Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Seminte de legume - soiuri ROMANESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#235
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006

View Postanknic, on 12th April 2012, 07:11, said:

,rosii cu gaura,

:)) :))

#236
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
:nonobad:  nu te gandi la prostii...

sunt rosiile alea gen gogosar, speciale pt.umplut

Edited by anknic, 12 April 2012 - 08:07.


#237
lokki

lokki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 31.01.2006
m-am gandit ca sunt de-alea goale. am si eu vreo 10 fire. Dar mi-a placut exprimarea 'cu gaura'  :lol:

#238
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012
anul trecut am cultivat experimental buzau 47 in sistem palisat ,stie cineva cum se comporta daca las vrejurile direct pe sol sau daca acopar solul cu folie neagra pentru mulcire?

#239
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postlokki, on 12th April 2012, 21:25, said:

m-am gandit ca sunt de-alea goale. am si eu vreo 10 fire. Dar mi-a placut exprimarea 'cu gaura'  :lol:

:P

asa le-am luat...asa le zic!

#240
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
eu le cultiv la camp in teren neingrasat,si pot sa afirm ca sunt viguroase in sol arid.oricum nu am posibilitati de udare.mie nu-mi crsc foarte inalte dar sunt foarte groase in tulpina,si fac foarte multe fructe.cred ca unul din secrete e ca eu le plantez de foarte mici.am in fiecare an surpriza ca pe linga rasaduri sa imi iasa spontan cateva fire din rosiile cazute in toamna pe sol.asta arata ca soiul e foarte rezistent ,si sunt chiar mai viguroase decat cele plantate,adica nu le trebuie sustinere.oricum soiul e recomandat si pentru semanat direct in camp.

#241
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postcalinjack, on 12th April 2012, 23:30, said:

eu le cultiv la camp in teren neingrasat,si pot sa afirm ca sunt viguroase in sol arid.oricum nu am posibilitati de udare.mie nu-mi crsc foarte inalte dar sunt foarte groase in tulpina,si fac foarte multe fructe.cred ca unul din secrete e ca eu le plantez de foarte mici.am in fiecare an surpriza ca pe linga rasaduri sa imi iasa spontan cateva fire din rosiile cazute in toamna pe sol.asta arata ca soiul e foarte rezistent ,si sunt chiar mai viguroase decat cele plantate,adica nu le trebuie sustinere.oricum soiul e recomandat si pentru semanat direct in camp.


care? buzau sau alea "cu gaura"?

mie spontan imi ies rosii prin gradina la greu. campioane sunt cherry. mai sunt si din soiul heilrom de la vecinu' de acum 3 ani (cand eram io la inceput si mi-a dat el rasaduri-pe alea nu le-am propagat pt.ca aveau productivitate mica si gust nu f.bun). anul asta sa vad ce imi iese spontan.

anul asta am descoperit ca nu aveam seminte de san marzano, asa ca am luat o rosie din congelator (e cherry) si am pus semintele in rasadnita...au rasarit!

#242
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postcalinjack, on 12th April 2012, 23:30, said:

eu le cultiv la camp in teren neingrasat,si pot sa afirm ca sunt viguroase in sol arid.oricum nu am posibilitati de udare.mie nu-mi crsc foarte inalte dar sunt foarte groase in tulpina,si fac foarte multe fructe.cred ca unul din secrete e ca eu le plantez de foarte mici.am in fiecare an surpriza ca pe linga rasaduri sa imi iasa spontan cateva fire din rosiile cazute in toamna pe sol.asta arata ca soiul e foarte rezistent ,si sunt chiar mai viguroase decat cele plantate,adica nu le trebuie sustinere.oricum soiul e recomandat si pentru semanat direct in camp.
nu ai avut probleme cu putregaiul cenusiu?
fructele se strica la contactul cu solul?
le copilesti sau le lasi in "lumea lor"
eu irig numai prin picurare cu apa de parau

#243
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Revin la ceea ce spunem despre soiuri romanesti. Pe 12 martie am pus Buzau 47, doua zile mai tarziu, pe 14 martie, am pus Inima de Bou. Au avut aceleasi conditii de umiditate, caldura, lumina. Le-am scos si la soare. Paharelele sunt intepate cu un piron inrosit in foc, apa se poate scurge (insa nu a fost cazul, le-am pus o lingura la doua zile, pamantul tine bine umezeala. Atasez fotografiile (facute cu telefonul, nu stiu unde am pus camera foto). Cele mici de tot sunt de Buzau, celelalte de Inima de Bou. In ritmul in care scresc tomatele de Buzau, mai am sanse sa le fac macar de toamna?

Attached Files



#244
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
[quote name='fllorina' date='13th April 2012, 11:52' post='11357353']

Cu o problema asemanatoare m-am confruntat si eu . Am semanat pe 17 ianuarie 300 de seminte de Siriana F1, au rasarit normal, dar au ramas (pina in ziua de azi!!!!) la fel ca ale tale. Am semanat apoi in rasadnita calda , prin martie, cind s-a dezghetat, aceleasi seminte, plus Buzau 1600 si Buzau 47 si au crescut normal. Cred ca de vina a fost pamintul in care le-am semanat initial (pamint de flori cumparat din Bricostore) . De la magazinul de unde am cumparat semintele am aflat ca au mai patit si altii  la fel, cu acelasi tip de pamint. In rasadnita am pus pamint obisnuit, din gradina.

Edited by janete, 13 April 2012 - 13:47.


#245
fllorina

fllorina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.09.2008
Pamant am cumparat de la Carrefour, am semanat ambele tipuri de seminte in aceleasi conditii, respectiv in acelasi pamant. Asta era nedumerirea mea, de ce Inima de Bou a crescut in toate paharele, iar Buzau nu a crescut. Eu am zis ca o fi soiul de vina...

#246
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012

View Postjanete, on 13th April 2012, 14:45, said:

Cu o problema asemanatoare m-am confruntat si eu . Am semanat pe 17 ianuarie 300 de seminte de Siriana F1, au rasarit normal, dar au ramas (pina in ziua de azi!!!!) la fel ca ale tale. Am semanat apoi in rasadnita calda , prin martie, cind s-a dezghetat, aceleasi seminte, plus Buzau 1600 si Buzau 47 si au crescut normal. Cred ca de vina a fost pamintul in care le-am semanat initial (pamint de flori cumparat din Bricostore) . De la magazinul de unde am cumparat semintele am aflat ca au mai patit si altii  la fel, cu acelasi tip de pamint. In rasadnita am pus pamint obisnuit, din gradina.
lasa pamantul de flori pentru flori,pamantul de gradina pentru gradina,iar pentru rasaduri foloseste turba cu PH intre 5,5-6,5,de preferat ar fi turba imbunatatita cu PH 6,0.

View Postfllorina, on 13th April 2012, 12:52, said:

Revin la ceea ce spunem despre soiuri romanesti. Pe 12 martie am pus Buzau 47, doua zile mai tarziu, pe 14 martie, am pus Inima de Bou. Au avut aceleasi conditii de umiditate, caldura, lumina. Le-am scos si la soare. Paharelele sunt intepate cu un piron inrosit in foc, apa se poate scurge (insa nu a fost cazul, le-am pus o lingura la doua zile, pamantul tine bine umezeala. Atasez fotografiile (facute cu telefonul, nu stiu unde am pus camera foto). Cele mici de tot sunt de Buzau, celelalte de Inima de Bou. In ritmul in care scresc tomatele de Buzau, mai am sanse sa le fac macar de toamna?
cred ca tomatele tale sunt cele care au nevoie de sansa pentru a ajunge in toamna,acea lingura de apa abia uda praful,la radacini ce sa mai ajunga!

#247
cheluba

cheluba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.05.2012
buna sint nou pe aici,am vazut ca janete a saminat SIRIANA F1.as vrea sa stiu mai mult despre ele.eu am citit despre ele dar as vrrea sa stiu de la cineva care a avut de aface cu ele practic.as vrea pentru comercealizare.multumesc

#248
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
buna sint nou pe aici,am vazut ca janete a saminat SIRIANA F1.as vrea sa stiu mai mult despre ele.eu am citit despre ele dar as vrrea sa stiu de la cineva care a avut de aface cu ele practic.as vrea pentru comercealizare.multumesc
[/quote]In general sint multumit, desi nu au productia altor hibrizi, fructele sint mari, oricum trebuie sa mai creasca, daca vor avea si gust, e OK! .Au legat 3-6 fructe pe etaj, nici flori nu au facut mai multe (poate si din cauza vremii.a fost destul de ciudata, cald-frig, diferente mari intre zi si noapte) , nu au fost stimulate. Acum vad ca au mai multe flori.
Revin cu alte informatii dupa prima degustare!
Atasez si citeva poze facute ieri.

Attached Files



#249
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
avand in vedere ca nu au fost stimulate, au legat perfect, din ce in ce o sa lege si mai bine(siriana f1), dati-le aer cat mai mult.
am avut eu anul trecut, sunt f bune, rivalizeaza cu hibrizii straini fara probleme, adica cu acei hibrizi cu crestere nedeterminata si poate de o categorie medie, asta depinde si foarte mult de conditiile de mediu, adica si un hibrid strain daca-l imbolnavesti nu da niciun fel de randament.
au in ele gustul rosiei de buzau.
fructificarea unei legume mai depinde si de calitatea pamantului in care a fost rasadita si multe altele, degeaba hibridul e de calitate daca pamantul e sarac in nutrienti.

#250
cheluba

cheluba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.05.2012

View Postvirg72, on 18th June 2012, 09:23, said:

avand in vedere ca nu au fost stimulate, au legat perfect, din ce in ce o sa lege si mai bine(siriana f1), dati-le aer cat mai mult.
am avut eu anul trecut, sunt f bune, rivalizeaza cu hibrizii straini fara probleme, adica cu acei hibrizi cu crestere nedeterminata si poate de o categorie medie, asta depinde si foarte mult de conditiile de mediu, adica si un hibrid strain daca-l imbolnavesti nu da niciun fel de randament.
au in ele gustul rosiei de buzau.
fructificarea unei legume mai depinde si de calitatea pamantului in care a fost rasadita si multe altele, degeaba hibridul e de calitate daca pamantul e sarac in nutrienti.
eu am citit ca este un hibrid timpuriu,ar cam trebui sa fie bune de cules

#251
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009

View Postcheluba, on 18th June 2012, 09:29, said:

eu am citit ca este un hibrid timpuriu,ar cam trebui sa fie bune de cules

Au inceput sa se pirguiasca.Au fost plantate dupa sarbatorile de Paste, inainte de 1 Mai.

#252
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
maidemult am cultivat rosii hibrid, romanesti, Export II. Tin minte ca erau foarte gustoase si productive. Se mai gaseste undeva soiul respectiv? Am intrebat si la Scdl Buzau si la banca de Gene Suceava insa fara succes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate