Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#1
edydear21

edydear21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.11.2008
salutari tuturor. am deschis acest topic special pentru discutiile despre stilouri, aceste unelte care in ultimul timp au fost abandonate si inlocuite cu pixurile de 1 leu bucata, dar care inca sunt apreciate de unii oameni, inclusiv de mine.  
  de curand am inceput sa ma gandesc la achizitia unui nou stilou, si mi-e greu sa fac o alegere. m-am tot uitat la review-uri pe the fountain pen network, dar inca ezit. am nevoie de un stilou care sa scrie subtire-mediu, cu o penita rigida si care sa nu-mi faca probleme atunci cand apas pe ea sau cand o folosesc la dictari rapide. de asemeni, mi-ar placea ca stiloul sa fie din metal, dar asta nu e obligatoriu. pendulez intre parker frontier, 45 si esprit. de ce numai parker? sa ma explic. am detinut tot felul de stilouri ieftine, de la cele chinezesti care se vindeau acum 10 ani cu 20.000 de lei, la stilouri de 200 de euro(de fapt, a fost doar unul de genul asta;), si ca sa fiu sincer, pana acum doar parker-ul nu m-a dezamagit. e vorba de un parker vector, modelul de baza de la parker. el a fost a fost cel mai bun compromis dintre toate, cel mai rezistent si mai simplu de intretinut.  acum insa imi doresc ceva mai bun- o penita mai de calitate si un corp(de stilou) mai robust. daca a detinut cineva unul din cele 3 modele enumerate mai sus sau are o sugestie mai buna, sa ma anunte. sper doar sa nu fiu singura persoana interesata de stilouri de pe softpedia forum :D

Edited by edydear21, 10 January 2010 - 01:31.


#2
doru_1991

doru_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 04.01.2008
daca tot vrei stilou

[ http://img199.imageshack.us/img199/7183/penz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Eu am un Waterman de acest tip: http://www.iltarlo.i...g...&lang=en-us
Nu are carcasa metalica, dar este extraordinar de robust si rezistent.
L-am folosit pe tot parcursul facultatii si nu am reusit sa ii provoc vreo dauna, deci recomand cu caldura acest producator.

#4
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajpelikanu, pe 10th January 2010, 05:43, a scris:

Eu am un Waterman de acest tip: http://www.iltarlo.i...g...&lang=en-us
Nu era normal sa ai un 'Pelikan"? :D

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

Vizualizare mesajzuv, pe 10th January 2010, 10:45, a scris:

Nu era normal sa ai un 'Pelikan"? :D


Cerneala este "Pelikan" :)

#6
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
http://www.poenari.ro/
Eu am gasit astea. Nu vreau sa fac reclama pentru ca nici macar nu il cunosc pe om dar mi se par geniale creatiile.

#7
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am un Parker frontier de care am abuzat in ultimul hal ( scriu apasat + uitat in rucsac la turele de schi, etc). Carcasa a rezistat foarte bine. Mai greu cu gasitul rezervelor. Am reusit sa ii deformez penita, dar cu nitica munca am indreptat-o destul de bine.

#8
Mainoumaistralucitor

Mainoumaistralucitor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.01.2010
Flaro Sibiu

#9
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajMainoumaistralucitor, pe 11th January 2010, 15:26, a scris:

Flaro Sibiu
Mai exista?!Primul meu stilou,acum 150 de ani :D ,a fost Flaro.

#10
iv3sTaR

iv3sTaR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 18.11.2009
S-a vazut si la teleshopping este foarte bun , face fata si la design :) http://www.alibaba.c...et_M_8010_.html

#11
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Inoxcrom ai incercat?
Intreb pentru ca din generala tot scriu cu ele si mi se par extraordinare; penita aluneca usor, f bine echilibrate, penita rezistenta si sunt mai ieftinute.

Nu stiu cum sunt in comparatie cu altele, dar pentru mine isi fac treaba foarte bine.

#12
edydear21

edydear21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.11.2008

Vizualizare mesajmihai770, pe 17th January 2010, 07:39, a scris:

Inoxcrom ai incercat?
Intreb pentru ca din generala tot scriu cu ele si mi se par extraordinare; penita aluneca usor, f bine echilibrate, penita rezistenta si sunt mai ieftinute.

Nu stiu cum sunt in comparatie cu altele, dar pentru mine isi fac treaba foarte bine.


am pus odata mana pe un inoxcrom, si chiar m-a impresionat. era metalic, penita luneca foarte frumos, scria subtire....dar am vazut-o pe colega careia ii apartinea ca a fost nevoita sa-l 'resusciteze", pentru ca a stat 2 minute fara sa scrie cu el si se oprise fluxul de cerneala. posibil sa fie doar o intamplare...ma bucur ca nu ai probleme si ca esti multumit de al tau :D
    pana la urma, am cumparat un parker sonnet. trebuie sa ajunga prin posta zilele astea...sper sa fie bine. in orice caz, singurul lucru care m-ar putea deranja la parker ar fi linia prea groasa, dar vanzatorul mi-a spus ca scrie subtire....in fine, o sa vedem ce noroc am.  :peacefingers:
    
parker frontier sunt si ele bune si relativ ieftine, dar vin numai cu penita Medium. ori la parker asta inseamna mai degraba Broad :D

pelikan produce penite bune-foarte bune, dar calitatea materialelor si a asamblarii la modelele mai ieftine nu e foarte buna...pacat. + 90% din stilourile lor se incarca prin penita, si m-am saturat de metoda asta dupa atatia ani :)

topicul asta nu prea are mult succes....zilele astea lumea scrie cu PIX-ul, desi in marea lor majoritate, pixurile sunt dotate cu paste proaste- pe mine personal ma enerveaza pentru ca raman mereu cu degetele albastrite dupa ce scriu cu ele, iar pagina mi se pare murdara cumva. in plus, imi oboseste si mana mai repede, pentru ca acea bila opune o rezistenta mai mare decat penita unui stilou.  pe de alta parte, nu am nimic impotriva pixurilor cu gel- doar ca sunt de unica folosinta. scrii si le arunci(nu cred ca se mai oboseste nimeni sa gaseasca rezerve pentru ele). si oricum, nu confera scrisului personalitate, asa cum o face scrisul cu stiloul....

Edited by edydear21, 08 February 2010 - 03:05.


#13
ispriluc

ispriluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.01.2007

Vizualizare mesajedydear21, pe 10th January 2010, 01:29, a scris:

pendulez intre parker frontier, 45 si esprit.

Eu as merge pe 45. De fapt, am si luat unul, pe asta, si sunt multumit de el. La noi n-am gasit absolut pe nicaieri, am sunat la vreo 7-8 magazine din toata tara, fara exagerare, si nu aveau. Doar la jarrive poate sa gasesti, urmau sa-mi dea un raspuns, dar n-am mai asteptat. Asa ca de aia m-am orientat spre ebay. Iar de pe FountainPenNetwork am inteles ca 45-ul vechi si parkerul vechi in general sunt oricum mai bune decat modelele moderne.

Ma bucur ca avem si noi un miniforum ptr stilouri. Mai erau vreo 2 romani pe FPN, dar nu e aceeasi chestie. Nu mi-a venit sa cred cand am vazut acolo ce fenomen sunt stilourile in SUA si in multe alte tari. Prin unele parti e chiar obligatoriu sa scrii cu stiloul la scoala... ce chestie, la ce se gandesc aia, noi nu avem nici drumuri....

Succes la cumparaturi

#14
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
ma intreb cum o scrie....eu am invatat sa scriu cu o copie de parker 45 :)   am vrut initial sa-mi cumpar un 45 nou, dar am inteles ca nu scrie decat la punct fix, e sensibil la schimbarile de unghi. cele vechi poate sunt mai bune la capitolul asta. de ce spui ca nu ai gasit sa cumperi? sunt cel putin 2 magazine virtuale care au parker 45 in oferta- foarte posibil insa sa nu-l aibe pe stoc.   cat te-a costat stiloul, cu tot cu taxe? din curiozitate.

Edited by edison21, 10 March 2010 - 22:27.


#15
ispriluc

ispriluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.01.2007

Vizualizare mesajedison21, pe 10th March 2010, 22:22, a scris:

ma intreb cum o scrie....eu am invatat sa scriu cu o copie de parker 45 :)   am vrut initial sa-mi cumpar un 45 nou, dar am inteles ca nu scrie decat la punct fix, e sensibil la schimbarile de unghi. cele vechi poate sunt mai bune la capitolul asta. de ce spui ca nu ai gasit sa cumperi? sunt cel putin 2 magazine virtuale care au parker 45 in oferta- foarte posibil insa sa nu-l aibe pe stoc.   cat te-a costat stiloul, cu tot cu taxe? din curiozitate.

n-am gasit...nu aveau pe stoc desi pe net era trecut in oferta. aproape 2 milioane cu tot cu transport si tva. nu scrie la punct fix, poti roti penita in m.m pozitii

#16
C0SM0S

C0SM0S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 03.06.2008
am un parker sonnet si am probleme cu penita (ba nu se iriga, ba curge excesiv)

aveti idee daca exista vreun service autorizat?

#17
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Prin liceu am scris cu Pelikan, scria cam gros pentru gustul meu, am mai folosit si un Shaeffer la sfirsit de liceu, inceput de faculta. Ultimul dintre ele era deosebit de robust, simplu, si avea un design pe gustul meu - asta a fost preferatul meu.

Parker am folosit, ceva original dar model mai ieftin, sa ma trazneasca daca imi amintesc acum ce model era, nu mai caut. Scria subtire, asta imi placea, dar nu se iriga cum trebe. L-am aruncat la un gunoi.

Ah, si sa nu uitam de un sertar intreg de Flarouri si stilouri chinezesti in primii ani de scoala! Taica-meo a stat citiva ani prin China. Deci de stilouri chinezesti nu duceam lipsa, puteam sa le schimb zilnic.

#18
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004
Am un Parker 61 din 1975 pe care l-am folosit aproape zilnic. As vrea sa-l mai pot folosi, ca are valoare sentimentala dar din cauza imbatranirii cauciucului pompitei nu-l mai pot incarca cum trebuie si cam curge. Stie cineva unde pot gasi rezerve (patroane) compatibile? Multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate