Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Jurnal de sarcina

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 Loreley, on 4th March 2010, 11:44, said:

Sa iasa in ce zodie vrea si de ce sex vrea doar sa fie sanatos. Iti aduci aminte ca nu de mult te invidiam ca esti parinte? Acum a venit si randul meu.
n`ai fost atenta
am mentionat ca sunt vaduv, sau ma rog, singura deci fara nici un urmas deocamdat

#20
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Lorelei, vezi ca Triplul Test se face gratis la Emilia Irza, et 1, laborator, in rest e cam 200 lei.
Iti trebuie un formular completat de dr tau si cu ultima echografie.
Cauta pe site-ul lor telefon si programul( de dimineata oricum).

PS: se face la 15-18 sapt de sarcina pt depistarea defectelor de tub neural (spina bifida) si anomaliilor cromozomiale (trisomia 18 si 21 – sindroamele  Edwards si Down).
Eu l-am facut, dar parerile sunt impartite intre a-l face si nu.

#21
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Bebe este fetita, sanatoasa si voinica la ultimul control  :proud:

Attached File  bb.JPG   30.7K   55 downloadsAttached File  b.JPG   5.99K   62 downloads

#22
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

 Cutzu, on 4th March 2010, 13:12, said:

n`ai fost atenta
am mentionat ca sunt vaduv, sau ma rog, singura deci fara nici un urmas deocamdat

Scuze, probabil am scapat din vedere unele postari.

 nicopuscasu, on 5th March 2010, 11:31, said:

Lorelei, vezi ca Triplul Test se face gratis la Emilia Irza, et 1, laborator, in rest e cam 200 lei.
Iti trebuie un formular completat de dr tau si cu ultima echografie.
Cauta pe site-ul lor telefon si programul( de dimineata oricum).

PS: se face la 15-18 sapt de sarcina pt depistarea defectelor de tub neural (spina bifida) si anomaliilor cromozomiale (trisomia 18 si 21 – sindroamele Edwards si Down).
Eu l-am facut, dar parerile sunt impartite intre a-l face si nu.

Am sa intreb si eu de acest test pe medicul de familie si medicul ginecolog. Din cate stiu riscurile apar la peste 30 de ani iar eu am sub 30. Deci nu cred ca ar trebui sa fie o problema la mine. Oricum multumesc de informatii, uneori se dovedesc a fi foarte pretioase.


 nosferyk, on 5th March 2010, 11:36, said:

Bebe este fetita, sanatoasa si voinica la ultimul control :proud:

bb.JPG b.JPG

Felicitari. Cate sapatamani are sarcina?


Despre sarcina mea nu pot sa spun ca totul e bine. E adevarat ca analizele sunt ok si senzatiile de greata le-am fentat. Dar a aparut o problema. Deoarece m-am simtit bine, am continuat munca normal fara sa tin cont de unele solicitari pe care trebuia sa le evit. Consecintele s-au aratat rapid si am facut iminenta de avort. Acum sunt in concediu medical si stau in pat. Incerc sa ma impac cu ideea ca nu se intampla toate asa cum vrem dar imi este greu deoarece aceasta problema a aparut din cauza mea, nu m-am gandit ca pot sa-mi pierd bebele atat de usor. Oricum, sunt acasa si nu in spital, durerile s-au mai diminuat, deci trebuie sa fie bine. O sa am mai multa grija ca bebelasul meu sa creasca sanatos si voinic. Acum e cat o boaba de strugure.
Sa-l vedeti pe tatal lui ce grijuliu a devenit. Oare sa apara sentimentul patern? Nu e prea devreme?

#23
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Eu m-am trezit cu sentimente paterne cam la 2 luni dupa aparitia bebelului.
Pana atunci...sentimentele au fost ciudate dar umane.

Ai grija de voi!

#24
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Loreley, nu fa greseala sa iesi din activitate. Pastreaza-ti cateva lucruri care iti fac placere si care nu te suprasolicita ca altfel o sa mori acasa de plictiseala. Plus ca activitatea moderata face bine.

Multa grija, sanatate !!

#25
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007

 melcu79, on 17th March 2010, 14:41, said:

Eu m-am trezit cu sentimente paterne cam la 2 luni dupa aparitia bebelului.
Pana atunci...sentimentele au fost ciudate dar umane.

Ai grija de voi!

Poate e o reactie la faptul ca m-a vazut cam suparata. Dar incet ne revenim si vom fi bine. Referitor la grija...cred ca atunci cand il voi vedea in bratele mele nu-i voi mai da drumul. :D Sper sa nu fiu o mama prea posesiva.

 maltese, on 17th March 2010, 23:25, said:

Loreley, nu fa greseala sa iesi din activitate. Pastreaza-ti cateva lucruri care iti fac placere si care nu te suprasolicita ca altfel o sa mori acasa de plictiseala. Plus ca activitatea moderata face bine.

Multa grija, sanatate !!
Maltese, cam asta mi-au spus medicii si ginecolog si cel de familie "sa stai cuminte in pat si atunci va fi bine". Medicamentele le-am eliminat treptat si azi ar fi prima zi fara ele. Deci daca nu apar probleme sunt pe drumul cel bun.  Activitatile casnice au ramas in continuare ( cele care nu necesita mult efort) si poate am sa ma rasfat si cu o plimbare mai spre seara daca vad ca nu mai apar dureri. Asta e pentru inceput dar sper ca treptat sa pot face mai multe pentru ca nu sunt genul care sa stea acasa in pat.

O zi frumoasa sa ai !

#26
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

 Loreley, on 17th March 2010, 14:20, said:

Felicitari. Cate sapatamani are sarcina?

20 sapt acum, pozele alea sunt din saptamana 15-16, ceva de genul.

#27
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Loreley, imi pare rau. Incearca sa ramai optimista si stai cuminte pana ajungi la 20 de saptamani. Teoretic dupa aceea ai putea incerca sa reiei un program normal de viata. Nu te invinovati ca nu ai de ce, pur si simplu se pare ca primele 20 de saptamani sunt cele mai sensibile.

Nosferyk, ce burtica frumoasa.... mi-am dat seama ca nu prea am poze din perioada asta asa ca gata, am hotarat de maine, sedinta foto zilnic.
Eu mai am de asteptat cam 3 saptamani pana la nastere, se pare ca va fi cezariana ca berbeaca noastra nu vrea sa se intoarca.

#28
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Au trecut zilele si acum sarcina mea are 21 de saptamani. :) Am avut perioade urate despre care am incetat sa mai vorbesc deoarece majoritatea oamenilor imi povesteau intamplari macabre. Am ascultat doar sfaturile doctorului si acum bebele e bine si sanatos.

In 26 mai am simtit si prima miscare. Eram intr-un fotoliu si ma delectam ingandurata cu micul dejun. Eram putin mai aplecata si am simtit ca un balonas care imi iese prin piele. M-am lasat instinctiv pe spatar si abia dupa cateva secunde am realizat ca poate sa fie un piciorus sau o manuta. Probabil l-am cam stramtorat pe bebele meu. A fost a doua bucurie dupa vestea sarcinii. Si de atunci face zilnic giumbuslucuri. Mai activ este seara cand ma intind in pat dar in ultimul timp si ziua are activitate intensa.  Uneori ma intreb daca nu il deranjeaza ceva de nu mai vrea sa se linisteasca. Plus ca isi gaseste cele mai neprielnice momente de a-mi arata ca exista. Se intampla deseori sa fiu prinsa intr-o discutie la serviciu si brusc sa tac, privesc in gol si zambesc. Colegele deja stiu ce se intampla, zambesc si ele si ma lasa ingaduitoare sa savurez momentul. Din pacate zaoanul meu inca nu simte miscarile oricat pune palma pe burtica mea. Cineva mi-a spus ca la inceput acest privilegiu ne este dat numai noua, gravidelor, nu si celorlalti.

Am fost si la ecograf dar prichindelul a stat cu piciorusele incrucisate si nu ne-a lasat sa vedem ce este insa am aflat ca e dezvoltat armonios si sanatos, veste mai importanta decat sexul copilului.

Burtica imi creste vertiginos, kilogramele se aseaza intr-un ritm normal iar activitatea zilnica este pe cat imi permite sarcina de intensa (am renuntat la turele de noapte dar nu si la serviciu).

Imi place ca simt mereu o bucurie necunoscuta pana la sarcina. Nu a fost scopul meu in viata sa fac un copil dar in momentul de fata pot sa spun ca e cel mai important din viata mea. Probabil ca suntem setati pentru procreere dar a avut grija cineva ca acest proces sa fie o comoara de sentimente unice si placute in viata unui om. Spun o comoara pentru ca nu stii cat de frumoasa este pana nu deschizi cufarul acela vechi si prafuit care exista de cand a inceput lumea.

#29
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
Fainnnnn...sa-ti traiasca bebe multtttttt si bine si sa fie sanatos.ca asta-i cel mai important.

#30
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010
Bonsoir, consoarte de ghidusii!

Noi suntem insarcinate in aproximativ 23 de saptamani. Zic aproximativ ptr ca bebe meu este cu vreo 2 saptamani mai dezvoltat.
Am inteles ca se mai intampla, atat timp cat evolutia este normala, lucrurile sunt bune.
Am fost la medic periodic si ne-am consultat cu toate ca mama mi-a zis ca pe vremea ei matele nu naparleau asa des si oamenii nu mancau de la McD,mergeau pe jos si alegeau sa discute in loc sa stea la comp si erau sanatosi tun, iar sarcinile normale. 'Alimentatie variata si oleaca de mers pe jos si-ai sa vezi cum se ung toate rotile peste tot'

Dar sa o luam de la capat

Am aflat ca vom fi parinti prin februarie, tin minte ca era o zi relativ rece. Ne-am dus la un control de rutina ptr ca ma simteam obosita si aveam permanent dureri.In locuri ciudate... :rolleyes:
Si astfel am aflat ca von fi parinti. Eram destul de avansata, prin saptamana a 7-a. Al meu uom parc-o ramas traznit de fulger.
Inutil sa spun ca l-a palit un zambet de toata frumusetea, si a ramas cu el pana seara cand s-a intors acasa, de parca l-ar fi pocnit cineva.
AIA a fost o zi frumoasa

Timpul a trecut si dupa luna a treia, cu toate impotrivirile mamei am ales sa fac toate testele necesare si ne-necesare (a se citi americane) ptr o sarcina. Inevitabil, ca sa zic asa, au iesit bine, ptr ca sunt tanara si nu am avut probleme majore de sanatate.
Astfel am ajuns la vorba mamei, nu naparlesc matele cand vor doctorii, si m-am mai calmat relativ la toate speculatiile despre sarcini si probleme maternale care toaaaata lumea sustine ca survin.

Citeam mai sus ce-a zis Lorelei despre dureri. Mami, eu inca mai am dureri, insa nu imposibile. Ca sa-l citez pe medicul meu, foarte bun si ca psiholog de altfel, 'Astea numesti tu dureri?! STAI SA VEZI CE-O SA VINA! Nu degeaba nasc femeile' ...  :thumbup:
Ti se intinde pielea, ai stat prea mult in scaun, a fost aerul rece, ai mancat rece, sau ai mers putin cam mult pe jos. La fel pot fi si de la dormit aiurea, cand cazi lata dupa o zi plina - cat de plina poate fi ea cu sarcina- sau nu te poti odihni noptile si in una din ele adormi instant. Si dormi prea mult pe o parte. Te-a strans putin burtiera, sau materialul, fara sa-ti dai seama, stiu ca asta se intampla si daca ai piele sensibila. SI multe,multe alte aspecte 'deranjante' sau usor deranjante.

Eu am avut dureri pana acum un pic mai mari, insa observ ca de la o perioada s-au mai diminuat, sau probabil nu mai simt eu atat de tare.
Oricum avand in vedere ca ma numesc Hipopotamul Pufos, nu calare DOAR pe jos, probabil si micul strat adipos ajuta la estomparea durerii.

Nu am poze sa pun, ptr ca medicul meu nu a avut timp pana acum sa stea sa 'se joace cu mine' dar mi-a promis o mica ecografie data viitoare cand ma duc. Burtica creste normal, se observa de la o saptamana la alta. Eu fiind micuta si slaba pana la sarcina se cunoaste 'adaosul de bebe'

In privinta ei, ptr ca este o ea, pot afirma cu tarie ca are foarte multa personalitate. Ptr ca nu am fost obisnuita cu dulcegariile, parintii mei fiind mai tot timpul la servici, cu servici, ptr servici, nu prea stiu sa vorbesc cu copila. Ma mai trezesc eu vorbind cu ea uneori insa nici nu stiu ce sa-i spun  :mellow: Asa ca atunci cand simte ca sunt prea tacuta, iau bataie. Cand simte ca sunt prea afectata de ceva, iau bataie.
Cand sunt bucuroasa iau bataie, cand e prea cald....eh, ati prins voi ideea...
Maxima bucurie este cand are ocazia sa-mi simta mainile pe burta stand mai mult intr-un anumit loc. Aia noi o numim tap-dance :)
Sunt teren de fotbal, avion ptr bungee-jumping, masa ptr tenis de masa, si camp ptr tenis de camp.
Tot ce se poate. Mai ales seara, cand suntem toti 3 acasa.
Cred ca cele mai frumoase momente sunt cand vine sotul meu acasa, dupa o zi de munca. Prima chestie la care se repede e burta.
Bineinteles el bate din exterior si fiica-mea din interior. Deja sunt putin suspicioasa, cred ca au un cod secret...

Si staaaaa si vorbeste cu ea, si-i spune verzi si uscate si prostii si -fara lucruri de oameni mari, am stabilit ca nu vorbim cu ea lucruri de oameni mari . Iubire maxima si amor ghebos, la modul propriu al ghebosului, ptr ca asa de tare se agita si se invarte ca efectiv trebuie sa stau intinsa pe o parte si sa-mi sustin burta cu o perna sau un picior altfel e 'rupere de coloana'.

Fun fact, cand fui la medic, la ultima scanare, m-a pus sa stau, evident, pe spate. Eu de obicei nu prea stau pe spate, ptr ca ma cam doare si ptr ca atunci o simt cel mai tare. Imi bate fix in buric, imi este incomod si mie si cred ca si ea se agita ptr ca ii este usor incomod.
Asadar cum stateam eu pe spate si speram ca bebe sa fie OK with it, se desfasoara ecografia. Iar micuta mea, fiind intinsa pielea, imi umbla cu mainile pe sub burtica, sa zic asa, dupa instrumentul de scanat.Inutil de zis, totul s-a transformat in 'urmarire generala' medicul vrand sa insiste pe anumite parti sa vada daca totul este in regula iar fiica-mea blocand imaginea cu mainile si picioarele. A stat vreo 10 minute sa se uite la cap si la inima, ca sa fie sigur ca le-a vazut bine, apoi transpirat tot, se uita la mine si zice :' Un pic nazdravana si neastamparata, sau mi se pare?'
Am crezut ca fac pe mine de ras. L-am asigurat c-a facut-o doar ptr ca il place.

Saptamana care vine mergem iar la eco. Sa vedem de teste de hemoglobina si celelalte.

Sfat: nu ascultat de oameni prosti, indiferent ce va zice cine, luati numai lucrurile bune pe care le auziti. Psihic vorbind copilul poate fi afectat, de o stare, de o veste, de un rateu. Pastrati-va optimismul, e cea mai puternica arma.
Eu,spre exemplu, am auzit ca sunt 'cam mica' ptr luna a 5-a. Evident m-am chisat si m-am gandit la asta o zi. Ca mai apoi sa realizez ca sunt usor prostuta si ca oricum nu conteaza ce cred oamenii, fiecare e diferit si important e sa te simti bine, si sa faci sa te simti bine.

Asa ca dragi mamici si prietene de ghidusii, va doresc sa fiti bine, si sa va pastrati fresh pe vremea asta torida.

Revin cu povesti de bebe extraordinar in curand.

Va pupa, Hipopotamul Pufos!

P.S:Am scris mult, stiu, dar trebuia sa recuperez

#31
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
welcome.
acuma să faci  bine să nu ne lași baltă...

#32
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Noi mai avem 2 saptamani pana la termen desi daca ma uit in urma, cu celelalte zuze s-a depasit termenul cu 1 respectiv 2 saptamani.
Sanatoasa si voinica la eco, estimata la 3.5kg la nastere.
Mama merge la chiropractor si acupunctura. Va naste natural, speram sa nu fie complicatii.
Poze in 2-3 saptamani  :proud:

#33
Loreley

Loreley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 14.07.2007
Am revenit si eu. Felicitari Dia pentru fetita. Nosferyk va tin pumnii. Al meu in final s-a lasat pozat si am aflat ca este un baietel. Si e un bebelas cuminte care se trezeste cam la doua ore dupa ce ma trezesc eu si incepe sa se intinda... si se intinde... si se intinde asa incet de parca toata burtica ar fi numai a lui.  Gimnastica ii place sa o practice ca de obicei cand ma astept mai putin. Parca ar vrea sa spuna "Mami, ia o pauza si hai sa ne jucam ! " Probabil asa va fi si dupa ce se va naste. Doar ca atunci chiar ne vom juca. :)  Mai avem putin si il voi avea si in brate. Ideea de a avea un copil ma face sa imi pun multe intrebari. Oare voi fi o mama buna? Oare nu voi fi prea exigenta? O sa-l pot tine aproape de mine fara sa fiu prea posesiva? O sa reusesc sa-i dau libertatea de care va avea nevoie la momentul respectiv? O sa fiu o mama pisaloaga? Raspunsurile cred ca vor veni pe rand, peste ani si ani...

#34
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
stai liniștită, o să fii tot ce vrei tu :D

#35
DiaMitzescu

DiaMitzescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2010

 Loreley, on 29th July 2010, 20:04, said:

Am revenit si eu. Felicitari Dia pentru fetita. Nosferyk va tin pumnii. Al meu in final s-a lasat pozat si am aflat ca este un baietel. Si e un bebelas cuminte care se trezeste cam la doua ore dupa ce ma trezesc eu si incepe sa se intinda... si se intinde... si se intinde asa incet de parca toata burtica ar fi numai a lui.  Gimnastica ii place sa o practice ca de obicei cand ma astept mai putin. Parca ar vrea sa spuna "Mami, ia o pauza si hai sa ne jucam ! " Probabil asa va fi si dupa ce se va naste. Doar ca atunci chiar ne vom juca. :)  Mai avem putin si il voi avea si in brate. Ideea de a avea un copil ma face sa imi pun multe intrebari. Oare voi fi o mama buna? Oare nu voi fi prea exigenta? O sa-l pot tine aproape de mine fara sa fiu prea posesiva? O sa reusesc sa-i dau libertatea de care va avea nevoie la momentul respectiv? O sa fiu o mama pisaloaga? Raspunsurile cred ca vor veni pe rand, peste ani si ani...


He-heeee, se intinde,eh? :)
S-o vezi pe-a mea! Are momente de zici ca are o gramada de treaba acolo inauntru. Bate, spala, da cu aspiratorul :P
Multumesc ptr felicitari, iti doresc sa fie si al tau sanatos si voios.

Eu am programare vineri. S-a cam lasat asteptata din cauza unor probleme de familie; deh, asa e cand vrei sa fii peste tot.
Suntem extrem de active, insa mami merge mult pe jos, si puiutul doarme dupa efortul meu fizic destul de mult.
Tati zice ca e deja crescuta si de asta n-o mai simt asa tare. Citisem undeva ca dupa o vreme, bataile incep sa se ritmicizeze, si poti sa-ti faci programul in functie de bebe si orele lui de intins. A mea nu prea se preteaza la reguli, o fi pasind pe urmele maica-sii :D
Daca fac efort se lasa cu somn, daca sunt linistita si o las sa se desfasoare, apoi tin'te bine, burta pleaca pa!

Are momente si a mea cand se intinde si se intiiiinde cum zici tu, dar are si momente cand se rasuceste o data de am impresia ca udam tot aici si acum :)
Deja resimt greutatea, mai ales ca suntem pe sapt 26. Sau cum zice medicul meu: 'cine mai stie sa lasam aparatul sa masoare ca a ta creste cum vrea ea'
Nu stiu voi, dar eu fac fata greu tare la caldura asta. Deja sunt bibelou de birou, aparatul de aer conditionat este prietenul meu cel mai bun.
Am zis ca nu pot sa beau 2 litri de apa ca nu incape deloc, dar uite ca ajung si la 3L de la soare si cald.

Apropos de asta, ptr cele dintre voi care mai au obiceiul sa se plimbe mai des, ce creme de plaja ati folosit? Eu am luat ceva pe baza de plante, cu SFP 15, insa ma dau numai pe maini si pe piept/spate. Am incercat sa evit burticica pe cat posibil. O tin acoperita tot timpul, si incerc sa-mi pastrez o temperatura adecvata a corpului, ca am inteles ca bebe e cu 1 grad + fata de mami.
Ca referinta, ptr burta, folosesc crema cu ulei de catina si ulei natural de masline ptr evitarea varicilor. Numai ca, grija cu uleiul de masline ca pateaza urat. Daca aveti prosoape de sacrificat, faceti cu schimbul la 2 prosoape si stati intinse pana intra in piele.
Sfatul lui 'si cearceaful asta l-ai patat?!' patit :)

In rest e bine, trebuie sa stau mai mult, ceea ce ptr mine este cam nasol, avand in vedere ca eram activa de la 8 dimineata la 11 noaptea. Acum am rezumat programul de la 10 la 5. Micuta mea nu se supara, dar isi manifesta dezacordul izbind, ceea ce se rezuma, iarasi, prin 'udam tot aici si acum !'.

Cresterea noastra se manifesta printr-o grozava pofta de mancare. Nu stiu daca nu cumva asta e cam rau, am luat in kg undeva pana la 11-12 kg. Si vad ca inca imi este foame si inca asimilez.Stiu ca inca voi mai lua in greutate, de asta imi fac griji. Nu se vede foarte tare, tati zice ca suntem 2 fete sexy :P, e posibil sa fie si de la mers pe jos, o pofta sanatoasa de mancare (sper!)

In rest toate bune si frumoase. Mai povestiti si voi de ghidusii, si sunt curioasa ce ati mai cumparat ptr bebe, daca nu sunteti superstitioase si inca nu ati luat nimic! Vis-a-vis de asta, ce stiti despre umidificatorul de aer? Este o optiune buna/rea? Imi fac singura de lucru?

Va pupa,
Hipopotamul pufos!



 nosferyk, on 27th July 2010, 08:47, said:

Noi mai avem 2 saptamani pana la termen desi daca ma uit in urma, cu celelalte zuze s-a depasit termenul cu 1 respectiv 2 saptamani.
Sanatoasa si voinica la eco, estimata la 3.5kg la nastere.
Mama merge la chiropractor si acupunctura. Va naste natural, speram sa nu fie complicatii.
Poze in 2-3 saptamani  :proud:

Trebuie chiropractica si acupunctura daca vrei sa nasti natural?
Eu nu am facut nimic pana acum. Am stat cuminte si am asteptat verdictul medicului, dar ca optiune personala vreau sa nasc natural.

Insa ptr ca medicul inca nu s-a pronuntat, nu am "luat" nici un curs Lamaze sau altecele.
Please advise :s

#36
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu, nu trebuie nimic special, dar Lamaze nu strică, ba chiar aș spune că prinde bine :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate