Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#253
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 ionutz_t, on 28 ianuarie 2013 - 17:04, said:

maidemult am cultivat rosii hibrid, romanesti, Export II. Tin minte ca erau foarte gustoase si productive. Se mai gaseste undeva soiul respectiv? Am intrebat si la Scdl Buzau si la banca de Gene Suceava insa fara succes.
Salutari! Nu ai intrebat pe topicul potrivit(aici e cu soiuri si nu cu hibrizi, observi si lipsa interesului si implicit a interlocutorilor pt aceasta tema...din pacate - din punctul meu de vedere). Mai usor, primesti un raspuns de ajutor tot pe topicul de tomate...acolo gasesti producatorii.

#254
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Buna seara
Vreau sa intreb experti, sunt nou in legumicultora am mai cultivat legume dar in cartitati mici
Vreau sa imi spuneti despre soiul de tomate tolin f1 daca se poate cultiva in camp si ce soiuri romanesti imi recomandati cu aspect comercial si gustul acela romanesc

#255
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 temerar, on 12 aprilie 2012 - 22:52, said:

nu ai avut probleme cu putregaiul cenusiu?
fructele se strica la contactul cu solul?
le copilesti sau le lasi in "lumea lor"
eu irig numai prin picurare cu apa de parau
le copilesc si le stropesc de boli preventiv de aprox.3-4 ori.soiul preferat e buzau47

de irigat pauza.ce da domnu'.in conditii de seceta excesiva le mai dau apa cu cana.anul trecut din cauza secetei au fost mai mici fructele au fost bune si gustoase dar in schimb nu am avut gogonele in toamna,si care au fost au fost amare.

#256
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Cum se procedeaza cu semintele de la Banca de Gene? Esti obligat sa le trimiti lor inapoi seminte oprite de tine sau sa dai si altor doritori?

Putin off topic, dar foarte important:
http://danielroxin.b...nsanto-vor.html
Cine intelege problema este rugat sa semneze petitia.

#257
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Prost e cine cumpara prostii, nu cine vinde...
De cand lumea si pamantul...

Edited by subway_guru, 23 April 2013 - 22:36.


#258
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Stai putin...cum sa patenteze soiuri? Ca patenteaza hibrizi obtinuti e ei e normal. Dar sa patenteze soiuri,deci  varietati care exista de zeci de ani, cum am citit intr-un comentariu la acel articol,mi se pare greu de crezut

#259
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
S-a mai ridicat problema aici. Propun sa discutam acolo daca e ceva de discutat.

#260
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 claudia313, on 23 aprilie 2013 - 22:37, said:

Stai putin...cum sa patenteze soiuri? Ca patenteaza hibrizi obtinuti e ei e normal. Dar sa patenteze soiuri,deci  varietati care exista de zeci de ani, cum am citit intr-un comentariu la acel articol,mi se pare greu de crezut

Din documentarele pe care le-am vazut despre ei am inteles in felul urmator: ei patenteaza o bucata de gena, dintr-un hibrid de-al lor. Unii fermieri cumpara si cultiva hibrizii lor. Dar acesti fermieri au si vecini care cultiva si ei aceleasi specii. Se produce hibridarea naturala a culturilor vecinilor. De ex: unul are hibrid monsanto de porumb, vecinul lui pune porumb soi traditional mostenit din tata-n fiu... si se "corceste" cu "gena minune" de la monsanto... Fermierul este dat in judecata de Monsanto pt ca foloseste gena lor fara sa aiba "licenta". Pe langa faptul ca distrug vietile oamenilor cu procese si inselatorii de cea mai joasa speta, mai distrug si "banca de gene" traditionala a fermierilor.

#261
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Din cate stiu, in momentul de fata, nu poti sa cultivi pentru comercializare soiuri pastrare din tata-n fiu pentru ca acele soiuri nu sunt inscrise intr-un catalog oficial. Pentru a le inscrie in catalog nu numai ca te costa foarte mult, dar majoritatea soiurilor traditionale nu indeplinesc criteriile DUS ( Distincţie, Uniformitate şi Stabilitate) impuse de catalogul respectiv.
Aceasta lege este in vigoare la noi din 2002 iar in UE de prin anii '90 ( s-ar putea sa gresesc in privinta asta). Cu cateva legi bine plasate, Monsanto, ar putea pur si simplu sa se impuna pe piata semintelor din majoritatea speciilor de plante care se cultiva ( cum e cazul SUA). Deci ei nu pantenteaza soiurile noastre, dar si le impun pe cele create de ei, daca vrei sa cultivi pentru vanzare. Ce are fiecare pe 100 sau 1000 de metri patrati in curte nu cred ca ii intereseaza.

Daca am inteles eu gresit imi cer scuze, si astept o explicatie mai corecta :D

#262
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Pai Monsanto e singura in piata ? Nu-i ia gitu` concurenta ?

#263
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Nu cunosc toate detaliile, am zis doar ce am auzit pana acum. O sa ma mai interesez. Hai sa nu mai incarcam topicul asta, continuam dincolo.

#264
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mi-a zis mie un prieten demult ca firma asta vrea sa ajunga la ceva de genul: are un soi de ceva, pe langa faptul ca vinde semintele pe bani, va dezvolta si acel soi sa nu fie atacat de ierbicidele dezvoltate tot de ei...asa ca vei cultiva si ierbicida si whatever numai cu chestii cumparate pe bani multi de la ei :)

#265
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 ionut_mystic, on 24 aprilie 2013 - 15:55, said:

Din cate stiu, in momentul de fata, nu poti sa cultivi pentru comercializare soiuri pastrare din tata-n fiu pentru ca acele soiuri nu sunt inscrise intr-un catalog oficial. Pentru a le inscrie in catalog nu numai ca te costa foarte mult, dar majoritatea soiurilor traditionale nu indeplinesc criteriile DUS ( Distincţie, Uniformitate şi Stabilitate) impuse de catalogul respectiv.Aceasta lege este in vigoare la noi din 2002 iar in UE de prin anii '90 ( s-ar putea sa gresesc in privinta asta).
Sper sa gresesti!!!! Sper sa se refere doar la cultivarea pentru comercializarea de seminte. Ar fi culmea sa nu ai voie sa cultivi decat seminte acreditate. Cred ca sarea cineva sa protesteze pana acum daca era asa. Poate ne lamureste cineva cu mai multa experienta in domeniu.

#266
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Haideti sa discutam AICI, sa nu mai incarcam discutia asta.
O sa uploadez documentul din care am citit, poate am inteles eu gresit si ne lumineaza cineva.

#267
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011

 calinjack, on 07 aprilie 2013 - 11:45, said:

le copilesc si le stropesc de boli preventiv de aprox.3-4 ori.soiul preferat e buzau47

de irigat pauza.ce da domnu'.in conditii de seceta excesiva le mai dau apa cu cana.anul trecut din cauza secetei au fost mai mici fructele au fost bune si gustoase dar in schimb nu am avut gogonele in toamna,si care au fost au fost amare.

 ionut_mystic, on 23 aprilie 2013 - 22:28, said:

Cum se procedeaza cu semintele de la Banca de Gene? Esti obligat sa le trimiti lor inapoi seminte oprite de tine sau sa dai si altor doritori?

Putin off topic, dar foarte important:
http://danielroxin.b...nsanto-vor.html
Cine intelege problema este rugat sa semneze petitia.
Nu esti obligat sa trimiti semintele inapoi, dar e bine totusi sa le trimiti inapoi macar ceea ce ai primit, dar mai ales sa dai si la altii.

#268
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 DDuras, on 18 ianuarie 2010 - 15:15, said:

Caut seminte de legume (toate felurile de legume) din soiuri romanesti.  Traditionale, ca sa zic asa. Nu hibrizi de la care nu se pot folosi ulterior semintele, trebuind sa cumperi altele anul urmator.

Am vazut ceva pe la Agrosel si in special Unisem (desi au inceput sa comercializeze si ei destule soiuri straine, lucru care pot spune ca m-a dezamagit la Unisem).

Stiti pe unde se mai poate gasi asa ceva? Vre-un pont ?   Posted Image
Orice fel de samanta merge.Spre exemplu rosia,daca nu are calciu face crapaturi si nu prosue seminte.Incearca sa faci un test al pamantului si vezi ce iti lipseste.
Din orice hibrid trebuie sa iti iasa samanta.

#269
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008

 ionut_mystic, on 23 aprilie 2013 - 22:28, said:

Cum se procedeaza cu semintele de la Banca de Gene? Esti obligat sa le trimiti lor inapoi seminte oprite de tine sau sa dai si altor doritori?

Semintele le primesti gratis si ai obligatia sa nu le folosesti in scopuri comerciale
Este prevazuta si obligatia de a trimite inapoi, dar de fapt o promisiune pe care o faci si pe care, ca orice roman, esti deosebit de fericit sa o incalci


 ionut_mystic, on 23 aprilie 2013 - 22:28, said:

Putin off topic, dar foarte important:
http://danielroxin.b...nsanto-vor.html
Cine intelege problema este rugat sa semneze petitia.

Problema aceasta este foarte importanta si ma mir ca ea nu este suficient de dezbatuta in a cest forum. In fond, cred ca este normal, din ceea ce am observat aceasta colectivitate legata de legumicultura este formata in special din cultivatori de legume care oricum folosesc seminte de hibrizi care sunt cumparate. Nu vreau sa-i acuz, pentru ca au dreptul la propria alegere, dar pentru ei este acelasi lucru daca anul acesta au cumparat de la firma X si maine de la Monsanto.

Reglementarea aceasta care se doreste a fi impusa in UE afecteaza micii producatori care folosesc propriile seminte pentru a obtine rasaduri in vederea unei recolte viitoare. Pe scurt, reglementarea prevede alcatuirea unei liste de seminte care sunt aprobate de un for european. Semintele sunt trecute pe aceasta lista in urma unor teste care costa 12.000 Euro. Initial recomandarea considera ca fiind ilegala orice recolta obtinuta din seminte care nu sunt din aceasta lista, chiar daca era destinata exclusiv consumului propriu. In urma protestelor, s-a admis ca gospodariile individuale si bancile de gene sunt exceptate de la aceasta prevedere, dar produsele obtinute nu pot fi comercializate.

Pe scurt, de aici vor castiga cei care vor avea 12.000 de euro pentru a-i cheltui ca sa-si omologheze semintele.

#270
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Tare interesant subiect,oare de ce lâncezește asa?..Ne privește pe toți .

<Nu am putut găsi acest element.> Este răspunsul afișat când am urmat link-urile  postate de către Jumbo si Ionut .Ma poate lamuri cineva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate