Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

DIGI.NET - abonamente, opţiuni, echipamente etc.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
8206 replies to this topic

#6301
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Fibra nu e bună doar pentru teste de viteza pe fir ci și în cazul în care ai mai multe device-uri conectate la Internet.
Una e să împarți , de exemplu, 100 Mbit la 5 device-uri și alta este sa împarți 1000Mbit la același număr de device-uri! Eu nu m-aș mai întoarce la vremea când nu aveam fibră!

Edited by DieselCRDI, 03 April 2019 - 20:39.


#6302
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,425
  • Înscris: 16.05.2007
am Fiberlink 500 si nu ma gandesc sa trec la 1000 ( cred ca pentru asta ar trebui fibra)

#6303
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Tu știi mai bine ce nevoi ai!
Eu am dat doar niste exemple! :)

#6304
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008

View Postliberlamare, on 03 aprilie 2019 - 20:42, said:

am Fiberlink 500 si nu ma gandesc sa trec la 1000 ( cred ca pentru asta ar trebui fibra)

Dacă ai 500 Mbps nu îți trebuie fibră.
Eu am 1000 și nu am fibră până în casă.

#6305
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Fibra pana in casa prin FTTH e cea mai high tech tehnologie.. De acolo poti sa-ti bagi tu continuare cu utp si cabluri si sa faci ce vrei.. FTTH este varful tehnologiei optice.. chiar peste FTTB..
Este vorba si de semnalul la tv.. FTTH este Nr.1 Chiar si pentru CATV sau televiziune digitala.

Edited by -koss-, 03 April 2019 - 21:44.


#6306
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mai devreme sau mai tarziu toti de la blocuri inca aflati pe FTTB vor fi trecuti la FTTH. Doar ca eu la abonamentul business (care tot 100 mbps ar fi si pe FTTH, e altceva, mai scump) nu voi face cerere, sa ma treaca ei cand vor vrea.

Exista si cazuri de FL 1000 pe FTTB, dar acum clar cine solicita un upgrade este mutat de pe FTTB pe FTTH.

View Postliberlamare, on 03 aprilie 2019 - 20:42, said:

am Fiberlink 500 si nu ma gandesc sa trec la 1000 ( cred ca pentru asta ar trebui fibra)
Cazuri rare si FL 500 pe FTTB, de regula cine mai are FTTB la bloc, are abonament vechi de 100 mbps.

View PostKyKyKyKy, on 03 aprilie 2019 - 21:20, said:


Dacă ai 500 Mbps nu îți trebuie fibră.
Eu am 1000 și nu am fibră până în casă.
Da, insa sunteti doar 2-3 vecini pe ONT, putini, la FTTB-ul regular de bloc pot fi zeci de vecini pe un ONT (care duce 2 Gbps pe download).

View Post-koss-, on 03 aprilie 2019 - 21:41, said:

Fibra pana in casa prin FTTH e cea mai high tech tehnologie.. De acolo poti sa-ti bagi tu continuare cu utp si cabluri si sa faci ce vrei.. FTTH este varful tehnologiei optice.. chiar peste FTTB..
Este vorba si de semnalul la tv.. FTTH este Nr.1 Chiar si pentru CATV sau televiziune digitala.
Pentru net trebuie FTTH. Pentru 1000 mbps dar si pentru viitoarele viteze de peste 1 Gbps. TV-ul e rahat, merge perfect si pe HFC (UPC), si pe EoC, si FTTB si FTTH, daca retelele sunt puse la punct, TV-ul merge perfect pe oricare.

TV-ul e same shit indiferent de retea, pe TV chiar nu simti diferente, mai ales pe digital unde nu s-ar vedea interferentele care mai apar pe HFC sau EoC.

#6307
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
Doar 2

#6308
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

View Postliberlamare, on 03 aprilie 2019 - 20:18, said:

Dar nu as mai vrea o scula in casa daca nu se simte nicio diferenta
Mai devreme sau mai tarziu tot va trebui sa faci aceasta modificare. Daca ai timp disponibil, mai bine o faci acum, decat sa te trezesti fara net alta data.

#6309
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Revin cu poze in legatura cu noua retea de fibra optica de la mine de la tara.. Din pacate nu am avut zoomul la mine dar mi se pare ca pe etichetele alea cu cod de bare scrie rds rcs..
Mai frumos e pozata fibra digi pe stalpii de electricitate fata de panarama de fibra de la telekom pozata pe parii aia strambi de lemn..
Plus ca sunt nebuni astia de la digi.. au venit cu fibra peste dealuri pustii.. Numai la mine in sat au trecut fibra peste 5 km de dealuri pustii pe stalpii de electricitate..
Fibra la digi pare pusa pe stalpi de echipe de profesionisti.. la telekom atarna fibra de zici ca-i facut de amatori.. plus aspectul urat al parilor lor de lemn..

Atasez pozele..

Attached File  IMG_20190404_184500.jpg   424.4K   52 downloads Attached File  IMG_20190404_190421.jpg   290.1K   51 downloads

Banuiesc ca la rds rcs e tehnologie GPON FTTH din poze.. asa pare.. Poate cineva care se pricepe mai bine la noile retele digi de firbra optica din mediul rural poate sa spuna ce si cum.. si sa dea mai multe detalii.
Din ce am observat au cablat fibra pe stalpii de electricitate pe ruta Craiova- Breasta - Predesti - Sarsca - Bascov.. distanta de la Craiova pana la ultima cablare: Aproximativ 30 km.. Posted Image
Duce fibra optica atat fara amplificare?

Banuiesc ca pana termina reteaua mai dureaza... 1 an sau 2..

Edited by -koss-, 04 April 2019 - 19:28.


#6310
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Post-koss-, on 04 aprilie 2019 - 19:26, said:



Banuiesc ca pana termina reteaua mai dureaza... 1 an sau 2..
Maxim 2 luni. :D

#6311
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Depinde de care luni.. pot fi luni pamantene sau luni de pe alte planete.. Posted Image Lasand gluma la o parte de apreciat ce au facut in zona mea rurala. Eu nu ma asteptam niciodata acolo sa fie vreun serviciu fix pe baza de cablu.. in urmatorii 50 de ani, fara nicio exagerare.. de fibra optica nici nu mai vorbesc.. In Craiova am asteptat fibra 6 ani de zile la 3 km de centrul Craiovei.. la 30 de km de Craiova.. ma gandeam ca dureaza vreo 50 de ani..

Edited by -koss-, 04 April 2019 - 19:34.


#6312
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Daca ai nevoie de traducere,60 de zile.

#6313
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Posibil. Daca stau bine sa ma gandesc In Decembrie 2018 nu era cablat nimic pe acolo.. sau nu am observat eu.. Era doar fibra de la telepom pe parii de lemn insa fibra de la telekom era in "trecere" se ducea in alta parte.. si era oricum la 5 km de satul meu.
Si telekom a venit cu fibra in zona tot prin 2017-2018.. dar exclus sa intre cu ea prin sate..

Edited by -koss-, 04 April 2019 - 19:45.


#6314
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 14.05.2010

View Post-koss-, on 04 aprilie 2019 - 19:45, said:

Posibil. Daca stau bine sa ma gandesc In Decembrie 2018 nu era cablat nimic pe acolo.. sau nu am observat eu.. Era doar fibra de la telepom pe parii de lemn insa fibra de la telekom era in "trecere" se ducea in alta parte.. si era oricum la 5 km de satul meu.
Si telekom a venit cu fibra in zona tot prin 2017-2018.. dar exclus sa intre cu ea prin sate..
Maxim 20 de zile constructia si punerea in functie.Se merge pe retea tip ftth si pe tv  si la net,viteze de la 300 mbs in susTelekom a tras fibra pentru statiile mobile nu pentru altceva

View Post-koss-, on 04 aprilie 2019 - 19:26, said:

Revin cu poze in legatura cu noua retea de fibra optica de la mine de la tara.. Din pacate nu am avut zoomul la mine dar mi se pare ca pe etichetele alea cu cod de bare scrie rds rcs..
Mai frumos e pozata fibra digi pe stalpii de electricitate fata de panarama de fibra de la telekom pozata pe parii aia strambi de lemn..
Plus ca sunt nebuni astia de la digi.. au venit cu fibra peste dealuri pustii.. Numai la mine in sat au trecut fibra peste 5 km de dealuri pustii pe stalpii de electricitate..
Fibra la digi pare pusa pe stalpi de echipe de profesionisti.. la telekom atarna fibra de zici ca-i facut de amatori.. plus aspectul urat al parilor lor de lemn..

Atasez pozele..

Attachment IMG_20190404_184500.jpg Attachment IMG_20190404_190421.jpg

Banuiesc ca la rds rcs e tehnologie GPON FTTH din poze.. asa pare.. Poate cineva care se pricepe mai bine la noile retele digi de firbra optica din mediul rural poate sa spuna ce si cum.. si sa dea mai multe detalii.
Din ce am observat au cablat fibra pe stalpii de electricitate pe ruta Craiova- Breasta - Predesti - Sarsca - Bascov.. distanta de la Craiova pana la ultima cablare: Aproximativ 30 km.. Posted Image
Duce fibra optica atat fara amplificare?

Banuiesc ca pana termina reteaua mai dureaza... 1 an sau 2..
Duce si mai mult se utilizeaza huburi.La mine sunt 50 km si merge ok

Edited by lau83, 05 April 2019 - 00:15.


#6315
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlau83, on 05 aprilie 2019 - 00:21, said:

Duce si mai mult se utilizeaza huburi.
Huh?!?

#6316
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Poate a vrut sa zica huburi cu amplificatoare optice pe traseu..
Intrebare de noob. Digi intr-un timp mai facea retele EPON.. mai implementeaza digi retele EPON sau acum toate retelele loi implementate sunt cu tehnologie GPON?

Edited by -koss-, 06 April 2019 - 14:45.


#6317
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
EPON a fost un proiect nascut mort, se merge doar pe GPON, nici EoC nu se mai pune, mai este doar pe unde este uitat de RDS.

Nu cred ca huburi, OLT-uri trebuie din loc in loc.

De regula in cel mai apropiat oras, e o problema la comunele foarte indepartate de oras, Spineni e la 32 de Slatina si 38 de Pitesti, dar aproape de Scornicesti.

42 sau 44 km pe sosea Slatina-Spineni. Asta cu Pitesti 38 si Slatina 32 este la intersectia de la Optasi Magura.

#6318
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Salut,

Momentan am un abonament fiberlink 100 si pt TV unul analogic. Cablul ethernet intra prin dormitor, insa as vrea sa renunt la el si sa trag fibra optica de pe casa scarii pana la usa de la intrare. Si sa fac astfel upgrade la un abonament fiberlink 300. TV-ul il las asa cum este pe coax (banuiesc ca nu e o problema)
Am 2 nelamuriri insa:
1. Pot solicita sa imi instaleze un singur echipament (ONT cu wifi) sa nu trebuiasca sa sparg prea mult si sa fac un morman de cabluri si echipamente deasupra usii?
2. Cei de la RDS imi vor aduce fibra optica doar pana la usa sau imi vor oferi posibilitatea sa pot trage fibra prin plinta de la parchet unde vreau eu sa montez ONT-ul?
Mersi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate