Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Cum se face si cum se depoziteaza un compost

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#451
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Singura problema ar putea fi daca are seminte sau e vreun pir sau ceva asemanator si-ti insamantezi gradina de legume cu iarba. Daca o incorporezi in sol, n-o baga prea adanc, maxim 10cm ca sa se descompuna aerob. Eu cred ca as strange-o pe toata intr-o gramada, as lasa-o peste iarna sa se descompuna cat de cat si dupa aceea as folosi-o la anul ca mulci.

#452
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postiladi, on 02 octombrie 2022 - 19:41, said:

Eu as vrea sa bag iarba pe tarla și să o înglobez cu motosapa.  Sau pur și simplu să acopăr tarlaua după ce o frezez și o dau cu tricoderma. Ar fi ok vreuna din propuneri?

Eu iti recomand sa acoperi tarlaua dupa ce frezezi. Bunele practici agriculturale - chiar si in agricultura clasica, nu doar in cea no till -  presupun mentinerea solului acoperit, nu dezgolit in bataia elementelor naturii. Cand nu pui o cultura acoperitoare e bine sa pui alte materiale vegetale iar iarba aia e numa buna. Nu te ingrijora din cauza mucegaiului. Iar practica lucrarii pamantului toamna si a lasarii lui chel peste iarna este o gresala. Unii o fac, mai ales cand e vorba de un sol mai compact, mai greu in ideea ca dupa ce degera iarna aratura pamantul e faramitat si se lucreaza mai usor. Dar prin asta doar grabesc degradarea solului.  Cand nu pui o cultura acoperitoare e bine sa pui alte materiale vegetale iar iarba aia e numa buna. Nu te ingrijora din cauza mucegaiului. Cu tricoderma dai la primavara

Daca tu lucrezi pamantul toamna pentru ca ai un sol dificil iti recomand sa cauti alte solutii. D

Edited by claudia313, 03 October 2022 - 20:11.


#453
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014

View Postclaudia313, on 03 octombrie 2022 - 20:08, said:



Eu iti recomand sa acoperi tarlaua dupa ce frezezi. Bunele practici agriculturale - chiar si in agricultura clasica, nu doar in cea no till -  presupun mentinerea solului acoperit, nu dezgolit in bataia elementelor naturii. Cand nu pui o cultura acoperitoare e bine sa pui alte materiale vegetale iar iarba aia e numa buna. Nu te ingrijora din cauza mucegaiului. Iar practica lucrarii pamantului toamna si a lasarii lui chel peste iarna este o gresala. Unii o fac, mai ales cand e vorba de un sol mai compact, mai greu in ideea ca dupa ce degera iarna aratura pamantul e faramitat si se lucreaza mai usor. Dar prin asta doar grabesc degradarea solului.  Cand nu pui o cultura acoperitoare e bine sa pui alte materiale vegetale iar iarba aia e numa buna. Nu te ingrijora din cauza mucegaiului. Cu tricoderma dai la primavara

Daca tu lucrezi pamantul toamna pentru ca ai un sol dificil iti recomand sa cauti alte solutii. D
și eu am un sol dificil in gradina, este un pământ foarte clindos și tare, anul asta o sa pun gunoi de oaie peste el și nu am să-l ar decat la primăvară sau poate sar peste arătură și doar am să-l frezez, in afara de lucrurile astea ce aș mai putea sa fac? Mulțumesc

#454
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 29.04.2008

View Postclaudia313, on 03 octombrie 2022 - 20:08, said:



Daca tu lucrezi pamantul toamna pentru ca ai un sol dificil iti recomand sa cauti alte solutii. D

Cum ar fi?

#455
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postiladi, on 02 octombrie 2022 - 11:18, said:

Pot folosi iarba mucegatita pe post de compost peste iarna?
Eu toamna procedez asa:

Pun un strat de 10-15 cm de mranita pe care il incorporez usor in pamantul din gradina.

Deasupra pun gazonul colectat pe parcursul anului ca strat de mulci de minim 10 cm.

Gazonul colectat in timpul anului, pt ca nu prea am timp de el sa-l transform in compost, cand vine toamna ajunge in starea in care zici tu, partial mucegait.

Nu am avut nici o problema pana acum sa-l folosesc ca strat de mulci si oricum pana in primavara cand plantez se dezintegreaza si tot ingrasamant devine.

#456
roscatrayan

roscatrayan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.09.2022
Nu ai confundat cumva milimetri cu centimetri?

#457
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Asta e metoda de compostare pe care o prefer
https://youtu.be/rNI...CT73MIvJ3I8YBmu
Secretul pentru succes e aerisire+umidificare…de restul are grijă mama natura!
:)

Edited by subway_guru, 21 November 2023 - 18:02.


#458
d3rb

d3rb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.01.2023
Salut!
Am in plan sa fac compost langa casa, dar vreau sa evit animalele nedorite (soareci/sobolani/serpi,etc). E suficient daca fac o cutie de 1x1x1m, cu capac?
Ma gandeam sa fac ceva in stilul celor de aici https://www.urbancul...pentru-compost/

#459
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dacă ai multe deșeuri menejere pe care dorești să le compostezi cea mai bună metodă e vermicompostarea.
Arunci acolo tot ce e cat de cat biodegradabil și lași râmele să lucreze pentru tine.

Edited by subway_guru, 28 January 2024 - 18:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate