Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Spartacus

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#289
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Serial superb, final de tot cacatul.
In realitate din cate stiu eu Spartacus n-ar fi murit oficial, nu s-a mai stiut nimic de el. Puteau sa-l lase in viara pt. un strop de final mai fericit sau cel putin pe Ganicus.
Oricum, nu inteleg filmele astea cu asa un final de cacat. Adica stau sa ma uit atata timp la un serial ca nici la sfarsit sa n-am un strop de happy end. O porcarie de final.

#290
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,761
  • Înscris: 09.05.2008
Final frumos pentru Spartacus.
Trist si neasteptat pentru Ganicus. :samui:
Si de ce lula mea trebuia sa traiasca homopopo Agron?
Doar sa dea bine la C.P.?

#291
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Mda si parerea mea e ca au cam exagerat cu finalul. Prea multi morti. Macar Ganicus trebuia sa ramana in viata. Dar vad ca acum e la moda sa nu mai fie happy end intr-un film / serial ci shit end.

Edited by jijinho, 30 April 2013 - 01:47.


#292
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Istoria nu tine de moda.

#293
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postsandu bogdan, on 30 aprilie 2013 - 05:52, said:

Istoria nu tine de moda.

Daca s-ar fi bazat pe istorie ar fi putut sa-l lase pe Spartacus in viata, dupa cum am mai spus, oficial el n-a murit, trupul lui n-a fost gasit niciodata, iar multi carcatosi sustin ca el n-a murit, Crezi ca daca-l omorau romanii, nu ar fi pus mana pe trupul lui cu orice pretz? oricum, raman la parerea ca au exagerat cu finalul.

PS: in rest nu stiu cum pot unii sa compare Spartacus cu Games of Thrones, tocmai ce-am vizionat ultimul episod din Games of Thrones si mai ca-mi vinea sa renunt sa ma mai uit, foarte plictisitor. E un fel de telenovela mai mult.

Edited by jijinho, 30 April 2013 - 08:58.


#294
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
E mai complex Game of Thrones, se desfasoara pe foarte multe planuri si din aceasta cauza actiunea se misca greu... de aceea pare mai plictisitor.
Oricum, Game of Thrones nu e serial istoric, nu se poate compara cu Spartacus.

#295
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postjijinho, on 30 aprilie 2013 - 08:41, said:

Daca s-ar fi bazat pe istorie ar fi putut sa-l lase pe Spartacus in viata, dupa cum am mai spus, oficial el n-a murit, trupul lui n-a fost gasit niciodata, iar multi carcatosi sustin ca el n-a murit, Crezi ca daca-l omorau romanii, nu ar fi pus mana pe trupul lui cu orice pretz? oricum, raman la parerea ca au exagerat cu finalul.

PS: in rest nu stiu cum pot unii sa compare Spartacus cu Games of Thrones, tocmai ce-am vizionat ultimul episod din Games of Thrones si mai ca-mi vinea sa renunt sa ma mai uit, foarte plictisitor. E un fel de telenovela mai mult.

Oficial Spartacus poate nu era cel impachetat frumos si prezentat in serialul ala. Si tot oficial nu se stie daca Spartacus a murit sau nu. Tot ce ai tu istorie despre revolta aia a sclavilor vine in principal de la doi etnici GRECI (thracii erau neam inrudit cu grecii) si la aproape UN SECOL dupa evenimentele alea. Asta pt. ca scrierile romane autentice si oficiale din vremea cand revolta aia a avut loc nu au supravietuit sau nu au fost descoperite inca.

#296
Russell77777

Russell77777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2012
un serial reusit...cifrele spun asta iar pt cei care au mai afirmat pe aici ca serialul nu are mare legatura cu istoria>>> traiti in continuare pe facebook<<<

View Postjijinho, on 29 aprilie 2013 - 19:45, said:

Serial superb, final de tot cacatul.
In realitate din cate stiu eu Spartacus n-ar fi murit oficial, nu s-a mai stiut nimic de el. Puteau sa-l lase in viara pt. un strop de final mai fericit sau cel putin pe Ganicus.
Oricum, nu inteleg filmele astea cu asa un final de cacat. Adica stau sa ma uit atata timp la un serial ca nici la sfarsit sa n-am un strop de happy end. O porcarie de final.


u uita-te la Tom si jerry atunci....sa te tina vesel!!!

#297
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Un aspect de apreciat e ca s-a oprit in glorie si nu l-au lungit pana sa devina penibil ca lost, fringe, etc.

#298
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postsandu bogdan, on 30 aprilie 2013 - 19:53, said:

nu l-au lungit pana sa devina penibil
De acord, da' măcar să-l înlocuiască cu altceva pe măsură...poveşti cu eroi sunt destule! :lol:

#299
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View PostMocebon, on 30 aprilie 2013 - 10:06, said:

E mai complex Game of Thrones, se desfasoara pe foarte multe planuri si din aceasta cauza actiunea se misca greu... de aceea pare mai plictisitor.
Oricum, Game of Thrones nu e serial istoric, nu se poate compara cu Spartacus.

Daca tu spui ca Games of Thrones nu e un serial istoric inseamna ca u traiesti pe alta lume.
Games of thrones e un serial istoric, plictisitor si SF care tinde spre o telenovele istorica. Parerea mea e ca nu se pot compara, spartacus e mult mai bun, actorii sunt mult mai expresivi, atasementul fata de personaje, drama serialului. Eu am vazut in parelel ambele seriale, la games of thrones nu prea ai personaje de care sa atasezi, poate doar piticul.

View PostGenjurooo, on 30 aprilie 2013 - 12:48, said:

Oficial Spartacus poate nu era cel impachetat frumos si prezentat in serialul ala. Si tot oficial nu se stie daca Spartacus a murit sau nu. Tot ce ai tu istorie despre revolta aia a sclavilor vine in principal de la doi etnici GRECI (thracii erau neam inrudit cu grecii) si la aproape UN SECOL dupa evenimentele alea. Asta pt. ca scrierile romane autentice si oficiale din vremea cand revolta aia a avut loc nu au supravietuit sau nu au fost descoperite inca.

Asta am zis si eu, ca nu se stie daca a murit si daca serialul a mers pe linie istorica, puteau sa-l lase in viata, dar cum am mai zis, acum e la moda ca actorii principali sa moara la sfarsit ca se para mai dramatic.

Oricum, cert e ca revolta rebelilor a fost oprita de Cassus sau cum il chema p-ala, fara sa fie implicat Julius Cesar, dar l-au bagat si pe Cesar in film ca sa fie mai spectaculos.

Edited by jijinho, 01 May 2013 - 00:17.


#300
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Postjijinho, on 01 mai 2013 - 00:07, said:

Daca tu spui ca Games of Thrones nu e un serial istoric inseamna ca u traiesti pe alta lume.
Games of thrones e un serial istoric, plictisitor si SF care tinde spre o telenovele istorica.
Bine-nţeles, pentru că se ştie că înainte femeile cloceau ouă din care ieşeau dragoni. E o istorie fantezistă, dar nu e serial bazat pe istorie. Game of Thrones a fost foarte interesant în primul sezon, până când l-au decapitat pe Ned Stark. Mi-am pierdut interesul apoi.

Un final foarte bun pentru Spartacus, mă bucur că l-a mierlit pe fiţosul ăla mic al cărui nume nu-mi vine acum în minte. Mi-a părut rău că s-a terminat pentru că ideea şi modul de expunere a acestia au fost foarte bune, dar mi-a părut bine pentru că dacă îl continuau era o tărăgănare inutilă şi care-ar fi stricat serialul.

#301
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postm0rpheus, on 01 mai 2013 - 00:16, said:

Bine-nţeles, pentru că se ştie că înainte femeile cloceau ouă din care ieşeau dragoni. E o istorie fantezistă, dar nu e serial bazat pe istorie. Game of Thrones a fost foarte interesant în primul sezon, până când l-au decapitat pe Ned Stark. Mi-am pierdut interesul apoi.

Un final foarte bun pentru Spartacus, mă bucur că l-a mierlit pe fiţosul ăla mic al cărui nume nu-mi vine acum în minte. Mi-a părut rău că s-a terminat pentru că ideea şi modul de expunere a acestia au fost foarte bune, dar mi-a părut bine pentru că dacă îl continuau era o tărăgănare inutilă şi care-ar fi stricat serialul.

Ned Stark era personajul principal, sarea si piperul serialului GOT, odata cu el a murit si serialul, parerea mea.
Eu m-am referit la faptul ca este un serial istoric in modul in care este creat, nu am zis ca este facut dupa fapte care s-au intamplat in istorie. Oricum, ai punctat bine u.

Fitosul ala mic, in istorie, n-ar fi murit atunci , ar fi murit tot in lupta, dar nu atunci.

Bine, povestea Spartacus a fost mult schimbata, in realitatea, spartacus, s-ar fi indragostit de una Valeria, sotia unui nobil, in casa lui Batiatus.
Oricum, un serial care pe mine m-a impresionat la maxim si nu cred ca poate fi egalat prea curand.

Edited by jijinho, 01 May 2013 - 00:44.


#302
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postjijinho, on 01 mai 2013 - 00:11, said:

Daca tu spui ca Games of Thrones nu e un serial istoric inseamna ca u traiesti pe alta lume.
Games of thrones e un serial istoric, plictisitor si SF care tinde spre o telenovele istorica.  
Incerc te lamuresc: un serial istoric se construieste in jurul unor intamplari/personalitati/evenimente reale, atestate. Asta e baza... iar de aici scenaristii pot crea cum vor, aceasta e alta discutie.

Sa sustii ca un serial cu dragoni (ca sa mentionez doar atat) e istoric, este chiar o dovada de prostie crasa.

LE: Acum, pe toate thread-urile de seriale, faci comparatia asta tampita fara sa tii cont de gen, actiune, scenariu, actori, etc...

Edited by d4m4g3, 01 May 2013 - 13:44.
atentie la limbaj


#303
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
si se zice ca au incheiat filmarile la serial Posted Image

#304
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View PostMocebon, on 01 mai 2013 - 01:43, said:


1. Unde vezi tu ca-s analfabet? poate n-am pus 2 virgule unde trebuia, pentru ca am postat noaptea tarziu si eram obosit, dar de acolo si pana a ma numi analfabet...e drum lung.

2. Eu m-am referit la faptul ca actiunea se desfasoara intr-un cadru istoric, la fel ca Spartacus, am specificat si mai sus intr-un post anterior, dar cred ca e prea mult sa-ti cer sa intelegi acest lucru, neuronul tau o fi ocupat cu alte lucruri, nici nu ma astept sa intelegi ceva. Deci, GOT e un serial istoric fantezist, la asta m-am referit.

Edited by d4m4g3, 01 May 2013 - 13:43.
atentie la limbaj


#305
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postjijinho, on 01 mai 2013 - 00:11, said:

Asta am zis si eu, ca nu se stie daca a murit si daca serialul a mers pe linie istorica, puteau sa-l lase in viata, dar cum am mai zis, acum e la moda ca actorii principali sa moara la sfarsit ca se para mai dramatic.
Ori ca-l omoara, ori ca-l lasa in viata, tot nu contrazice ceea ce cunoastem despre istoria din perioada aia.
Au contrazis ei istoria in alte parti. Un exemplu ar fi ca aia doi consuli (sau ce erau ei) pe care i-a omorat la inceputul sezonului, din ce stiu eu, au fost invinsi dupa ce Crixus a murit si nu inainte.

Edited by Genjurooo, 01 May 2013 - 13:25.


#306
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,761
  • Înscris: 09.05.2008

View Postm0rpheus, on 01 mai 2013 - 00:16, said:

Un final foarte bun pentru Spartacus, mă bucur că l-a mierlit pe fiţosul ăla mic al cărui nume nu-mi vine acum în minte.
Tiberius.
Un rahat cu ochi. Si violator si pederast. Ce vrei mai mult?

Eu ma intreb insa un lucru. Din cati gladiatori sau sclavi au fost atunci, nu era nici unu' sarmat? Sa-i invete pe baieti treaba cu cavaleria si armurile?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate