Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

HELP ! Sigma 18-200 DC

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005
Salut ! Va rog mult de tot, daca a utilizat cineva obiectivul nou aparut Sigma 18-200, sa-mi spuneti si mie ceva despre el. Din tot ce am gasit pe INTERNET despre el a fost de bine, pe un alt forum era comparat cu Tamron 18-200 si era mai bun decat acesta din urma la contrast, culori , aberatii cromatice si geometrice. Azi l-am probat la fotohobby (sau photohobby) pe Covaci si mi-a facut o impresie buna, era compact, destul de solid la aspect, se misca frumos iar motorul era destul de silentios(nu era HSM, ci motor normal,DC).
Daca reusesc sa fac rost de bani, cred ca-l cumpar maine. Asadar, va rog, daca a gasit cineva vreo hiba la el, sa-mi spuna cat mai repede.
Multumesc !  ^_^

#2
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
nu l-am folosit niciodata pana acum, dar te asigur ca nu merita. in primul rand ca e prea ieftin ca sa fie bun pe o plaja de focale atat de mare. in al doilea, pe orice alt body in afara de 20D si 1D(s) pierzi autofocusul de la o anumita focala deoarece devine 6.3, iar senzorii nu stiu decat pana la 5.6. in al treilea rand, desi ai la dispozitie o plaja imensa de focala, nu te va ajuta sa-ti formezi un ochi.

mai gandeste-te...

Edited by cold_fire, 23 June 2005 - 20:16.


#3
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Da, nici eu n-as recomanda. Mai vorbim despre asta sambata la pozat. Asta daca nu ti-l cumperi pana atunci... :P

#4
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
[offtopic]
ce rosu e "L"-ul ala in semnatura ta :)
[/offtopic]

#5
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005

cold_fire, on Jun 23 2005, 19:39, said:

nu l-am folosit niciodata pana acum, dar te asigur ca nu merita. in primul rand ca e prea ieftin ca sa fie bun pe o plaja de focale atat de mare. in al doilea, pe orice alt body in afara de 20D si 1D(s) pierzi autofocusul de la o anumita focala deoarece devine 6.3, iar senzorii nu stiu decat pana la 5.6. in al treilea rand, desi ai la dispozitie o plaja imensa de focala, nu te va ajuta sa-ti formezi un ochi.

mai gandeste-te...

<{POST_SNAPBACK}>




in legatura cu focalizarea la diafragme mai mici de 5.6, am citit ca nu e chiar asa. cel putin pentru canon eos 350d. tot pe un alt forum (parca de pe la americani), ziceau baietii ca "rebel xt is a little bit overworked, so it can focus even at f8", si spusesera asta dupa ce testasera ei insisi. si tot despre diafragma maxima, mai scriau unii ca de fapt in loc de f6.3 la 200mm, rebel xt (350d-ul adicatele ^_^ ) ar raporta in vizor 5.6.
pretul e binisor deasupra obiectivelor de genul "tamron 28-300", si dupa ce m-am uitat pe site-ul producatorului(link) am vazut ca are in compunere 2 elemente SLD si 2 asferice, fapt care mie imi spune ca baietii au lucrat destul de mult pentru corectarea obiectivului.
personal mi-ar placea sa-l cumpar ca pe un all-around lens, cel putin pana cand o sa mai fac rost de ceva finante, si ca sa inlocuiesc 18-55-ul din kit.
in plus, cealalta optiune ar fi fost sigma 18-125 pe care, de assemeneaa, l-am probat acum vreo luna. mi s-a parut foarte zgomotos motorul de AF, iar pe net se spunea ca avea probleme cu focalizarea la distante peste 15m.

#6
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
mai bine iti iei un sigma/canon 55-200. eu zic ca se complementeaza foarte bine cu 18-55. dar depinde si ce vrei tu de la el...

#7
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
ca tot veni vorba de sigma, mie mi-a facut cu ochiul 24-70 f 3.5-5.6 HF, si tot pt a inlocui obievtivul din kit , mai ales ca pretul e acelasi.(aprox.100$)
cateva pareri de bine despre el, aici

as fi curios totusi sa aflu parerea cuiva care s-a jucat cu el....anyone...

Edited by ajman, 24 June 2005 - 21:10.


#8
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu n-am auzit pe nimeni sa aiba sigma 24-70. Mai bine cauti niste review-uri pe net. Dar in general (si aici subliniez cuvantul general), pretul unui obiectiv spune totul despre calitatea lui.

#9
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
pai review-uri am cam citit, dovada linkul pe care l-am dat in postul anterior.tu cand subliniezi cuvantul [general] te referi probabil in principal la 50mm 1.8.
eu am subliniat ca sigma ar inlocui obiectivul din kit.adica am luat in calcul varianta body+sigma in defavoarea KIT-ului.nu am pretentia decat ca la aprox aceeasi bani sa iau ceva mai bun, daca e cazul...
astept si alte variante.

#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
18-55-ul de la Canon/Sigma ce are?

#11
merrycherry

merrycherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.05.2005

Necronomikon, on Jun 25 2005, 01:28, said:

18-55-ul de la Canon/Sigma ce are?

<{POST_SNAPBACK}>


Chiar asa, 18-55-ul de la Canon ce are? sau ce are in minus comparativ cu Sigma 24-70 sau 18-200? :o  Le-ati incercat pe toate sa vedeti ce pot? sau vreti inlocuirea doar pentru ca asa vorbeste lumea ca obiectivul din kit nu e de calitate?

#12
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pentru niste ne-(sau semi)profesionisti ca noi, obiectivul din kit e foarte bun la banii aia. Deci hai sa mai lasam nazurile astea  :peacefingers:

#13
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
daca am putea proba toate obiectivele inainte de a le cumpara, ce bine ar fi....
si da, de aia exista review-uri, sa te poti ghida dupa ele.
iar Necronomikon, nu vad unde sunt nazurile.nu am pretentii de pro sau de cunoscator dar de ce sa iau neaparat kitul daca am posibilitatea sa combin?iau totul de pe net, asa ca cu cateva click-uri configurez tot pachetul.si la aceeasi bani.
nu cred ca argumentul cu semi(sau -ne)profesinisti e valabil.asta nu ne impiedica sa ne dorim ceva mai bun.
tu nu ti-ai luat L-ul si vinzi sigma 70-300? ;)

#14
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pai eu mi-am luat L-ul pt ca mi-am permis. Daca nu-mi permiteam, ramaneam la Sigma care e un obiectiv foarte bun pentru cat costa.
Ah, si nu numai L-urile sunt obiective bune. 100 si 50-ul sunt de asemenea foarte bune, desi nu-s L-uri (chiar ma intreb de ce nu-s).

Edit: De altfel m-am decis de la o vreme sa mai scot de la naftalina 18-55-ul pt ca de cand am 50-ul l-am neglijat. Si pana o sa-mi iau 10-22 mai dureaza.

Edited by Necronomikon, 25 June 2005 - 12:08.


#15
merrycherry

merrycherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 08.05.2005

ajman, on Jun 25 2005, 11:44, said:

daca am putea proba toate obiectivele inainte de a le cumpara, ce bine ar fi....
si da, de aia exista review-uri, sa te poti ghida dupa ele.

de ce sa iau neaparat kitul daca am posibilitatea sa combin?iau totul de pe net, asa ca cu cateva click-uri configurez tot pachetul.si la aceeasi bani.

<{POST_SNAPBACK}>

Ideea este ca oricum pana la urma iti cumperi ce vrei, ca sunt banii tai si faci ce vrei cu ei. Dar documenteaza-te foarte bine inainte de a cumpara ceva. Ia in calcul ca review-urile pot fi foarte subiective si, eventual, cauta-le pe cele ale utilizatorilor, in special, nu ale firmelor specializate. In plus, s-au scris foarte multe deja si in acest forum legat de obiective, si foarte multe legate chiar de 18-55-ul din kit. Cu un simplu search vei gasi foarte multe informatii. Bafta si spor la cumparaturi!

ajman, on Jun 25 2005, 11:44, said:

nu cred ca argumentul cu semi(sau -ne)profesinisti e valabil.asta nu ne impiedica sa ne dorim ceva mai bun.

<{POST_SNAPBACK}>

Asta e valabil cand intr-adevar ceea ce alegi in schimb este mai bun! ;) Comparatia ta intre Sigma 70-300 si L-ul lui Necronomikon nu are nici o legatura cu obiectivele mentionate mai sus in topicul asta. :o

#16
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Vreau sa mai adaug ceva. E vorba aia: "sunt prea sarac incat sa-mi cumpar ceva ieftin". Eu in general dupa principiul asta ma ghidez. Adica fac un efort financiar substantial dar dupa aia nu mai am probleme muuuuuulta vreme.

#17
ala_negru

ala_negru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.06.2005
@Necro... si cu cat spuneai ca vinzi Sigma 70-300mm 4-5.6 II Apo Super Macro?? :huh:

#18
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.11.2004
:worthy: ...vad ca nu s-a inteles o iota din ce am vrut eu sa spun, desi cred ca am fost destul de explicit.
o ultima incercare:mergi la magazin sa cumperi un 350D kit.vanzatorul iti zice ca are 2 obiective pe care le ofera la kit, canonul si sigma, in acelasi pret. tu trebuie sa alegi.e chiar asa de greu?nu am pus deloc problema unui up-grade.
si...necronomikon, si eu tot dupa 'vorba' spusa de tine ma ghidez in majoritatea cazurile.de asta am hotarat ca primul tele sa fie 70-200L, dar din pacate trebuie sa mai astepte putin.pana una alta, in afara de 50mm 1.8 pe care il iau oricum, ma gandeam la acest sigma.
sper sa ma fi facut inteles de data asta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate