Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Panou solar -homemade, DIY cu APA

- - - - -
  • Please log in to reply
1034 replies to this topic

#55
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006

 rodanny, on 7th March 2010, 00:46, said:

Salut fane, sper sa nu te fi supart..ca vad ca ai punctat fiecare vb a mea...
Am inteles ce zici tu...si e ok..
Cat despre cele profi culmea chiar merg..dar mi se par cam scumpe...
felicitari sa imi zici cum iti merge...
cat ai reusit sa il tii pe soare a incalzit ceva?
dar acum pe zapada a facut ceva?
danny

Salut!
Nici o pb. nu m-am suparat, doar imi sustineam punctul de vedere.
Acum pe zapada l-am scos afara dar l-am bagat repede inapoi pt. ca vine zapada de pe casa si il face zob... (cel putin geamul). - acolo este soare unde cade zapada :))
Cum se topeste zapada de pe casa il scot la o proba.

Referitor la vasul de expansiune.
In momentul cand o sa-l leg la serpentina din boiler la instalatii serioase recomanda vas de expansiune.... nu ar fi suficient sa pun o supapa de siguranta?

#56
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Domnu' Fane

Daca te gandesti la un circuit inchis in presiune (si sper ca la asa ceva te gandesti) vasul de expansiune nu este o mare problema, dar sigur ai nevoie de el. Pe la targuri de vechituri tot gasesti de la o veche centrala termica un vas, sau daca nu poti face unul acasa, cu conditia sa reziste la minim 4 bari.

O butelie veche de hidrofor, un sifon de ala urias din inox sau chiar si o butelie de aragaz de camping veche poate deveni un vas de expansiune.

Mare atentie la prelucrarea mecanica mai ales la ultima idee cu butelia de gaz. Face POC , nu BOC.

#57
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 keta, on 8th March 2010, 19:45, said:

Domnu' Fane

Daca te gandesti la un circuit inchis in presiune (si sper ca la asa ceva te gandesti) vasul de expansiune nu este o mare problema, dar sigur ai nevoie de el. Pe la targuri de vechituri tot gasesti de la o veche centrala termica un vas, sau daca nu poti face unul acasa, cu conditia sa reziste la minim 4 bari.

O butelie veche de hidrofor, un sifon de ala urias din inox sau chiar si o butelie de aragaz de camping veche poate deveni un vas de expansiune.

Mare atentie la prelucrarea mecanica mai ales la ultima idee cu butelia de gaz. Face POC , nu BOC.

Salut....nu se face asa usor un vas de expansiune...
Dupa cum stiti apa nu e comprimabila..si deci e importanta sa folosesti un "balon" de epdm care se foloseste la hidrofor....
Altefel nu ai cum sa jonglezi cu presiunea....
danny

#58
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca folosesti termosifonare cu vapori nu ai nevoie de vas de expansiune, ca volumu lichidului din panou e mai mic decat cel al instalatiei.
Adica functionare in mod tub termic, "heat pipe".

#59
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 blimpyway, on 8th March 2010, 21:53, said:

Daca folosesti termosifonare cu vapori nu ai nevoie de vas de expansiune, ca volumu lichidului din panou e mai mic decat cel al instalatiei.
Adica functionare in mod tub termic, "heat pipe".

Poti detal;ia..ce e cu termosifonarea cu vapori?
danny

#60
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ezPbAVzZMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe

Agentul termic nu ocupa decat panoul, tuburile pana la boiler si schimbatorul lui de caldura sunt vidate. Apa/alcoolul fierbe in panou si condenseaza in serpentina boilerului si lichidul se scurge inapoi in panou. Trebuie avut grija cu panta pana la boiler care trebuie sa fie continua, fara "cocoase" unde sa balteasca lichidul si sa blocheze circulatia vaporilor.
"vidarea" instalatiei a.i. sa ramana lichid exact doar cat e in panou (sau ceva mai putin) e iarasi o dificultate dar se poate rezolva.

Attached Files


Edited by blimpyway, 08 March 2010 - 23:04.


#61
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006

 blimpyway, on 8th March 2010, 22:58, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ezPbAVzZMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe

Agentul termic nu ocupa decat panoul, tuburile pana la boiler si schimbatorul lui de caldura sunt vidate. Apa/alcoolul fierbe in panou si condenseaza in serpentina boilerului si lichidul se scurge inapoi in panou. Trebuie avut grija cu panta pana la boiler care trebuie sa fie continua, fara "cocoase" unde sa balteasca lichidul si sa blocheze circulatia vaporilor.
"vidarea" instalatiei a.i. sa ramana lichid exact doar cat e in panou (sau ceva mai putin) e iarasi o dificultate dar se poate rezolva.


Eu ma gandeam sa pun o supapa de siguranta (care costa in jur de 20lei) care o sa elimine apa in plus in momentul incalzirii, eventual sa preia pexalul (cu care fac legatura intre panoul solar si serpentina boilerului)

Ca sa functioneze un heat pipe trebuie sa se ajunga la temperaturi mari pt. a condensa apa ceea ce nu prea cred ca o sa obtin. Chiar daca obtin obtin in imediata vecinatate a panoului, vaporii neputand sa ajunga in serpentina boilerului. Principiul mi se pare foarte tare dar inaplicabil la ce am eu concret.
Atasez o schita (scuze pentru calitate dar am facut-o "pe genunchi" in paint... :) cu ce m-am gandit eu sa fac.
Va rog sa nu ezitati sa comentati

Multumesc

Attached Files



#62
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 fane_de_la_gara, on 9th March 2010, 01:38, said:

Eu ma gandeam sa pun o supapa de siguranta (care costa in jur de 20lei) care o sa elimine apa in plus in momentul incalzirii, eventual sa preia pexalul (cu care fac legatura intre panoul solar si serpentina boilerului)
Incearca da macar sa fie undeva mai sus decat restu instalatiei, a.i. sa nu ramana un gol in circuitul ala.

Quote

Ca sa functioneze un heat pipe trebuie sa se ajunga la temperaturi mari pt. a condensa apa ceea ce nu prea cred ca o sa obtin. Chiar daca obtin obtin in imediata vecinatate a panoului, vaporii neputand sa ajunga in serpentina boilerului. Principiul mi se pare foarte tare dar inaplicabil la ce am eu concret.
Aici nu ai dreptate, fierberea poate avea loc la orice temperatura daca nu este aer sau alt gaz cu presiune mai mare decat a vaporilor la temperatura respectiva.. Cine nu crede poate face un experiment simplu cu o seringa fara ac:
- tragi cu seringa un cm de apa. Atentie sa nu fie bule de aer, care le "scuipi" in sus
- astupi gaura cu degetul si tragi in continuare, merge mai greu caci se opune presiunea atmosferica.
- se vede cum apa fierbe in golul (vidul) produs desi e rece. Daca este calda sau fierbinte (sau se foloseste alcool) se observa ca fierbe ceva mai tare.
- nu da drumul la piston ca loveste puternic in deget socul poate sa sparga siringa.

Daca folosesti alcool (de ex. spirt medicinal) in loc de apa presiunea de fierbere e de 2-3 ori mai mare decat la apa, adica obtii si conductie termica mai buna si elimini pericolul de inghet.

Quote

Atasez o schita (scuze pentru calitate dar am facut-o "pe genunchi" in paint... :) cu ce m-am gandit eu sa fac.
Mie mi se pare ok, daca "colacul" ala dinainte de supapa are volumul de macar 10% din restul instalatiei (sch caldura + panou + tevi).
Problema mi se pare cu distanta orizontala fata de diferenta de nivel, mi s-a parut cam mare. Termosifonarea are diferenta de nivel foarte mica si lungimea tevii si cotii conteaza.
Daca nu merge poti incerca varianta cu tub de caldura, caz in care nu ai lichid decat pana unde incepe sageata rosie (iesirea de sus a panoului si pui acolo si un sunt catre ramura cealalata, care sa faciliteze rotirea lichidului jos si scaparea vaporilor spre boiler.

PS despre robinetii de la "A" daca faci cu doi robineti risti sa uite cineva (un copil curios care nu stie ce-i acolo) robinetu spre supapa inchis, lucru care poate avaria tevile. Daca folosesti un singur robinet (numai cel de umplere) poate va iesi ceva apa pe supapa dupa care se stabilizeaza. Nu cred daca apa cu care umpli vine de jos si iese prin robinetul ala pus pe ramura din dreapta a T-ului de la "A"

Edited by blimpyway, 09 March 2010 - 04:09.


#63
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Atenteie nterzis sa se puna robinet inate de suapapa.....
Atentie supaap functioneaza daca e apa in instaltie daca e si aer...aceasta va iesi din isntalatie pana cand va ajunge apa la supapa....

Blimpy...linkul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ezPbAVzZMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] e intersant dar nu inteleg cum resusete cositul ala sa nu se topeasca..aore nu se ajugn la 200-250 gradepe bagheta la soare? De asemena tipul zice ca are acetona in interior?
danny

#64
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
[quote name='rodanny' date='9th March 2010, 09:37' post='7915184']
Atenteie nterzis sa se puna robinet inate de suapapa.....
Atentie supaap functioneaza daca e apa in instaltie daca e si aer...aceasta va iesi din isntalatie pana cand va ajunge apa la supapa....


Aveti dreptate referitor la al doilea robinet... este in plus.

Nu m-am gandit ca robinetul dinaintea supapei sa stea inchis in functionare (ar fi ilogic) ci doar in momentul in care se umple instalatia.
Dar este adevarat ca poate cineva sa umble pe acolo, sa dea de robinet, sa vada ca nu se intampla nimic si sa-l lase asa :)
Mai bine a nu il pun, cand fac umplerea apa o sa ajunga la nivelul teului si curge pe acolo... in sus nu o sa se duca...

Blimpy referitor la schita (pante si distante) este doar o schita... nu este la scara ca sa zic asa... cum o sa fie distanta si panta vad la fata locului.  Incerc sa distanta intre panou si boiler sa fie cat mai mica si o sa izolez tevile pentru pierderi minime.

Multumesc pt. raspunsuri

#65
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 rodanny, on 9th March 2010, 09:37, said:

Blimpy...linkul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ezPbAVzZMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] e intersant dar nu inteleg cum resusete cositul ala sa nu se topeasca..aore nu se ajugn la 200-250 gradepe bagheta la soare? De asemena tipul zice ca are acetona in interior?
danny
250 de grade se ating in panourile cu tuburi comerciale. La alea pe langa acoperirea selectiva e si vidat tubu de sticla prin care trece tubul termic. Nu o sa atingi 200 de grade intr-un panou plan cu sticla ordinara, aer intre sticla si tabla ce se incinge vopsita cu vopsea neagra pentru sobe. Daca atinge 150 cand e gol (fara apa in el care sa-l raceasca) poti sa zici "mama ce tare l-am facut"

temperatura de lucru in oriunde in instalatie in mod normal nu depaseste cu 10-20 de grade temperatura apei din boiler, cam asta e gradientu. Ce am propus aici ca "heat pipe" se refera la transferul de caldura de la panou la boiler nu de realizarea unui panou cu tuburi vidate.

Poti folosi si apa sau amestec cu alcool, astfel in mod normal la temperaturi de lucru sub 80 de grade presiunea in instalatie e mai mica de o atmosfera.

Edited by blimpyway, 09 March 2010 - 12:23.


#66
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 blimpyway, on 9th March 2010, 12:16, said:

250 de grade se ating in panourile cu tuburi comerciale. La alea pe langa acoperirea selectiva e si vidat tubu de sticla prin care trece tubul termic. Nu o sa atingi 200 de grade intr-un panou plan cu sticla ordinara, aer intre sticla si tabla ce se incinge vopsita cu vopsea neagra pentru sobe. Daca atinge 150 cand e gol (fara apa in el care sa-l raceasca) poti sa zici "mama ce tare l-am facut"

temperatura de lucru in oriunde in instalatie in mod normal nu depaseste cu 10-20 de grade temperatura apei din boiler, cam asta e gradientu. Ce am propus aici ca "heat pipe" se refera la transferul de caldura de la panou la boiler nu de realizarea unui panou cu tuburi vidate.

Poti folosi si apa sau amestec cu alcool, astfel in mod normal la temperaturi de lucru sub 80 de grade presiunea in instalatie e mai mica de o atmosfera.

Dupa ce am vizioant clipul ala..ma gandesc ca nu e greu de facut un "heat pipe"....acum probleam e ...dca folosima cetona cum zicea "nenea" ala oare nu vom topi cositorul? probabil ca nu....caci si el lipea cu cositor....
danny

#67
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
Astazi am reusit sa scot panoul la "soare" din pacate nu a prins foarte mult.
Maine o sa stau cu termometrul pe el sa vad ce face...
Pana sa pun geamul am pus mana pe tevi si erau calde.. de jos in sus din ce in ce mai calde, semn ca ar functiona si termosifonarea.


Din experienta cam ce randamnet ar avea un astfel de panou?


(din calculele mele, la un randament de 60% pentru 2 perosane este subdimensionat dar pentru 1 persoana este suficinet, 4 luni pe an, iar in aprilie si septembrie s-a apropia de necesar)

Edited by fane_de_la_gara, 20 March 2010 - 22:20.


#68
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
poti sa te e apropii 60% daca ai placa (tabla) neagra prinsa strans de tevi pentru contact termic bun si cutia panoului cat-de-cat izolata, preferabil cu vata minerala sub tabla, ca rezista bine la temperaturi ridicate. Si e ieftina.

#69
noviconsult

noviconsult

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2009
Buna la toti,

Solar heat trap este un concept la care vor adera tot mai multi, materialele au scazut mult ca pret, avantajele fiind evidente.
Doresc sa fac un home made solar pannel, am unul rudimentar (sistemul functioneaza cu pompa racordata la senzor temperatura), facut din scandura-tabla zn-geam termopan-teaza Cu 18, dar as vrea ceva mai aspectuos, gen tabla aluminiu striata.
Nu are rost sa ne pierdem in detalii gen: materiale superconductoare, minimele pierderi se pot compensa prin marirea suprafetei de captare, chalange-ul meu este vizavi de o structura ergonomica-realizabila home-made dar si aspectuoasa.
O zi buna voua.

Marius

#70
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 noviconsult, on 30th March 2010, 10:03, said:

Buna la toti,

Solar heat trap este un concept la care vor adera tot mai multi, materialele au scazut mult ca pret, avantajele fiind evidente.
Doresc sa fac un home made solar pannel, am unul rudimentar (sistemul functioneaza cu pompa racordata la senzor temperatura), facut din scandura-tabla zn-geam termopan-teaza Cu 18, dar as vrea ceva mai aspectuos, gen tabla aluminiu striata.
Nu are rost sa ne pierdem in detalii gen: materiale superconductoare, minimele pierderi se pot compensa prin marirea suprafetei de captare, chalange-ul meu este vizavi de o structura ergonomica-realizabila home-made dar si aspectuoasa.
O zi buna voua.

Marius

Salut,
Poti detalia? Ce este "Solar heat trap "? Nu prea am gasit mare lucru. O sa sap mai adanc pe google..
Eu am reusits sa fac primul heat pipe..si studiez sa il inbunatatesc...merge interesant...abia atept s resuesc sa fac primul panou.
Voi reveni cu detalii si amanunte..
danny

#71
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
salut...
nimeni nu mai zice nimic?
danny

#72
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003

 rodanny, on 4th March 2010, 23:32, said:

Salut.,..
Cum ai ajuns la concluzia ca "vei avea in jur de 300w"...la 300w e cam insuficient...caci un boiler de 300l il incalzesti intr-o saptmana :D
danny

Pai suprafata expusa va fi de ~0.37 mp. Daca radiatia solara este de 1200 w/mp iti da 444 W. Bagi niste pierderi (si crede-ma, sunt pierderi) si ajungi pe la 300 W, optimist fiind. 300 W * 8 h=2.4 kWh.
Cu aceasta energie va putea incalzi apa (cei 80 l) cu ~26 grade Celsius.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate