Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8207 replies to this topic

#6283
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015
Mie mi se pare uimitor urmatoarea situatie: am un prieten care plateste 31 de lei cu net 300 si pachetul de tv fara maxpack . Eu am net de 100 si pachetul cu maxpack si platesc 84 de lei . Si culmea ironiei, el acolo altceva nu are disponibil, la mine apare acum Telekomul ( ma rog, implicit orange prin ei ) .

Cred ca e si ilegal sa practici diferente asa mari de tarife . Am sunat la ei pt oferta si eternul film cu 4luni cu 50% :)) . Pai in 4 luni finalizeaza astia si ma doare-n 14 de digi cu magariile astea ..

#6284
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Du-te ma @Siraugustin . Fara sa fiu in vreun fel rautacios - du-te la ceilalti. Asta e cel mai bine , libertatea sa ai de unde alege. Nu mai fi invidios si fa ceva ca sa se schimbe .

Ai doua variante - treci la FL300 pentru aceiasi bani
Si prietenul tau tot FL300 are, care este 30LEI + CATV vreo 43lei MAXPack Digital / 50% (reducerea) . Si tot iese mai mult . Din cate stiu pachetele nu cred ca sunt reduse .
Nu cred ca are abonament pe fibra (costa la fel peste tot - deci nu te minti singur / dezinforma colegii forumisti) si CATV cu 31 lei . E imposibil , pachetele costa la fel indiferent cine esti. S-asa costa prea putin in raport cu ce gasesti in lumea civilizata . In UK e 80Lire un abonament VDSL decent . In Franta, costa 50Eur 150MB Download / 6 Upload . Deci ... sa fim respectuosi cu vitezele pe care le-a adus DIGI .
Da-mi niste informatii despre el si fac un test .
Socrul meu are abonament mai mic de net , pentru ca e pe un proiect european , ceva pentru la tara , Fiberlink Popular , dar are 20Mbps . Daca-l intrebi pe el , iti zice , am Digi , cel mai mare , cel mai rapid , dar habar nu are de FL300 sau gigabit sau alte nebunii , pentru ca pentru el sunt suficienti cei 20Mbps.

#6285
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
20 mbps probabil sunt pe EoC, pe FTTH mai jos de 300 nu se mai da.

#6286
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 16.05.2007
la mine inca e valabila oferta cu marirea de viteza, eu am Fiberlink 300 cu vitezele :

https://www.speedtes...2e-9d449cd70486

#6287
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Da un restart la router. :D

#6288
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 16.05.2007
la mine sta oprit noaptea, asa ca are restart zilnic, da ii mai dau unu acu.

#6289
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
La mine e oprit doar daca e oprit curentul.

#6290
Siraugustin

Siraugustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 14.09.2015
@ingerulol nu inteleg niciodata comparatia asta cu afara . Ori tu nu ai fost si vorbesti din auzite, ori nu inteleg . Nu poti compara nivelul de trai sau stilul de viata din afara cu mizeria de aici .

O sa il rog sa imi dea o factura ca sa vezi, plateste vreo 30 de lei sau mai putin si are fl 300 .

Mie imi face upgrade la fl300 daca am si cum nu am, mi-ai explicat povestea caprioarei degeaba :) . Ai auzit de fttb ? Cand am zis ca am de 100 in 2019, era primul lucru la care trebuia sa te duca mintea, dar cum tu vorbesti din fund, nu a avut cum :) .

Nu am sa inteleg niciodata prostia asta de rautate a noastra, a romanilor, intre noi . Suntem asa usor manipulabili...

Hai cu spor

#6291
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Minune.. a început să întindă digi fibra la mine la țară... pe stâlpi.. județul Dolj.. sat Bașcov..  La mine pe stâlp cică e capăt de linie... și s-au oprit cu fibra. Nu au montat cutiile.. doar au întins fibra..  Posted Image

Posted Image   Nu știu de unde și cum au ajuns cu fibra acolo.. mister total.. Satul ăla nu a avut în viața lui servicii fixe.. nici măcar sârmă comunistă de aluminiu sau cupru de la telekom.. niciun telefon fix niciodată.. (poate doar pe zapp CDMA în 450 MHz)

Acum sper să nu dureze 3 ani implementarea cât a durat în Craiova de la data în care mi-au întins fibra pe stradă.

Edited by -koss-, 31 March 2019 - 19:54.


#6292
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Wow, pai daca satul nu a avut servicii fixe, e ca si cum ar veni cu GPON la Miesti (Cungrea, Olt) unde nu au existat vreodata servicii fixe, se mergea pe vremuri cu bicla 10 km pana la Primarie ca sa dai un telefon amarat.

E prea tare, daca in 2011 eram speriat ca nu vor trage fibra aici la vilele din spatele blocurilor slatinene, iata un SF devenit realitate, fibra in ruralul cel foarte rural si ultrabroadband langa WC-ul din fundul curtii (lemnul si spatiile mici de acolo).

#6293
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Sper să fie digi cu fibra și să nu fie ăia de la magenta.. deși din auzite cică digi ar fi.. Posted Image

Edited by -koss-, 31 March 2019 - 22:21.


#6294
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Trebuia sa pozezi masinile care o trageau, Magenta tragea prin canale in 2016 cu remorci de Timisoara.

#6295
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Nu m-am lămurit dacă fibra la sat e de la digi. Am întrebat pe digi_helper dar mi-a băgat sesizare de verificare la departamentul tehnic.. Trebuie să ma duc să fac inspecție pe teren.. să văd ce și cum.. Poate până săptămâna viitoare vin și cu cutiile pe stâpi și atunci îmi dau seama mai bine..

Cred că au dus fibra până la releele din zonă care au primit recent 4G... și poate s-au gândit să o ducă și prin sate.. acolo unde se poate.. plauzibilă situație.
Poate în ultimii ani a mai evoluat tehnologia fibrei optice și echipamentele și acum se pot obține distanțe si mai mari.. de acoperire.. implicit de transport al semnalului pe fibra optică.

Edited by -koss-, 01 April 2019 - 22:32.


#6296
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 16.05.2007
a facut cineva upgrade la Fiberlink din digicare?
Cat dureaza pana te trec la noul abonament?

PS
rezolvat deja

Edited by liberlamare, 02 April 2019 - 16:42.


#6297
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 16.05.2007
merita sa fac o sesizare sa-mi traga fibra optica in casa ?
voi simti ceva diferente la net, sau ma aleg doar cu o magaoaie in plus.

#6298
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Glumești, nu?

Dacă nu ai fibră, nici să nu stau pe gânduri! Go for it!

#6299
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Daca nu faci torrente, s-ar putea sa nu simti nicio diferenta. Eu am 1000 mbps practic doar pentru speed test, ca-mi place sa vad acolo cifre mari si pentru ca routerele gigabit au si acoperire Wi-Fi buna, de care e nevoie intr-o casa mare.

Dar la magazin unde lucram office pe 5 PC-uri am FTTB business de 100 mbps si nu ma plang de el.

#6300
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 16.05.2007

View PostDieselCRDI, on 03 aprilie 2019 - 19:38, said:

Glumești, nu?

Dacă nu ai fibră, nici să nu stau pe gânduri! Go for it!
nu glumesc, e pe scara de vreo 3 ani. Dar nu as mai vrea o scula in casa daca nu se simte nicio diferenta, am cablu din firida de pe scara de acolo e fibra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate