Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

(javanotti) Casa Domnesti, Ilfov (3 persoane)

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#685
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
oare de aceea sunt unele garduri cu stalpii la exterior?
:)

#686
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Initial am zis ca o sa tin garajul (tip Granitul) doar pentru perioada constructiei, ulterior am inteles ca la o casa se strang multe lucruri care nu pot fi depozitate in podul casei (lopeti, masina tuns iarba, scandura, fieratanii, etc)
Ma gandesc sa impusc 2 iepuri dintr-o lovitura si daca tot am garajul sa nu mai investesc bani ulterior in realizarea unei magazii. Se poate cosmetiza garajul foarte frumos, e poate face acoperis cu aceasi tabla ca si la casa, si mai mult, vreau  sa fac un camin la put apoi sa fac fundatia la garaj astfel incat sa includa putul la interior, apoi montez garajul pe fundatia nou creata.
In acest fel ma folosesc de locul in care era putul si nu ocup alt spatiu din curte pentru garaj.

Cei care aveti put inchis intr-o incapere, (chiar in interiorul casei), aveti probleme legate de condens, umezeala sau alte chestii?

#687
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
ce probleme?
executi ventilarea in mod corespunzator si gata!

#688
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

View Postjavanotti, on 30 mai 2013 - 10:06, said:


Cei care aveti put inchis intr-o incapere, (chiar in interiorul casei), aveti probleme legate de condens, umezeala sau alte chestii?
Eu am putul in pivnita care este sub bucatarie. Am o singura aerisire din teava de 110 si e totul uscat in interior. Ideal ar fi 2 aerisiri in colturi opuse de 110 si ai rezolvat problema.

#689
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
problema este ca aerisirea va fi in garaj, incapere care la randul ei e slab aerisita...
Eventual tai cu flexul un geam mai mare in garaj, acesta fiind prevazut din constructie cu o aerisire de doar 15x15cm...

ceva hidroizolatie merita facuta la acest camin? daca da, cum?

Edited by javanotti, 30 May 2013 - 22:55.


#690
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Merge si daca aerisirea e in garaj, hidroizolatie nu am facut si e totul uscat. Numai ca pivnita e 2x3m si ce e construit deasupra e 6x4m. Asa ca zidurile de deasupra cad undeva in exteriorul pivnitei. Posibil sa fie si asta un factor.
Pivnita e facuta din boltari de 15-20 cm. grosime, iar dupa ce a fost zidita in spatele lor a fost turnat un strat de beton gros de 10-15 cm.

#691
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Multumesc misu pentru detalii, la mine acest camin va fi in interiorul fundatiei pentru magazie, ma gandesc sa-l fac de dimensiunile unui camin pentru canalizare (120x120cm si adanc de 150cm) ca sa pot intra in el la nevoie. Fundatia magaziei in interiorul careia se va afla acest camin va fi la 70cm adancime fata de cota terenului actual (ulterior o sa mai adaug 20-30cm de umplutura astfel adancimea fundatiei va avea peste 90cm).
Sper sa nu am probleme cu colmatare put si alte chestii dinastea in viitor. Am inteles ca pentru unele opertatiuni de decolmatare e necesar trepied dinala cu care a fost facut putul. Ori la mine putul fiind in interiorul unei magazii, e mai greu... De 2 ani de zile de cand l-am facut nu am avut probleme cu el chiar daca a fost folosit doar 2-3 luni/an. Sper sa ramana asa in continuare. Doamne ajuta!

#692
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009

View Postjavanotti, on 03 iunie 2013 - 15:55, said:


Sper sa nu am probleme cu colmatare put si alte chestii dinastea in viitor. Am inteles ca pentru unele opertatiuni de decolmatare e necesar trepied dinala cu care a fost facut putul. Ori la mine putul fiind in interiorul unei magazii, e mai greu... De 2 ani de zile de cand l-am facut nu am avut probleme cu el chiar daca a fost folosit doar 2-3 luni/an. Sper sa ramana asa in continuare. Doamne ajuta!
Asa e! Daca se colmateaza ai pus-o. Doar cu pompa il mai cureti. Dar poate nu e cazul. Un put folosit cat mai intens cu atat merge mai bine. E bine daca la saptamana sau luna scoti apa din el, cat mai multa. Astfel izvoarele raman curate si deschise.

#693
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Asa cum am precizat cu cateva posturi in urma, o sa ma apuc foarte curand de gard, urmand ca prin octombrie sa comand termopanele si usa de la garaj si sa tencuiesc tot exteriorul. Daca mai raman bani, pun si termosistemul pana la iarna.

Din cauza ca am ramas in urma cu pozele fata de stadiul in care se afla casa acum, imi iau revansa postand pozele restante de la constructia sarpantei si a acoperisului, ambele lucrari au fost executate in noiembrie-decembrie 2012. De atunci si pana la constructia gardului nu s-a mai facut nimic la casa.

Attached Files



#694
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
teapana structura la acoperis, chiar daca prinderile pe caramida mie personal nu imi inspira prea lare incredere/siguranta
imi plac complicatiile arhitecturii alese de tine  Posted Image

#695
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
In leg. cu prinderile pe caramida, terasa a trecut fara probleme peste iarna trecuta in care nu a fost putina zapada...
Am si podul de la garaj executat similar dar acolo nu voi exagera cu incarcarea.

#696
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
tigla neagra si tu?
incepe sa prinda contur, fata de fundatie, cum era cand ti-am adus pietrisul pt ruperea capilaritatii...
Posted Image

#697
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Nu e neagra, e un maro mai inchis Posted Image

Vezi ca o sa am nevoie de sort/balast pentru gard si dupa ce fac gardul, am nevoie de pamant de umplutura. O sa te contactez atunci.

#698
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Imi recomanda cineva o vopsea buna pentru stalpii metalici de la gard?
Poate fi si varianta grund+vopsea cat si ceva de genul Protecta 3in1 care are grundul inglobat...
Ma gandesc la vopselele de ulei de pe vremuri...

Edited by javanotti, 27 July 2013 - 20:41.


#699
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Primul lucru care trebuie sa-l faci este sa cureti ... ghini di tat... stalpii, sa nu aibe rugina si pete de ulei. Ei vin din fabrica cu un strat protector care face ca unele grunduri/vopseluri sa nu se aseze bine. Feruginolul este bun dar iti mananca rinichii curatatul de dupa. Cel mai sanatos este sa folosesti perii metalice pe flex. La vopseluri, ce sa zic, am incercat si Protecta dar si solutii dedicate, adica grund+vopsea. Pana acum n-am vazut vre-o diferenta de comportament. Si sa dai cu pensula, macar primul strat.

#700
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Multumesc vimp, stalpii sunt fara pic de rugina, sunt noi-nouti dar s-ar putea sa aiba o pelicula de ceva pe ei. Poate ar trebui sa-i dau cu un degresant si dupa aia cu vopsea.

#701
ionutz_77

ionutz_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.12.2009
Salutari! Chiar arata bine acoperisul. Felicitari.
Sarbatori fericite!

#702
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Asemenea! Cum arata gardul gata?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate