Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#3583
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKaffir2018, on 28 ianuarie 2019 - 14:34, said:


Asta imi aduce aminte de românii care plecau „in afară” la inceputul anilor 90 si cumpărau conserve cu mancare pentru câini, fara sa stie de fapt ce este.

mor, sa stii ca si eu imi aduc aminte. Dar faza asta a aparut dupa ce romanii care deja erau plecati in strainatate isi bateau joc de astia noi veniti si ziceau ca mancarea de caini la doza este buna si sa incerce neaparat.

#3584
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postlik_lights, on 28 ianuarie 2019 - 14:05, said:


"gazpacho e cea mai oribila bautura pe care am incercat-o, sangria e ok." Gazpacho nu-i bautura,este supa din legume,daca adaugi si paine prajita in ea este excelenta,pe timp de vara este foarte buna si racoroasa.
Eram de acord cu părerile despre oraș.
Nu cu afirmațiile gastronomice.

Edited by mihai!, 28 January 2019 - 18:13.


#3585
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018
Poate este cineva interesat.
Probabil unul din cele doua bilete la meciul din UCL dintre Barcelona si Lyon de pe 13 martie voi fi nevoit sa-l vand.
Probabil, pentru ca inca astept sa vad, daca cineva din cunoscutii mei pot sa vina la meci si, normal, ei au intietate.Cel tarziu cu 1 saptamna inainte de meci voi sti, ce si cum.
Locurile( voi fi si eu prezent la meci) sunt in zona de actiune a lui Messi, pe partea dreapta, opusa bancii de rezerve, in apropierea coltului terenului.
Biletul va fi vandut la acelasi pret, cu care a fost achizitionat, adica 120 de euro.

O zi buna.

#3586
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postlex2010, on 09 iunie 2018 - 17:33, said:


1. Neaparat sa cumparati cartela T10, daca sunteti mai multi exista o cartela de 50 calatorii si iesiti chiar mai ieftin(40 si ceva de euro)
2. Transport ieftin la/de la aeroport - trenul R2 Nord(merge cu T10)
3. Ca sa ajungeti pe Tibidabo nu luati funicularul de la Funciular del Tibidabo, e vreo 7.5 euro... duceti-va la "Peu del funicular", se poate intra cu T10.
4.  Grija mare la vreme, am prins ploaie aproape zilnic! Neaparat sa fiti echipati corespunzator.
5. Ca sa ajungeti la Monserrat, se iau biletele din statia Placa Espagna. Aveti de ales intre telecabina si funicular, sunt 2 tipuri de bilete diferite(acelasi pret). Vedeti ca aveti si 5 calatorii incluse cu metroul !! Sa nu aruncati cartela dupa ce va intoarceti!
6. Pe Montjuic  urcati cu funicularul de la statia Paralel, nu trebuie sa iesiti din metrou, urmariti indicatoarele. E inclus in calatorie! Ca sa ajungeti la castel puteti sa mergeti pe jos, sunt cam 20 minute de mers!

Nu pot decât sa îți super multumesc pentru astea câteva sfaturi.
Cartela T-10 e super utila, o folosești la bus, metrou, funiculare, bus 111 către Tibidabo, bus 150 către Montjuic etc.
Funicularul din stația Paralel este închis, nu am idee dacă permanent, părea in renovare având pusă o prelata peste porțile de intrare asa ca am luat metroul pana in Placa Espagna și de acolo bus 150.

Mâine urmează sa ma duc către Montserrat și îți voi urma sfatul.
Dacă vrei sa obtineți vreo poza din drona precum cele de pe Instagram nu trebuie sa știri decât ca evident este interzis. Atât de le plaja( zona clasa e, ceva proximitate cu aeroportul, cât și de pe castelul Montjuic unde te anunța ca e o zona militară). Don’t ask how i know....
Probabil voi reveni cu încă 2-3 rânduri și câteva poze când ma întorc in țara.

#3587
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
sper sa prinzi vreme  buna la Montserrat si neaparat sa urci si cu funicularul de la manastire Posted Image.

Un alt mod de a vedea Barcelona, este cu busul turistic, mai ales daca cumperi bilet pentru doua zile pentru ca este mult mai avantajos

Edited by mccrya, 06 March 2019 - 17:00.


#3588
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Dupa 10 ani, cand in ultima zi a lunii de miere mi-au furat baietii aparatul foto si camera video (asa era pe atunci), ma intorc in Barcelonala la inceput de mai.
Vazand ca airbnb si booking au o oferta destul de subtire de cazari, vroiam sa va intreb pe unde mai faceti rezervarile pt Barcelona?
Eu de fiecare data cand mergeam in afara foloseam homeaway, airbnb, booking dar vad ca in Barcelona a fost o problema anul trecut cand autoritatile au cerut delistarea de pe airbnb a 2500 de apartamente datorita evaziunii fiscale si tendintei de transformare a unor zone in "ghetouri turistice".

#3589
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
pai Booking are sute de hoteluri, cazari in Barcelona. Nu stiu care iti este bugetul, daca vrei ceva decent si ca locatie foarte bun, baga-te la MotelOne, este unde la 70-80eur pe noapte camera dubla, dar foarte ok hotelurile.

#3590
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Pentru perioada Pastelui nostru, camere cu baie proprie in hoteluri  sau studiouri sunt doar cateva la 70-80Euro, pe booking. Pe airbnb e jale, majoritatea sunt shared rooms si doar doua studiouri. Deci ceva se intampla, nu inteleg cum poate fi omorul atat de mare...
O sa incerc si recomandarea ta, merci.

#3591
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
MotelOne are si pe Booking si pe pagina proprie mereu aceleasi preturi. Toate hotelurile au acelasi optiuni, ca city hotel mi se pare genial cu un design extrem de atragator.

In perioada pastelui este clar, preturile cresc automat.

#3592
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E ocupat bineinteles...  Pastele ortodox e cu o saptamana mai tarziu, credeam ca scap de aglomeratia Pastelui catolic dar n-a fost sa fie :)

#3593
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View PostLyvyoo, on 15 martie 2019 - 12:53, said:

E ocupat bineinteles...  Pastele ortodox e cu o saptamana mai tarziu, credeam ca scap de aglomeratia Pastelui catolic dar n-a fost sa fie Posted Image

nu conteaza, in perioada aia preturile sunt incredibile.

Eu m-am uitat la München, 2 nopti, 700eur in sus.

#3594
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,631
  • Înscris: 12.12.2006
Pastele Ortodox este aproape de 1 Mai cand toata Europa are liber si e o buna ocazie de plimbare.

Preturile la cazare cresc de la an la an, greu mai gasesti o camera dubla decenta sub 100 euro intr-un oras mare, turistic, in zona buna.

#3595
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am cautat ore bune si se pare ca in perioada aceea e aproape imposibil de gasit o cazare decenta sub 100E / noapte. Abia gasesc baie privata la banii aia... De aceea am inceput sa iau in calcul serios Vilanova sau Sitges, adica 30-40 min. cu trenul, unde la 50E se gasesc studiouri chiar foarte frumoase. Banuiesc ca ar trebui sa fie in apropierea garii ca locatie... Eu in orasele europene am stat mereu in zone ok, cu transport facil spre centru. In cazul Barcelonei, in circumstantele amintite, merita sa stai in Vilanova sau Sitges (e si copilul de 5 ani cu noi)? Adica un studio frumos de 50E dar la jumatate de ora cu trenul  sau o camera ingusta dar in Barcelona (zone gen Gracia, Cornella)?

#3596
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,663
  • Înscris: 02.10.2009

View PostLyvyoo, on 15 martie 2019 - 23:58, said:

Am cautat ore bune si se pare ca in perioada aceea e aproape imposibil de gasit o cazare decenta sub 100E / noapte. Abia gasesc baie privata la banii aia... De aceea am inceput sa iau in calcul serios Vilanova sau Sitges, adica 30-40 min. cu trenul, unde la 50E se gasesc studiouri chiar foarte frumoase. Banuiesc ca ar trebui sa fie in apropierea garii ca locatie... Eu in orasele europene am stat mereu in zone ok, cu transport facil spre centru. In cazul Barcelonei, in circumstantele amintite, merita sa stai in Vilanova sau Sitges (e si copilul de 5 ani cu noi)? Adica un studio frumos de 50E dar la jumatate de ora cu trenul  sau o camera ingusta dar in Barcelona (zone gen Gracia, Cornella)?

Eu am cautat in Barcelona mult si bine (e drept ca numai in zone mai centrale), am luat ceva la care se putea renunta oricand  si la care nu se luau banii din cont la inceput, pana am pus un “alert” sa ma anunte cand apare ceva in sensul ales de mine. Au aparut cateva oferte, am luat una chiar langa zona 0 (Piata Catalunia) pe la 130 eur. Camera ingusta, lunga, dar cu baie confortabila, curat, liniste.  Locatia foarte buna a insemnat economie de timp si bani, mai putina oboseala si stress. De fapt intotdeauna caut cat mai central- fara sa ma bag la 4 stele & shit prea scumpe tocmai pentru avantajele astea. Nu autobuz sau taxi incolo si incoace. Oricand o pauza de odihna la amiaza sau dupa masa in camera, apoi luat de la capat prin oras. Desigur, cand s-a putut dar daca cauti cu 3-4 luni inainte, gasesti. Plus ca apar si oferte, promotii sau pur si simplu se elibereaza ceva si hotelul vrea sa ocupe la loc, repede. Asa am gasit cu 160$ pe noapte apartament langa Times Square in NY. E vorba si de sansa.

In Barcelona am prins o demonstratie de protest impotriva turistilor, prea multi adica si nu mai poate catalanu sa respire.
Era si panou cu “Refugees welcome, tourists out”


Edited by Rosebud09, 16 March 2019 - 01:46.


#3597
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Dupa alte reprize de cautari am ales ceva ok in Vilanova i la Geltrú, aproape de mare si de gara. Pana in Barcelona ar fi 50min de tren R2 dar imi asum asta, caci voi plati 48E / noapte (ap. 3 camere, nu ca as fi vrut neaparat mare :) ).  Am citit postarea de anul trecut cand un coleg forumist ne indemna sa luam biletul de 50 de calatorii  caci merge share-uit in grup, dar vad ca e valabil doar pe zona1. Eu voi fi in zona 4. Aveti idee in acest caz care titlu de calatorie ar fi mai potrivit pt naveta zilnica? Copii pana la ce varsta calatoresc gratuit cu trenul / metroul / autobuzul?

#3598
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
https://www.mapametr...o-barcelona.php

#3599
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Merci,
m-a lamurit total site-ul incat am renuntat la rezervarea din Vilanova :) Ma costa aprox. 25E / zi 6 calatorii / 3 persoane / dus intors.
Am mai sapat putin si cu ultimile forte psihice am gasit la 75E (direct pe  site-ul lor) la NH Cornella.  Nu e cartierul prea aproape dar arata bine, e la metrou si are pret sub ghenele de 100E disponibile in acest moment pe booking si airbnb.

#3600
RedArmy

RedArmy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 20.05.2018

View PostLyvyoo, on 18 martie 2019 - 20:04, said:

Merci,
m-a lamurit total site-ul incat am renuntat la rezervarea din Vilanova :) Ma costa aprox. 25E / zi 6 calatorii / 3 persoane / dus intors.
Am mai sapat putin si cu ultimile forte psihice am gasit la 75E (direct pe  site-ul lor) la NH Cornella.  Nu e cartierul prea aproape dar arata bine, e la metrou si are pret sub ghenele de 100E disponibile in acest moment pe booking si airbnb.

Salut
Tocmai am stat la NH Cornellá
Se ajunge, zic ei, usor si direct de la aeroport cu bus L77.Ala l-am luat si eu, numai ca a trebuit sa schimbam, nu stiu, de ce.M-am cam "confuzionat", asa ca m-am dat jos dupa alte 4 statii, de acolo am luat taxi.
In fine, statia de autobus, cand vii de la aeroport, este la vreo 200 m de hotel, iar statia de bus, inspre aeroport, este chiar in fata hotelului, dar nu am inteles de ce autobuzul merge direct doar pana la T1, eu venind cu L77(pana sa ma dau jos) de la T2.
Deci, daca ajungi si pleci de pe T1, e direct, altfel trebuie sa iei shuttle T1 - T2, la intoarcere, daca cumva pleci de pe T2.
Ori iei un taxi, eu am dat 24 euro, vreo 17 minute, la 6 dimineata.

Hotelul este ok, raport calitate/pret bun, as zice.Spatiu suficient, baie spatioasa.
Ai un mall si Carrefour la 2 minute de mers pe jos.
Metrou, peste drum de mall. Esti la capat de linie, CornellĂ  Centre, pana in zona centrala faci maxim 20 min.

Edited by RedArmy, 18 March 2019 - 20:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate