Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Nutritie animala

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#469
Rasina

Rasina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.09.2015
Up

#470
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Ca sa nu pierzi din valoarea proteica poti folosi o combinatie de Plasama de sange max 5 % peste aest prag  bilele ies prea tari , cu Protilac (lapte praf pt purcei )  20 %  si ou praf  5 %  . Nu ai precizat ce cantitate de faina de peste ai in mix si cu ce valoare proteica , eu am oferit un raspuns banuind ca ai aprox 30 %.

#471
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Scuze  pt greseala cei 30 %  au o valoare  proteica  care poate inlocui  20% faina de peste . E greu sa gasesti inlocuitori la ceva care are o valoare proteica de 65 /70 % si o digestibilitate  de   80 % fara sa dereglezi mecanrica de rulare a mixului si sa nu obtii  si niste bile tari ca piatra . O soluitie e sa inlocuiesti  faina de soia cu izolat proteic de soia ,diferenta  dintre ele e ca soia are cel mult 40% proteina iar izolatul proteic 87/ 93 % , ca si continut de grasimi izolatul e mai sarac 3,5% dar fainurile de soia difera foarte mult la procentul de grasime de la un producator la altul . A  fabrica  un mix de fainuri si sa inlocuiesti la nevoie un ingredient cu un altul sau cu mai multe  fara sa dereglezi valoarea nutritiva a furajului e mult mai usor ca si la un boiles care trebuie rulat, fiert, uscat, cobrat la mare distanta uneori si fara sa ducem la extrem timpul de eliberare a nutrientilor si a aromelor .

#472
wolfdale

wolfdale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2019
Va salut. Am niste pui de gaina mixti, carne si oua, de aprox 30 zile carora vreau sa le fac o uruiala cu porumb, grau, floarea soarelui, mazare furajera si poate orz. Ma gandeam la 50% porumb, 10% grau, 30% mazare, 10% floarea soarelui, din ce am citit pe acest forum si pe internet. Imi puteti spune mai exact daca trebuie sa modific procentele?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate