March 2010, 20:44, said:

Egiptenii antici venerau Soarele ca zeu...si cel putin zeul lor era vizibil si dadea viata Pamantului, spre deosebire de (dumne)zeii religiilor contemporane, pe care nu-i vede nimeni. Halal religii, ca nu pot nici macar sa faca dovada existentei (dumne)zeilor lor !!!
i'm the amaxing atheist!
de asta am renuntat la propria religie  :notangel:

#9
hoinar6

hoinar6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.06.2010

 Stelaris, on 27th March 2010, 20:44, said:

Egiptenii antici venerau Soarele ca zeu...si cel putin zeul lor era vizibil si dadea viata Pamantului, spre deosebire de (dumne)zeii religiilor contemporane, pe care nu-i vede nimeni. Halal religii, ca nu pot nici macar sa faca dovada existentei (dumne)zeilor lor !!!
Ce sa-ti explice ? Ca Dzeu nu poate fi vazut? Ca Dzeu poate fi doar simtit? Cei care nu se multumesc cu definitia asta, o iau pe calea ateista, care cica explica ea formarea nimicului. Exista oameni ca voi 2 care nu pot sa accepte ceva daca nu este in fata lor... Dar asta nu inseamna ca nu exista daca nu poti sa-l vezi(constientizezi) tu.

#10
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

 Kakashi-Hatake, on 18th March 2010, 22:26, said:

S-a gandit cineva pana acum ca soarele ar putea fi chiar Dumnezeu? Mai precis: El e mereu acolo sus, iar noaptea, lumea se culca, intre timp, El are grija de cealalta parte a lumii, iar in partea noastra, vegheaza Luna, deoarece, nu e atat de greu incat sa fie nevoie de D-zeu. Si viceversa :)
Da stiu ca-s penal .. dar mi-a venit asa deodata in minte lucrurile astea.
Ce ziceti? :notangel:
iar celelalte stele din univers ce sunt, tapet cu model?
nu am cuvinte sa raspund la asemenea afirmatii, nu vreau sa fiu suspendat aiurea, abtine-te pe viitor.

#11
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
Asa e,mai bine sa va ganditi ca e un nene invizibil in ceruri care se joaca sims cu noi  :lol: Probabil unii deja ma injurati in minte,dar sincer,cum puteti crede atat de mult intr-o poveste care nu aveti nici macar o singura dovada ca e adevarata (biblia nu e o dovada,ea a fost scrisa si apoi rescrisa  => nu aveti dovada ca este exact originala)
Dar unii prefera sa creada in ceva pur si simplu fara sa-si puna intrebari - "Da frate,batman exista,e in New York si noaptea sare din bloc in bloc,asa scrie pe un blog""Nu,nu-l puteti vedea,dar el sigur exista fiindca parintii v-au crescut cu povestea asta"

Prefer sa cred ca Dumnezeu este o stea,macar are o logica.

Edited by Gh3r0m, 26 July 2010 - 22:43.


#12
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Gh3r0m, on 26th July 2010, 23:40, said:

Asa e,mai bine sa va ganditi ca e un nene invizibil in ceruri care se joaca sims cu noi  :lol: Probabil unii deja ma injurati in minte,dar sincer,cum puteti crede atat de mult intr-o poveste care nu aveti nici macar o singura dovada ca e adevarata (biblia nu e o dovada,ea a fost scrisa si apoi rescrisa  => nu aveti dovada ca este exact originala)
Dar unii prefera sa creada in ceva pur si simplu fara sa-si puna intrebari - "Da frate,batman exista,e in New York si noaptea sare din bloc in bloc,asa scrie pe un blog""Nu,nu-l puteti vedea,dar el sigur exista fiindca parintii v-au crescut cu povestea asta"

Prefer sa cred ca Dumnezeu este o stea,macar are o logica.
Nici nu stii despre ce vorbesti...

Batman e-n Gotham City nu-n NY... :thumbdown:

Discuti aicea teologia comics si nu stii crezul de baza?  :rolleyes:

On-topic: Platon dadea exact definitia zeilor cand spunea ca nu e vorba de corpul fizic al astrelor ci de forta care misca acele corpuri. Corpul planetar/astral e doar "oul", ''luntrea" zeului.
Iar corpurile ceresti au fost facute zei cand cu marile catastrofe din trecutul nu foarte indepartat.
Cum zicea de-alde Plutarh sau Pliniu, "dom'le stramosii ziceau ca ei vad planetele mult mai mari, colorate diferit, si cica se bat cu fulgere uriase una cu alta, apar tot felul de figuri incredibile pe cer, pe Pamant ploua cu foc si pietre si apar munti si oceane din nimic... noi acum nu vedem nimic din toate astea si e greu de crezut".

#13
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
WOOWWW....

ce treaba are DODGE cu pasarica si masonii??
treaba asta cu masonii deja a inceput sa semene cu acei copii retarzi in care orice cuvant spus e interpretat in toate felurile posibile.

#14
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

 Stelaris, on 27th March 2010, 20:44, said:

Egiptenii antici venerau Soarele ca zeu...si cel putin zeul lor era vizibil si dadea viata Pamantului, spre deosebire de (dumne)zeii religiilor contemporane, pe care nu-i vede nimeni. Halal religii, ca nu pot nici macar sa faca dovada existentei (dumne)zeilor lor !!!
Iar aici ai punctat cat se poate de bine slabiciunea oamenilor dintotdeauna de a crede in ceva superior lor.

Adevarul este ca mama naibii... cine nu ar vrea sa aiba ceva superior deasupra capului si sa ajute la nevoie? Mai ales sa promita si o eternitate de vis dupa moarte.
Ioi ce penibil suna! Dar asta se intampla.

Edited by Metallman, 21 August 2010 - 21:16.


#15
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 Kakashi-Hatake, on 18th March 2010, 23:26, said:

S-a gandit cineva pana acum ca soarele ar putea fi chiar Dumnezeu? Mai precis: El e mereu acolo sus, iar noaptea, lumea se culca, intre timp, El are grija de cealalta parte a lumii, iar in partea noastra, vegheaza Luna, deoarece, nu e atat de greu incat sa fie nevoie de D-zeu. Si viceversa :)
Da stiu ca-s penal .. dar mi-a venit asa deodata in minte lucrurile astea.
Ce ziceti? :notangel:
S-a gandit cineva pana acum ca Dzeu nu exista? Uite aici rationament maxim.

In loc sa ne mintim singuri ca o fi vreo piatra, vreo fiinta de mult uitata, sau vreun Soare, nu mai bine nu exista?
Si nu este Soarele din cateva lucruri foarte evidente. NU AI CUM SA DEMONSTREZI. Ca exista sau nu, la fel nu se poate demonstra.

Hai si cu bomba inspiratiei mele, eu zic ca Dzeu e cersetorul de la coltul strazii, fara picioare si cu barba alba. Cine ma sustine?

#16
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

 Kakashi-Hatake, on 18th March 2010, 23:26, said:

Ce ziceti?

Zic ca ai probleme la cap. :wacko:

#17
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 teo15, on 24th August 2010, 11:17, said:

Zic ca ai probleme la cap. :wacko:
Nu, nu are nimic la cap, doar se amuza, cum si noi ceilalti ar trebui sa facem.

#18
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,388
  • Înscris: 05.09.2005
mai multe tampenii ca aici n-am citit in viata mea. Fratilor, eu va pun o intrebare simpla. Voi respirati aer? cred ca da, Il vedeti cumva? eu nu-l vad. Concluzia o puteti trage voi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate