Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Spartacus

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#1
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
A aparut un nou serial pe scena publica,fiind vorba despre un lider de trib trac pe nume spartacus ce nu vrea sa respecte un ordin al romanilor si devine un prizonier in temnita din coloseum in Roma.
Ideea centrala a serialului fiind spartacus.
Violenta si abscenitatea fiind la ordinea zilei al acestui serial,ce vrea sa reflecte cat mai mult brutalitatea,si grotescu din vremea aceea!
dupa primul episod am o nota destul de buna pentru serial,sper cel putin sa nu ajunga povestea si actiunea sa fie monotona.
ps. deja s-a semnat pentru sezonul 2 datorita ratingurilor

#2
EoliThic007

EoliThic007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 22.09.2009
o mare porcarie... efectele sunt de o imbecilitate fantastica :death: Nici firul istoric nu prea il respecta...

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
trecand peste faptul ca ar trebui sa lasi serialele si sa mai pui mana pe vreo carte, mai spui si tampenii

nu il cheama Spartacus, asa i-au spus aia
nu e prizonier in Colosseum, este gladiator intr-o scoala de gladiatori care nu e in Roma

"Violenta si abscenitatea fiind la ordinea zilei al acestui serial,ce vrea sa reflecte cat mai mult brutalitatea,si grotescu din vremea aceea!"

shoot yourself! :death:

Edited by Celest, 31 January 2010 - 23:07.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu nu am vazut serialul de care se vorbeste.
Ci doar filmul de referinta, adica http://www.imdb.com/title/tt0054331/ Despre actori si regizor, nu e cazul sa spun decat ca as spune platitudini repetand cat de buni au fost..
Dar si cartea merita citita.
Un mare compozitor (Aram Khachaturian) a scris si un balet care si el merita vizonat.
Pe vremuri refuzam sa plec in excursii de duminica numai ca sa nu pierd "Linia maritima Onedin", inclusiv pt ca avea ca generic muzica sus numita care imi placea la nebunie...

#5
loccoflo

loccoflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2010
Super tare serialul... si eu am zis ca e porcarie dupa primul episod, dar urmarindu-le si pe celelalte mi-am schimbat parerea. Acum abia astept sfarsitul saptamanii sa mai apara un episod. Intr-adevar este putin cam violent dar asta e decat un amanunt. Eu il recomand... chiar e un serial bun.

#6
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Sigur e vorba de Colosseum? Nu de alta da' Spartacus a fost pe la 70BC si Colo s-a facut pe la 70 AD.
Cat despre erotism si grotesc, mi se pare ca se supraliciteaza cu asta. Si Roma de pe HBO l-au stricat cu cateva faze ieftine cica erotice - cica Cleopatra si-o trage cu soldatu'ala... . Altfel putea merge. Cred ca si asta e la fel. Se obosesc de reconstituiri prea elaborate si baga cate o orgie antologica.

Edited by searcher-star, 25 February 2010 - 10:56.


#7
loccoflo

loccoflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2010

View Postsearcher-star, on 25th February 2010, 10:55, said:

Sigur e vorba de Colosseum? Nu de alta da' Spartacus a fost pe la 70BC si Colo s-a facut pe la 70 AD.
Cat despre erotism si grotesc, mi se pare ca se supraliciteaza cu asta. Si Roma de pe HBO l-au stricat cu cateva faze ieftine cica erotice - cica Cleopatra si-o trage cu soldatu'ala... . Altfel putea merge. Cred ca si asta e la fel. Se obosesc de reconstituiri prea elaborate si baga cate o orgie antologica.
Cum zicea un coleg de forum mai sus personajul principal nu este Spartacus, asa l-au denumit romanii dupa felul cum lupta, l-au asemanat cu Spartacus. Deci numele de "scena" :D este Spartacus si actiunea se desfasoara mult mai tarziu...

PS: maine apare episodul 6... :roflmaofast:

Edited by loccoflo, 26 February 2010 - 10:29.


#8
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
:D pe langa faptul ca in film cam exagereaza cu sangele , e ok ce sa zic e o poveste frumoasa mai ales pt fani Xena
e intresant

#9
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010

View Postloccoflo, on 24th February 2010, 15:22, said:

Super tare serialul... si eu am zis ca e porcarie dupa primul episod, dar urmarindu-le si pe celelalte mi-am schimbat parerea. Acum abia astept sfarsitul saptamanii sa mai apara un episod. Intr-adevar este putin cam violent dar asta e decat un amanunt. Eu il recomand... chiar e un serial bun.

singurul loc unde am gasit seriale este pe netSpartacus Blood and Sand .sper sa mai apara cat mai multe deocamdata sunt doar 9 filmul dabia a aparut la ei la noi mai e

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Accesul de sange si nuditate, sunt exagerate voit intr-un mod dorit de catre producatori, pentru a contura o anumita stare de lucruri. Eu cel putin, o iau ca pe o metafora si o tratez ca atare. Mai cititi si printre randuri...

#11
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postfloraur, on 18th March 2010, 11:49, said:

Accesul de sange si nuditate, ....
Banuiesc ca ai vrut sa spui "excesul"...

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View PostWittmann2, on 19th March 2010, 08:54, said:

Banuiesc ca ai vrut sa spui "excesul"...


Da, spre rusinea mea...

Si daca tot am scris ceva aici, aduc o stire... nu chiar noua. Eroul principal al filmului are o problema medicala deosebita. Un cancer la nivelul sistemului limfatic, iar acest lucru va afecta programul seriei II din acest film. Bine este ca boala a fost depistata din timp si nu ar fi probleme mari in tratarea acesteia...

#13
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Pereri despre evolutia serialului?? Mi se pare ca merg pe drumul cel bun creand conflicte noi episod de episod si sarind peste partea cu lalalitul povestii.

#14
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
E bine ca sunt doar 13 episoade in prima serie. Chiar nu as fi avut rabdare pentru un sezon cu peste 20 de episoade.

#15
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Se anunta ca ep 13 va fi si cel mai sangeros avand si numele pe masura "Kill them all"

Edited by GaMeR, 14 April 2010 - 20:03.


#16
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Eu sunt de parere ca seria Roma e muult mai buna din multe puncte de vedere.
Titus Pullo e interpretat excelent.

#17
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
sincer am vazut Roma si da chiar este mult mai bun dar la asta imi place ca o mare parte din serial e centrata doar pe actiune si bineinteles mult sange :D si chiar e vis sa il vezi Full HD pe o plasma

#18
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Initial am fost reticent fata de serial, dupa ce am vazut cateva secvente cu sange, dar mi-am dat seama ca nu asta e punctul lui forte. M-a prins pana la urma si in 2 zile am vazut 12 episoade.
Pentru un serial low budget, cu efecte pe calculator cred ca au intrecut toate asteptarile.
Nu are nici o treaba cu acuratetea istorica filmul, nu e documentar. Partea cu romanii e doar un cadru pentru desfasurarea actiunii.
Imi plac cadrele stranse prezentate, fazele slow motion, faptul ca are mai mult sange ca in filmele lui Tarantino, rasturnarile de situatie, intrigile (scenariul e bine facut), nuditatea, si chiar nu imi dau seama ce ar trebui schimbat sa fie mai bun.
Nu am vazut Roma, si acum ma bate un gand sa vad despre ce e vorba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate