Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Castelldefels vs. Costa Brava/Maresme

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Noi ajungem in Castelldefels la sfarsitul lui iunie :peacefingers: Am ales hotelul Ciudad del Castelldefels pentru cazare, sper sa fi facut cea mai buna alegere, avand in vedere ca vrem mai mult sa vizitam si nu sa stam in hotel.
Acum vroiam sa intreb, avand in vedere ca aterizam undeva la 9:15 seara, pe aeroportul din Barcelona, sa ne riscam sa luam un taxi pana la hotel? Sau ce posibilitati am avea de transport pana la Casttelldefels?

#20
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Aha, bun asa! :) Da-da, cred ca ai ales bine Ciudad del Castelldefels - eu nu observasem hotelul asta inainte de a ajunge acolo, insa, pe cand ma plimbam pe stradute, mi-a sarit in ochi; acum mi-am adus aminte: l-am pozat (foto 1). Mi s-a parut foarte misto, alb, curat, parand nou; am mai remarcat ca avea in fatza cativa pini foarte inalti (sau ce soi de conifere or fi fost), care tineau multa umbra la balcoanele dinspre strada, si imi amintesc ca m-am gandit cat de placut trebuie sa fie acolo in plina vara, pe canicula.
Desi nu e la strada principala (Passeig Maritim), strazile alea paralele sunt la distanta extrem de mica - rar strazi atat de minuscule, ca de papusi, cu loc de trecere doar pentru o masina (foto 2). In vreo 5 minute esti pe plaja, si in vreo 7-8 la gara (o tzii la dreapta cand iesi din hotel pana dai de gara). In plus, este cam in dreptul centrului statiunii, asa ca precis e o statie de autobuze imediat ce iesi in Passeig Maritim - asta daca n-ai graba spre Barcelona, ca autobuzul face mult mai mult decat trenul. Autobuzele sunt cele din foto 3, 95 si 96, si nu trebuie uitat de cel de noapte, "N"-ul, care chiar exista, nu e "fantoma"; cred ca varianta cu autobuzul merita retinuta pentru ruta de intoarcere, seara, Barcelona-Castell. Platja.
Uite si ce scria in gara, in septembrie 2009 - foto 4 -, desigur ca s-o fi schimbat orarul. Dar acela e ghiseul de unde cumperi cartela, iar aparatul din stanga-jos, cel in care o bagi pe dansa, pe cartela, inainte de-a te sui in tren.

De ce crezi ca ar exista vreun risc sa luati taxi? Nu sesizez niciunul, iar colegii de forum care stau in Barcelona si cu care m-am sfatuit la vremea respectiva mi-au spus ca pot avea toata increderea, chiar ca femeie singura. Sau te referi la bani? Intr-adevar, mi se pare ca se pune ceva in plus pentru bagaj, si se mai pune ceva ca tarif de noapte (nu tin minte de la ce ora socotesc ei ca e noapte). Eu am luat taxi si la dus, si la intors, aeroport-hotel. Ambele drumuri au fost la vreme de zi si aveam o valiza: la dus spre Castell. mi-a luat mai mult, cam 30 de euro, am senzatia ca sunt niste bucle ocolitoare lungi si intortocheate pana la intrarea pe autostrada, dar la intoarcere parca a mers "mai drept" si m-a costat parca 23 de euro. (Asta era acum un an jumate, tre' sa se mai fi scumpit intre timp.)
Nu m-a interesat alta solutie de transport pe ruta asta, insa colegul de forum "Transilvania" (probabil il gasesti pe topicul cu Barcelona, eu nu mai stiu de el...) a avut amabilitatea sa se intereseze prin zona, a facut rost - pentru mine - de mersul trenurilor si mi-a spus ca, cel mai ieftin, drumul asta se face cu 2 trenuri. Cum nici nu ma gandeam sa ma plimb atata cu bagajul, n-am fost chiar atenta la amanunte... si oricum n-as fi tinut minte pana acum - in concluzie habar n-am! Incearca sa dai de el daca te intereseaza, e un om nemaipomenit de dragut. M-a ajutat foarte mult la "fata locului", ca si Lik_lights. Numa' cuvinte de lauda despre romanii din Barcelona (si imprejurimi)! :thumbup:

Attached File  IMG_3304.Ciudad.JPG   280.86K   70 downloads Attached File  IMG_5152.strada_Castell.JPG   468.68K   70 downloads
Attached File  IMG_5666.autobuze.JPG   190.52K   45 downloads Attached File  IMG_4031gara.JPG   223.98K   62 downloads

#21
geom

geom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.08.2008

View Postgeom, on 23rd May 2011, 11:15, said:

Pentru cei interesati sa viziteze Barcelona si fara sa plateasca o avere pentru hotel, sa ajunga usor in oras.
Se poate sta in localitatea Castelldefels, este la sud de Barcelona, in zona 1 si se poate folosi T10. Cam in 20-25 minute esti in P Catalunya! Este o localitate mica, cu plaja linistita, doar in w-end s-a umplut (probabil cu barcelonezi veniti la plaja cu familia).
Autobuze erau vreo 3, unul din ele avea statie la 2 strazi in spatele hotelului si l-am folosit zilnic - cred ca L94 (era vreo 3, unele din centrul orasului castelldefels - L94, L95, L96).

Am stat la un aparthotel (de 2 stele, dar conditii de 3 stele) - cu minibucatarie Aparthotel Solifemar. Am avut incusiv terasa cu vedere la mare. Rezervare pe booking, plata la destinatie, la hotel. cost - 7 nopti, 3 persoane adulte - 560 E (iunie 2010). Inclusiv internet aveau intr-o sala de relaxare - gratuit :)
As recomanda si Apartamentos Marfina - aratau bine, pe plaja!

Barca - minunata! Atmosfera foarte relaxata, arhitectura impresionanta, cateva locuri de belvedere exceptionale!
Metroul super usor de folosit.

Masa - all u can eat-uri, cu aprox 10 E. Mancare buna, salate proaspete, parca avea si pizza si cartofi prajiti. Incercate si placute: La Vaca Paca ( Passeig de Gracia), FRES-CO si LACTUCA sunt in p-ta Catalunya.
impresiile mele din iunie 2010. a fost o alegere excelenta castelldefels.
am fost extrem de multumiti de cazare la Aparthotel Solifemar - pret excelent pentru cazare cu terasa cu vedere la mare. nu stiu de ce clasificarea este de 2 stele, am fost mai multumiti decat la un hotel de 4 stele din Roma. Sincer! verificati review pe trip advisor si pe booking.com!

#22
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
Din pl. Catalunia, Barcelona  cu ce ajungi? Si pentru plaja unde cobori: la Castelldefels sau la urmatoarea, Platja de Castelldefels?

Edited by Eagles, 10 May 2012 - 19:42.


#23
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Ma tem ca nu mai are rost sa-ti raspund in ianuarie 2013...
Din nu stiu ce motiv, aceste mesaje nu imi ajung in e-mail - asa ca daca aveti ceva sa ma intrebati, atrageti-mi atentia pe PM. Desigur, exista si riscul sa nu-mi mai aduc aminte, doar au trecut niste ani de cand am fost acolo...

View Postnadis, on 05 mai 2011 - 00:03, said:

[...] Autobuzele sunt cele din foto 3, 95 si 96, si nu trebuie uitat de cel de noapte, "N"-ul, care chiar exista, nu e "fantoma"; cred ca varianta cu autobuzul merita retinuta pentru ruta de intoarcere, seara, Barcelona-Castell. Platja.
Dupa cum se vede, raspunsesem la intrebarea ta, pe cand nici n-o puseseși, adica cu un mesaj sau doua mai inainte...

Edited by nadis, 20 January 2013 - 03:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate