Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Preturile apartamentelor - Cresc sau Scad ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#55
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004
Am o teorie: pretul apartamentelor* cu mai multe camere (4-5), dupa o scadere usoara, incepe din nou sa creasca. De ce? Pai, fata de anul trecut, s-au scumpit cheresteaua (dublat, parca), mana de lucru (cu 30% si se preconizeaza ca va creste in continuare tot asa) iaer celelalte materiale de constructii cu 10-25%.
Deci casele nu mai pot face concurenta apartamentelor cu 4-5 camere si cererea de astfel de apartamente creste (multi credeau ca pot construi o casa cu banii pe un apartament).
Cine ma contrazice (cu argumente)?
____
*din Bucuresti, nu stiu si nici nu ma intereseaza Provincia

#56
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

Alexadi, on Aug 6 2005, 21:15, said:

Datorita noilor norme ref la procentul din venituri pe care il pot reprezenta ratele la credite ipotecare, numarul celor care isi vor mai permite sa dea atatia bani va scadea, obligatoriu.

intr-un reportaj referitor la noile conditii de creditare am auzit spunandu-se ceva de genul: bancile vor deveni mai flexibile cand vor lua in considerare venitul lunar al unei persoane.

adica, am auzit despre cineva care lucra la o agentie publicitara ca i s-a refuzat un credit imobiliar deoarece avea trecut in cartea de munca doar vreo 200 de euro - desi putea dovedi cu acte in regula ca in ultimii 5 ani avusese un venit stabil de vreo 2000 pe luna (nu mai stiu, ca pfa sau ca firma, nu ma pricep). ei, daca acum se va lua in considerare tot acest venit, vor mai exista vreo cativa "eligibili" pentru credite. nu se dau bancile batute asa usor, cred.

#57
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

un_oarecare, on Sep 1 2005, 20:15, said:

Am o teorie: pretul apartamentelor* cu mai multe camere (4-5), dupa o scadere usoara, incepe din nou sa creasca. De ce? Pai, fata de anul trecut, s-au scumpit cheresteaua (dublat, parca), mana de lucru (cu 30% si se preconizeaza ca va creste in continuare tot asa) iaer celelalte materiale de constructii cu 10-25%.
Deci casele nu mai pot face concurenta apartamentelor cu 4-5 camere si cererea de astfel de apartamente creste (multi credeau ca pot construi o casa cu banii pe un apartament).
Cine ma contrazice (cu argumente)?
____
*din Bucuresti, nu stiu si nici nu ma intereseaza Provincia

<{POST_SNAPBACK}>



Te contrazic eu.
In primul rand intereseaza-te ce pondere au costurile materialelor din pretul final al unei case (care se tranzactioneaza pe piata).

Sa-ti dau un exemplu:  Un amic a cumparat un teren in Constanta cu 40.000 euro (300 mp zona buna, in luna mai) iar contructia (parter plus 1 etaj) va ajunge maxim 20.000.
A mai calculat inca 20.000 finisajele de lux.
In final o sa iasa cam la 80.000 vila cu 350 mp locuibili  si 150mp curte.

#58
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

terratec, on Sep 3 2005, 15:48, said:

Te contrazic eu.
In primul rand intereseaza-te ce pondere au costurile materialelor din pretul final al unei case (care se tranzactioneaza pe piata).

Sa-ti dau un exemplu:  Un amic a cumparat un teren in Constanta cu 40.000 euro (300 mp zona buna, in luna mai) iar contructia (parter plus 1 etaj) va ajunge maxim 20.000.
A mai calculat inca 20.000 finisajele de lux.
In final o sa iasa cam la 80.000 vila cu 350 mp locuibili  si 150mp curte.

<{POST_SNAPBACK}>



parter + 1 etaj, 350 mp = 20.000 Euro??? (cu taxe, proiect, aprobari, utilitati etc)

da-mi si mie adresa constructorului.

#59
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
:) stiu ca e bine.
Dar e doar pentru unii, nu e pt. toata lumea.
Omul are combinatii si a scos pret bun la materiale+manopera.
Il costa mai mult finisajele (acolo nu a reusit sa faca afacere prea buna).

#60
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

terratec, on Sep 3 2005, 17:06, said:

:) stiu ca e bine.
Dar e doar pentru unii, nu e pt. toata lumea.
Omul are combinatii si a scos pret bun la materiale+manopera.
Il costa mai mult finisajele (acolo nu a reusit sa faca afacere prea buna).

<{POST_SNAPBACK}>

Dream on! Stiu eu cum e cu preturile astea! Am vazut un reportaj pe Antena1. La preturi d-astea ajungi NUMAI daca ai curaj sa construiesti in regie proprie si ai un an intreg de stat degeaba (desi ti s-au spus initial patru luni). Daca nu stai langa ei, te fura muncitorii de te rup la materiale, te anunta ca nu-ti continua lucrarea daca nu le dai mai multi bani etc. etc. etc. Costurile materialelor cresc continuu... Nu e deloc o afacere, decat daca ai un parinte pensionar care sa stea pe capul muncitorilor toata ziua si sa se PRICEAPA.

#61
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 01.12.2004

data, on Sep 3 2005, 16:15, said:

parter + 1 etaj, 350 mp = 20.000 Euro??? (cu taxe, proiect, aprobari, utilitati etc)

<{POST_SNAPBACK}>

Singura posbilitate sa ajungi la un pret d-asta e sa faci o casa d-aia americana pe patru stalpi, cu pereti de scandura si umpluti cu vata minerala. Ceva cu zidarie costa triplu (cel putin!!!).

Edited by un_oarecare, 03 September 2005 - 17:22.


#62
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Daca ai cunostinte bune cu firme de constructii si depozite de materiale poti obtine super-preturi.
E simplu, iti vand cu profit minim pentru ca le esti prieten.
Vorbesc de firme serioase, cu capital mare, utilaje, imobile, know-how nu de SRL-uri de apartament.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate