Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#1
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007
Pentru ca vechiul topic despre Barcelona a fost inchis, deschid unul nou pentru concediul din 2010, in speranta ca vor fi  numai informatii actuale.
Pentru inceput o intrebare pentru cei de acolo: la vara vreau sa stau mai mult in Barcelona, iar o zi vrau sa o "sacrific" pentru o vizita in Andora. Neavand mijloc de transport propiu, cu ce pot ajungr acolo ? Trebuie pasaport ?

#2
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postsns, on 19th February 2010, 15:32, said:

Pentru ca vechiul topic despre Barcelona a fost inchis, deschid unul nou pentru concediul din 2010, in speranta ca vor fi  numai informatii actuale.
Pentru inceput o intrebare pentru cei de acolo: la vara vreau sa stau mai mult in Barcelona, iar o zi vrau sa o "sacrific" pentru o vizita in Andora. Neavand mijloc de transport propiu, cu ce pot ajungr acolo ? Trebuie pasaport ?


eu am fost asta vara intr-un circuit si o zi a fost excursie optionala in Andorra. cei care au fost au avut nevoie de pasaport. nu cred ca s-a schimbat ceva.

#3
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsns, on 19th February 2010, 15:32, said:

Pentru ca vechiul topic despre Barcelona a fost inchis, deschid unul nou pentru concediul din 2010, in speranta ca vor fi  numai informatii actuale.
Pentru inceput o intrebare pentru cei de acolo: la vara vreau sa stau mai mult in Barcelona, iar o zi vrau sa o "sacrific" pentru o vizita in Andora. Neavand mijloc de transport propiu, cu ce pot ajungr acolo ? Trebuie pasaport ?
Am fost in Andora in 2007 si nu am avut nevoie de pasaport... de fapt nu am avut nevoie de nimic, nu a fost nici un control. Am luat autobuzul din Barcelona direct pana in Andorra la Vella - vreo 2 - 3 ore, nu mai retin exact.

#4
VIVOclaus

VIVOclaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.10.2007
Cine are idee despre ofertele la avion pentru Barcelona in perioada 01/04/2010-05/01/2010. Ce companie sa aleg?Ca vad ca preturile sunt destul de mari.

#5
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
In trecut am gasit multe informatii utile pe acest forum legate de destinatiile de vacanta...anul acesta am ales Barcelona,la mijlocul lunii iulie..ii rog pe cei care cunosc sa ma ajute cu un sfat in a-mi alege locatia hotelului pentru ca intentionez sa mergem cu avionul iar  cazarea sa o rezervam pe net...dar nu stiu cum e mai bine...sa caut un hotel cat mai central,sau undeva mai aproape de aeroport...acum,nici mijloacele de transport in comun nu stiu daca sunt avantajos amplasate,dar fiind un oras cu un mare tranzit turistic ,banuiesc ca nu ar fi o problema...va multumesc!

#6
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postcarmen68, on 28th February 2010, 14:21, said:

In trecut am gasit multe informatii utile pe acest forum legate de destinatiile de vacanta...anul acesta am ales Barcelona,la mijlocul lunii iulie..ii rog pe cei care cunosc sa ma ajute cu un sfat in a-mi alege locatia hotelului pentru ca intentionez sa mergem cu avionul iar  cazarea sa o rezervam pe net...dar nu stiu cum e mai bine...sa caut un hotel cat mai central,sau undeva mai aproape de aeroport...acum,nici mijloacele de transport in comun nu stiu daca sunt avantajos amplasate,dar fiind un oras cu un mare tranzit turistic ,banuiesc ca nu ar fi o problema...va multumesc!
Eu plec pe 15 august si mi-am rezervat aici http://www.booking.c...ontjuic.en.html ,dar vad acum ca au urcat preturile nu gluma.Din ce am citit pe net transportul de la aeroport  (aterizez la ora 21) se face cu un bus cu statie in apropiere de hotel.Am optat pt zona asta pentru a nu plati comisionul de zona centrala si referintele sunt OK, de altfel am aruncat o privire si pe Google Maps si am facut rezervarea ,acum lucrez la detalii...

#7
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcarmen68, on 28th February 2010, 14:21, said:

In trecut am gasit multe informatii utile pe acest forum legate de destinatiile de vacanta...anul acesta am ales Barcelona,la mijlocul lunii iulie..ii rog pe cei care cunosc sa ma ajute cu un sfat in a-mi alege locatia hotelului pentru ca intentionez sa mergem cu avionul iar  cazarea sa o rezervam pe net...dar nu stiu cum e mai bine...sa caut un hotel cat mai central,sau undeva mai aproape de aeroport...acum,nici mijloacele de transport in comun nu stiu daca sunt avantajos amplasate,dar fiind un oras cu un mare tranzit turistic ,banuiesc ca nu ar fi o problema...va multumesc!
Daca stai mai multe zile,eu te-as sfatui sa te cazezi in oras.Altfel,pierzi timp pe drum.Transportul in comun circula excelent.

#8
vivevy

vivevy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.01.2010

View PostVIVOclaus, on 24th February 2010, 10:17, said:

Cine are idee despre ofertele la avion pentru Barcelona in perioada 01/04/2010-05/01/2010. Ce companie sa aleg?Ca vad ca preturile sunt destul de mari.
Inceraca pe rand companiele Blue air web ,Wizz air (asta are zborul cam tarziu si pierzi noapte pe aeroport)si Easy jet .Daca nu te incadrezi mai poti incerca si taromul !Asta e tot ce stiu despre zbor .

View Postelbriga, on 28th February 2010, 15:01, said:

Eu plec pe 15 august si mi-am rezervat aici http://www.booking.c...ontjuic.en.html ,dar vad acum ca au urcat preturile nu gluma.Din ce am citit pe net transportul de la aeroport  (aterizez la ora 21) se face cu un bus cu statie in apropiere de hotel.Am optat pt zona asta pentru a nu plati comisionul de zona centrala si referintele sunt OK, de altfel am aruncat o privire si pe Google Maps si am facut rezervarea ,acum lucrez la detalii...
Eu am fost pe la Barcelonona de mai multe ori dar am preferat sa stau in centru .Asta nu e asa central ,se poate si mai bine ,dar depinde de tine cit timp stai si cum e echipa cu care mergi formata .Adica daca mergi in honney moon sau ce vrei sa faci aici ?eu zic ca e bine seara sa fi in centru sa ai un restaurant bun pe aproape sa ai mare aproape etc ....

View Postcarmen68, on 28th February 2010, 14:21, said:

In trecut am gasit multe informatii utile pe acest forum legate de destinatiile de vacanta...anul acesta am ales Barcelona,la mijlocul lunii iulie..ii rog pe cei care cunosc sa ma ajute cu un sfat in a-mi alege locatia hotelului pentru ca intentionez sa mergem cu avionul iar  cazarea sa o rezervam pe net...dar nu stiu cum e mai bine...sa caut un hotel cat mai central,sau undeva mai aproape de aeroport...acum,nici mijloacele de transport in comun nu stiu daca sunt avantajos amplasate,dar fiind un oras cu un mare tranzit turistic ,banuiesc ca nu ar fi o problema...va multumesc!
Nici vorba linga aeroport !Cat mai central !Daca vrei mai multe amanunte pot sa-ti mai spun din ce mai tin eu minte !Ia biletele de avion si apoi vedem ce gasim la cazare in perioada aia ,ca nu e bine sa fie pe Rambla vara ca e tare aglomerat si zgomot ,tre sa fie in centru si vorbim noi apoi sa-mi spui tu ce vrei la ce bani si ce ti-ar palce si cautam ...

View PostVIVOclaus, on 24th February 2010, 10:17, said:

Cine are idee despre ofertele la avion pentru Barcelona in perioada 01/04/2010-05/01/2010. Ce companie sa aleg?Ca vad ca preturile sunt destul de mari.
Am intrat pe net si am vazut ca easy jet nu are Barcelona ,scuze !Dar am vazut la Taron ca gasesti si cu 117 euro si eu zic ca merita !Sa spun si de ce !?pai daca mergi cu Wizz air pierzi din start 2 zile una la plecare ca ajunge noaptea si una la plecare ca e o zi groaznica sa cari bagaje toat bacelona si apoi sa mai astepti doar tu si alti citva prin aeroport pina la ora 2 noaptea ,cel putin mie mi s-a parut groaznic ,nu era nimeni prin aeroport la ora aia si totul inchis .mai bine dai un pic mai mult si e super !Nu zic nimic ca ar avea Wizz air ceva ,Imi place sa calatoresc cu Wizz air ,dar nu la Barcelona din cauza orarului de zbor .

#9
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008

View PostVIVOclaus, on 24th February 2010, 10:17, said:

Cine are idee despre ofertele la avion pentru Barcelona in perioada 01/04/2010-05/01/2010. Ce companie sa aleg?Ca vad ca preturile sunt destul de mari.

Salutare!
Au am luat bilete la Vueling, o companie spaniola, sora mai mica de la Iberia (sau cel putin asa am tras eu concluzia). Un fel de low-cost, dar mai evoluat. M-a costat 180 euro pt 2 persoane cu 3 luni inainte. Am mai adaugat 20 euro un bagaj de cala dus-intors.
Si inca ceva, vezi si orarul de zbor al low-cost -urilor noastre. Din cate stiu, Wizz -ul pleaca si se intoarce la miezul noptii... Asa ca ai grija!!  La Vueling, pleci la 15.30, ajungi la 17 (ora lor), iar la intors pleci la 11 (ora lor) si aterizezi la 15 (ora noastra).
Cat despre locatia hotelului, si eu am ales un hotel f central, f aproape de Ramblas.
Bafta!

#10
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005
Eu am fost pe la Barcelonona de mai multe ori dar am preferat sa stau in centru .Asta nu e asa central ,se poate si mai bine ,dar depinde de tine cit timp stai si cum e echipa cu care mergi formata .Adica daca mergi in honney moon sau ce vrei sa faci aici ?eu zic ca e bine seara sa fi in centru sa ai un restaurant bun pe aproape sa ai mare aproape etc ....

Si eu am mai fost in Barcelona si tocmai de aceea prefer sa vad orasul mai  din'' lineea a doua'' unde farmecul unei localitati este total diferit fata de centru ! Iar pentru restaurantele dinn zona Placa Espania eu nu am nicio emotie ca dealtfel si parerile altora din rewiu-urile anerioare !

#11
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postoliv15, on 1st March 2010, 16:19, said:

Un fel de low-cost, dar mai evoluat.
Adica?!
Iti da un pahar cu apa in plus?

Edited by zuv, 01 March 2010 - 18:16.


#12
oliv15

oliv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.11.2008

View Postzuv, on 1st March 2010, 18:15, said:

Adica?!
Iti da un pahar cu apa in plus?

Ca sa fiu sincer, este o presupunere a mea ca ar fi mai bine decat wizzair sau blueair. Daca presupunerea mea se va adeveri si mai esti interesat sa afli asta, iti voi putea spune sapt viitoare, cand ma voi intoarce.
Daca tot m-ai intrebat, sa stii că m-am referit la o calitate superioara, per ansamblu, a serviciilor, cum ar fi: locuri prestabilite in avion si nu imbulzeala de la imbarcare, decolarea din Otopeni si nu Baneasa (cu absolut TOT ce inseamna asta, iar daca ai plecat din Baneasa, stii ce vreau sa spun), plecarea si sosirea la ore rezonabile și nu la miezul noptii etc. Nu neaparat un pahar de apa in plus, asa cum cu ironie mi-ai replicat. As mai putea enumera, dar in seara asta ma concentrez, mai degraba, sa fac ultimele retusuri in programul ce mi-l propun pt aceasta excursie.

#13
MelaniaFloarea

MelaniaFloarea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.02.2010

View Postoliv15, on 1st March 2010, 19:50, said:

Ca sa fiu sincer, este o presupunere a mea ca ar fi mai bine decat wizzair sau blueair. Daca presupunerea mea se va adeveri si mai esti interesat sa afli asta, iti voi putea spune sapt viitoare, cand ma voi intoarce.
Daca tot m-ai intrebat, sa stii că m-am referit la o calitate superioara, per ansamblu, a serviciilor, cum ar fi: locuri prestabilite in avion si nu imbulzeala de la imbarcare, decolarea din Otopeni si nu Baneasa (cu absolut TOT ce inseamna asta, iar daca ai plecat din Baneasa, stii ce vreau sa spun), plecarea si sosirea la ore rezonabile și nu la miezul noptii etc. Nu neaparat un pahar de apa in plus, asa cum cu ironie mi-ai replicat. As mai putea enumera, dar in seara asta ma concentrez, mai degraba, sa fac ultimele retusuri in programul ce mi-l propun pt aceasta excursie.


E putin spus un low cost mai evoluat, asa cum a zis Olive, e chiar aeronava de linie, are practic acelasi zbor cu Iberia si conditiile din avion + aeroport nu prea se compara in niciun fel cu cele de pe Baneasa - deci avion mare, mult mai sigur, punctualitate la decolare, niciodata intarzieri sau anulari. E ceva - zic eu.

#14
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008
Va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la mesaj...e drept ca ,cochetam cu ideea de a merge la Barcelona inca din vara anului trecut....si am tot intrat pe net sa ne uitam dupa preturi...pentru avion si ptr cazare....era minunat daca puteam sa rezervam inca de acum ,din pacate pana la sfarsitul lunii aprilie nu avem cum sa stim exact perioada din iulie cand putem pleca.....stim doar ca am vrea sa stam 5 nopti(eventual 6),sa vizitam cat mai multe obiective,daca hotelul o sa aibe mic dejun inclus in pret,in restul zilei ne vom descurca din mers , si  cel mai important pe langa obiective,sa mergem la o seara Flamenco...am inteles ca sunt locatii care iti ofera asemenea spectacole iar in pretul biletului este inclusa si cina(stiu ca poate suna cam mult,dar imi doresc atat de mult sa vad pe viu un spectacol  Flamenco ca si orice alt obiectiv important din Barcelona) Nu stiu daca timpul o sa fie suficient  sa vedem macar o parte din obiective,dar sper sa  bifam cat mai multe dintre ele

#15
annasibogdan

annasibogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.11.2007

View Postcarmen68, on 28th February 2010, 14:21, said:

In trecut am gasit multe informatii utile pe acest forum legate de destinatiile de vacanta...anul acesta am ales Barcelona,la mijlocul lunii iulie..ii rog pe cei care cunosc sa ma ajute cu un sfat in a-mi alege locatia hotelului pentru ca intentionez sa mergem cu avionul iar  cazarea sa o rezervam pe net...dar nu stiu cum e mai bine...sa caut un hotel cat mai central,sau undeva mai aproape de aeroport...acum,nici mijloacele de transport in comun nu stiu daca sunt avantajos amplasate,dar fiind un oras cu un mare tranzit turistic ,banuiesc ca nu ar fi o problema...va multumesc!


Am stat 10 zile in Barcelona, nu foarte mult dar suficient cat sa ma indragostesc de acest oras.
In legatura cu hotelul, din punctul meu de vedere trebuie sa alegi unul central, ajungi repede in orice directie si astfel iti ramane mai mult timp pentru a face ceva pe placul tau si nu sa-l pierzi prin mijloace de transport. Plus ca plaja este aproape de centru, avand in vedere ca te duci in iulie (in aceeasi perioada am fost si eu ) banuiesc ca aloci ceva timp si relaxarii. Daca vrei iti pot da multe sugestii si nu numai referitor la hotel ci la multe alte experiente ce merita traite.

#16
carmen68

carmen68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2008

View Postannasibogdan, on 4th March 2010, 16:05, said:

Am stat 10 zile in Barcelona, nu foarte mult dar suficient cat sa ma indragostesc de acest oras.
In legatura cu hotelul, din punctul meu de vedere trebuie sa alegi unul central, ajungi repede in orice directie si astfel iti ramane mai mult timp pentru a face ceva pe placul tau si nu sa-l pierzi prin mijloace de transport. Plus ca plaja este aproape de centru, avand in vedere ca te duci in iulie (in aceeasi perioada am fost si eu ) banuiesc ca aloci ceva timp si relaxarii. Daca vrei iti pot da multe sugestii si nu numai referitor la hotel ci la multe alte experiente ce merita traite.
Sigur...cu multumiri anticipate,orice informatie e binevenita...mai mult ca abia incep sa-mi fac oarecum un plan....cat priveste plaja,plec de la mare...stiu ca nu exista comparatie...dar in cele 5 zile speram sa vizitam cat mai mult ... odihna o programam pentru cand vom ajunge acasa.

#17
solaris2002

solaris2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.08.2009
Pentru cei interesati de transport , la Blue au oferta 29.99 E biletul. E valabil, din pacate numai pana la ora 24 (astazi) - succes.

#18
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postannasibogdan, on 4th March 2010, 15:05, said:

Am stat 10 zile in Barcelona, nu foarte mult dar suficient cat sa ma indragostesc de acest oras.
In legatura cu hotelul, din punctul meu de vedere trebuie sa alegi unul central, ajungi repede in orice directie si astfel iti ramane mai mult timp pentru a face ceva pe placul tau si nu sa-l pierzi prin mijloace de transport. Plus ca plaja este aproape de centru, avand in vedere ca te duci in iulie (in aceeasi perioada am fost si eu ) banuiesc ca aloci ceva timp si relaxarii. Daca vrei iti pot da multe sugestii si nu numai referitor la hotel ci la multe alte experiente ce merita traite.
la ce hotel ai stat ?
cu ce te-ai deplasat prin barcelona sa vizitezi ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate