Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#3601
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 23 octombrie 2018 - 10:21, said:

salutare,

vineri voi zbura la Barcelona pana marti. Mi-am cumparat bilet de transport pentru 4 zile care trebuie sa il schimb odata ajuns in Barcelona din cate am inteles.

Imi este greu sa caut printre toate paginile, dar as vrea si eu niste recomandari de restaurante bune (in special cu mancare traditionala) si feluri de mancare traditionale, niste atractii mai putin "mainstream", niste baruri/puburi unde sa poti vedea fotbal, f1, etc., poate ceva pentru party si alte lucruri interesante prin Barcelona.

Multumesc frumos!

Merg si eu peste 1 sapt. Ce restaurant misto recomanzi?

#3602
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
M-a surprins ca nu au reduceri pentru transportul in comun al copiilor (metrou, bus, tren), de la 4 ani platind bilet intreg. Ma rog, in conditiile in care ei vor sa imputineze turistii, e de inteles.
@RedArmy - merci pentru descriere. Un tip am uitat legat de NH - daca iti faci cont pe site-ul lor mai pisca vreo 30E din pret. Iar plata am facut-o cu Mastercard Banca Transilvania caci surprinzator cardul Revolut taxa mai sus 1 Euro (4.82  vs 4.77)

#3603
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011

 MembruAnonim, on 18 martie 2019 - 20:51, said:

Merg si eu peste 1 sapt. Ce restaurant misto recomanzi?

Elsa y Fred, neaparat cu rezervare. Sunt ceva mai scumpi ca si concurenta (Patatas Bravas undeva la 6-7€, concurenta 3-4€) dar calitatea este excelenta si gustul senzational. Recomand sa incerci Patatas Bravas si Red tuna tartare care mi s-au parut senzationale ca si calitate.

#3604
stroescud

stroescud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 30.06.2009

 Lyvyoo, on 15 martie 2019 - 23:58, said:

Am cautat ore bune si se pare ca in perioada aceea e aproape imposibil de gasit o cazare decenta sub 100E / noapte. Abia gasesc baie privata la banii aia... De aceea am inceput sa iau in calcul serios Vilanova sau Sitges, adica 30-40 min. cu trenul, unde la 50E se gasesc studiouri chiar foarte frumoase. Banuiesc ca ar trebui sa fie in apropierea garii ca locatie... Eu in orasele europene am stat mereu in zone ok, cu transport facil spre centru. In cazul Barcelonei, in circumstantele amintite, merita sa stai in Vilanova sau Sitges (e si copilul de 5 ani cu noi)? Adica un studio frumos de 50E dar la jumatate de ora cu trenul  sau o camera ingusta dar in Barcelona (zone gen Gracia, Cornella)?


Am stat acum 3 ani in zona Cornella si iti recomand fara probleme ca zona.Era la 2 pasi de metrou. Mi-a fost teama si mie cand am luat dar surprinzator zona a fost f sigura, multi localnici, aveam supermarketuri aproape si asa cum spuneam efectiv statia de metrou era in capatul strazii pe care locuiam.

#3605
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 19 martie 2019 - 17:45, said:


Elsa y Fred, neaparat cu rezervare. Sunt ceva mai scumpi ca si concurenta
n-am mai ajuns acolo

la asta am mancat cel mai bine
https://www.tripadvi..._Catalonia.html

dupa ce treci de specificul restaurantului care e asa mai... crazy... mancarea e FENOMENALA!
Tapas de mare calitate... gusturi ciudate... dar bune!

Ref Barcelona: un super oras de trait (in opinia mea) dar e cam plictiseala... adica nu e daca cauti restaurante bune/mancare buna dar nu extraordinara (pe gustul meu adica), shopping si mult gust la cladiri (asta daca nu parasesti zonele comerciale ca daca o iei brambura e un jeg si o inghesuiala destul de stridenta).
in rest cam plictis... mai ales daca cauti muzee, castele, istorie. Gaudi ala e cam over-rated dupa mine... dar nah, degustibus.
am fost, am vazut, nu cred ca ma mai duc! recomand MADRID in spania... e lasat mai la urma dar e mult mai interesant... de we break!

#3606
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011
mie mi-a placut Barcelona, mi s-a parut plin de viata. Daca locuiesti acolo nu prea te duci la muzee, castele, etc. De trait mi se pare interesant, in spate ai muntii, in fata ai mare. Vara cred ca este spectaculos cu toate barurile si cluburile de pe plaja. Nu mi-a placut ca este cam plin de africani, drogati/traficanti, criminalitatea ceva mai ridicata, etc. si traficul este cam ciudat, nu prea se circula legal (mai ca in Romania).

In general vorbind, ar fi unul dintre putinele orase din Europa in care mi-as putea imagina sa locuiesc.

#3607
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 02 aprilie 2019 - 15:56, said:

In general vorbind, ar fi unul dintre putinele orase din Europa in care mi-as putea imagina sa locuiesc.

asta am zis si eu... de trait cred e un super oras, adica e ceea ce trebuie. cam scump!
de vizitat... asa odata in viata! a doua oara nu ai de ce!

ref negri si arabi: nici vorba dupa mine, f putini, chiar uimitor de putini. romani, bulgari garla!
iar cu circulatia, mai rau ca in Romania. pt ca mergeam ca in germania, atent, corect m-au luat toti soferii de prosti si mi-au taiat fata de multe ori, m-au claxonat... eu atent la gps sa nu ratez drumurile.
la final mi-am bagat pixu si am mers ca in istanbul si n-am mai avut probleme|!

#3608
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011
noi am inchiriat scuter si stateam legal la semafor asteptand sa se faca rosu, pe cand multi nici nu asteapta trec pe rosu, se baga in fata ta, masiniile la fel, foarte nebunesc.

Preturi, da si nu, unele locuri mi s-au parut foarte ieftine, unele restaurante spre exemplu scumpe intr-adevar. Per total poti sa te distrezi destul de ieftin zic eu.

In port spre exemplu este plin de negri si in oras mai ales seara multi nordafricani (algeria, maroc, etc.) care vand droguri.

#3609
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scuter?
Pai cand o masina e cam 100 euro 4 zile de ce sa te chinui cu scuterul?

Asa seara erau mai multi negri dar in medie la hotel albi, la restaurante multi albi, la magazine albi sau marocani/arabi... Pe strada albi.

In paris de ex sunt infinit mai multi. Si sunt zone unde numai ei sunt.

Anumite chestii si mie mi s au parut decent de ieftine comparabil cu alte orase dar daca vroiai sa mananci bine te duceai in 50-60 euro cu vin la pahar si bere... In port am mancat si eu si am fost servit de o românca si ne-a zis ca aia care fura in port sunt chiar romani de ai nostri si ca de cativa ani inchid la 11 si ca tineau paba la 2 noaptea înainte... Ca ei cica fura... Si politia nu are ce sa le faca si de la hotel li se zice turistilor sa evite zona

Edited by MembruAnonim, 02 April 2019 - 19:45.


#3610
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011
Da am luat scuter pentru ca am zis ca nu vreau sa stau in aglomeratie si era vreme super frumoasa, imi place mai mult sa merg cu scuterul, m-a costat 40€ pe 4 zile (125ccm) si benzina fost 1 full (7eur) in cele 4 zile. Nu era vorba de bani ci pur si simplu mai "comod" cand stai in trafic, parcarea etc.

Da in tarile francofone numarul africanilor este clar mult mai mare (asta si datorita coloniilor si vorbitorilor de franceza), dar chiar si asa erau destui.

Asta cu preturile da, sunt foarte diferite, si partea cu hotii o stiu de mult in Spania. Dar sa stii ca si Politia este corupta la greu.

#3611
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Salutare,

In iulie voi fi si eu impreuna cu jumatatea mea mai buna in Barcelona, pentru prima oara, 7 nopti. Zburam de pe Budapesta cu Ryanair, iar cazare am luat la Hesperia Del Mar, ca sa imbinam vizitarea orasului cu cateva sesiuni de plaja.

Am inceput documentarea, in principiu am intrebari foarte specifice legate doar de transportul in comun, in rest o sa citesc thread-ul asta din scoarta in scoarta.

Asadar, in legatura cu transportul in comun: cu ce mama naibii ajung la 11 jumate noaptea din aeroport in zona plajei? :) Am vazut ceva de autobuzul de noapte, N17 sau cum ii zice, dar se opreste in Plaza de Catalunya, deci nu ma prea ajuta. Am variante, sau merg cu taxi si asta este? Estimat cu taxi ar fi cam 30eur din ce am vazut. La plecare va fi mai ok, am zbor inapoi pe la 5 dupa-amiaza.

In rest, intentionam sa luam un bilet de hop on / off pe doua zile, aici m-ar ajuta o recomandare de companie. City Tours Sightseeing cred ca sunt ok, mai sunt si altii?

Pentru restul zilelor, in afara de metrou cred ca nu am nevoie de altceva, suntem obisnuiti cu turele pe jos de dimineata pana seara, e modalitatea preferata de explorare a oraselor.

Merci de sfaturi si alte recomandari fata de ce am scris pe aici.

A, sa nu uit: o recomandare de mic dejun tarziu (ora 10-11) in zona plajei? Aia de la hotel mi-au cerut 20e pe persoana pe zi si jur ca nu am de gand sa dau atatia bani pe un mic dejun care la mine ori e foarte tarziu ori nu e deloc.

#3612
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Avionul aterizeaza la 23.30 ,dar pana treci de vama se face 12.Aerobus pana in Pl.Catalunia sau N17 apoi metrou,depinde si in ce zi ajungi.

Attached Files


Edited by lik_lights, 14 April 2019 - 07:43.


#3613
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Merci, ajungem marți.

#3614
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Parerea mea este ca,este footai.Sunteti si obositi ,miez de noapte,nu cunoasteti orasul...luati un taxi maxim 40 de euro.Asta e!

Daca iei taxi,spune-i soferului ca preferati cursa prin Ronda Litoral,nu prin oras!

Micup dejun il poti lua la un bar din apropiere.Are review-uri bune
Frankfurt Zurich cervecería

https://www.google.c...e992d4210b,1,,,

Attached Files


Edited by lik_lights, 14 April 2019 - 08:07.


#3615
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Mare domn! Pe taxi mergeam si eu, 99%. Nu prea am chef sa ma trambalez cu trollere si alte alea pe la 12 noaptea prin Barcelona. Dau o cerveza Posted Image

Si, ca sa fie cerveza mai mare, ma mai ajuti te rog cu o chestie, si cu restul promit ca ma descurc singur Posted Image  Cum pot ajunge intr-un mod civilizat si nu foarte scump in Castelldefels? Mai exact la Right Side Coffee, pe Carrer de la Industria 7. Ca e la dracu'n praznic :D

Edited by chris_t, 15 April 2019 - 14:19.


#3616
gicageo

gicageo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2013

 chris_t, on 15 aprilie 2019 - 14:09, said:

Mare domn! Pe taxi mergeam si eu, 99%. Nu prea am chef sa ma trambalez cu trollere si alte alea pe la 12 noaptea prin Barcelona. Dau o cerveza Posted Image

Si, ca sa fie cerveza mai mare, ma mai ajuti te rog cu o chestie, si cu restul promit ca ma descurc singur Posted Image  Cum pot ajunge intr-un mod civilizat si nu foarte scump in Castelldefels? Mai exact la Right Side Coffee, pe Carrer de la Industria 7. Ca e la dracu'n praznic Posted Image
Cu trenul luat din statile  Estacion de França, Paseig de Gracia sau Estacion Sants. Este zona 1 si poti folosi cartela de metrou. Directia trenului este  Sant Vicenc de Calders sau Villanova i la Geltru. Atentie ca in statia Sants mai exista ul alt tren care circula la Villanova i la Geltru,trebuie avut in vedere statile rin care trece.Daca nu sa schimbat nimic in Sants trenul se ia de pe peronul 9-10.

#3617
Adidana13

Adidana13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.01.2009
Buna ziua,

Voi ajunge a treia oara in zona Barcelona (Calafell) pentru 2 saptamani...am mai vizitat Barcelona, dar pentru ca eram legati de trenuri de intoarcere acasa, am ratat mereu fantana magica. Anul acesta as vrea sa imi petrec ultimele doua-trei zile in Barcelona, pentru a bifa si obiectivul acesta. Dar as vrea un pont pentru cazare ieftina, care sa fie in apropierea fantanilor, dar si cu acces spre un mijloc de transport spre aeroport. Ma poate ajuta cineva? Multumesc.

#3618
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Crezi ca exista persoana aici mai in măsura decât booking/agoda sau alte site uri de genul care sa îți sugereze ceva?

Ai opțiunea pe booking sa vezi pe harta unitățile de cazare disponibile in datele alese de tine. Te duci in zona respectiva și te uiți ce găsești și la ce preț. Mai departe alegi după preferințe, buget, distanță, etc.

Pentru legătura cu aeroportul nu e complicat, ai variante de a ajunge fie cu trenul folosind cartela t-10, fie cu linia specială care e puțin mai scump, fie cu taxi.
Folosește cu încredere Google Maps care îți da variantele de a ajunge fie cu mașina, cu transportul in comun sau chiar pe jos.

E atât de simplu in ziua de azi cu toată tehnologia asta oferită “gratis” in palma. Unde mai adăugăm ca ai și net gratuit fără sa ai taxe de roaming.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate