Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#3547
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 04.07.2010

View Postlex2010, on 27 mai 2018 - 10:18, said:

... am pe lista MNAC ...

Vezi că MNAC e gratuit şi în fiecare sâmbătă după ora 15, nu numai în prima duminică.


Sănătate şi toate cele bune !

#3548
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
Mersi, am trecut cu vederea acest aspect:
Am facut o lista cu obiective gratuite (nu e completa, doar ce m-a interesat sa fie sambata, duminica sau in prima duminica din luna):

CCCB  Free admission days Sundays from 15.00 to 20.00 (limited capacity).
Hospital de la Santa Creu i Sant Pau  first Sunday of the month (only self-guided visits in the regular route of the visits programme). orar 9:30 pana la 14:30
Disseny Museum  Sunday afternoons, from 3 to 8 pm, and the first Sunday of each month
Museul Maritim  De luni până duminică de la 10:00 la 20:00 (acces până la 19:30) Duminica incepand cu ora 15 GRATIS
MNAC  sambata de la ora 15 si duminica Sundays and public holidays, 10am to 3pm. FREE the first Sunday of each month
Jardi Botanic  Monday to Sunday from 10 am to 19 h FREE The first Sunday of each month, all day
Museu de Ciències Naturals de Barcelona  Sundays, holidays and open days, from 10 to 20 h FREE The first Sunday of each month, all day
MUHBA  Free admission every Sunday from 15.00 to 20.00
Palau Guell  1st Sunday of every month from 10:00 am-3:00 pm and 3:00pm- 7:00 pm.
Museum Frederic Mares  Free tickets: First Sunday of every month (from 11 am to 8 pm)

Cam greu sa ma hotarasc in ce ordine le abordez, oricum trebuie sa renunt la cateva... mai e si muzeul picasso gratuit in fiecare duminica si joia intre 18-21:30 ( optez sa il vizitez joi).

#3549
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
09 30  Hospital de la Santa Creu i Sant Pau
11 10 Museu de Ciències Naturals de Barcelona
12 50  MUHBA
14 20 Museum Frederic Mares
16 00  Palau Guell (from 10:00 am-3:00 pm and 3:00pm- 7:00 pm.
17 05  Museu Maritim
18 30  Jardi Botanic
apoi bantuiala prin montjuic... pana se termina ziua, cu magic fountain...

Cum vi se pare planul asta de bataie pt ziua de duminica? Toate obiectivele - gratuite!


As vrea sa urc pe Tibidabo doar la manastire.... ce metoda de transport imi recomandati de la Park Guell pana la manastirea respectiva si apoi sa ma intorc spre CosmoCaixa?

Edited by lex2010, 27 May 2018 - 23:19.


#3550
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 04.07.2010
Destul de multe, dar e ok, poţi să-ţi îndeplineşti planul dacă te mişti ceva mai cu talent. Şi eu tot cam aşa îmi planific şi de obicei reuşesc să văd tot ce-mi propun.

Înţeleg că MNAC va fi sâmbătă după-amiază, nu ? Ar fi perfect, şi când ieşi rămâi şi te delectezi urmărind show-ul fântânilor. Super-mişto !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 May 2018 - 23:59.


#3551
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 04.02.2008

View Postlex2010, on 27 mai 2018 - 23:10, said:

As vrea sa urc pe Tibidabo doar la manastire.... ce metoda de transport imi recomandati de la Park Guell pana la manastirea respectiva si apoi sa ma intorc spre CosmoCaixa?
Pentru Tibidabo, din ce stiu eu, ai ca variante bus-ul T2A care pleaca de la Pl. Catalunya sau Funicular del Tibidabo. De la Park Guell pana la funicular ai de mers pe jos cam 30 min. Apoi la intoarcere, cobori tot cu funicularul si de acolo pana la Cosmo Caixa ai de mers pe jos 8-10 minute.

#3552
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
Stiu ca funicularul care urca la Tibidabo poate fi folosit cu cartela T10, de-asta as vrea sa il leg de alt mijloc de transport in comun care sa mearga cu T10-le... busul T2A, din cate stiu, se plateste separat...

#3553
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
Ati incercat aplicatia TMB? https://www.tmb.cat/...wnloads/tmb-app

Pentru Paris am avut o aplicatie asemanatoare si a fost foarte ok. Sper sa nu am probleme cu asta, fiind aplicatia oficiala ar fi normal sa imi ofere rute de transport care pot fi folosite cu cartela T10(sper), spre deosebire de google maps care imi indica foarte multe optiuni, dar multe presupun un cost suplimentar.

#3554
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
Mai e luminat seara Torre Agbar ( redenumit Torre Glories)?

#3555
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Da!

#3556
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
Vad ca va ploua toata saptamana... incep sa regret ca nu am ales Grecia... totusi, sper sa fie ok! Azi plec, voi posta informatiile pe care le voi gasi utile, atunci cand ma voi intoarce!

#3557
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Buna! Vreau sa merg la Barcelona la inceputul lui decembrie pentru 4 nopti, cam cum e vremea atunci? Nu ma intereseaza sa fie prea cald, doar sa nu ploua :)).
La Ibisul de langa Sagrada a stat cineva?

#3558
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
December 14° / 8°

14 fiind high / 8 low.

#3559
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,657
  • Înscris: 12.12.2006
in tarile mediteraneene iarna mai ploua, nu poti miza pe un timp 100% uscat. Poti avea mai mult sau mai putin noroc cu ploaia. Dar daca e sa te prinda ploaia intr-un concediu, cel mai bine e sa te prinda cand vizitezi un oras: mai sunt muzee, magazine, restaurante, poti vizita orasul si cu umbrela, nu e o problema asa de mare.

Rau e sa te ploua in vacanta la mare sau la munte, sa fie noroi pe poteci si lipsa de vizibilitate.

Edited by mdt, 08 June 2018 - 20:56.


#3560
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
M-am intors din Barcelona... cateva impresii, sfaturi, idei... poate unora nu le va fi pe plac ceea ce urmeaza sa spun, dar nu trebuie sa avem toti aceeasi parere, nu?

Versiunea scurta : " Barcelona e un pârţ frumos ambalat intr-o sticluta de parfum Coco Chanel".

Versiunea lunga:

1. Transport : Feriti-va de Wizzair!
Am plecat cu Wizzair, intarziere 4 ore la dus(cu oprire in Belgrad, Serbia ca sa lase un membru al echipajului, motivat de faptul ca si-a depasit programul de lucru),  iar la intoarcere "doar" o ora.
Desi pe site-ul lor scrie ca in caz de intarziere se ofera mancare si bautura, nu am primit nimic, doar niste scuze in limbajul de lemn specific stewardeselor...
In concluzie, WizzAir e o firma neserioasa, va recomand sa alegeti alt operator de transport!

2. Mancare: Mai ieftina ca Parisul si Roma, calitate average
La 20-25 euro gasiti meniu complet(aperitiv, fel principal, desert, bautura - bere, suc sau un pahar de vin). Am vazut meniuri de genul asta si pe la 12-15 euro, dar nu am avut incredere.
Mai exista si restaurante all you can eat, destul de dubioase, mai ales alea cu proprietari chinezi,am fost in mai multe, dar am mancat doar la FresCo pe care il gasiti in Mall-ul Maremagnum(langa Acvariu).
Mancare per total mai slabuta decat in Italia, paella nu e cine stie ce, gazpacho e cea mai oribila bautura pe care am incercat-o, sangria e ok.

3. Obiective turistice :  Daca ar putea, ar pune taxa si pe respirat
Din pacate, in Barcelona, obiectivele turistice sunt nejustificat de scumpe raportat la adevarata lor valoare...  daca in Louvre biletul de intrare este sub 20 euro, raportat la ceea ce iti ofera, cel mai scump obiectiv turistic din Barcelona ar trebui sa coste maximum 10 euro! Muzeele sunt extrem de slabute!
* Obiective turistice supraevaluate(= ŢEAPĂ)
Casa Mila (bani aruncati pe fereastra)
Casa Batllo(idem)
Park Guell ( platesti ca sa vezi soparla-mozaic si niste turnuri...)
MNAC
Acvariul (jenant, e atat de slab incat pana si CretAquarium e de 10 ori mai bun ca asta).
Muzeul de Istorie(MUHBA)
Muzeul de stiinte naturale( Antipa e mult mai bun!)
Muzeul Maritim
* Obiective turistice subevaluate
Parcul Labirint( foarte tare, mult peste Guell, pacat(sau poate, noroc?!?) ca nu stie multa lume de el)
CosmoCaixa
Spitalul Sant Pau
* Obiective turistice OK
Sagrada Familia
Montserrat
Fantana magica
Zoo
Manastirea de pe Tibidabo
Tibidabo(e de copii, dar nu are chestii sofisticate, pe mine m-a atras simplitatea acestui parc de distractii, parca esti in anii '70).

4. Cateva observatii
* Dpdv al sigurantei, m-am simtit mult mai in siguranta ca in Paris, ceva mai in siguranta decat in Roma, dar nu chiar atat de in siguranta ca in Venetia.
* Folositi cu incredere aplicatia TMB pentru transport, eventual in completare cu Google Maps


5. Sfaturi utile
1. Neaparat sa cumparati cartela T10, daca sunteti mai multi exista o cartela de 50 calatorii si iesiti chiar mai ieftin(40 si ceva de euro)
2. Transport ieftin la/de la aeroport - trenul R2 Nord(merge cu T10)
3. Ca sa ajungeti pe Tibidabo nu luati funicularul de la Funciular del Tibidabo, e vreo 7.5 euro... duceti-va la "Peu del funicular", se poate intra cu T10.
4.  Grija mare la vreme, am prins ploaie aproape zilnic! Neaparat sa fiti echipati corespunzator.
5. Ca sa ajungeti la Monserrat, se iau biletele din statia Placa Espagna. Aveti de ales intre telecabina si funicular, sunt 2 tipuri de bilete diferite(acelasi pret). Vedeti ca aveti si 5 calatorii incluse cu metroul !! Sa nu aruncati cartela dupa ce va intoarceti!
6. Pe Montjuic  urcati cu funicularul de la statia Paralel, nu trebuie sa iesiti din metrou, urmariti indicatoarele. E inclus in calatorie! Ca sa ajungeti la castel puteti sa mergeti pe jos, sunt cam 20 minute de mers!

6. Concluzie
Barcelona e un oras all-in-one. Are mare, dealuri(Monjuic nu se poate numi munte), munti(ma rog, Montserratul nu e tocmai aproape de Barcelona).
Cu toate astea, nu are nimic de calitate... marea nu se compara cu ceea ce gasesti in Grecia... obiectivele turistice sunt nimic pe langa ce gasesti in Paris, Londra, Roma...
Barcelona fara Gaudi ar fi un oras fara turisti, un oras mort! Este un oras suprapopulat, pe langa asta se mai adauga si numarul imens de turisti... nu mi-ar placea sa locuiesc acolo! Am apreciat modul cum au fost gandite strazile din Barcelona si desi sunt de acord ca strazile trebuie redate pietonilor, dar e prea mare bataia de cap sa circuli cu masina acolo... locuri de parcare foarte putine, taxe de parcare enorme, e un oras care a spus un NU! hotarat masinilor.  Consider ca trebuie sa existe un echilibru, restrictionarea acesului masinilor nu e un motiv de lauda, tinand cont ca metroul din Barcelona e cu mult sub cel din Paris, de ex. si nu acopera tot orasul, iar autobuzele au, de cele mai multe ori, intarziere.
Mi-a placut, in schimb, modul de viata al catalanilor, oameni foarte relaxati, fara stres, veseli si amabili.
Un fel de italieni ardelenizati ! Posted Image
Per total?! Nu mi-as mai dori sa vizitez Barcelona. A fost o curiozitate, pe care mi-am satisfacut-o. Dar... cam atat! Barcelona = Gaudi si cu asta am spus totul!

Si o intrebare - ca sunt curios: am luat cartela de tren pt. Montserrat(care avea si 5 calatorii de metrou incluse), am validat-o la poarta de intrare, iar la intoarcere cand am validat-o in statia de tren(la aparatul de pe peron), mi-a luat o calatorie de metrou(am ramas cu 4). Nu mai era necesar sa validez calatoria si la intoarcere? Era suficient la dus?

Edited by lex2010, 09 June 2018 - 17:35.


#3561
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlex2010, on 09 iunie 2018 - 17:33, said:

* Obiective turistice supraevaluate(= ŢEAPĂ)
Casa Mila (bani aruncati pe fereastra)
Casa Batllo(idem)
Park Guell ( platesti ca sa vezi soparla-mozaic si niste turnuri...)
Posted Image daca la atat reduci tu parcul Guell...

Edited by zuv, 09 June 2018 - 17:58.


#3562
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
Zona libera din Guell nu m-a impresionat cu absolut nimic... Parcul Labirint mi s-a parut mult mai frumos. Iar zona cu plata din Guell ...hmm... merita cel mult 2 euro!

#3563
nairpicamid

nairpicamid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.04.2010

View Postlex2010, on 09 iunie 2018 - 17:33, said:

gazpacho e cea mai oribila bautura pe care am incercat-o, sangria e ok.
Nu stiam ca gazpacho se serveste si ca bautura. Eu am mancat-o sub forma de supa si m-am indragostit de ea. Si spun asta din postura unuia care uraste,in general,supele. Chestie de gusturi,dar probabil conteaza si restaurantul in care se serveste.

#3564
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 21.10.2009
M-au servit la restaurantul Arcano cu gazpacho inainte de aperitiv, impreuna cu niste bucatele de paine... am intrebat daca trebuie sa pun gazpacho pe paine sau se bea direct si mi-a spus ca se bea... nu mi-a placut deloc :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate