Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Painea noastra cea de toate zilele,

- - - - -
  • Please log in to reply
2007 replies to this topic

#1999
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
Bakersshop.ro, moaradecereale.ro

#2000
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Eu am luat de pe Alie din rachita de 700 gr dar sunt cam mici pentru cantitatea asta.  Cand am comandat eu nu erau pe stoc din pulpa iar astea cum are Florinescovici sunt altceva.

#2001
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Postxml, on 15 aprilie 2024 - 22:36, said:

De unde luati banetoanele (cand le luati)?
eu folosesc niste cosuri de paine de la Metro, din rachita impletita si cu interior din in. Infainat bine cu faina de orez si uscat dupa fiecare utilizare, fac in ele paine de 900-1000 gr saptamanal de vreo 3 ani.

#2002
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
Asta ma supara pe mine la cele de rachita, trebuia neaparat o panza de interior si mai trebuia si o infainare foarte buna. La astea de pulpa trebuie foarte putin infainate, ca sa nu mai spun ca de vreo 2 ori am uitat sa le infainez si tot nu s-a lipit aluatul de ele. Si intretinerea  e foarte simpla, le curat de resturile de faina cu peria de la storcator si aia e.

Edited by florinescovici, 16 April 2024 - 10:25.


#2003
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Nici pe mine nu ma prea incanta ideea ciorapului din panza, asa ca daca ziceti ca pulpa e "the way" o sa incerc si eu.

#2004
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Tot banetoane de pulpa am si eu, le-am cumparat acum cativa ani, cel mai probabil de la moara de cereale. Ca sa nu-mi bat capul cu curatarea lor, pun cate un prosopel de bumbac subtire in ele cand pun aluatul la dospit. Merge struna!
Asta-i country bread cu maia nehranita, mi-a placut reteta pt ca nu te tine asa ocupat cand pregatesti painea.

Azi "lucrez" la doua buc. Miche, avem musafiri maine. Posted Image

Attached Files



#2005
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
O paine din 300 g caputo saccorosso, 50 g spelta, 50 g semolina si 80g maia, coapta-n vas roman, 25 min. cu capac la 250 grade, 25 min. fara capac la 200 grade. Se pare ca am rezolvat gustul acrisor al painii pe care-l aveam cu noua maia  adaugand in preferment semolina. Joi seara am facut prefermentul 1.10.10 la faina din el folosind 50% caputo saccorosso,30% semolina si 20% spelta. Vineri dimineata cand l-am folosit mi-am dat seama ca am scapat de gustul acrisor din paine dupa ce l-am mirosit. Avea un miros de coaja de lamaie rasa amestecata cu zahar.

Attached File  1713593532693.jpg   340.94K   9 downloadsAttached File  1713593532651.jpg   370.29K   10 downloads

Edited by florinescovici, 20 April 2024 - 08:47.


#2006
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Eu am o maia 100% cu semolina, o folosesc pentru pane di Materra, 100% faina semolina.

#2007
florinescovici

florinescovici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 29.07.2014
O intrebare: ai inceput maiaua cu semolina sau ai schimbat faina pe parcurs? Multumesc!

Edited by florinescovici, 22 April 2024 - 12:52.


#2008
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Am schimbat-o din mers.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate