Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Panou solar -homemade, DIY cu APA

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#37
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 crystyan_76, on 28th February 2010, 12:08, said:

buna ziua
se poate inlocui teava de cupru cu teava de polietilena de 20? (neagra la colac)
multumesc


La momentul de fata exista multe solutii de incalzire solara a apei folosind panori gata realizate din polieteilena.

Practic este un panou plan care are din turnare serpentina (un gol in forma respectiva) in interiorul sau.

Nu stiu cat este de eficient avand in vedere transferul termic, dar am observat ca totusi apa se incalzeste bine pe un furtun uitat la soare.

#38
crystyan_76

crystyan_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.01.2009
asa este. romanul e carcotas din nastere. daca e aproape moca e super si binevenit orice.
am vazut pe un site german un panou home made facut cu furtun transparent, montat dintr-o
bucata in spirala. si functiona.
multumesc pentru raspuns

#39
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Cum se impaca teava neagra la colac cu ultravioletele? Are cineva experienta practica?
Am gasit ca HDPE ar rezista cativa ani buni, ceea ce zic ca e ok.

#40
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
In ultimii 2 ani - 2008 si 2009 - eu am avut pe casa pusa teava HDPE de diametru 32 cam 35 m sub forma de spirala , si va spun ca functioneaza .
Eu am avut-o conectata astfel: apa de la hidrofor trecea intai prin ea (teava neagra) apoi intra in boiler si din boiler la chiuveta, masina de spalat rufe etc.
Deseori , cand era foarte cald afara, apa ajungea pe la 45-55 grade C si dadeam drumul in mod intentiona la apa calda la chiuveta ca sa curga apa, astfel sa ajunga in teava apa rece, de frica sa nu se sparga-deformeze teava neagra.
Dar acum vreau sa trec la un alt nivel :) - panou solar DIY. Din pacate nu prea am timp sa mai fac ceva .

Edited by grifonul_alb, 28 February 2010 - 21:43.


#41
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Pentru blimpyway si ceilalti de pe topic:
Am gasit ca C25 de la Ceresit are cateva restrictii:
RESTRIC}II CU PRIVIRE LA UTILIZARE:
Ceresit Silicon sanitar CS 25 nu trebuie folosit:
• În contact cu suprafe]e de metal coroziv (plumb, cupru, zinc, fier)
• Pentru lipirea acvariilor, oglinzilor
• Pentru îmbin`ri aflate sub ap` sau la acele îmbin`ri unde este foarte posibil s` apar`
efectul de uzare excesiv` sau abraziunea suprafe]ei respective
• Pe substratele bituminoase, substratele bazate pe cauciuc natural, cloropren, sau
sau EPDM sau pe materialele de construc]ii care pot avea scurgeri de substan]e
pertoliere, plastifian]i sau solven]i


Deci se pare ca nu se impaca cu Cuprul.
Ceea ce am gasit si se impaca si cu CUPRu si ALUMINIU a fost acel silicon rosu pentru garnituri folosit la motoare la masini sau in alte locuri.
Daca voi gasiti si ceva caracteristici referitoae la transferul termic al siliconului va rog sa-mi dati de stire.
Va multumesc

#42
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 blimpyway, on 26th February 2010, 17:52, said:

tabla de cutie de bere e prea subtire, cred sub 0,2mm si e si aliaj lucru care o face sa piarda mult din capacitatea de conductie. Tabla din tuburile de spray de aluminiu e cam dubla ca grosime, e mai buna da nu stiu daca se merita oboseala, daca gasesti la 25ron / mp. Gratis n-are cum sa iasa, e multa munca si teava, cadru, izolatie, geam, fitinguri, robineti, schimbator de caldura la boiler, etc.

lemnu nu se aprinde la 150-170 de grade, cat ar fi temperatura de stagnare la un panou facut de amator. Temperatura de aprindere la lemn e undeva la peste 250 de grade. Intre lemn si tabla se poate pune un strat de vata minerala daca ti-e teama.

PS legat de pagina care am dat-o - nu stiu unde ai vazut ca pune cu capse, tabla e indoita cu santuri in semicerc in care sta teava. Intre tabla si teava e ori vopsea ori silicon sau altceva. Lemnu nu-mi dau seama in panou lor  e doar o poza in care se vede masa de lucru pe care e pus in momentu in care se face poza, aia e de lemn da ce conteaza?

Salut....
DEci pe site daca te uiti atent la poza...
http://www.builditso...or/P1000845.JPG
Se vede clar cum tipul ala..capseaza tabl..
Revenind la ideea mea...daca stam si ne gandim o "tzara"...cautiiel de bere..se racesc foarte usor si se mentin reci...ba mai mult..cand le desfaci au tendinta sa se racoreasca un pic...nu situ ce sa zic..dar cred ca au un aliaj "mai special"...ca sa zic asa...cat de gratis..pai te duci la un restaurant si abia asteapta sa scape de ele :D. In 5 minute iti umpli portbagajul :D
Legat de temperatura..eu zic ca daca e inchis etans..si izolat cu vata bazaltica..si tot ce s-a maizis..cred ca in cutie s epot obtine peste 200 grade....vara la soare...iar din cate stu..cea mai comuna scnadura prin romania e din ...brad...care sincer nu cred ca se bucura de atata caldura...
eventual efacut din TEGO....dar in ultiam vreme...ce am vazut pe piata e de jalnica...calitate..nu mai e cum era pe vremea lu'....raposatu'.
Eu as merge pe ideea cu teava de 6 mm sau 8mm...cu multe serpentine....inca studiez ideea..sa vedem..e posibil sa ma apuc si eu de unul...dar nu prea stau bine cu timpul...
danny

#43
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
@grifonul alb - sunt siliconi care au un miros puternic de otet... aia cred ca sunt corozivi din cauza solventului acid sau ce substanta e aia care previne polimerizarea in sticla.

---------------
@rodanny

nu prea se pot obtine 200 de grade in panouri plane caci se pierde caldura prin geam oricat ai izola spatele panoului. Am vazut un singur producator de panouri plane care se lauda cu temperatura de stagnare de 205 grade, dar ala folosea acoperiri (vopseaua neagra) cu mare absorbtivitate si minima radiatie in infrarosu.

O vopsea neagra obisnuita, capabila sa absoarba multa lumina are si radiatie puternica inapoi a caldurii. In industrie se folosesc acoperiri selective, care au coeficient mare de absorbtie in zona de frecvente a radiatiei solare dar emisivitate scazuta in zona de frecvente a radiatiei termice.

Fara asa ceva nu prea poti face un panou plan sa sara prea mult peste 150 de grade.  

Daca se foloseste policarbonat sau geam acrilic ala oricum s-ar muia/topi inainte de a se atinge 200 de grade. Nici sticla normala, netratata nu cred ca s-ar simti prea bine.

Nu cred ca un placaj, placi aglomerate sau osb suporta mai bine caldura decat lemnul, caci lemnul din placaj ramane lemn (la fel de sensibil) dar mai depinde si de cat de bine rezista cleiul din placaj la temperatura.
Pentru constructia cadrului se pot incerca profile din tabla zincata pentru rigips, sunt destul de ieftine. Ar merge macar pentru partile mai fierbinti.   Nu stiu cum se comporta in umezeala sau cat ajuta o vopsea (de care?) sa le protejeze.

Edited by blimpyway, 03 March 2010 - 02:57.


#44
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut 'blimpyway' ,
Poti detalia  mai mult de vopsea?
Si eu vreu sa fac o vopsea, la un service auto. Sa o prepar dupa reteta....dar...tu ai zis niste chestii interesante...AI un link sau poti detalia?
danny

Edited by rodanny, 03 March 2010 - 09:35.


#45
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
cauta "solar collector selective coating" , "acoperire selectiva" sunt diverse tehnologii. Nu e simpla vopsire ci tratare a suprafetelor respective. Se gaseste si o vopsea pentru public dar e scumpa si nu are calitatile acoperirilor industriale http://wwwul.dampney...sp?ProductID=28 Nu e vorba numai de folosirea unei substante anume ci de controlarea grosimii unor straturi, asta ducand la comportament optic diferit in f. de lungimea de unda.

Tehnologia asta chiar daca ii ridica semnificativ temperatura de stagnare, la temperaturi normale ale apei diferenta nu-i extraordinara, un panou din asta fiind poate cu 5-10% mai grozav decat unu cu vopsea neagra pentru muritorii de rand. Acelasi surplus de caldura il poti obtine cu un panou putin mai mare.

Daca te intereseaza temperaturi mari (de ex. sa faci aburi pentru turbina/motor/centrala) mai bine folosesti concentrator parabolic, nu-i asa de complicat precum suna.

PS uite aici ceva pt uz in panouri industriale: http://www.tinox.com.../132/index.html - astia Tinox fac practic tabla de cupru gata acoperita pentru panouri

Edited by blimpyway, 03 March 2010 - 22:50.


#46
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Salut,
Poate ma puteti ajuta cu o parere macar pe privat: vreau sa cumpar cupru sub forma de platbanda, foaie sau placa. Dimensiunea aproximativ o foaiea A4 / A3 grosime de 1 / 1.5 / 2 mm. Am gasit o placa imensa in Dedeman si implicit mult prea scumpa pentru ce-mi trebuie mie. Multumesc anticipat.
Referitor la panoul descris aici pe timpul verii cred ca vei scoate o putere de 300 W iti este suficient?
Trebuie sa sporesti izolatia si trebuie sa faci ceva cu reflexia.
Referitor la temperaturi "ridicate" care ar afecta lipiturile, cred ca le poti remedia printr-un debit mai mare al apei ;)

#47
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 bogdan1978buc, on 4th March 2010, 00:32, said:

Salut,
Poate ma puteti ajuta cu o parere macar pe privat: vreau sa cumpar cupru sub forma de platbanda, foaie sau placa. Dimensiunea aproximativ o foaiea A4 / A3 grosime de 1 / 1.5 / 2 mm. Am gasit o placa imensa in Dedeman si implicit mult prea scumpa pentru ce-mi trebuie mie. Multumesc anticipat.
Referitor la panoul descris aici pe timpul verii cred ca vei scoate o putere de 300 W iti este suficient?
Trebuie sa sporesti izolatia si trebuie sa faci ceva cu reflexia.
Referitor la temperaturi "ridicate" care ar afecta lipiturile, cred ca le poti remedia printr-un debit mai mare al apei ;)

Salut.,..
Cum ai ajuns la concluzia ca "vei avea in jur de 300w"...la 300w e cam insuficient...caci un boiler de 300l il incalzesti intr-o saptmana :D
danny

Edited by rodanny, 04 March 2010 - 23:32.


#48
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
poate ca ajunge la 500watt. Boileru e de 80l nu 300, dar tot e cam maricel. vorbim de panoul facut de fane de la gara

Edited by blimpyway, 04 March 2010 - 23:38.


#49
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 blimpyway, on 4th March 2010, 23:37, said:

poate ca ajunge la 500watt. Boileru e de 80l nu 300, dar tot e cam maricel. vorbim de panoul facut de fane de la gara

Ok..oricum 80 l nu prea ai ce face cu el..ca se termina repede....mai ales daca vb d eapa din put si incalzire soalra...
danny

#50
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
ba are, cum sa nu aibe... la 500 de watt vara ii intra 2,5kwh/zi de la soare care la cei 80l ii preincalzeste cu 20-25 de grade. Energie care se scade de la consum electric. 1RON pe zi daca economiseste, pentru un pensionar - care oricum nu consuma cine stie cata apa - conteaza.

Conteaza si pentru ca - asa cum ii stiu eu pe multi pensionari - unii sunt in stare sa scoata boileru complet din priza ca sa faca economie. Si atunci panoul macar il ajuta sa nu aibe apa sloi tot timpul, vara pe canicula apa la 30 de grade chiar e ok pentru dus.

#51
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 blimpyway, on 5th March 2010, 01:54, said:

ba are, cum sa nu aibe... la 500 de watt vara ii intra 2,5kwh/zi de la soare care la cei 80l ii preincalzeste cu 20-25 de grade. Energie care se scade de la consum electric. 1RON pe zi daca economiseste, pentru un pensionar - care oricum nu consuma cine stie cata apa - conteaza.

Conteaza si pentru ca - asa cum ii stiu eu pe multi pensionari - unii sunt in stare sa scoata boileru complet din priza ca sa faca economie. Si atunci panoul macar il ajuta sa nu aibe apa sloi tot timpul, vara pe canicula apa la 30 de grade chiar e ok pentru dus.

:thumbup: dar toptusi important e sa existe o rentabiltiate..ca panoul costa.caci pompa costa..si totuul in general..iar daca el recupereaza 1-2 roni pe zi :D nu isi amortizeaza investitia pan amoare :))
danny

#52
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Ce vrea sa faca e fara pompa. Costul materialelor e dominat de acei N metri de teava de cupru.
daca tii neaparat sa-i numeri banutii, deocamdata e la faza de studiu si experiment, poate s-o contabilizeze la investitie in invatare si/sau recreatie, ocuparea timpului altfel pierdut cu o chestie ce s-ar putea dovedi candva utila.
Sau bani investiti in imaginea de sine, altii ii baga in lucruri mult mai inutile, precum robineti poleiti cu aur, cazi de marmura, etc.. crezi ca pentru respectul/valoarea de sine conteaza daca si in cat timp se amortizeaza maybachu?

Edited by blimpyway, 05 March 2010 - 14:05.


#53
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
Salutare am fost putin ocupat, nu am mai intrat pe forum dar revin.

Blimpyway a punctat esentialul... bani investiti in "imaginea de sine". Hai sa nu zic neaparat imaginea de sine.. mai bine sa-i zicem nevoie de cunoastere, de a invata, sau pur si simplu hobby.

Eficacitate:
Sper sa incalzeasca apa in boilerul de 80l cat vara sa faca o persoana dus seara. Oricum pe perioada de vara aduce apa din put la o temperatura acceptabila (cel putin o aduce la temperatura ambientului)

Costuri:
Costurile sunt aproximativ urmatoarele (ron):
Teava cupru - 200
Fitinguri 70
Pexal 20
Folie al 40 dar am folosit jumate deci sa zicem 20
Panou tego, geam, silicon, cositor, pasta lipit, suruburi le aveam.. si ocupau locul degeaba.. ma tot gandeam ce sa fac din ele:))
Mai am si niste corniere de la un raft metalic dezafectat, numai bune pentru suport.
Boilerul nu-l pun la socoteala, diferenta intre un boiler electric si unul mixt nu este deloc semnificativa.
"investitia" sa-i zicem a fost cam 310 hai sa zic 350 cu ceva izolatie care trebuie sa o mai cumpar.

Rentabilitate:
daca functioneaza 2 ani, 5 luni pe an =10 luni * 30 zile =300 zile * 1.5 lei/zi = 450 lei deci s-a amortizat...
dar ideea ca ti-ai facut singur un panou solar este de nepretuit :))
Trist ar fi sa nu fie rentabila o instalatie profesionala de cateva zeci de mii de euro... cat despre o masina aia sigur nu este rentabila.


Proba practica
L-am scos ieri afara... se pare ca a absorbit toata energia solara caci astazi a inceput sa ninga.

PS... sper sa nu mor in 2-3 ani sa imi vad banii din investitie recuperati

Numai bine.

Edited by fane_de_la_gara, 06 March 2010 - 00:20.


#54
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut fane, sper sa nu te fi supart..ca vad ca ai punctat fiecare vb a mea...
Am inteles ce zici tu...si e ok..
Cat despre cele profi culmea chiar merg..dar mi se par cam scumpe...
felicitari sa imi zici cum iti merge...
cat ai reusit sa il tii pe soare a incalzit ceva?
dar acum pe zapada a facut ceva?
danny

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate