Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Legalitate filmare pe strada , loc public

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Acum cateva zile ies din scara blocului si vad peste drum o ambulanta smurd si o masina de politie, cativa oameni curiosi erau adunati sa vada ce se intampla.

Trec si eu strada si ma uit cum un om este dus cu targa sa fie bagat in ambulanta, problema e ca targa nu intra in ambulanta, erau blocate picioarele cu rotile si nu se puteau inchide sa intre targa in ambulanta.

Cum nu am mai intalnit sa vad la smurd astfel de probleme am scos telefonul si am filmat de pe marginea trotuarului, timp de inca aproape 2 minute nu au reusit sa bage omul cu targa in ambulanta, erau deja de rasul lumii, apare insa un polist care imi spune sa inchid telefonul ca nu am voie sa filmez, ii spun ca sunt pe strada intr-un loc public, insa el insista ca fara permisiunea lui nu am dreptul sa filmez nici pe strada, si suparat ca nu inchid telefonul trece sa ma legitimeze si la fel insista nu nu mai filmez nimic, insa am continuat sa il filmez si pe el cum mi-a cerut buletinul si m-a notat in agenda.

Consider ca este un abuz ce s-a facut, macar dreptul de a filma cu telefonul pe strada sa ne mai fie permis, mai ales cand se poate proba starea serviciilor medicale, abia dupa 3-4 minute de incercari au reusit sa bage in ambulanta targa, iar politistul vazand cu ce problema se confrunta SMURD-ul a incercat sa ma intimideze ca sa nu filmez.

Dupa ce am dat buletinul agentului care mi-a cerut sa ma legitimez acesta a lovit cu buletinul meu peste telefon sa nu il filmez .

Am trimis la un ziar local filmuletul. Cei de acolo au luat legatura cu purtatorul de cuvant al politiei urmand ca luni sa vizioneze si seful acelui agent filmuletul.

La cererea puratorului de cuvant al politiei inca nu am pus public pe internet incidentul insa o voi face zilele urmatoare dupa ce va fi vizionat la politie.

#2
nucrys

nucrys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.10.2009
Asteptam imaginile! :thumbup:  :coolspeak:

#3
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='DjAdi' date='18th January 2010, 00:57' post='7667843']

Cum avea blocate picioarele cu rotiile.Care roti.Pacientul se introduce cu capul inainte .,adica pe usa.
Sa nu zici ca aia au vrut sa-l bage cu picioarele inainte.De filmat ai dreptul sa filmezi un eveniment pe strada.

#4
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Picioarele de la targa aia, uite un prt screen din filmulet.

Attached Files



#5
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Din punct de vedere legal, nu te opreste nimeni sa filmezi pe strada.

La noi, politistul crede, de obicei, ca el este legea, de unde si atitudinea imbecila.

Nici bagatorii de seama nu sunt mai prejos, la orice eveniment mai deosebit se aduna imediat o gloata de gura casa, toti cu telefoanele mobile, sa filmeze rahatul praf sau marele accident, asta ca sa nu mai vorbim de scenele macabre, cu resuscitari etc., unde aproape ca nu mai au medicii loc de stiristi si amatori de senzatii tari.

Inteleg sa filmezi un eveniment in derulare, filmare ce poate avea o utilitate mai tarziu, dar ca sa filmezi un om pe targa, mie mi se pare o chestiune deplasata, similara cu filmatul/fotografiatul mortilor in sicrie etc.

Totusi, inteleg ca nu a fost violent politistul(lovitul cu buletinul nu mi se pare a fi un comportament violent), deci nu inteleg frustrarea ta. Are vreo utilitate filmul respectiv (eventual in afara de material pentru site-uri gen Youtube)?

Sincer, eu sa fi fost pe acea targa, constient, te bagam in xxxxx cu tot cu telefonul tau.

Edited by morpheusdj, 18 January 2010 - 11:53.


#6
marius_stp

marius_stp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 30.07.2007
Poate ca nu trebuia sa filmeze incidentul si daca erai acolo puteai sa il injuri, dar din punct de vedere legal, nu e nici o problema. E dreptul lui sa filmeze si nu era problema politistului.

#7
Marele-Urs-Rosu

Marele-Urs-Rosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2010

 morpheusdj, on 18th January 2010, 11:53, said:

Din punct de vedere legal, nu te opreste nimeni sa filmezi pe strada.

La noi, politistul crede, de obicei, ca el este legea, de unde si atitudinea imbecila.

Nici bagatorii de seama nu sunt mai prejos, la orice eveniment mai deosebit se aduna imediat o gloata de gura casa, toti cu telefoanele mobile, sa filmeze rahatul praf sau marele accident, asta ca sa nu mai vorbim de scenele macabre, cu resuscitari etc., unde aproape ca nu mai au medicii loc de stiristi si amatori de senzatii tari.

Inteleg sa filmezi un eveniment in derulare, filmare ce poate avea o utilitate mai tarziu, dar ca sa filmezi un om pe targa, mie mi se pare o chestiune deplasata, similara cu filmatul/fotografiatul mortilor in sicrie etc.

Totusi, inteleg ca nu a fost violent politistul(lovitul cu buletinul nu mi se pare a fi un comportament violent), deci nu inteleg frustrarea ta. Are vreo utilitate filmul respectiv (eventual in afara de material pentru site-uri gen Youtube)?

Sincer, eu sa fi fost pe acea targa, constient, te bagam in xxxxx cu tot cu telefonul tau.

Subscriu. Dincolo de orice legalitate, cred ca decenta si  bunul simt ar trebui sa primeze. Poate politistul ala a fost si el oripilat de gestul tau care, in loc sa dai o mana de ajutor, te-ai apucat sa filmezi ca sa ai ce sa critici dupa aia.

#8
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Nu am filmat omul respectiv, nici macar nu se vede in filmulet despre cine este vorba, eu aveam treaba cu serviciul de ambulanta care avea probleme cu echipamentele.

morpheusdj si Marele-Urs-Rosu  , eu am fost socat sa vad ca la o ambulanta le trebuie 5 minute sa te bage cu targa inauntru, asta e subiectul la ce am filmat, am filmat si de la distanta si nu se vede persoana respectiva, nici nu ma interesa sa o filmez, am vrut sa fac undeva public starea jalnica a serviciilor medicale in unele cazuri, nu stiu daca ti-ar conveni in situatii de urgenta sa nu poti fi bagat in ambulanta.

#9
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
DjAdi, in ce oras s-a petrecut actiunea asta?
Ca o paranteza: nu cred ca vina era atat de mult a celor de la ambulanta cat a materialelor de rahat din care sunt facute targile.

#10
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Din printscreen eu il vad destul de bine pe cel de pe targa.

Evident, nu-l cunosc si nu stiu cine este, dar, daca l-as mai fi vazut undeva, probabil ca l-as recunoaste. Mai mult, un astfel de filmulet, facut public, atrage de multe ori reporterii, ca mustele la XXXX, care te asalteaza cu telefoane si intrebari idioate.

Pe langa asta, incidentul cu targa nu mi se pare spectaculos, se mai intampla sa apara si astfel de defectiuni. De altfel, ambulanta arata ok, pare sa fie extrem de bine dotata fata de alte epave.

Sincer, mie mi se pare ca erai in plus acolo. Nu stiu ce s-a intamplat, dar sunt convins ca politistul respectiv avea si altceva de facut decat sa le poarte de grija curiosilor, care se aduna la ca stana la orice girofar pe care il vad. Chiar ai impresia ca ajuti pe cineva cu ceva daca faci public acest filmulet? Eu cred ca nu, toti stim starea sistemului de sanatate si a dotarilor din spitale/ambulante, oamenii care lucreaza cu echipamente invechite si neintretinute nu au nici o vino, dar pot avea probleme cu sefii in urma unui asemenea clip video.

Eu am o regula extrem de simpla, care mi se pare si de bun simt: pot sa ajut cu ceva, opresc si ajut sau macar intreb, altfel imi vad de treaba, nu ma apuc sa filmez cu telefonul mobil, spre deliciul altor tembeli amatori de clipuri video online cu raniti, morti, membre sectionate etc.

Edited by morpheusdj, 18 January 2010 - 15:52.


#11
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 08.03.2007
Dincolo de orice aspect moral al problemei, pe care de altfel il sustin (nici mie nu imi place sa vad curiosi care numai se baga in seama, ca trebuie, ca nu trebuie), mi se pare scandalos ca un organ al legii isi permite sa emane astfel de afirmatii in contradictie cu legea. Asta dovedeste cat de mult cunosc legea cei pe care o aplica. Putea sa fie si mama lui stefan cel mare in ambulanta, asta nu ii da voie purtatorului de chipiu sa iti spuna ca nu poti filma intr-un loc public fara acordul lui.

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Politistul este cel din print screen?
Este un agent care a facut un pic de exces de zel!
Daca vrei, il poti reclama, si s-ar putea sa fie condamnat la cu vreun avertisment cel mult.
Daca nu, pe viitor vei sti ce ai de facut: sa filmezi mai de departe sau sa nu....

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,057
  • Înscris: 24.02.2006
singurul caruia i se poate reprosa ceva mi se pare a fi politistul
-DjAdi are tot dreptul sa filmeze orice pe strada; de data asta a fost o problema minora cu targa, dar daca era ceva mai grav? daca din filmarea lui reiese ca cei de la ambulanta nu au respectat vreo procedura si bolnavul a avut de suferit? n-ar fi fost bine (in acel caz ipotetic) sa fi filmat cineva evenimentul si sa se poata alfa ulterior ce s-a intamplat?
oricum, din poza aia se vede ca DjAdi nu i-a incurcat cu nimic pe cei de pe ambulanta, a stat suficient de departe incat sa nu i se poata reprosa ceva\

cat despre problema celor de la ambulanta, nu mi se pare a fi ceva important. s-a blocat targa, se mai intampla si d'astea, nu le poti reprosa brancardierilor absolut orice. cu siguranta bolnavul nu era in stare critica si ei nu se grabeau(altfel probabil ca urcau targa asa blocata cum era)

#14
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Ai voie sa filmezi pe domeniul public atita timp cat imaginile nu vor fi folosite in scop publicitar,nu sunt valorificate.

Daca torni filme, da,trebuie sa ai autorizatie,acordul primarului.
Referitor la gestul agentului cu telefonul,poti face plingere impotriva lui pentru comportament/atitudine necivilizata,la sectia unde acesta lucreaza.
Nu primesti amenda chiar daca te-a notat in carnetel,un fel de intimidare,o posibila amenda poate iti gaseste el dar pentru altceva,cum ar fi:
"Incurcarea circulatiei,incurcarea lucratorilor ambulantei de asi face meseria,etc"
Asteptam dupa 30 de zile sa ne spui.
Off topic-Chiar asa cand un om este pe moarte,trebuie sa sarim toti cu camerele sa filmam,parastase in direct,poze cu oameni decedati ? offf

Edited by Header, 18 January 2010 - 16:58.


#15
cipone

cipone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 28.10.2003
In august am avut un accident. Eram intins pe jos cu picioarele rupte si capul spart. In jurul meu erau dupa cum urmeaza: oameni care ma intrebau ce pot face pentru a ma simti mai bine si cocalari cu telefoane care ma filmau pe principiul "c**e uite cum arata prostul asta, cat de bo$$ am fost eu ca l-am filmat"

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Din cate am auzit legea se aplica in ambele sensuri.
Ar fi distractiv daca agentul respectiv te-ar da in judecata pt ca l-ai filmat si ai postat filmul. Pt asta trebuie acordul lui plus plata eventualele drepturi de autor.
Daca mai apare si altceva in film, de ex o statuie care e pe lista monumentelelor, sper ca nu vei uita sa achiti taxa corespunzatoare..
Asta ca sa nu mai discut de moralitatea filmarii. Daca chiar vroiai sa ajuti, de ce nu ai pus mana impreuna cu brancardierii? Nu, "dnu" a filmat si pac la gazeta, politie, cu indignare si manie proletara...

Personal consider ca mass media e plina de incapabili profesionali care daca nu dau sange pe ecran nu ii duce capul sa umple spatiul cu altceva. De ex Prost Tv cu violul/crima de ora 5..Si uite dovada, au format un public pe masura..
DjAdi asta e singurul mod in care poti ajuta oameni?
Ai incercat de ex sa donezi sange, benevol si gratuit, fara sa soliciti nimic altceva in schimb decat un multumesc?
Sau altceva in care sa dai, fara sa primesti?
Daca nu, fi sigur ca ti-ai asigurat scarba mea. Nu imi raspunde, ca nu meriti sa imi mai pierd vremea.

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,337
  • Înscris: 14.06.2006

 Prien, on 18th January 2010, 17:35, said:

daca nu dau sange pe ecran nu ii duce capul sa umple spatiul cu altceva.
Un jurnal de stiri fara sange si sperma nu-i jurnal de stiri. Oriunde in lume!

#18
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Sangele ca sangele, dar fara inmormantari, cosciuge, vaiete, scena coborarii sicriului in gropa, eventual imediat dupa batutul cuielor, parca nu e audienta.

E de inteles fascinatia oamenilor spre macarbu, dar asta nu inseamna ca trebuie si alimentata.

Oricum e o discutie inutila.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate