Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Cum se face si cum se depoziteaza un compost

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#109
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Interesanta si pertinenta precizarea ta facuta in legatura cu obtinerea compostului!
Dar personal, eu cred ca nu prea multi legumicultori, dispun de timpul necesar sa intoarca si sa umezesca zilnic acel compost!
Eu deja am redus cu 30% timpul de somn. Timp liber, nu stiu ce mai insemna. Volum foarte mare de munca, in acesta perioada! Dar este optiunea mea si continui.
E doar parerea mea.
Iorgu nu minte si nu jigneste!

#110
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Din acest motiv tata a ales Zmeura:timp berechet si profit maxim.Cu exceptia a 2 luni jumate cand rodeste .Nu prea doarme nimeni.Daca hoti ar dormi ar dormi si altii dar din pacate astia nu prea dorm.

#111
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
zi-ne si noua metoda asta de compost termofil in care trebuie intors in fiecare zi compostu  ???????Posted Image

#112
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Va salut si va urez spor in toate!
Am parcurs toate postarile si am ajuns la concluzia ca si compostul este deja "marca inregistrata"Posted Image
In consecinta voi patenta un nou tip de compost; "Compostul vegetal", asta daca nu mi-o ia altcineva inainte.
Cei care au gospodarii si locuiesc la tara au toate ingredientele (gunoi de grajd sau de pasari, resturi menajere, resturi vegetale, cenusa etc) cu care sa obtina un compost "clasic" 100%. Eu fac o "naveta" la 35 Km de domiciliu pentru a mentine pe linia de plutire o gospodarie mostenita de sotie si am la dispozitie doar resturile produse prin cosire sau din taierile de primavara. Asa ca ma intreb, oare in cati ani un compost 100% vegetal este propice pentru a fi utilizat in gradina de legume?Posted Image

Edited by vasile59, 13 June 2013 - 15:44.


#113
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
la toamna !
eu am facut o cutie din europaleti si asta toamna doar 20-30 cm de deasupra cutiei( plina cu resturi vegetale,gunoi) nu a fost bun in rest tot gunoiul era bun de imprastiat pe teren.
dar si cu coropisnitele de rigoare !

#114
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
compostu e bun de folosit atunci cand nu se mai distinge materia prima si cand miroase a pamant

#115
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Nu doresc sa va contrazic dar; anul trecut am incercat sa fac compost din varfurile de crengi taiate si din iarba cosita. Recunosc ca l-am intors numai de 2 ori dar la ora actuala crengile sunt tot acolo. Anul acesta am cumparat un tocator de crengi si am cosit numai cu firul pentru a "toca" chiar si iarba si le-am pus intr-o gramada noua langa cea veche de "compost in devenire" Acum stau si ma intreb; Oare nu ar fi mai bine sa cumpar 2-3 carute de gunoi de grajd si sa incerc sa-l amestec cu resturile vegetale?

#116
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
@vasile59

compostul il faci NUMAI amestecand tocatura cu gunoi de grajd ! Fara gunoi de grajd nu faci nimic ! N-ai nevoie de mult gunoi,trebuie sa fie relativ proaspat !
Straturi,gunoi,tocatura,gunoi,udate.....e de discutat !

#117
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 roadmaster969, on 16 iunie 2013 - 08:36, said:

compostul il faci NUMAI amestecand tocatura cu gunoi de grajd !

Nu cred ca e chiar asa! Din catr am mai citit se pune pamant, vrei sa spui ca cine nu are acces la gunoi de grajd nu poate face compost?

#118
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

 claudia313, on 16 iunie 2013 - 12:26, said:

Nu cred ca e chiar asa! Din catr am mai citit se pune pamant, vrei sa spui ca cine nu are acces la gunoi de grajd nu poate face compost?
Mai degraba mranita decat pamant.....asa cred ,Claudia ! Nu cred ca poti face fara gunoi de grajd (asta-i activatorul,contine elementele vii(bacterii) care ajuta la descompunerea materialului bogat in carbon(crengi ,iarba...) !
Nu cred ca ma insel...dar cine stie?!

Edited by roadmaster969, 16 June 2013 - 16:12.


#119
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Materia vegetala se descompune si fara activator, important e sa aiba umiditate si caldura, din ce stiu eu...Se poate pune macerat de urzica, si acela e bun la activarea si grabirea proceselor, dar oricum se face si singur! Multi gradinari din occident isi fac compost si majoritatea nu dispun de gunoi de grajd sau mranita!
Eu nu am facut pana anul acesta, de fapt am inceput anul trecut sa umplu lada si continui anul acesta, voi vedea ce si cum! Eu pun un strat de vegetale apoi un strat de pamant, in general subtire, ca nu eram in stare sa car si pamant la lada de compost!   Ce va iesi, voi vedea anul viitor, probabil

#120
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Da Claudia,ai dreptate ! Si eu,la fel !Posted Image
Sunt 2 tipuri de compost : cald si rece !
Cel rece e cel descris de tine ,practicat de majoritatea gradinarilor,stochezi si astepti ...mult,iar al doilea,cel cald,cu gunoi de grajd,trebuie amestecat (mai mult efort fizic) dar mult mai rapid si cu un avantaj clar,temperatura ridicata din timpul procesului de descompunere(55-60grd) distruge eventualele seminte ale buruienilor,diversi agenti patogeni,fungi.... !
Eu tind spre cel de al doilea,in ciuda relativei greutati de obtinere !
In ciuda tentativelor mele esuate ,datorita conditiilor specifice(inceputul iernii trecute si distanta intre casa si gradina) ma ambitionez sa merg pe calea asta !
Am inca mult de lucru in curtea plina de materiale de constructii dar,odata terminate,sper cit mai curind,ma voi stradui sa obtin ce mi-am propus !
Urmatorul pas e carbunele de lemn....biochar !Posted Image
Dar asta e din episodul urmator !

http://deepgreenperm...ing-in-18-days/

Edited by roadmaster969, 17 June 2013 - 06:06.


#121
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 druidu, on 14 mai 2013 - 23:40, said:

zi-ne si noua metoda asta de compost termofil in care trebuie intors in fiecare zi compostu  ???????Posted Image
Daca nu vrei sa ti se descompuna in 2 ani si sa fie si activ il intorci zilnic ,altfel nu o sa isi ia cel mai important ingredient :oxigenul.

 vasile59, on 13 iunie 2013 - 15:43, said:

Va salut si va urez spor in toate!
Am parcurs toate postarile si am ajuns la concluzia ca si compostul este deja "marca inregistrata"Posted Image
In consecinta voi patenta un nou tip de compost; "Compostul vegetal", asta daca nu mi-o ia altcineva inainte.
Cei care au gospodarii si locuiesc la tara au toate ingredientele (gunoi de grajd sau de pasari, resturi menajere, resturi vegetale, cenusa etc) cu care sa obtina un compost "clasic" 100%. Eu fac o "naveta" la 35 Km de domiciliu pentru a mentine pe linia de plutire o gospodarie mostenita de sotie si am la dispozitie doar resturile produse prin cosire sau din taierile de primavara. Asa ca ma intreb, oare in cati ani un compost 100% vegetal este propice pentru a fi utilizat in gradina de legume?Posted Image
Nu mai ai nevoie de nimic altceva pentru a face compost.Bine,ar fi ok daca ai pune si resturile vegetale rezultate din bucatarie ,dar daca ai doar iarba sau buruieni este ok atata timp cat mentii echilibrul intre materie uscata si cea verde si atata timp cat il uzi si intorci maxim la 2 zile.
In compost nu intra gunoi de grajd ci doar materie vegetala uscata si proaspata.

 druidu, on 13 iunie 2013 - 20:57, said:

compostu e bun de folosit atunci cand nu se mai distinge materia prima si cand miroase a pamant
Compostul este bun de folosit cand este cald si nu a ajuns la stagiul sa arate a pamant.Cand a ajuns sa arate si sa miroasa a pamant este mranita nu compost.
Cald = bacteria lucreaza
Rece= se foloseste la rasaduri si cam atat.
Compostul in esenta lui il gasesti gratis in padure si anume primi 5 cm din stratul de pamant .Acolo se face natural prin adaugarea de straturi de frunze unul peste altul.Problema este ca acolo ai si multi daunatori.

 roadmaster969, on 16 iunie 2013 - 08:36, said:

@vasile59

compostul il faci NUMAI amestecand tocatura cu gunoi de grajd ! Fara gunoi de grajd nu faci nimic ! N-ai nevoie de mult gunoi,trebuie sa fie relativ proaspat !
Straturi,gunoi,tocatura,gunoi,udate.....e de discutat !
Compostul nu se face cu gunoi de grajd.Nu stiu de unde ai luat reteta asta dar ala nu este compost.Se baga materie prima strict vegetala,verde si uscata in proportii aproximativ .
Gunoiul de grajd te poate pacali pentru ca el se incalzeste singur si iti da impresia ca compostul fuctioneaza cand de fapt doar bacteriile termofile din gunoiul de grajd sau incalzit ,si compostul nu are nici o reactie proprie,deci este rece .In compost ,temperatura incepe sa cresca foarte greu (3-4 luni) fata de gunoiul de graj care si in lunile friguroase (ianuarie februarie) se incalzeste in 10-15 zile.

#122
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
eu voiam sa spun ca nu cred ca trebuie intors in ficare zi ci la 2-4 zile sa aibe timp bacteria sa lucreze

#123
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
@carapicho

tot mai astept telefonul ala......Posted Image  !
nu mai postez pana atunci ! Posted Image

#124
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@carapicho Poti sa ne spui de unde iei aceste informatii legate de compost("nu se foloseste gunoi de grajd"???, "se foloseste cald"???, mranita nu e rezustata in urma procesului de compostare? deci nu e tot compost?) majoritatea lucrurilor spuse de tine sunt contrare cu tot ceea ce am citit pana acum despre compost. Nu vreau sa intram in polemica numai ca nu as vrea sa dezinformam colegii de forum.

Link-ul pus de roadmaster este in concordanta totala cu ceea ce stiam si eu pana acum, mi se pare foarte fine facut, se explica amanuntit dar concis cam tot ceea ce ai nevoie sa sti daca vrei sa faci compost acasa.

#125
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 nicoretro, on 19 iunie 2013 - 09:23, said:

@carapicho Poti sa ne spui de unde iei aceste informatii legate de compost("nu se foloseste gunoi de grajd"???, "se foloseste cald"???, mranita nu e rezustata in urma procesului de compostare? deci nu e tot compost?) majoritatea lucrurilor spuse de tine sunt contrare cu tot ceea ce am citit pana acum despre compost. Nu vreau sa intram in polemica numai ca nu as vrea sa dezinformam colegii de forum.

Link-ul pus de roadmaster este in concordanta totala cu ceea ce stiam si eu pana acum, mi se pare foarte fine facut, se explica amanuntit dar concis cam tot ceea ce ai nevoie sa sti daca vrei sa faci compost acasa.

Asa am crezut si eu.Cand tatal meu a infiintat plantatia de zmeura si a inceput sa faca compost in cantitati industriale a trebuie sa se documenteze .Pana la documentare multi au spus ca la compost este ok sa pui si gunoi de grajd si rece si cald.Asta pana intr-o zi cand am ajuns la un profesor universitar de la agronomie (profesorul unui bun prieten de-al meu) care ne-a explicat fazele descompunerii compostului si care ne-a sugerat sa nu adaugam gunoi de graj.Daca se doreste totusi a se adauga trebuie facut doar in perioada cand compostul a urcat la 70 grade celsius.

Explicatia lui a fost urmatoarea:
In prima faza  ( care se numeste aerobioza -il el lucreaza micro-organisme ce necesita mult oxigen) dar temperatura maxima este de 30 Grade celsius maxim.Aceste lucreaza intre 30 si 90 zile .Daca in acesta faza se adauga orice fel de balegar ,acesta va creste brusc temperatura si va omora toate acest micro-organisme.Rezulatul va fi un compost rece fara prea multe efecte benefice plantelor.
In faza a doua poti dauga cat gunoi de grajd doresti(faza termofila)
Deci gunoil de grajd adaugat in prima faza va rezulta un compost rece dar nu foarte bine descompus.
Daca ala e vreu tampit atunci si eu v-am spus niste tampenii.

 roadmaster969, on 23 aprilie 2013 - 21:49, said:

Ai reusit vreo incercare?!
Eu sunt recidivist cu 2, ....nereusite....iarna, cam pe contrasens...mai incerc dupa ce scap de rasaduri!
Nui bai ca ce a rezultat sin acele nereusite poti avesteca cu materie verde .

#126
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Sincer cred ca se cam inseala domnul profesor. Sau poate nu se insala, dar nu s-a facut inteles.

Gunoiul de grajd se pune tocmai pentru a activa gramada...pentru a ajunge in faza termofila...adica de la inceput.... Se pot folosi si alti activatori ai gramezii, nu neaparat gunoiul de grajd. Se poate folosi compostul maturat, frunze de tataneasa(se zice ca ar fi cea mai buna solutie), etc

Incerc sa explic...asa cum stiu eu ca sta treaba cu compostul si fazele lui?

In prima faza gramada de compost inregistreaza cresterea treptata de temperatura(daca are componenta necesara...adica raportul C:N este corespunzator...ajunge la 50-70 de grade). Aceasta prima faza este scurta... de cca 2 zile. Apoi urmeaza faza termofila, cu temperaturi mari in gramada de compost. Aceasta perioada poate varia ca durata de timp ...de ordinul zilelor sau chiar al lunilor. Urmeaza apoi etapa de scadere a temperaturilor sau maturarea compostului. Mai jos un grafic al temperaturilor in gramada de compost.
Attached File  microorg-temp.gif   2.55K   34 downloads

Despre folosirea compostului cald, nu am auzit a fi mentionata decat in cazul producerii de ceai de compost. Nicaieri nu am auzit de folosirea compostului cald ca ingrasamant sau substrat nutritiv. Folosirea este recomandata dupa maturare. A....putem sa mai folosim compostul semi-maturat ca hrana pentru rame, in procesul de productie de vermi-compost.

O alta intrebuintare a compostului aflat in faza termofila(cum a incercat 1orgu si nu a reusit sa il activeze) ar fi folosirea ca sursa de incalzire pentru substratul de semanat rasaduri.

Edited by nicoretro, 19 June 2013 - 23:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate