Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Castelldefels vs. Costa Brava/Maresme

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Cei mai multi care vor sa vada Barcelona, dar sa faca si plaja in conditii bune - deci pe timp de vara - aleg statiunile de pe Costa Brava/Maresme, adica Santa Susana, Calella, Pineda, Malgrat etc. La nord de Barca.

Cei care citesc atent impresiile primilor, cam stramba din nas: intai ca distanta fata de Barcelona e de peste 60 km, astfel ca o excursie de-o zi in oras poate fi prea obositoare, iar intoarcerea la ore tarzii de seara (dupa "Fantani", de pilda) poate deveni o aventura cu oarece risc. In al doilea rand, nisipul de pe plaja nu e tocmai fin, mai degraba un pietris marunt (multumesc, Abancor, pentru pont!), iar intrarea in apa, abrupta, incat dupa 2-3 metri e musai sa te pui vartos pe inotat.

Cei care, asadar, au strambat din nas la cele de mai sus, incep sa se intrebe ce anume se afla la sud de Barca. Si astfel gasesc imediat Castelldefels. A fost si alegerea mea, in septembrie anul trecut.

Castelldefels Playa (o prelungire litorala a oraselului Castelldefels, din imediata proximitate a Barcei, s-ar putea spune: in suburbii) se afla la circa 20 km de oras, si la inca mai putin de atat de aeroportul El Prat. Este un loc foarte linistit, nivelul de inaltime al cladirilor nu trece de 2-3-4 etaje, totul se petrece de-a lungul Passeig Maritim, strada principala, de-a lungul tarmului, si pe alte 2 stradute mici-mici, paralele cu ea, cu vile splendide.

In Barcelona se ajunge fie cu trenul, care face: 20 de minute pana in Sants si 30 de minute pana in Passeig de Gracia; fie cu una din cele 2 linii de autobuz - acestea parcurg niste meandre pana ajung in oras, incat drumul poate dura si o ora (depinde daca e aglomerat, insa nu prea e), dar au capat de linie in Plaza Catalunya, sau statia anterioara in Plaza Espanya.
Trenul circula pana la 00:15, apoi e un autobuz de noapte. Intr-un caz extrem, daca chiar te-a uitat Dumnezeu prin oras si esti in deruta, de pilda ai exagerat cu sangria :P, un taxi pana in Castelldefels nu te decaveaza total. Vreau sa spun: emotiile sau pericolele sunt excluse.

Iar plaja e fabuloasa, din punctul meu de vedere. Chiar daca peisajul nu e spectaculos (totusi, niste munti nu prea inalti cam pe jumatate din orizont, cu apusuri splendide), plaja se intinde pe vreo 9 km, iar latimea depaseste lejer 100-150 de metri peste tot. Cum e mai curand goala, inclusiv in sezon, te gandesti ca ai putea sa-ti aduci toate cunostintele, vecinii de bloc, fostii colegi de scoala...
...Sau sa-ti construiesti un cartier de castele de nisip - doar esti in Spania, nu? Ceea ce ar fi foarte posibil in Castelldefels, caci nisipul este fin, dar fara a fi prafos si a se lipi, si ingrijit, si curatat de scoici taioase. Iar intrarea in apa e fix cum trebuie, nici atat de lina ca la Mamaia, dar nici abrupta. Zilele cu marea mai agitata au fost grozave: am "cercetat" valurile pe deasupra, pe dedesubt, ori le-am lasat sa ma dea de-a dura...

Parerea mea, Castelldefels e alegerea ideala pentru formula "plaja grozava & Barcelona la doi pasi"!

Obiectivand, cei foarte tineri si foarte zglobii, amatori de cluburi, de tam-tam in statiune si hau-hau pe plaja, vor spune ceva de genul "Nah, asta-i loc de odihna pentru pensionari!" - sau similar.

Dar, revenind, ma intreb: cand ai tumultuoasa Barcelonă la o aruncatura de bat, cu foiala miilor de turisti, cu atatea atractii de tot felul acolo - la ce-ti mai trebuie hăuleală in plus?!?

#2
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Sa inteleg ca nisipul din http://forum.softped...t...t&p=6994609 (postat in 01.09.2009) nu era suficient de vizibil? Pentru ca dumneavoastra spuneati: "O sa povestesc la intoarcere cum a fost si o sa pun o poza - de aproape - cu nisipul de acolo".

#3
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Cum sa nu?, era vizibil nisipul. Va multumesc pentru poza, cu atata intarziere - mea culpa! Am omis la vremea aceea, probabil ca faceam bagajele - oricum ar fi fost prea tarziu ca, eventual, sa mai schimb ceva atunci...

Dar bine ca mi-ati adus aminte de "comparativul" planuit:
POZA 1. "Nisipul" de pe Costa Brava (poza lui Abancor; sorry ca nu mai tin minte statiunea, oare Calella sa fi fost?)
POZA 2. Nisipul din Castelldefels.

Attached File  Nisipul_de_pe_Costa_Brava.jpg   610.55K   239 downloadsAttached File  IMG_3931.JPG   374.62K   255 downloads

Iata, in sprijinul aceleiasi idei, si alte cateva fotografii facute de mine pe plaja din Castelldefels:

Attached File  IMG_3917.JPG   484.37K   201 downloadsAttached File  IMG_4659.JPG   388.58K   212 downloads
Attached File  IMG_4619.JPG   236.25K   190 downloadsAttached File  IMG_4626.JPG   336.41K   166 downloads Attached File  IMG_5574.JPG   368.31K   176 downloadsAttached File  IMG_3914.JPG   390.84K   175 downloads

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Abia acu vad ca mi se solicita, implicit, o clarificare. Poza aia cu nisipul e din Tossa de Mar. La fel e si in Pineda de Mar.

E bun subiectul, sint oameni interesati si de nisip si apa. Ma bucur ca nu am facut degeaba poza aia si ca, cel putin o persoana (nadis) a gasit utila recenzia mea si a descoperit si alternativa (pe care o voi retine).

Trebuie totusi sa precizez ceva. Pe vapor, navigind catre Tossa, era si un marinar roman (tulcean), cu care am schimbat impresii. El mi-a spus ca exista o plaja cu nisip fin si la nord, in zona Lloret - Tossa, anume Santa Cristina. Santa Cristina e un mic golf intre stinci, din cite tin minte e pe linga Lloret, destul de pitoresc, iar despre intrarea in apa nu cunosc amanunte. In plus, nu ai acces la tren, e deja greoi accesul in Barcelona. Eu as alege fara doar si poate Castelldefels (pentru ideea topicului - Barcelona + plaja), dar am vrut sa pomenesc si de solutia Santa Cristina, pentru exactitatea informarii. E deja aproape de Tossa, poti merge in croaziere mai la nord de Tossa, unde e deja un tarm mai pitoresc, dar nu se mai incadreaza in ideea de plaja + Barcelona.

Uite niste imagini de pe net http://photosfromspa...a-cristina.html
Uite si un hotel din zona, are si poze cu plaja http://www.booking.c...afc0a11b7a78c63

Edited by abancor, 24 February 2010 - 10:56.


#5
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Yup, foarte tare in Santa Cristina! Da' ar cam trebui sa inchiriezi o masina ca sa ajungi acolo; preferabil cu o rulota in care sa dormi, sau in care sa transporti teancurile de bani pe care sa le lasi la hotelul ala grozav de 5 stele. :lol:

Mai tarziu am realizat ca titlul topicului schioapata dpdv logic/formal, de vreme ce compar o singura statiune (Castelldefels) cu o intreaga salba de statiuni (Costa Brava). In fine, acum ramane asa... Sa precizez totusi ca imediat la sud de Barcelona, pana la Costa Dorada, se intinde Costa del Garraf - unde se afla Castelldefels, dar nu numai. Probabil cea mai cunoscuta statiune din bucata asta de coasta este Sitges, la 35-40 km de Barcelona. As putea pune pariu ca acolo peisajul e mai interesant decat in Castelldefels, atat ca statiunea e renumita ca fiind un cuibusor de nebunii al baieteilor cu posetuta. :coolspeak: Nu am idee daca sunt deranjanti; pot doar sa-mi inchipui ca parintii nu si-ar duce copiii acolo. Oricum, pentru mine, apropierea - minima - de oras a determinat alegerea Castelldefels-ului.

Daca treaba cu nisipul am supra-arhi-lamurit-o, sa mai spun cateva lucruri mai generale despre plaja din Castell.
Accesul se face, din circa 300 in 300 de metri, pe niste podete cu traverse din lemn, incat sa poti ajunge repede la mare, fara sa-ti arzi talpile. Tot pe langa podetele astea sunt niste baraci acoperite cu stuf/prelata: barulete de unde poti lua o bere, un suc (nu stiu daca si mancare mai consistenta, n-am studiat). Tot acolo sunt si vreo cateva toalete ecologice, si dusuri. Omuletul care inchiriaza sezlonguri-umbrele de plaja poate fi gasit si el prin zona - parca 5 euro bucata.
Exista salvamar; exista si politie care patruleaza cu ATV-ul. Pericole sau hoti pe plaja: absolut exclus!

Attached File  IMG_4537.JPG   292.3K   167 downloads Attached File  IMG_3196.JPG   234.8K   173 downloads

Cum spuneam, spre sud relieful e deluros - sunt primele "culmi" ale muntilor Garraf, cu apusuri remarcabile. Uneori imi amintea de Balcic.
Spre nord e plat, practic nu prea ai ce vedea - doar un joc, aproape permanent, al "zmeielor". Pare a fi sportul preferat acolo, se iau/dau lectii, exista un Club nautic (ah!, ce lapsus al naibii am, nu-mi amintesc cum se numeste sportul asta cu placa si cu aripa...  :cursing:)

Attached File  IMG_3873.JPG   305.04K   177 downloadsAttached File  IMG_4661.JPG   280.91K   117 downloads

Attached File  IMG_5605_copy.JPG   154.37K   91 downloadsAttached File  IMG_5604_copy.JPG   222.77K   101 downloads


Plaja n-are cum sa fie aglomerata nicicand. Ce-i drept, in weekenduri se anima mai mult: barcelonezii - unii dintre ei avand case de vacanta in Castelldefels - vin sa ia o gura de aer, sa joace un volei, sa pescuiasca - sa scape de turisti, nah!
In septembrie au fost si zile in care vecinii mei "de cearsaf" erau la cateva sute de metri mai incolo, nu la 7 dimineata, ci dupa orele 10-11, si chiar daca vremea era excelenta - 26-28 grade in aer, 24-25 in apa. (De remarcat in poza ca niste tractoare curatasera plaja - tractoare pe care n-am reusit sa le vad niciodata, nu stiu cand isi faceau treaba, da' si-o faceau la marele fix, nu era chip sa gasesti vreun gunoi sau scoica.)
Si in apa ai destul... loc, iar cat de lina e intrarea in mare se vede clar.

Attached File  IMG_5552_copy.JPG   297.24K   173 downloadsAttached File  IMG_3974_copy.JPG   203.59K   167 downloads

(To be continued.)

Edited by nadis, 25 February 2010 - 02:58.


#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Heh, n-am vazut cite stele are hotelul, io am cautat pe google images poze din Santa Cristina si asa am dat de siteul cu hotelul (site pe care nu prea m-am uitat decit ca sa vad unde sint pozele si care e linkul). Pesemne or fi si hoteluri mai "bugetare".

#7
mancingo

mancingo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.01.2009
Foarte frumoasa statiunea. Plaja e mult mai fumoasa ca in Sant pol de Mar unde am fost acu 2 ani.
Imi poti recomanda o vila pentru 8 persoane sau 2 apartamente care sa aiba eventual si acces la piscina acolo?
Noi am vrea sa mergem la inceputul lui septembrie.
Multumesc.

#8
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Nu stiu cui te adresezi - oricum, din pacate eu nu stiu sa-ti raspund. Am mers de una singura si am stat la Hotel Best Western Mediterraneo (4*), unde a fost foarte bine, dar desigur ca am dat destui bani.

Si eu cred ca pot fi gasite vile sau apartamente de inchiriat, mai ieftin, ba chiar si mai spatios etc., insa nu am idee cum se procedeaza. Poate lik_lights sa aiba amabilitatea sa-ti caute un site de inchirieri in zona aceea.

Am vazut in Castelldefels firma care se ocupa cu vanzari si inchirieri imobiliare, se numeste Fincas Bellamar (are site), insa e companie de "real estate" - nu ma pricep, dar presupun ca e vorba de tranzactii cu case pe durate lungi, nu de inchirieri pentru turisti.

In septembrie e lume foarte-foarte putina in Castelldefels, iar vremea e inca excelenta, cel putin pana la jumatatea lunii. Marea e calda oricum.

#9
mancingo

mancingo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.01.2009
Multumesc pentru raspuns. Deja am inceput sa caut si am gasit ceva apartamente. Pretul e cam 500 de euro/apartament cu un dormitor (2 persoane). Dupa ce vom avea ceva concret o sa pun si linkurile pe forum pentru cei interesati.

#10
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

 mancingo, on 22nd April 2010, 11:02, said:

Dupa ce vom avea ceva concret o sa pun si linkurile pe forum pentru cei interesati.

Da, chiar te rog sa postezi ce-ai aflat, cand te lamuresti - ma intereseaza pentru viitor (unul mai indepartat). Si eu tot asa am inteles ca ar costa, cam la 5-600 de euro (pe luna - ???, sau pe ce perioada?).

#11
mancingo

mancingo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.01.2009
Din ce am vazut eu pe saptamana. Pretul e decent zic eu pentru zona in care sa afla localitatea. Revin cu detalii.

#12
Constan

Constan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.04.2008

 nadis, on 15th February 2010, 22:40, said:

Cum sa nu?, era vizibil nisipul. Va multumesc pentru poza, cu atata intarziere - mea culpa! Am omis la vremea aceea, probabil ca faceam bagajele - oricum ar fi fost prea tarziu ca, eventual, sa mai schimb ceva atunci...

Dar bine ca mi-ati adus aminte de "comparativul" planuit:
POZA 1. "Nisipul" de pe Costa Brava (poza lui Abancor; sorry ca nu mai tin minte statiunea, oare Calella sa fi fost?)
POZA 2. Nisipul din Castelldefels.

Nisipul_...ta_Brava.jpg IMG_3931.JPG

Iata, in sprijinul aceleiasi idei, si alte cateva fotografii facute de mine pe plaja din Castelldefels:

IMG_3917.JPG IMG_4659.JPG
IMG_4619.JPG IMG_4626.JPG IMG_5574.JPG IMG_3914.JPG
Cum gaseesc cazare in Castelldefels?
Care sunt atractiile statiunii,unde facem plimbarea de seara?

#13
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

 Constan, on 13th June 2010, 19:46, said:

Cum gaseesc cazare in Castelldefels?
Care sunt atractiile statiunii,unde facem plimbarea de seara?
1. Pai... cum se gaseste de obicei.
a) Printr-o agentie de turism; dai cautare pe Google pe "charter Castelldefels" - si ai sa gasesti cate ceva, la mai multe agentii, da' probabil aceeasi oferta. Vezi ca charterul e zbor de noapte.  ;)
be) Te uiti pe net. De pilda, pe Trip Advisor ai povestiri despre 14 hoteluri; pe Venere, despre vreo 7 (probabil tot alea, ca mai multe nici nu pot fi in Castelldefels). Te decizi la unul, care iti face cu ochiul, dupa care faci rezervare pe booking.com sau similare. Dar sfatul meu e sa scrii la hotel: ei iti vor spune exact cum e mai bine sa rezervi si, poate, iti vor oferi o reducere.
(In acest ultim caz, daca nu-ti raspund, prob. mail-ul nu a ajuns la ei - foloseste o adresa de mail mai tare.)

2. Cum am mai spus, Castell. nu e o statiune animata si plina de atractii galagioase. Mi s-a parut mai mult un loc pentru sportivi - multi fac jogging, windsurfing, ciclism, role.
Deci "atractii" posibil sa nici nu fie, depinde cum definesti asta.
Promenada se poate face pe drumeagul care merge pe marginea plajei si care e suficient de lat si bine amenajat.
Sunt si restaurante, terase, mici bodegi pitoresti - dar daca o fi ceva gen disco sau alta scofala de-asta eu nu pot spune, ca nu m-a interesat.

Uite niste POZE*, unde se plimba lumea seara. Btw, hotelul din ultima poza, cel mai ochios de pe-acolo si singurul chiar pe plaja, se cheama Playafels.
(Iar eu am stat la Mediterraneo, vizavi de plaja - da' am mai spus asta - poze bag doar daca vrea careva.)

* le pun mai incolo, cand oi avea viteza destula la net!


Attached File  IMG_5213.JPG   256.79K   159 downloadsAttached File  IMG_5214.JPG   278.33K   146 downloads
Attached File  IMG_5632.JPG   203.27K   139 downloadsAttached File  IMG_5637.JPG   198.58K   151 downloads
Attached File  IMG_5215.JPG   193.55K   141 downloads

Attached Files


Edited by nadis, 13 June 2010 - 20:57.


#14
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
PS. Chiar azi decoleaza intr-acolo o cunostinta de-a mea - si tot la hotelul Mediterraneo, dupa sfatul meu. Asa ca posibil sa capat info recente, chiar in timp real. Bine ar fi si poze, dar n-am idee daca. Tare curioasa as fi daca si-or fi revenit palmierii aceia de pe plaja, ca tare paraditi erau in septembrie...
Sau daca or fi inflorit deja crinii de nisip.

Attached File  IMG_5629.JPG   248.75K   82 downloads

La colegii de aici au rasarit in glastre firisoare din semintele aduse de mine asta-toamna, da' de inflorit nici pomeneala - inca. :)

#15
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Stie cineva vreo agentie de turism care sa ofere pachete turistice si in Castelldefels?Imi doresc sa merg vara asta acolo, dar dupa cateva cautari pe net, multi ofera Costa Brava si cam atat

#16
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 B84JMY, on 24th February 2011, 15:21, said:

Stie cineva vreo agentie de turism care sa ofere pachete turistice si in Castelldefels?Imi doresc sa merg vara asta acolo, dar dupa cateva cautari pe net, multi ofera Costa Brava si cam atat
www.hotelscombined.com. Gasesti destule hoteluri, de toate categoriile.
Avion pana in Barcelona gasesti lejer la 4-5 companii aeriene. Asa ca te poti pune pe treaba si iti garantez ca iesi cu 20-30% mai ieftin decat orice agentie de turism, avand la dispozitie si o oferta mai variata.

#17
dana3262

dana3262

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.10.2007

 nadis, on 14th June 2010, 00:19, said:

..Chiar azi decoleaza intr-acolo o cunostinta de-a mea - si tot la hotelul Mediterraneo, dupa sfatul meu. Asa ca posibil sa capat info recente, chiar in timp real...

Nadis, n-ai mai revenit sa ne spui despre impresiile cunostintelor!!!!

Imi place topicul, e la fix pentru vacanta ce mi-o doresc eu!!!!!!!

#18
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

 dana3262, on 25th February 2011, 12:35, said:

Nadis, n-ai mai revenit sa ne spui despre impresiile cunostintelor!!!!

Imi place topicul, e la fix pentru vacanta ce mi-o doresc eu!!!!!!!

Ai mare dreptate, Dana! Nu stiu din ce pricina, nu mi-au mai venit mesajele de la topic in mail - si... am uitat complet de subiect! Asa ca, uite, aproape ca s-a mai scurs un an.
Tu te-ai decis daca te duci?

Ce-i drept, nici nu prea aveam ce noutati sa spun de la cunostintele mele: era vorba despre o singura persoana, care a avut un mare-mare-maaaaare ghinion: desi era luna iunie (parca) s-a nimerit sa fie taman atunci frig si ploaie, si persoana a racit rau, a mai facut si o indigestie sau ceva... si... ei bine, si m-am ales eu cu mustrari ca am trimis-o acolo! :cursing: Ca, bolnav fiind (era un "el"), i s-a parut greu sa ajunga in Barcelona, iar de plaja nici nu se punea problema pe vremea aia oribila.
Ce sa zic - de atunci mi-a cam pierit cheful sa recomand cu prea mare entuziasm un loc, fiindca nu stii cum "se asaza astrele" si o iei pe coaja! :o

* Acum repun subiectul pe tapet, poate ne mai povesteste ceva cineva care a fost anul trecut.

Edited by nadis, 02 May 2011 - 02:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate