Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Cum se face si cum se depoziteaza un compost

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#73
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postroadmaster969, on 17 aprilie 2013 - 22:38, said:

Numai cripte ..., e o mistocareala generala pe la.mine !

View Postnicoretro, on 17 aprilie 2013 - 23:57, said:

Sunt convins ca o sa iasa foarte fain!
Toata lumea care vine pe la noi intreaba ce-i cu ele, de ce asa? de ce cu paie?...."ce-i cu mormintele astea?? asa?"..
in mormintele alea ii bagam pe cei mai curiosi care vin pe la noi... numai sa nu mai puna intrebari prea multe ca nu mai avem locuri libere momentan... Lumea e reticenta la nou
Asa-i cu pionieratul!!

Nu va faceti prejudecati din cauza ,,binevoitorilor'' si ,,dadatorilor cu parerea''! E un motiv de stres in plus.
Mergeti inainte! Faceti ce vreti si ce credeti voi. Aveti incredere in deciziile voastre. Suntem singurii in masura sa decidem, ce si cum, numai dupa ce trecem printr-o experienta personala, indiferent de domeniul abordat.
Tot inainte !!!
Personal, acum vreo 10 ani cand am infiintat o livada de meri si o cultura de mure, am jalonat spalierii in beton, am fixat suportii pentru sarmele de sustinere si am pus intinzatoarele pentru ancorare. Deja intrasem in ,,radio sant, sau bancuta la poarta'' (asa se numesc pe aici barfitorii). Parerile satenilor erau impartite: Iorgu face statie de emisie, Iorgu face structura supermarket, Iorgu face parc de distractii, Iorgu face...
Pomii si murele au crescut, iar ,,binevoitorii'', au inceput sa ceara sfaturi pentru a face si ei asa ceva. Binenteles ca i-am ajutat si sprijinit.
Si un exemplu de ,,neurmat''. In '96 cand am renuntat la Bucuresti si ne-am mutat aici, am pus si noi in gradina, ca incepatorii : niste rasaduri de rosii, castraveti, varza si arbagic pentru ceapa verde. O vecina ,,Dumnezeu sa o odihnesca linistita'', ne-a spus sa nu dam deloc apa timp de o saptamana, la cele plantate ca se maneaza!!! In schimb la arbagic sa-l tinem in permanenta cu pamantul ,,fleasca''. Binenteles, rasadurile s-au uscat iar arbagicul s-a clocit!!! Sa nu va luati dupa ,,binevoitori''Posted Image

#74
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postclaudia313, on 17 aprilie 2013 - 22:55, said:

N-am zis ca nu e pregatit, am zis 'daca' nu e pregatit, in sensul ca daca in lada ai doar material inca neputrezit atunci nu e momentul pentru rame
Aaaa... daca....
Este cu siguranta pregatit Claudia. Primele ingrediente spre compostare (cam toata verdeata din doua gospodarii deodata) le-am pus in lada acum 1 an pe vremea asta (apr-mai).
Am scos deja si folosit ~10 galeti de compost. :)

P.S. Raspunzi si tu la intrebarile chestionarului de aici?

#75
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Oare nu mai face nimeni altcineva compost? Ca sa raspunda la intrebarile astea?

Cine citeste pe aici ar putea crede gresit ca-s multi care vorbesc si doar putini care fac. Posted Image

#76
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Meganedoi, se pare ca premiul tau nu tenteaza pe nimeni. Mareste miza ! Posted Image Nu te supara, mai glumim si noi. Si eu am cerut un sfat legat de construirea unor solarii in cimp si nu m-a bagat nimeni in seama ...

#77
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postcxd, on 19 aprilie 2013 - 11:45, said:

Meganedoi, se pare ca premiul tau nu tenteaza pe nimeni. Mareste miza ! Posted Image Nu te supara, mai glumim si noi. Si eu am cerut un sfat legat de construirea unor solarii in cimp si nu m-a bagat nimeni in seama ...

Nu ramane decat sa facem impreuna si deodata haz de necaz Posted Image

Edited by meganedoi, 19 April 2013 - 12:44.


#78
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postmeganedoi, on 19 aprilie 2013 - 10:22, said:

Oare nu mai face nimeni altcineva compost? Ca sa raspunda la intrebarile astea?

Cine citeste pe aici ar putea crede gresit ca-s multi care vorbesc si doar putini care fac. Posted Image

Eu fac compost, dar sunt incepatoare, adica doar anul trecut am infiintat lada pentru compost si de atunci tot umplu la ea, anul trecut fiind foarte secetos nici buruienile nu au crescut prea tare peste vara asa ca nu am avut foarte mult material verde, din moment ce eu iarba cosita o folosesc la mulcire, nu o bag la compost. Asa ca nu pot sa te sfatuiesc. Eu plante de tomate n-am pus, nu mai tin minte cum s-a intamplat ca nu am pus ce a cazut la copilire iar vrejii din toamna nu i-am pus pentru ca erau plini de mana si nu stiam daca mana dispare prin compostare si, spre rusinea mea, nu stiu nici acum, poate stie cineva si imi spune si mie!

#79
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
megane, chiar nu ai realizat ca pe acel ,,premiu''scrie ,,destinatar'' sau ,,castigator,, Iorgu?
Care este termenul de validare? Nedefinit?

#80
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Post1orgu, on 19 aprilie 2013 - 22:36, said:

megane, chiar nu ai realizat ca pe acel ,,premiu''scrie ,,destinatar'' sau ,,castigator,, Iorgu?
Care este termenul de validare? Nedefinit?
Sa avem macar 5 raspunsuri
Pana acum sunt 4
nicoreto (a fost foarte saritor si ne-a impartasit din experientele si opiniile personale)
1orgu (a oferit multe detalii practice despre ce, cum, cand etc; exceptional)
roadmaster (a facut mai multa filozofie in raspunsul lui Posted Image)
claudia313 (a oferit un raspuns cu doua calitati exceptionale: cuprinzator si concis)

Asadar, dupa al cincilea raspuns voi acorda premiul care ar putea merge chiar si la cornetu

Edited by meganedoi, 19 April 2013 - 23:34.


#81
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Un coleg poate sa faca doua postari pe acelasi subiect? Adica al cincilea raspuns! Binenteles cu argumente forte! Exclus plagiat!
Si sa redirectioneze premiul (obtinut mai mult decat sigur), catre cea mai noua colega a noastra?

#82
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Post1orgu, on 19 aprilie 2013 - 23:51, said:

Un coleg poate sa faca doua postari pe acelasi subiect? Adica al cincilea raspuns! Binenteles cu argumente forte! Exclus plagiat!
Si sa redirectioneze premiul (obtinut mai mult decat sigur), catre cea mai noua colega a noastra?
Sunt de acord. Si facem asa. Castigatorul pimeste premiul si poate face cevra cu el. De ex il poate folosi sau il poate face cadou. :)

#83
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
De cateva luni bune citesc zilnic ce se mai scrie pe aici...si am invatat multe din experienta celor ce aici.Acum m-am hotarat sa fac si eu compost(nici nu stiam ce-i ala!).In urma informatiilor furnizate de voi o sa imi fac o lada din placi de beton in care voi depozita toate resturile vegetale si animale(pe care,de altfel,le aruncam) si cu care imi voi hrani pamantul in anii urmatori.

Edited by stefan1976, 20 April 2013 - 21:11.


#84
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Poststefan1976, on 20 aprilie 2013 - 21:10, said:

De cateva luni bune citesc zilnic ce se mai scrie pe aici...si am invatat multe din experienta celor ce aici.Acum m-am hotarat sa fac si eu compost(nici nu stiam ce-i ala!).In urma informatiilor furnizate de voi o sa imi fac o lada din placi de beton in care voi depozita toate resturile vegetale si animale(pe care,de altfel,le aruncam) si cu care imi voi hrani pamantul in anii urmatori.
Atentie, daca mizezi si pe contributia ramelor trebuie sa faci doua compatimente.
Pui materie prima intr-un compartiment, se composteaza apoi vin ramele si termina treaba.
Anul urmator pui ingrediente in cel de al doilea compartiment si dupa ce ramele vor fi mancat ce era de mancat in primul compartiment vor migra in cel de al doilea unde gasesc hrana.
Astfel vei roti compartimentele de la ana la an.

Edited by meganedoi, 21 April 2013 - 23:04.


#85
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Poststefan1976, on 20 aprilie 2013 - 21:10, said:

o sa imi fac o lada din placi de beton in care voi depozita toate resturile vegetale si animale(pe care,de altfel,le aruncam) si cu care imi voi hrani pamantul in anii urmatori.

Pentru compostare ai nevoie de o lada care sa permnita si aerisirea, deci ceva fante pe lateral, daca o faci din placi de beton nu vei putea face asta.
Ce vrei sa spui cu resturi animale? Daca e vorba de dejectii animale (balegar)  da, acestea sunt bune, dar grasimi animale, carne, etc, nu merg in compost

Edited by claudia313, 22 April 2013 - 13:38.


#86
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
La dejectii animale ma refeream.

#87
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Dragi colegi de pasiune,
Cu satisfactie va anuntam ca s-a incheiat concursul cu titlul

"O mana de compost din verdeata ce a fost, aur negru ca-n magie iti face planta bijuterie". Posted Image
aplauze Posted Image

Catigatorul acestei editii este neobositul si optimistul nostru coleg 1orgu Posted Image
Premiul, Posted Image constand in 20 litri de compost marca "1 Decembrie Village", ii va fi inmanat in urmatoarele zile la domiciliul acestuia.

Draga 1orgu te felicitam si te asteptam sa participi, alaturi de ceilalti numerosi concurenti, la editiile urmatoare ale, de acum, prestigiosului concurs.

Comitetul de organizare si evaluare
Megane 1,2,3,4 si 5

Edited by meganedoi, 23 April 2013 - 13:03.


#88
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
La "filozofi" nu dai nimic ? Zgircitule...:) !!!
Las' ca bag filosofia ramasa la Claudia in compost sa vezi ce rame inteligente ies!
Incepatorii buni "n-are" noroc....decat de munca ! :)

#89
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postroadmaster969, on 23 aprilie 2013 - 17:21, said:

La "filozofi" nu dai nimic ? Zgircitule...Posted Image !!!
Las' ca bag filosofia ramasa la Claudia in compost sa vezi ce rame inteligente ies!
Incepatorii buni "n-are" noroc....decat de munca ! Posted Image

Pe filozofi nu-i premiezi cu lucruri "pamantesti".
Ei sunt fericiti daca primesc o tema de reflectie :)

Edited by meganedoi, 23 April 2013 - 17:34.


#90
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Rugam comitetul de organizare si evaluare sa posteze foto de la inminarea premiului, sa fim siguri ca s-a acordat. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate