Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nutritie animala

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#1
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Sa discuti despre nutritia animala in general iti poate lua cativa ani din viata fara sa te repeti.
Sa discuti despre nutritia animala in particular, iti mai poate lua inca vreo cativa.
Sa discuti despre nutritia animala in detaliu ti-i va lua pe restul…

Nu intentionam sa ne pierdem viata asa, am vrut doar sa zic in trei fraze complexitatea domeniului.

Sunt foarte multe de spus, foarte multe de discutat, de invatat, de clarificat...

Sper ca veti gasi util topicul, asa ca spor la treaba!

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Akomar, on 28th January 2010, 12:46, said:

...
Sper ca veti gasi util topicul, asa ca spor la treaba!

Da, mai Nea Akomar, ai aruncat o piatra in balta si-acum astepti sa vina "inteleptii" s-o scoata.

Hai sa incep eu (nu ca as fi cine stie ce priceput ...):

Din punct de vedere biochimic, hrana (pentru oameni sau animale..) contine mai multe tipuri de molecule, categorisite in ca^teva mari grupe, denumite parametri.

Cei mai importanti ar fi: proteina, energie, fibre (celuloza), minerale si vitamine. Impartirea este destul de simplista, in ideea de a caracteriza componentele in functie de rolul lor in organism, si de a-i da crescatorului o imagine relativ clara in privinta unui anumit amestec furajer.

Proteina.

Acest parametru are in vedere toate componentele cu structura protidica, care au rol structural, constructiv in organism. Din cauza faptului ca digestibilitatea (insusirea unor molecule protidice de a fi digerate si absorbite din tubul digestiv) diferitelor tipuri de molecule protidice este variabila in functie de specia la care ne referim, de varsta, starea fiziologica etc., s-a stabilit termenul de proteina digestibila, care este diferit de proteina bruta dintr-un furaj.

Sa va dau un exemplu: procentul de proteina digestibila (P.D.) din srotul de soia este foarte apropiat de procentul de proteina bruta (P.B.), arata^ndu-ne ca, in general srotul de soia este un furaj cu o inalta digestibilitate, spre deosebire de faina de pene, care are un procentaj de P.D. infim, din totalul de P.B..

Cam arida pa^na acuma, prezentarea, nu ? Stati sa vedeti cum o sa fie cand trecem la aminoacizi.

Analizarea furajelor d.p.d.v. proteic a ajuns si mai departe, iar prin studiile de nutritie s-a reusit a se identifica chiar aminoacizii de care o rasa sau un hibrid comercial are nevoie.

Pentru cine nu stie, proteinele sunt niste lanturi formate din legarea intre ei a aminoacizilor. S-a ajuns pana acolo incat s-a determinat necesarul optim in aminoacizi pentru fiecare hibrid comercial in parte, nu numai pentru rasele si grupele tehnologice de animale. Necesar optim pentru obtinerea unui spor de masa corporala (numit "spor mediu zilnic") maxim pe unitatea de timp, fara a face risipa, adica cu minim de cheltuieli.

Poate n-o sa ma credeti, dar nutritia animala a ajuns mult mai departe decat cea umana, ava^nd posibilitatea cercetarilor de laborator pe animale, in orice varianta posibila. Nutritionistii umani mai trag si ei cu ochiul la ce se descopera in nutritia animala si mai vin cu niste idei inspirate de aici...

In postul urmator voi specifica necesarurile de P.D. si aminoacizi pe categorii tehnologice.

#3
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Si ca sa ne facem o idee despre ce am mai putea discuta pe subiectul asta, atasez cuprinsul unei carti de nutritie animala.

Este in engleza, dar cred ca e OK pentru toata lumea. Daca nu, traducem pe parcurs...

Attached Files



#4
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 Akomar, on 28th January 2010, 16:16, said:

Si ca sa ne facem o idee despre ce am mai putea discuta pe subiectul asta, atasez cuprinsul unei carti de nutritie animala.

Asta cu discutatu' mi-a placut tare :kisstogether:
Adica noi cascam gura si voi (vre-o 3-4) dezvoltati, ca altfel ... eu pot sa zic cateva chestii de nutritie de cand faceam culturism si le-am invatat de nevoie ... da' nu stiu daca merg si la animale.
Oricum ... o pipa buna plina cu Stanwell Melange (tutun, caise si vanilie), un ceai Earl Gray de la mama lui, zapada si frig afara, treaba zilei facuta (care s-a putut, care nu ... amanata) si sunt gata sa citesc cuminte si atent. Criza economico-financiaro-morala din tara n'are decat sa se duca la draqu ...

#5
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Horia a inceput foarte bine cu proteina, ea facand parte din clasele majore de nutrienti, alaturi de carbohidrati, grasimi, celuloza, vitamine, minerale si APA (considerat de unii cel mai important nutrient).

Putem incepe discutia pe directia asta propusa de Horia, discutand despre nutrienti pentru inceput, putem continua ulterior sa discutam pe specii (nu pentru fiecare in parte ci macar separat monogastrice/ rumegatoare), ar mai putea fi un capitol de anatomie si fiziologie a sistemului digestiv, ceea ce ne-ar permite sa construim o “baza” dupa care sa incepem sa facem niste retete practice si utile noua pentru speciile care ne intereseaza.
Pareri?

#6
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 Akomar, on 28th January 2010, 19:04, said:

Horia a inceput foarte bine cu proteina, ea facand parte din clasele majore de nutrienti, alaturi de carbohidrati, grasimi, celuloza, vitamine, minerale si APA (considerat de unii cel mai important nutrient).

Putem incepe discutia pe directia asta propusa de Horia, discutand despre nutrienti pentru inceput, putem continua ulterior sa discutam pe specii (nu pentru fiecare in parte ci macar separat monogastrice/ rumegatoare), ar mai putea fi un capitol de anatomie si fiziologie a sistemului digestiv, ceea ce ne-ar permite sa construim o “baza” dupa care sa incepem sa facem niste retete practice si utile noua pentru speciile care ne intereseaza.
Pareri?

nu am nimic impotriva. numai scrieti ceva fratilor... (eventual si pe celelalte topicuri) ca..... is satul de dat refresh... poate o mai fi aparut ceva nou pe vre-un topic.
devine ... addictive.

#7
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari totul bine si foarte frumos..numai ca donlune Akomar, va rog daca mai scanti ceva..sa le  comrpiamti mai bine ca e aiurea sa descarci 7mb pt 2 pagini scante...:(
In rest numai de bine si abia asteptam date noi
Cu stima,
Danny

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
@rodanny: mai rar, tata, mai rar... Ca a trebuit sa citesc de trei ori ca sa inteleg ce vreai sa zici ... Tu asa ma^ncai litere si la scoala ?!

 Akomar, on 28th January 2010, 19:04, said:

Horia a inceput foarte bine cu proteina, ea facand parte din clasele majore de nutrienti, alaturi de carbohidrati, grasimi, celuloza, vitamine, minerale si APA (considerat de unii cel mai important nutrient).

...

Sa ne fie foarte clar, la toti cei care citim acest topic despre nutritie: citirea  acestui topic (cu mai multa sau mai putina atentie ...) n-o sa transforme pe nimeni dintr-un afon intr-ale nutritiei, intr-un nutritionist ...

Tot ce am eu in intentie este sa ofer cateva notiuni de baza fermierului, pentru ca acesta sa stie sa aprecieze calitatea unui furaj sau a unui supliment oferit de diferitele firme de pe piata si, poate si mai important, atunci cand are nevoie de ceva notiuni si le cauta pe net, sa inteleaga ce citeste ...

Si, ca tot discutaram de proteina si aminoacizi, cateva tabele cu necesarul de proteina (si in unele si de aminoacizi) la puiul de gaina, curca si gaina ouatoare:

Attached File  necesar_aa_pui.jpg   177.96K   358 downloads

Attached File  necesar_prot_aa_curca.jpg   142.23K   238 downloads

Attached File  necesar_prot_aa_pui.jpg   167.55K   166 downloads

Attached File  necesar_prot_gaina.jpg   124.44K   157 downloads

Sursa: "Nutritia si alimentatia pasarilor" de M. Larbier si B. Leclercq, trad. edit. Alutus 1994

@Akomar: esti de acord sa re-denumesc acest topic "nutritie animala - necesarul de proteina in ratie", sau cam asa ceva (formuleaza tu), ca o sa fie foarte multe de spus. Si o sa faci (facem) topicuri separate pe necesarul de energie, de vitamine, de minerale, poate ne bagam si batem campii si despre boli metabolice etc ... ce zici ?

Edited by horia66, 28 January 2010 - 21:26.


#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 horia66, on 28th January 2010, 19:30, said:

@Akomar: esti de acord sa re-denumesc acest topic "nutritie animala - necesarul de proteina in ratie", sau cam asa ceva (formuleaza tu), ca o sa fie foarte multe de spus. Si o sa faci (facem) topicuri separate pe necesarul de energie, de vitamine, de minerale, poate ne bagam si batem campii si despre boli metabolice etc ... ce zici ?

Da, sunt de acord sa fie aerisit, dar totusi doar "proteina" poate fi prea mult, pe urma daca deschidem multe si se intercaleaza cu alte discutii iar ne pierdem.
Sunt si la proteina multe de spus, totusi sa nu uitam ca vorbim mai mult pentru cei multi si deci trebuie sa mentinem chestiile de detaliu mai "low profile" situatie in care topicul nu va fi poate prea mare.
Sugestia mea ar fi cum am zis mai sus, "nutritie animala - macronutrienti" si vorbim in el de proteina, carbohidrati, grasimi, celuloza, vitamine, minerale si apa. Apoi inca unul de micronutrienti si tot asa...
Daca totusi intram in detalii si ne aglomeram, il putem despica pe parcurs.
Ce zici?

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Parerea mea ca nu prea e folositor sa scanezi carti de alimentatie si sa le pui pe net, ca asta poate sa faca oricine, si carti se gasesc la librarie la facultate. Mai bine le explicati la oameni cum se face, de ex o analiza organoleptica a furajelor. Cum arata un grau fusariat, sau cu gargarite, cum se depoziteaza, cum se trateaza. Ce inseamna 18% umiditate la porumb, e bun, e rau? Da' 3% corpuri straine? Srotul de soia- de cate feluri este, cum influenteaza procentul de proteina, reteta? Faina de peste- de care? Daca nu o mai folosim, de ce?, si ce punem in loc? De ce e mai bine sa cumperi cantitati mari de cereale, de preferat din aceeasi sursa? Cat furaj poate sa faca, pentru cate zile? Sunt un milion de intrebari, cu raspunsuri pe care nu le gasesti nici pe net, nici in carti.

Chestii practice, de care orice fermier se loveste zilnic, si pe care daca le stie are un avantaj, ca degeaba stie el necesarul de biotina la ross 308, daca se duce la piata si ii dau aia grau refuzat la tarar, si el nu stie cum arata.

#11
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 wiseguy76, on 29th January 2010, 09:32, said:

Parerea mea ca nu prea e folositor sa scanezi carti de alimentatie si sa le pui pe net, ca asta poate sa faca oricine, si carti se gasesc la librarie la facultate. Mai bine le explicati la oameni cum se face, de ex o analiza organoleptica a furajelor. Cum arata un grau fusariat, sau cu gargarite, cum se depoziteaza, cum se trateaza. Ce inseamna 18% umiditate la porumb, e bun, e rau? Da' 3% corpuri straine? Srotul de soia- de cate feluri este, cum influenteaza procentul de proteina, reteta? Faina de peste- de care? Daca nu o mai folosim, de ce?, si ce punem in loc? De ce e mai bine sa cumperi cantitati mari de cereale, de preferat din aceeasi sursa? Cat furaj poate sa faca, pentru cate zile? Sunt un milion de intrebari, cu raspunsuri pe care nu le gasesti nici pe net, nici in carti.

Chestii practice, de care orice fermier se loveste zilnic, si pe care daca le stie are un avantaj, ca degeaba stie el necesarul de biotina la ross 308, daca se duce la piata si ii dau aia grau refuzat la tarar, si el nu stie cum arata.

Ca de obicei ... practic si la obiect ... dar ... eu as avea marea rugaminte sa raspunzi chiar tu la intrebarile astea pentru ca am eu un feeling ca esti printre cei mai in masura sa dai raspunsuri cu valoare practica FOARTE mare.
Eu iau ca berbecu' grau, porumb si alte boabe de la targ, singurul criteriu fiind pretul si probabil ca mi-ar sari in ochi doar cine stie ce defect strigator la cer (mucegai, corpuri straine multe rau ...).
Si faina de peste sau aia de oase sau in general fainurile proteice de origine animala de ce nu se mai folosesc ? Ce e rau la ele ?

Hai maistre ... dezvolta ...

Cu multumiri anticipate !

#12
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 wiseguy76, on 29th January 2010, 07:32, said:

Parerea mea ca nu prea e folositor sa scanezi carti de alimentatie si sa le pui pe net, ca asta poate sa faca oricine, si carti se gasesc la librarie la facultate. Mai bine le explicati la oameni cum se face, de ex o analiza organoleptica a furajelor. Cum arata un grau fusariat, sau cu gargarite, cum se depoziteaza, cum se trateaza. Ce inseamna 18% umiditate la porumb, e bun, e rau? Da' 3% corpuri straine? Srotul de soia- de cate feluri este, cum influenteaza procentul de proteina, reteta? Faina de peste- de care? Daca nu o mai folosim, de ce?, si ce punem in loc? De ce e mai bine sa cumperi cantitati mari de cereale, de preferat din aceeasi sursa? Cat furaj poate sa faca, pentru cate zile? Sunt un milion de intrebari, cu raspunsuri pe care nu le gasesti nici pe net, nici in carti.

Chestii practice, de care orice fermier se loveste zilnic, si pe care daca le stie are un avantaj, ca degeaba stie el necesarul de biotina la ross 308, daca se duce la piata si ii dau aia grau refuzat la tarar, si el nu stie cum arata.

Idea este ca oamenii care nu sunt in domeniu deloc si nu au avut tangenta pana acum cu el, nu au baza alimentatiei si nutritiei.
Neavand baza sau abecedarul asta, nu pot trece la etapa urmatoare decat in mod mecanic, memorand pana la urma raspunsurile la cateva intrebari ca cele din exemplul tau, dar fara sa inteleaga toate procesele si sa il ajute sa gandeasca singur mai tarziu.

Cartile alea citate sunt referinte de baza, ca sa poti incepe o discutie avand o baza comuna, si nu o parere personala, inca o data zic asta.  Apoi da-i tu o carte de nutritie aceluiasi om de mai sus care ziceam ca nu are baza aia si o sa vezi ca nu o va intelege dar aici va gasi pe cineva sa ii explice.
Asta vroiam noi sa facem, sa il facem sa inteleaga! Si tot la fel, daca ii vezi da raspunsurile la intrebarile alea tot nu il vei ajuta cata vreme nu vede intregul tablou.

Eu vreau sa cred ca fermierii sau viitorii fermieri, sau doar cei pasionati, care au ajuns sa foloseasca calculatorul pana la nivelul in care sa gaseasca un forum ca asta al nostru de agricultura, sa se inscrie aici si sa ne raspunda sau sa ne intrebe, nu sunt oameni atat de simpli si limitati ci dimpotriva sunt oameni care au descoperit puterea informatiei sau chiar puterea informatiei in detaliu. Sau poate ca nu....

#13
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Akomar, on 29th January 2010, 00:18, said:

...
Sugestia mea ar fi cum am zis mai sus, "nutritie animala - macronutrienti" si vorbim in el de proteina, carbohidrati, grasimi, celuloza, vitamine, minerale si apa. Apoi inca unul de micronutrienti si tot asa...
Daca totusi intram in detalii si ne aglomeram, il putem despica pe parcurs.
Ce zici?

O singura rugaminte maaare, am la tine: te rog din tot sufletul meu, nu te duce prea departe catre un profesionalism extrem de avansat cu acest topic, ca n-o sa mai intre nimeni pe-aici sa-l citeasca ...

Auzi... "macronutrienti si micronutrienti"... Da ! Daca am fi doar noi 3-4 care ne mai pricepem, plus inca alti cativa zootehnisti si veterinari, am avea ce discuta si am intra ada^nc in problema ...

Dar asa, cand majoritatea celor de aici vor doar niste cunostinte de baza si multe sfaturi practice, nu cred ca ne putem aventura ata^t de departe ...

OK, am inteles, il "stufosim" cat de mult putem si apoi il "despicam", daca este necesar ...

 wiseguy76, on 29th January 2010, 09:32, said:

Parerea mea ca nu prea e folositor sa scanezi carti de alimentatie si sa le pui pe net, ca asta poate sa faca oricine, si carti se gasesc la librarie la facultate.
...
Sunt un milion de intrebari, cu raspunsuri pe care nu le gasesti nici pe net, nici in carti.

Chestii practice, de care orice fermier se loveste zilnic, si pe care daca le stie are un avantaj, ca degeaba stie el necesarul de biotina la ross 308, daca se duce la piata si ii dau aia grau refuzat la tarar, si el nu stie cum arata.

Ai perfecta dreptate, si catre asa ceva vreau sa ne indreptam !

Dar..., pentru ca exista un mare "dar", fermierul nostru incepator trebuie sa inteleaga cateva notiuni de baza, cam cata proteina tre' sa aiba un furaj pentru gaina ouatoare sau puicuta de inlocuire, ca^ta energie, Vitamina A sau D, sau calciu etc...

Ava^nd niste notiuni de baza - pe care le gaseste numai in carti, si am scanat carti si le-am pus aici pentru ca el sa inteleaga "ca trebuie mai inta^i sa se duca catre carti ..." - poate sa puna ulterior unele intrebari pline de miez referitoare la nutritie ...

#14
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 horia66, on 29th January 2010, 15:00, said:

O singura rugaminte maaare, am la tine: te rog din tot sufletul meu, nu te duce prea departe catre un profesionalism extrem de avansat cu acest topic, ca n-o sa mai intre nimeni pe-aici sa-l citeasca ...

Nici nu intentionez. De aia e un forum de discutii, daca discutiile exista si merg spre o anumita directie, o urmam, daca nu exista, despre ce sa mai vorbim? :)

 horia66, on 29th January 2010, 15:00, said:

Auzi... "macronutrienti si micronutrienti"... Da ! Daca am fi doar noi 3-4 care ne mai pricepem, plus inca alti cativa zootehnisti si veterinari, am avea ce discuta si am intra ada^nc in problema ...

Vezi? Deja lumea stie acum doi termeni noi! :)

#15
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 Akomar, on 29th January 2010, 17:08, said:

Vezi? Deja lumea stie acum doi termeni noi! :)

Nu-i stie ! ... doar i-ai enuntat ... mai trebuie sa-i si explici.
Sa stii ca mi-a placut teoria ta cu forumistul avizat ... e adevarata ... daca discutia/explicatia nu pastreaza totusi o anumita tinuta ( nu neaparat fracul academic ci poate sacoul de catifea reiata specific campusurilor) ... isi pierde din utilitate ... devine prea mestesugareasca ... prea de curs de initiere in zootehnie (6 ore/zi x doua zile)

#16
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari,
Felicitari Akomar. Oameni buni, lasati-l sa vb....nu conteaza..cin enu intelege intreaba...pt asta e un formum de disctii sa invatam...
Eu de exemplu ma ocup de it...asta nu insamn ca nu pot sa explic si pe intelesul altora...chair daca folossc termeni tehnic....
Orice termen poate fi asimilat...doar vb romana...de asemena e foarte bine ca are bnavointa sa ne explice si sa ne ajute.
Asadar..sa lama vorbaria si sa tecem la fapte....vb robotelului din Scurtcircuit..(pt cine l-a vazut, pt cine nu sa il vada...) "More infomration....more information, more input... " ;)
Toate cele bune si la mai multe..
danny

#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Buuun, deci lucrurile sunt amortite... Tot fermierul isi mana^nca porcul si isi bea vinul, iar tot specialistul isi vede de ale lui ...

Sa fac o paranteza, ca a ramas un pic in aer (ideea): macronutrienti - in doua cuvinte, elemente chimice (sau complexe chimice) care participa in alimentatie (si implicit, si in metabolismul animal) in proportii mari: procente sau zeci de procente. Ex. : aminoacizi, glucoza, fructoza, manoza, calciu, magneziu etc. Observati ca sunt de origini si structura foarte diferita.

Micronutrienti: componente care participa in alimentatie in concentratii extrem de mici, ppm (adeca "parti per milion") sau mcg (micrograme) per kg hrana. Cu toate ca intra in alimentatie (si exista in organism) in cantitati extrem de mici, au roluri extrem de importante, cu nimic mai prejos deca^t macronutrientii.
Rolurile micronutrientilor se incadreaza in general in: enzime, hormoni, componente ale raspunsului imun, ale mecanismelor de homeostazie, mecanisme de membrana la nivel celular, conductibilitate electrica neuronala etc.

Ca exemple, multi dintre micronutrienti sunt vitamine, hormoni, diferite complexe biochimice din plante (ex. flavonoidele), minerale - oligoelemente sau, in lb. engleza, "trace minerals", traduse de domnisoarele traducatoare care habar n-au de biologie, pe la simpozioane, drept "elemente de urmarire"  :wacko: .

Termenul "trace" din limba engleza ("urma") nu "urmareste" pe nimeni. Vrea sa spuna ca, in metodele vechi de laborator, aceste elemente nu se puteau doza (determina) cu exactitate, singura expresie a cercetatorilor cand se refereau la ele fiind "urme" din respectiva substanta ...

Si, ca sa inchei aceasta paranteza, carentele in micronutrienti nu sunt numai grave, ci sunt si greu de diagnosticat. Pentru ca afecteaza mecanisme sistemice mult mai fine, absconse si profunde deca^t se pricepe nutritionistul, inginerul zootehnist sau medicul de ferma. Daca vreti o comparatie, este la fel cu diagnosticarea afectiunilor endocrinologice la om. Nu te rezolva la spitalul obisnuit, tre' sa mergi la Institutul Parhon.

De ce m-am apucat sa mai "crosetez" la acest topic ? Pentru ca vroiam sa ma explic un pic, de ce am inceput discutia cu si despre proteina.

Ca fermieri trebuie sa intelegeti ca, desi furajele proteice sunt mai scumpe deca^t cele energetice, este absolut obligatorie asigurarea minimului necesar de proteina in ratie, pentru ca acel animal (pasare etc) sa va dea productia necesara pentru a ca^stiga bani de pe urma lor.

Fara proteina necesara, nici un animal nu creste, nu da o productie maxima in raport cu potentialul sau genetic, in doua cuvinte este paguba la casa omului, nu ca^stig...

Dar sa identificam putin furajele proteice si pe cele asa zis energetice.

Cerealele (gra^u, porumb, orz, orzoaica, ovaz, secara, mei, sorg etc) sunt furaje energetice. Ele contin glucide (amidon in special) in concentratii mari, asigura^nd aportul energetic in ratie.

Nu inseamna ca nu au deloc proteina. Au, dar in concentratii asa de mici (maxim 8-11%) si deseori dezechilibrata (adica nu au toti aminoacizii esentiali, care sunt musai a se gasi in hrana...), inca^t atunci ca^nd se calculeaza o ratie nu se ia in consideratie aceasta proteina deca^t intr-o mica masura.

Furajele proteice sunt de doua categorii: de origine vegetala si de origine animala. Cele de origine vegetala sunt in general plante din familia leguminoaselor si a oleaginoaselor: soia, floarea soarelui, mazare, mazariche, linte, bob, lupin ... arahide (da, da !). Pentru ca aceste plante contin totodata si cantitati mari de uleiuri si, uneori anumite componente asa numite "factori anti-nutritionali", nu se folosesc ca atare in hrana animalelor, ci dupa extragerea uleiurilor si tratarea lor termica. Ce rezulta dupa extragerea uleiurilor se numesc sroturi. Acestea se utilizeaza in alimentatia animalelor.

Furajele proteice de origine animala sunt fainurile de carne si de peste. Din cauza aparitiei encefalopatiilor determinate de prioni, s-a renuntat de ani buni la faina de carne. Cea de peste mai este inca utilizata, dar are si ea niste dezavantaje majore, pe care le putem discuta mai incolo - daca vreti ...

S-a ajuns in ultimul timp la utilizarea tot mai intensa a aminoacizilor esentiali de sinteza (care s-au tot ieftinit in ultimii 20 de ani), astfel inca^t azi este usor sa echilibrezi o ratie d.p.d.v. al aminoacizilor esentiali, fara a avea nevoie de fainuri de peste...

Inca un aspect as vrea sa-l prezint. Este vorba de senzatia de satietate (sau "de satul"...). Senzatia de satietate apare la un animal prin mai multe mecanisme endocrino-neurologice, dar doua sunt cele mai importante. Primul este extensia peretilor gastrici, ca urmare a ingurgitarii hranei. Pe acest mecanism se bazeaza dietele (regimurile de slabit, la oameni) pe baza de fibre (salate, legume... in general multa celuloza). Umplem stomacul, apare senzatia de satietate, celuloza n-o putem digera, deci o eliminam in scurt timp si ...slabim.

Vorba vine. Pentru ca organismul simte ca nu-i dai ce-i trebuie si apare "foamea de proteina". Nu este "pofta" pentru o bucata de friptura sau un snitzel ca^t capacul de la wc, ci este alarma data de organism care-ti spune "gogule, nu-mi dai ce-mi trebuie !" si face manifestatie, santaja^ndu-te cu simturile tale....

Un alt mecanism prin care apare senzatia de satietate este cresterea glicemiei pa^na la atingerea parametrilor normali. Daca stomacul nu este incarcat, animalul mana^nca pa^na ca^nd necesarul de glucide a fost satisfacut.

Ce invataminte tragem de aici: daca dam numai cereale macinate la porci sau pasari, acestia vor ma^nca pa^na ca^nd aportul de glucide a atins nivelul suficient. Dar asta nu inseamna ca in acel moment si necesarul de proteina a fost satisfacut !

De aceea puii crescuti numai cu "boabe" piuie toata ziua prin curte, cauta de ma^ncare, dar nu se uita la gramada de boabe aruncata in ograda. Tot de aceea purceii carora li se da numai porumb iau ca^teva guri si apoi guitza toata ziua ! Pentru ca sufera de o foame cronica de proteina !

Edited by horia66, 06 February 2010 - 22:56.


#18
rodi62

rodi62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009

 horia66, on 6th February 2010, 22:49, said:

- daca vreti ...
daca vrem?!.....ar fi cea mai mare ingratitudine din partea noastra sa nu mai vrem,cand  persoane atat de altruiste ne impartasesc din invataturile lor.Cum sa nu mai vrem?! eu personal abia astept o noua postare-de la specialisti- pe acest topic, mai ales ca pe 15 luna curenta o sa-mi ridic puicutele lohman si deci va trebui sa fiu pregatita ca sa fac fata provocarii. sunt off topic?-oricum de nutritie nu am ce sa va spun eu
multumesc

Edited by horia66, 09 February 2010 - 16:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate