Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum se face si cum se depoziteaza un compost

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#91
eelenushka

eelenushka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.03.2013

View Postcxd, on 23 aprilie 2013 - 18:12, said:

Rugam comitetul de organizare si evaluare sa posteze foto de la inminarea premiului, sa fim siguri ca s-a acordat. Posted Image

Corect !

Felicitari nea Iorgule, esti un invingator, dar asta stim deja !

#92
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
si eu sunt tot pentru compost termofil da e munca ca la balamucPosted Image

#93
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postdruidu, on 23 aprilie 2013 - 20:55, said:

si eu sunt tot pentru compost termofil da e munca ca la balamucPosted Image
Ai reusit vreo incercare?!
Eu sunt recidivist cu 2, ....nereusite....iarna, cam pe contrasens...mai incerc dupa ce scap de rasaduri!

#94
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
la mine e o problema cu spatiu adica eu compostez paiele folosite ca asternut la pasari , iarba din gazon si dejectiile de la iepuri  problema e ca nu pot duce compostarea la sfarsit  ca trebuie sa adaug alta materie prima Aproape am reusit o data Posted Image da era sa iau bataie ca nu am facut curat la gaini Am sa incerc sa fac 2 gramezi  dar compostu termofil se face mult mai repede si mai bine Posted Image iarna nu am incercat cum spuneam e mult de munca si nu imi place frigu :))

Edited by druidu, 23 April 2013 - 22:02.


#95
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de dimineata, all forumisti! Sarut mainile muncite doamnelor!
Multumesc sincer, pentru aprecierile si incurajarile care mi-au fost acordate. Deasemenea lui megane, pentru constructiva initiativa, pe care a demarat-o. Propun, continuarea pe mai multe subiecte a unor asemenea mobilizari, pe diverse teme. Sustin acest mod de concurenta, prin faptul ca sunt foarte eficiente si folositoare pentru mica, dar unita  noastra colectivitate.
Multumesc deasemea pentru premiul si increderea acordata. Consider ca meritul si premiul va este datorat in cea mai mare masura, voua tuturor. Datorita informatiilor, experientei, sfaturilor pe care le-ati postat, eu nu am facut decat sa le selectez, dezvolt si pun in practica cele de care am luat cunostinta. Am facut cate o imbunatatire, pe care am crezut ca este necesara si posibila si continui (continuati) modalitatea de obtinere a unui compost curat.
In privinta ,,premiului'', acordat cu multa marinimie de megane, doresc sa fie acordat uneia dintre, harnicutele noastre colege. Tot respectul meu pentru ele! Pe langa copii, sot, spalat, calcat, mancarica, curatenie si multe, multe alte lucruri pe care le fac in gospodarie, au gasit si timpul necesar pentru semanarea, repicarea, cultivarea si valorificarea legumelor. Si toate, fac acest lucru, cu multa pricepere si pasiune. Si pe langa toate acestea, gasesc si timp sa ne tina la curent cu realizarile pe care le au, in domeniul gradinii de legume.
Premiul este mult mai folositor, pentru ele, intrucat suprafata gradinii pe care o ingrijesc, este mai micuta decat a mea.
Ramane doar ca initiatorul, sau voi toti, sa decideti unde ajunge acel ,,aur'', pentru plantute.
Doar prin informatiile, realizarile, intrebarile, esecurile, pe care le facem publice, avansam cu totii prin obtinerea de date folositoare in activitatea in care ne-am implicat.
Ramaneti pe SP si continuati ce ati inceput.
Spor, spor, spor!!!

#96
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Posted Image Ca la Oscar, Iorgule, ca la Oscar ! Posted Image . Sau ca la al - XIV - lea congres, Posted Image

#97
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Dupa cum istoria postarilor de aici arata ideea premierii unu participant apartine colegului cxd.
Asadar, sa-i dam cxdului ce-i al cxdului! Posted Image

@1orgu
Ar fi culmea sa mai facem acum un sondaj ca sa aflam carei colege sa-i trimiti cadoul Posted Image
Eu iti propun sa facem in felul urmatoar: iti aduc sacul, iti dau un voucer la o firma de curierat, te hotarasti asupra colegei, ii cert numarul de telefon si adresa apoi expediezi cadoul. Gata! E simplu.

Edited by meganedoi, 24 April 2013 - 09:34.


#98
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Doar n-ati innebunit sa va apucati de plimbat prin tara sacul de compost! Posted Image 1orgu, fii om serios si ia sacul de compost castigat, pentru ca sunt convinsa ca toti cei care au spus o vorba pe la legumicultura ar fi perfect fericiti sa ajunga la tine, il meriti pe deplin chiar si daca facem abstractie de concursul ad-hoc, in primul rand pentru pasiunea ta si bucuria pe care ne-ai oferit-o cu povestile coltului tau de rai!

@meganedoi, pune de-un rendez-vous cu 1orgu si da-i compostul!

#99
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
In urmatoarele zile, ne intalnim si preiau ,,premiul''. Acesta va fi folosit la repicarea rasadurilor, rasarite din semintele primite de la ,,Banca de Gene Suceava''.Din plantele obtinute, voi recolta si imprastia seminte la toti colegii si prieteni de pe site si nu numai. Cred ca am mentionat acest lucru. Dar asti batranii au o deviatie de comportament, adica aceea de a se repeta in afirmatii. Obiceiuri ale varstei. Cerem toleranta!

#100
kzitz

kzitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2011
@Iorgu.
Ma trec si eu pe lista la seminte cand va fi cazul.Se poate ?
Mersi!

#101
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Voi avea mii de seminte. Veti primii toti, toti, toti!

#102
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
In aceasta, seara de gratie, 30 mai 2013, la ora 19,20, premiul instituit de megane, pe acest subiect, al compostultui obtinut in gospodaria proprie, a fost inmanatat personal, de catre acesta, lui Iorgu. Multumesc si pe aceasta cale, pentru increderea si imboldul primit de mine. Am comfirmarea, ca sunt pe drumul cel bun. Am obligatia sa continui, cu si mai multa efervescenta, ce am inceput. ,,Mancarica'' Sucevencelor, este acum in solarel. Cred ca ,,ele'', deja simt mirosul bucatariei, care maine va fi la picioarele (,,radacinutele'') lor. Dupa primirea ,,compostului de aur'', ne-am intretinut, cu discutii referitoare la legumicultura, la solarii, la palisare, la pomicultura, la planuri de viitor ale ambilor interlocutori.
Foarte constructiv acest contact intre membri forumului.
Multumim megane, pentru initiativa!!!
Multumim Softpedia, ca existi!!!

#103
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Coane Iorgule, felicitari!


Edited by subway_guru, 30 April 2013 - 22:51.


#104
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iorgu,
Cu mare bucurie am cernut, ambalat, transportat si inmanat tie sacul cu "Plant Revitalift" :). Sunt convins ca plantele tale vor fi foarte incantate de tratamentul bio la care vor fi supuse de inimosul lor tata-gradinar.
Ramanem conectati!
Spor la somn usor
M:-)



#105
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Umbla vorba ca nu este bine sa pui plantele sau fructele de tomate la compost, iar unul dintre motive este ca ramele nu se impaca bine cu tomatele. Nu am aflat daca tomata este doar mai putin gustoasa pentru rame sau este pur si simplu toxica.
Pentru a testa ipoteza toxicitatii tomatei pentru rama am inceput sa strang separat intr-un cos de sarma copilii si frunzele rezultate in urma copilirii si defolierii tomatelor.
Dupa ce aceasta materie prima va putrezi voi pune compostul rezultat in doi recipienti. Intr-un recipient cu tomato-compost voi pune 20 de rame albe din gradina, iar in cel de al doilea voi pune 20 rame rosii de padure. Totodata, voi mai pune cate 20 de rame albe si rosii in alti doi recipienti cu compost in care nu am pus tomate.
Voi tine recipientii in acelasi loc umbros tip de 7 zile asigurand aceeasi umiditate si iluminare.
Dupa 7 zile voi numara toate rameme vii din fiecare recipient.
Apoi concluziile.

#106
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postmeganedoi, on 02 mai 2013 - 23:51, said:

.....
Dupa 7 zile voi numara toate rameme vii din fiecare recipient.
Apoi concluziile.

Da' cu puii de rame ce faci ?! Ori o faci stiintific ,ori n-o mai faci,parerea mea....Posted Image !

#107
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Ii numar si pe puii vizibili :)
Asa se fac experimentele serioase.

#108
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Post1orgu, on 04 decembrie 2012 - 19:55, said:

Lada de compost, nu aveam.
Am facut rost de box-paleti si astazi am finalizat-o. Are 330 cm lungime, 90 cm. latime, 80 cm. inaltime. Am fixat box-paleti cu legatura intre ei si am imbracat toata lada cu rabitz. Am facut acest lucru, deoarece pe aici sunt multe cotofence, ciori, pisici fara de stapani, iar noi punem acolo tot ce rezulta din gospodaria proprie. Sunt sigur ca stiti ce compune incarcarea unei lazi de compost. In zilele urmatoare, daca binenteles vremea, imi va mai permite, ramane sa adun totul de prin livada (multe,multe frunze) si sa le inglobez in viitorul compost.
Am fixat lada la loc semi-umbros si sunt sigur ca voi avea rezultate pe masura. In doua zile am realizat cate aruncam la pubela !!!
Va rog sa faceti un calcul simplu si veti ajunge la concluzia ca putem folosii absolut totul din gospodaria noastra, resturi menajere, in folosul nostru.
Si binenteles foto spre edificare.
Compostul are nevoie de aer si aici nu ma refer la spatiu gol dintre sipcile europaletilor ci la faptul ca trebuie intors si umezit zilnic.Daca se strica ,anica nu mai este cald ,efectul va fi zero barat.Compostul cand se foloseste (fie in mod normal fie ceai de compost) trebuie sa fie cald,activ ,adica micro organismele din el sa fie vii.Daca il depozitezi acolo fara sa il intorci zilnic nu faci decat un ingrasamant cu foarte putine substate active si cu rezultate slabe.Compostul cald da un boost plantelor de ramai masca cat de repede cresc si cat de viguros;in plus ,daca faci ceai de compost si atomizezi frunzele sau le dau cu un fas fas in fuctie de ce cantitate ai,nu mai apar daunatorii.
Tata meu face compost pe o suprafata de 150 mp  si face din el ceai pentru a stropi 2 Ha de zmeura.De cand foloseste compostul productia de zmeura a crescut de la 8 tone la aproximativ 12 tone la Ha.Dar numai cald il foloseste la ceai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate