Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#145
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Waterman sau parker. Poenari e show.
Parker, cum spune si colegu, un sonet, poate unu de argint.
Urmareste waterman pe amazon uk ca au oferte bune destul de des (thanks groot)

Altfel, eu scriu de vreo 6 luni cu unchinezesc de 3 euro de pe ebay (nustiuce750 e modelul). Vreau sa spun ca e cel mai tare stilol de l'am avut vreodata (si am avut si parkere din anii 60 ca idee).
La 3 euroi, cu transport, negru. Nu ma iau emotiile daca cineva vine la mine la birou si are de scris ceva, il inmanez fara sa clipesc. Si toti cred ca e mare smecherie de stilou.

Mult mai placuta chiar si experienta scrisului decat altele. Are lipsuri, dar imi amintesc cat m'a costat si.mi trece.
2 ani in urma mi'am luat un parker 200 cred, nos, cu ceva imitatie de sidef etc. Imi placea modelul. Dupa 6 luni a clacat

Jinhao x750, vezi ca a postat si stefan mai sus despre el

#146
-Dorulet-

-Dorulet-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,014
  • Înscris: 11.06.2014
Am scris cu fel de fel de stilouri, cel la care am tinut cel mai mult, un Pelikan, a fost folosit doua generatii: eu si tatal meu.
Ultima achizitie a fost un Lamy ST45 pe care am dat in jur de 200 de lei. La inceput nu am fost prea incantata insa ulterior i-am schimbat penita si mi-a mai venit sufletul la loc.
Insa... pe la inceputul anului am intrat intr-un magazinas din Mangalia, cu produse chinezesti, cautand o pompa de bicicleta. Cand am vazut ca printre ace, brice si carice au si raion de papetarie, m-a furat peisajul. Si am descoperit o comoara: cutii intregi cu stilouri la care nu se uita nimeni... Desi pretul era derizoriu, mi-am luat doar doua (sa fie) pentru ca nu stiam cum se comporta la scris. Am zis ca la banii aia nu trebuie sa-mi fac prea mari iluzii. Big mistake! Sunt extraordinar de nemaipomenite! Drept pentru care, la urmatoarea escapada in Mangalia, m-am oprit direct la magazinasul cu pricina si mi-am luat din fiecare model si culoare cate unul (sa ma pot asorta in orice situatie!Posted Image).
Iaca si panoplia!

Attached Files



#147
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu am fost destul de reticent la astea chinezesti noi. Am prin casa vreo 3-4 dar nu le-am folosit. Doar inmuiat in cerneala.
Calitatea, finisajele nu sunt ceva sa im%resioneze.
Dar cum spuneam, de jumate de an sau mai bine, am pus unul la munca si m'a impresionat. Mi'am spus ca daca tine cateva luni e ok. Nomic, merge ca in prima zi.
Sunt multumit.



#148
tacaota

tacaota

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2017
Pelikan M200 este un stilou foarte bun și se găsește de cumpărat în jurul sumei de 400 lei. Se încarcă cu piston și are o mică "fereastră" prin care se poate vedea dacă și câtă cerneală mai este în el. Este un stilou mic și destul de ușor, însă există variațiuni (M215) care au niște inserții metalice care îl fac să fie puțin mai greu. Stilourile Pelikan scriu, în general, mai gros decât cele europene sau americane deci o peniță F este foarte bună pentru o utilizare normală/zilnică a stiloului. Recomand!

Iar dacă doriți să alegeți exclusiv dintre cele 3 modele enumerate aș zice Waterman-ul. Am avut unul primit cadou (exact modelul de care ați scris) și am fost foarte mulțumit de el. Asta până l-am scăpat pe jos :(, i s-a îndoit penița și nu am reușit să-l fac să scrie bine precum scria la început.
Parker IM nu am avut, dar am avut ocazia să scriu puțin cu un exemplar pe care i l-am făcut cadou unui coleg. Estetic foarte frumos, de firmă deci am zis să facem un cadou frumos. Însă am fost neplăcut surprins de peniță: rigidă până acolo încât îți provoca un disconfort în scriere doar după câte fraze. Și am mai auzit și pe alții care s-au plâns de treaba asta.
Despre Poenari nu știu ce să zic

#149
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pelikan 200 am vrut sa scriu mai sus, nu parker 200. Ma lasa memoria.
Imi place f mult sistemul pelikan cu rezervor la vedere si incarcare rasucind capatul. Totusi, cum am spus, acum vreo doi ani, am pus unul la munca si in 6 luni sau mai putin a crapat. A inceput sa ca piarda cerneala pe la rezervor.
Eu nu menajez stilourile comune, pe pun la munca si ma astept sa crape dupa o vreme, folosire, socuri etc. Dar aveam asteptari de o folosinta mai indelungata.

Un pelikan 200 nas pe ebay ar trebui sa fie mult sub 400 de lei. Eu crec ca am dat vro 30 de euro sau pe acolo, de la un vanzator din germania. Nos, in cutie, sigilat etc.

My bad, am verificat preturile si vad ca la 30 nu cumperi nici macar o penita. Eu nu'mi amintesc sa fi dat asa supa pe un pelikan (cam 100 de euro unu). Imi par mult prea scumpe la acesti bani, mai ales ca vb de modelul mic, 200

#150
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View Postargentum, on 12 mai 2017 - 14:17, said:

Eu am fost destul de reticent la astea chinezesti noi. Am prin casa vreo 3-4 dar nu le-am folosit. Doar inmuiat in cerneala.
Calitatea, finisajele nu sunt ceva sa im%resioneze.
Dar cum spuneam, de jumate de an sau mai bine, am pus unul la munca si m'a impresionat. Mi'am spus ca daca tine cateva luni e ok. Nomic, merge ca in prima zi.
Sunt multumit.
Jinhao produce stilouri foarte bune si ieftine care sunt apreciate in toata lumea . Mai nou a scos o serie de stilouri, din plastec de o buna calitate, 6 culori de tip demonstrator si 6 culori ne transparente, toate in forma de trabuc  ( jinHao 992 ) .

#151
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Am sa'l caut

#152
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Stilouri noi din colectia mea de stilouri Chinezesti cu penita ascunsa : Hero 616 (Jumbo) , Hero 336 , Hero 565 , Rainbow 239 (stilou de buzunar) , Hero 616 - 2, Hero 330 , Hero 329 , Hero 340 , Wing Sung 412 , Hero 332 .

Attached Files



#153
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
O noua achizitie de stilou de data aceasta nu este vorba de un stilou ieftin chinezesc ci de un stilou Romannesc autentic foarte rar din ani 80 din plina era comunista . Acest stilou produs de Flaro in ani 80 era rar in acei ani si aproape imposibil de gasit acum , eu totusi am gasit unul aproape nou din punct de vedere estetic si in stare excelenta de functionare . Este vorba de  Flaro Select un stilou din clasa superioara de calitate functioneaza impecabil si unge cu cerneala hartia .

Attached Files



#154
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

View Poststefanionutmarius, on 05 iunie 2017 - 17:21, said:

O noua achizitie de stilou de data aceasta nu este vorba de un stilou ieftin chinezesc ci de un stilou Romannesc autentic foarte rar din ani 80 din plina era comunista . Acest stilou produs de Flaro in ani 80 era rar in acei ani si aproape imposibil de gasit acum , eu totusi am gasit unul aproape nou din punct de vedere estetic si in stare excelenta de functionare . Este vorba de  Flaro Select un stilou din clasa superioara de calitate functioneaza impecabil si unge cu cerneala hartia .
Să te bucuri de achiziția ta!
Dar.... respectivului stilou nu era deloc rar, ba dimpotrivă! Costa vreo 37 de lei. Și scria incomparabil mai slab față de cele chinezești, foarte bune de altfel!

#155
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View PostNik44, on 05 iunie 2017 - 17:59, said:

Să te bucuri de achiziția ta!
Dar.... respectivului stilou nu era deloc rar, ba dimpotrivă! Costa vreo 37 de lei. Și scria incomparabil mai slab față de cele chinezești, foarte bune de altfel!
Am si cateva chinezesti din acea perioada wing sung 612-A , rainbow 329 le poti vedea mai sus postate si comparativ din punct de vedere al scrisului sunt cam la fel dar ca calitate a constructiei si finisajului sunt ceva mai slabe decat cele chinezesti desigur . Eu in ani 1988-1989 nu am mai reusit sa gasesc acest model de stilou, numai cele mai ieftine si care curgeau de mama focului se gaseau, asta era valabil pentru Bucurestiul acelor ani in alta parte nu stiu ce sa zic . In orice caz am avut si eu un astfel de stilou in ani de scoala primara pana am reusit sa il rup si functiona la fel de bine ca si acesta , stilou care nu am reusit sa il inlocuiesc pana acum  .

#156
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostNik44, on 05 iunie 2017 - 17:59, said:

Să te bucuri de achiziția ta!
Dar.... respectivului stilou nu era deloc rar, ba dimpotrivă! Costa vreo 37 de lei. Și scria incomparabil mai slab față de cele chinezești, foarte bune de altfel!

acceasi opinie o am si eu. ma rog, tot asa imi amintesc si eu despre el.

#157
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Noi stilouri in colectia mea !!!  Posted Image  Golden Star 707 si JinHao 911 .

Attached Files



#158
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View Poststefanionutmarius, on 18 mai 2017 - 23:32, said:

Jinhao produce stilouri foarte bune si ieftine care sunt apreciate in toata lumea . Mai nou a scos o serie de stilouri, din plastec de o buna calitate, 6 culori de tip demonstrator si 6 culori ne transparente, toate in forma de trabuc  ( jinHao 992 ) .

View Postargentum, on 19 mai 2017 - 00:48, said:

Am sa'l caut

Vin cu o complectare despre JinHao 992, Stilourile de tip demonstrator de la acest model , sunt de evitat deocamdata pentru ca, pe capace apar in timp crapaturi o problema care in general si de obicei apare la inceput, la toate modele de tip demonstrator, cam la toate firmele producatoare . JinHao 992 in culori solide pare sa fie OK din punctul asta de vedere .

#159
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
JinHao X750-Mediu ; JinHao X450 -Mediu; JinHao 163-Mediu ; JinHao 886 - Fin ; JinHao 992 - Mediu .

Attached Files



#160
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Cei doi gemeni de la Wing Sung (802 si 803) .

Attached Files


Edited by stefanionutmarius, 26 July 2017 - 10:12.


#161
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
1. Hero 616 Rosu de Burgundia (jumbo) varianta cu capac Auriu (pentru Export ) ,
2. Hero 329 Rosu de Burgundia varianta cu capac Auriu (pentru Export ) ,
3.  Hero 616 - 2 (2014) culoarea rosie .

Attached Files



#162
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Win Sung 812 stilou Chinezesc din ani 90, scrie fin spre exta fin si arata superb .

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate