Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Nutritie animala

- - - - -
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#37
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010
Acum doua saptamani la emisiunea FERMA de pe TVR2 era un crescator de vaci din zona Tirgul Mures care avea ca hrana coceni de porumb tocati,sper sa nu ma fi inselat.Acum am 3 vaci dar pana la toamna voi avea 5 toate intre 6-8 ani.
Itrebarea mea. Este posibil  ? Si daca este asa se poate face o  reteta care sa asigure si o hranire corecta ?
In HD cultivatori de porumb iti ofera gratis coceni probabil te si platesc sa le cureti terenul.

#38
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cocenii de porumb (tulpinile) si ciocalaii (coceanul stiuletelui, dupa ce ai curatat boabele) contin o mare cantitate de celuloza si foarte putin amidon.

Rumegatoarele pot digera aceasta celuloza, dar problema este ca nu are deloc gust (nu este palatabila), animalul nu o consuma cu placere, prefera orice altceva in locul ei.

S-a incercat amestecarea cocenilor si ciocalailor tocati, cu melasa, pentru marirea palatabilitatii (imbunatatirea gustului). In principiu merge, s-a aplicat la taurasi la ingrasat (ingrasarea lor fiind cu ata^t mai rentabila, cu ca^t furajul este mai ieftin). Acesti coceni sau /si ciocalai tocati amestecati cu melasa se dau in loc de cereale, in ratie (cerealele fiind componenta energetica).

Acuma trebuie sa-ti faci niste calcule: chiar daca gratis, tot te va costa transportul acestor coceni. Ca^ti coceni poti sa pui intr-un tir (platforma) ? Mai mult de 10 tone ? Ma indoiesc... ca sunt destul de afa^nati. Si-ti vine mare costul de transport per kilogram.

Tocarea lor mai consuma si energie electrica. Plus ca trebuie sa adaugi ceva (melasa sau altceva) care sa imbunatateasca gustul, altfel nu-i vor ma^nca  deca^t daca ajung intr-o stare de flama^nzire excesiva. Aceasta melasa sau altceva, costa. Acel altceva ar putea fi borhot de la fabricile de spirt sau bere. Care trebuie si el transportat.

Referitor la vacile de lapte: vaca de lapte este o "uzina" care trebuie sa proceseze ca^t mai multa hrana pe unitatea de timp. Daca ai putea s-o faci sa mana^nce si in somn, ar fi perfect. Ca sa dea ca^t mai mult lapte.

Coceni tocati (chiar cu melasa si borhot) este posibil sa nu mana^nce cu o pofta deosebita. Ci numai de foame. Si atunci iti scade productia de lapte.

Ai putea sa-i folosesti timp de doua saptama^ni, atunci ca^nd intarci vacile (inainte de fatare, ca sa se opreasca secretia lactata), dar nu mai mult, fiindca tu ai interes sa creasca vitelul frumos in burta vacii.

Eu, daca ar fi sa testez pe vacile tale, as testa, sa vad ce iese. Dar n-as testa pe vacile mele. Pentru ca o curba de lactatie "data de gard" n-o mai refaci cu una cu doua. Si pierzi timp, timp care inseamna litri de lapte si bani (eu am fost sef de ferma la vaci si stiu ce inseamna fiecare zi de lactatie ...). La taurasi, da, as folosi. Daca imi iese socoteala si nu "da cu virgula", merita.

#39
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 horia66, on 23rd March 2010, 20:31, said:

Cocenii de porumb (tulpinile) si ciocalaii (coceanul stiuletelui, dupa ce ai curatat boabele) contin o mare cantitate de celuloza si foarte putin amidon.
Apreciez sfatul dar am uitat sa   spun  ca emisiunea am vazuto impreuna cu un prieten care in momentul in care am picat de acord ca hrana vacilor este de  coceni tocati a povestit ca parinti lui dadeau coceni tocati  cu tarate si sare  pe care le opareau.Parinti lui nu mai traiesc sa-i intreb daca mai dadeau vacile lapte dar el isi aminteste ca nu putei sa le opresti din mancat .
Rugamintea mea este daca poti sa faci niste proportii la o asemenea reteta la care pot sa adaug si srot de soia.Binenteles daca crezi ca este viabila .
Scuza-mi insistenta dar daca coceni ar avea aceleasi calitati ca si finul de iarba asi face economii mari pentru ca tarate si srot le dau si acum. :huh:

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Citeste si aici:
http://www.referate1...or-de-lapte.htm

#41
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
si tatal meu, la fel spunea ... nu puteai sa opresti vaca din mancat...

#42
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ROOEG, on 24th March 2010, 23:31, said:

...
Scuza-mi insistenta dar daca coceni ar avea aceleasi calitati ca si finul de iarba asi face economii mari pentru ca tarate si srot le dau si acum. :huh:
Nu ai pt. ce sa-ti ceri scuze ...

Poti sa inlocuiesti jumatate din fa^n cu coceni tocati (saramurati sau melasati), pentru a avea si un consum bun, si o productie ok.

Cocenii nu au aceleasi calitati ca si fa^nul de pajiste, dar pot fi digerati de rumegatoare.

Pastrezi toate celelalte proportii la tarate si srot.

In felul acesta nu dezechilibrezi ratia.

#43
ROOEG

ROOEG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 12.01.2010

 horia66, on 25th March 2010, 16:44, said:

Nu ai pt. ce sa-ti ceri scuze ...

Poti sa inlocuiesti jumatate din fa^n cu coceni tocati (saramurati sau melasati), pentru a avea si un consum bun, si o productie ok.

Cocenii nu au aceleasi calitati ca si fa^nul de pajiste, dar pot fi digerati de rumegatoare.

Pastrezi toate celelalte proportii la tarate si srot.

In felul acesta nu dezechilibrezi ratia.

Multumesc voi incerca.

#44
claudiu71

claudiu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.05.2007
Felicitari pentru tot ceea ce faceti aici!
Studiu de caz la nutritie gaini rasa mixta rurala fara pretentii din batatura de la parinti:
Ouale le-am pus la incubator si asteptand puisorii am o dilema: cu ce ii hranesc in prima luna de viata sau mai bine pana intra la ouat?
Am pus aceasta intrebare deoarece am citit ca nutretul tip Demaraj pentru pui broiller contine coccidiostatice si  daca nu da sterilitate la viitoarele gaini ouatoare.
Va multumesc in asteptarea raspunsului.

#45
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 claudiu71, on 13th April 2010, 08:24, said:

contine coccidiostatice si  daca nu da sterilitate la viitoarele gaini ouatoare.

Coccidiostaticul da sterilitate in perioada de adult nu in tineret. Il poti folosi pana la 16 saptamani.

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Stai, stai un pic ! Acu' depinde si ce fel de coccidiostatic...

Ca unele produc castrare chimica definitiva. Altele pot fi folosite, cum spui tu, pana la 16 saptamani, iar alte molecule pot fi folosite bine-merci in hrana ouatoarelor, ca n-au nimic.

Referitor la hrana puilor de-o zi puicute ouatoare, cauta hrana pentru "puicute ouatoare", nu pentru "pui de carne"...

Sau cauta o hrana pt. pui (la modul general), dar care sa NU contina coccidiostatice.

#47
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 horia66, on 14th April 2010, 15:47, said:

Stai, stai un pic ! Acu' depinde si ce fel de coccidiostatic...

Ca unele produc castrare chimica definitiva. Altele pot fi folosite, cum spui tu, pana la 16 saptamani, iar alte molecule pot fi folosite bine-merci in hrana ouatoarelor, ca n-au nimic.

Referitor la hrana puilor de-o zi puicute ouatoare, cauta hrana pentru "puicute ouatoare", nu pentru "pui de carne"...

Sau cauta o hrana pt. pui (la modul general), dar care sa NU contina coccidiostatice.

Nu cunosc nici o restrictie concreta in retetele de starter la tineretul de inlocuire. Am vazut folosindu-se toate tipurile, care anume nu se foloseste?

#48
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Akomar, on 14th April 2010, 19:11, said:

Nu cunosc nici o restrictie concreta in retetele de starter la tineretul de inlocuire. Am vazut folosindu-se toate tipurile, care anume nu se foloseste?

Eu m-am luat dupa categoria zootehnica pentru care sunt inregistrate.

Uite aici, la pagina 13:

Attached File  Report_Coccs_233_2008_RO.pdf   1.23MB   122 downloads

Doua exemple: Narasin (Monteban) si Semduramicin (Aviax) nu au inregistrare decat pentru broileri.
E greu de crezut ca producatorul a omis sa treaca si alte categorii, pentru care ar fi fost posibil, deoarece si-ar fi extins categoria de cumparatori ...

E adevarat ca n-am studiat dosarul tehnic al fiecarui produs in parte, intrucat acolo, la "contra-indicatii" se detaliaza de ce nu si la X, Y, Z - pentru ca se intampla asta si asta...

Dar daca ai posibilitatea sa pui niste intrebari (pe la ceva seminarii si prezentari... poate cand ajungi pe la Utrecht), ai afla poate mai multe, chiar din gura producatorilor.

#49
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
gata, l-am inregistrat pentru studiu :)

#50
dunarealbastra

dunarealbastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.07.2009
Intrebare:
Cand cresti rate si gaste in curte, iarna este suficienta furajarea de uruiala din 50% grau si 50% porumb? Mai sunt necesare introducerea de suplimente?

#51
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 dunarealbastra, on 20th August 2010, 11:07, said:

Intrebare:
Cand cresti rate si gaste in curte, iarna este suficienta furajarea de uruiala din 50% grau si 50% porumb? Mai sunt necesare introducerea de suplimente?

Daca ma intrebi pe mine, eu ti-as spune ca introducerea de suplimente este intotdeauna necesara! Cealalta varianta este "las-o ca merge si asa"....

#52
dunarealbastra

dunarealbastra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 20.07.2009

 Akomar, on 20th August 2010, 12:42, said:

Daca ma intrebi pe mine, eu ti-as spune ca introducerea de suplimente este intotdeauna necesara! Cealalta varianta este "las-o ca merge si asa"....
Ma interesa doar daca graul si porumbul in proportie egala pot asigura necesarul de nutrimente intr-o alimentatie obisnuita. Vara mananca verdeturi pe langa amestecul de grau si porumb dar iarna nu ai verdeturi.

Multumesc pt. raspuns.

#53
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 dunarealbastra, on 20th August 2010, 12:46, said:

Ma interesa doar daca graul si porumbul in proportie egala pot asigura necesarul de nutrimente intr-o alimentatie obisnuita. Vara mananca verdeturi pe langa amestecul de grau si porumb dar iarna nu ai verdeturi.

Multumesc pt. raspuns.

Nu, nu asigura necesarul de nutrienti.

In mare (in foarte foarte mare ) necesarul este determinat de energie ( poate proveni din cereale), proteine (din sroturi sau din fainuri animale), vitamine si minerale (din premixuri).
Deci tu le dai energie, nitica proteina si nitele vitamine dar in nici un caz un "necesar". De asemenea, acest "necesar" are un scop, poate fi pentru functiile vitale, situatie in care amestecul tau este suficient sau pentru productie (carne, oua) situatie in care nu este.


Horia daca l-ai putea muta la nutritie animala ar fi minunat. Multumesc!

Edited by horia66, 20 August 2010 - 21:41.
S-a rezolvat ... Cu placere.


#54
iuliangl

iuliangl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.09.2006
am auzit de o reteta de furajare pt ouatoare :
porumb             62
soia(srot)             15
floare(srot)            13
f. peste             2,5
fosfat monocalciu   1
calciu         9
sare              0,3
asta pare a fi doping. pareri?
se duce cam la 2 lei/kg daca am estimat eu bine

Edited by iuliangl, 24 November 2010 - 16:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate