Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#217
bubulic20

bubulic20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2008
Salutare. Stie cineva cam cate seminte (buc) intra intr un pachet de 10g de ex. Nu conteaza la ce. De exemplu Buzau1600 (50 buc?, 200 buc?, 500 buc?, 1000 buc?)  sunt mai incepator in ale agriculturii. Am gasit si pachete de ex Buzau 47 in care sunt 3000 buc, super, dar cand vine vorba de grame sunt pe spate. Sper ca s-a inteles ideea. Multumesc.

#218
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
la tomate, intrun gram intra cam 300 seminte.
ardei 1gr~ 150 seminte
castraveti~ 35-40 seminte, etc

#219
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cultivati, fratilor rosii romanesti ca se vand mai bine. Acum 20 de ani, in timpul verii cumparam 3 kile la 2 zile asa era de bune. Acum cumpar 2 kile pe saptamana si nici alea nu se prea consuma. O rosie de-aia mare si zemoasa de 300grame e cea mai buna din lume.

#220
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

View PostFreddy12, on 24th March 2012, 13:44, said:

Cultivati, fratilor rosii romanesti ca se vand mai bine. Acum 20 de ani, in timpul verii cumparam 3 kile la 2 zile asa era de bune. Acum cumpar 2 kile pe saptamana si nici alea nu se prea consuma. O rosie de-aia mare si zemoasa de 300grame e cea mai buna din lume.
:coolspeak:

#221
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Am pus acum 12 zile seminte de ardei,gogosar si vinete si nu au aparut deloc firicele.E prima data cand pun rasad si din ce am citit germineaza in 20 zile.Le tin la temperatura constanta de 18 grade in alveole.Rosiile au iesit dupa o saptamana si ma asteptam sa iasa si cele enumerate.Semintele au fost luate la plic din practiker.....sa mai astept....

#222
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
cauta intrun pahar sa vezi, cel putin , daca-s incoltite si daca da, le lasi, ca o sa iasa ele.
ar fi trebuit sa le tii la o temperatura mai mare un pic, vreo 26-30, sa iasa in 8 zile, la temperatura de 18 s-ar putea sa mai dureze 2-3 zile.

#223
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ai rabdare, ardeii si vinetele germineaza mai greu decat rosiile

#224
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008

View Posthot, on 1st April 2012, 16:03, said:

Am pus acum 12 zile seminte de ardei,gogosar si vinete si nu au aparut deloc firicele.E prima data cand pun rasad si din ce am citit germineaza in 20 zile.Le tin la temperatura constanta de 18 grade in alveole.Rosiile au iesit dupa o saptamana si ma asteptam sa iasa si cele enumerate.Semintele au fost luate la plic din practiker.....sa mai astept....

Sa nu repetati greseala mea. Nu au iesit semintele intr-o saptamana si am mai pus un rand de seminte. Acum am cate 6 fire iesite in pahar! O sa am mult de furca la rarire, asadar mai buna este rabdarea!

#225
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
In comert a gasit cineva (eventual si folosit cu succes) seminte soiuri romanesti? Nehibride adica, de la care se pot colecta si folosi semintele?

#226
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postspe, on 7th April 2012, 18:09, said:

In comert a gasit cineva (eventual si folosit cu succes) seminte soiuri romanesti? Nehibride adica, de la care se pot colecta si folosi semintele?
buzau 47

#227
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006

View Postspe, on 7th April 2012, 17:09, said:

In comert a gasit cineva (eventual si folosit cu succes) seminte soiuri romanesti? Nehibride adica, de la care se pot colecta si folosi semintele?

Daca te intereseaza cantitati mici, pentru uz personal, gasesti la pliculete in toate hypermarketurile. Cam tot ce e pe raft sunt soiuri, ca sunt mai ieftine decat hbrizii.
Hibrizi gasesti mai greu la pliculet, in general se vand cantitati mari spre producatori.

Ce am vazut la pliculete agrosel:rosii pontica( dacica), buzau, inima de bou. ardeii (cam toate soiurile cu nume de oameni) cosmin, vlad, andrei, fermier etc.
Eu am luat mai putine soiuri romanesti si mai multe straine(erau mai interesante). o sa vad la vara ce-o iesi.

#228
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
eu imi produc propriile rasaduri de buzau 47 de vreo 5-6 ani.anul acesta am ales semanatul lor in periada de crestere lunara.au iesit in 5 zile.am semanat o juma de plic si cred ca sunt peste 100 de fire.sunt foarte multumit.acum au in jur de 5-7 cm si o sa le repic

#229
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postcalinjack, on 10th April 2012, 22:03, said:

eu imi produc propriile rasaduri de buzau 47 de vreo 5-6 ani.anul acesta am ales semanatul lor in periada de crestere lunara.au iesit in 5 zile.am semanat o juma de plic si cred ca sunt peste 100 de fire.sunt foarte multumit.acum au in jur de 5-7 cm si o sa le repic
te referi la"lunanoua- luna plina"?

#230
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Sunt dezamagita de un soi romanesc! Tomatele Buzau 47! Le-am pus acum o luna in paharele, iar in alta cutie am pus de Inima de Bou cateva zile mai tarziu. Cele de Inima de Bou sunt marisoare, pe cand cele de Buzau, puse ANTERIOR, au inca primele doua frunzulite! Nici nu le-a aparut frunza creata!!!!!!!! In asa hal de greu cresc acestea? Cred ca le tin ca sa le plantez la anul! Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang!!!!!!

#231
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postfllorina, on 11th April 2012, 23:42, said:

Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang!!!!!!

Razi! Inca ..... capeti experienta!  :D

PS: prietenii stiu de ce!

Numai bine!

#232
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View Postfllorina, on 11th April 2012, 23:42, said:

Sunt dezamagita de un soi romanesc! Tomatele Buzau 47!

Vine o vreme in viata cand suferim nu doar din cauza sexului opus, ci si din cauza vreunui Buzau xx. Asta se numeste evolutie ... vegetala !

Cred ca plantutele tale asteapta si ele cu nerabdare saptamana (mult mai) luminata.

#233
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postfllorina, on 11th April 2012, 23:42, said:

Sunt dezamagita de un soi romanesc! Tomatele Buzau 47! Le-am pus acum o luna in paharele, iar in alta cutie am pus de Inima de Bou cateva zile mai tarziu. Cele de Inima de Bou sunt marisoare, pe cand cele de Buzau, puse ANTERIOR, au inca primele doua frunzulite! Nici nu le-a aparut frunza creata!!!!!!!! In asa hal de greu cresc acestea? Cred ca le tin ca sa le plantez la anul! Nici nu stiu daca sa rad sau sa plang!!!!!!


eu cred ca nu le convine ceva. in rasadnita mea urmatoarele soiuri au fix aceeasi evolutie: buzau47, inima de bou, uriase romanesti, rosii cu gaura, marglobe, marmande, san marzano, roma, kumato si brandywine de 3 culori(adica le-am semanat pe 1 martie si toate au al doilea rand de frunze adevarate). rosiile cherry sunt un pic mai mari.

#234
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pt florina: buzau 47 este un soi f figuros, nu are cum sa nu creasca, la tine, sigur din cauza umiditatii excesive nu cresc.
daca nu ai paharele gaurite in partea de jos, apa sta in pahar si din cauza asta au ramas asa, dovada ca e un soi cu o vigoare buna e tocmai faptul ca nu s-au stricat pana acum.
chiar daca-s gaurite, le tii pe o suprafata care nu permite apei sa se scurga.

Edited by virg72, 12 April 2012 - 07:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate