Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#19
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Nu stiu cum e stiloul tau, dar daca vorbesti de patroane Parker, am vazul la Diverta si la Lecom.

#20
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Nu recomand în niciun caz achiziționarea de rezerve de stilou Parker de la Diverta care sunt de-a dreptul nesimțiți în materie de prețuri. Am găsit Parker lungi (pentru un Vector) la jumătate de preț la magazinele Companiei de Librării București, asta după ce cumpărasem de la Diverta odată cu stiloul un set.

#21
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Diverta e scump e drept, au in fond cam preturile din vest. Sa nu uitam, Parker e marca premium.

@ SisterRay: ce rezerve ai cumparat tu, erau originale? Ca si aia e o chestie. Cerneala prosta face niste depuneri de toata minunea in bunaciunea de stilou.

#22
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Vectoru' cumpărat de la Diverta nu mi s-a părut chiar atât de bun (rezistent) întrucât deja i s-a crăpat capacul deși nu am jucat fotbal cu el, dar rezervele luate de la CLB erau tot Parker și nu am avut probleme cu ele. Scrie Newell Rubbermaid pe spatele pachetului de rezerve, iar Newell Rubbermaid este proprietarul Parker, deci n-aș zice ca sunt falsuri.

Cât despre Diverta, te lămurești în cel hal de nesimțire sunt cu prețurile dacă faci o vizită la raionul de jocuri, de exemplu, și ai idee de cam când s-au lansat titlurile prezente acolo.

#23
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004
Multumesc frumos pentru informatii. Sincer sa fiu, nu caut o rezerva foarte pricopsita, numai sa se potriveasca la imbinare, sa nu curga. Stiloul asta a mancat cerneala de care se gasea pe vremea Odiosului. Chinezeasca sau Pelikan. L-am mai demontat si spalat din cand in cand si atata tot. Mi-e peste mana sa cumpar on-line de 10 lei, mai ales ca nu vad marfa. Prefer un magazin, ma duc cu stiloul (de fapt cu pompita) si vad daca are aceeasi dimensiune in zona de etansare. Ar fi fost frumos sa gasesc reperul "patronului" care se potriveste la stiloul meu, dar n-am reusit.

#24
jarrivetm

jarrivetm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.05.2007
Instrumente de scris originale:

Pelikan:
http://www.jarrive.r.../Pelikanlux.htm

Parker:
http://www.jarrive.r...arker_price.htm

Waterman:
http://www.jarrive.r...erman_price.htm

Faber Castell:
http://www.jarrive.r...astell_pens.htm

MONTBLANC - Oferta nu se afiseaza pe net(regula producatorului), preturi la cerere

#25
LMO

LMO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2010

View Postpicpro52, on 1st June 2010, 15:15, said:

Multumesc frumos pentru informatii. Sincer sa fiu, nu caut o rezerva foarte pricopsita, numai sa se potriveasca la imbinare, sa nu curga. Stiloul asta a mancat cerneala de care se gasea pe vremea Odiosului. Chinezeasca sau Pelikan. L-am mai demontat si spalat din cand in cand si atata tot. Mi-e peste mana sa cumpar on-line de 10 lei, mai ales ca nu vad marfa. Prefer un magazin, ma duc cu stiloul (de fapt cu pompita) si vad daca are aceeasi dimensiune in zona de etansare. Ar fi fost frumos sa gasesc reperul "patronului" care se potriveste la stiloul meu, dar n-am reusit.

Ai putea incerca un converter. Unele versiuni de Parker 61 (61 c/c) suporta si converter.

#26
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

View PostLMO, on 1st July 2010, 19:36, said:

Ai putea incerca un converter. Unele versiuni de Parker 61 (61 c/c) suporta si converter.
Multumesc, am rezolvat. Am cumparat (22 lei) un modul cu piston care se potriveste. Pe el scrie tot Parker, dar cred ca-i facut prin China. Oricum, functioneaza bine (deocamdata).

PS
Ce-i ala converter?

#27
LMO

LMO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2010

View Postpicpro52, on 2nd July 2010, 14:36, said:

Multumesc, am rezolvat. Am cumparat (22 lei) un modul cu piston care se potriveste. Pe el scrie tot Parker, dar cred ca-i facut prin China. Oricum, functioneaza bine (deocamdata).

PS
Ce-i ala converter?

Buna ,
Este modulul cu piston pe care l-ai achizitionat. :)
"Converter" este termenul din limba engleza.
Am atasat si un link pentru mai multe detalii.
http://www.stutler.c...ters/index.html

PS>

Ma bucur ca am gasit si la noi o mica comunitate de iubitori ai stiloului.
Eu in momentul de fata folosesc un model de la Stipula, Passporto, cred ca este cel mai ieftin model de la ei (s-au re-orientat, ca urmare a crizei economice) cu penita subtire, F - Fine, din otel. Este foarte scurt si poate tinut in buzunar. Deoarece nu are piston sau converter, se incarca cu pipeta, corpul stiloului fiind rezervorul de cerneala.

#28
LucianPoenari

LucianPoenari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2010

View PosteSkybax, on 11th January 2010, 12:13, said:

http://www.poenari.ro/
Eu am gasit astea. Nu vreau sa fac reclama pentru ca nici macar nu il cunosc pe om dar mi se par geniale creatiile.

Salut. Am vazut de ceva vreme ca am accesari pe site de pe acest forum si eram curios sa vad despre ce e vorba. Iti multumesc eSkybax pentru postare, daca mai citesti, te rog mult sa ma contactezi pe email. In alta ordine de idei, ma bucur sa vad interes pentru stilouri si mai ales ca ati deschis o sectiune de discutii pe aceasta tema. Intradevar, in alte tari, mai ales SUA, este o adevarata industrie in acest domeniu, unde instrumentele de scris, ca si hainele, masinile, bijuteriile, sunt considerate un simbol al statutului. Spre marea mea satisfactie, observ ca si la noi oamenii incep sa aprecieze aceste lucruri. Este adevarat ca majoritatea stilourilor achizitionate de la mine sunt pentru a fi facute cadou, dar sunt si pasionati sau colectionari care "incearca" "piesele" mele, iar numarul lor e in crestere.
Nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi ce stilouri sa cumparati, desi mi-au picat multe prin mana. Sunt prea multe variabile in ceea ce priveste scrisul, care pot fi diferite pentru fiecare dintre noi, plus cele externe (densitatea si textura hartiei, cerneala) care pot influenta caracteristicile unei penite. Stilourile trebuie cumparate cu inima, trebuie sa te faca sa te simti mandru ca-l ai, sa spuna celorlalti cine esti si ca esti diferit. Daca il cumperi ca sa scri cu el gresesti, deoarece poti scrie si cu un pix la un leu. Dar si asta e relativ, deoarece eu scriu mai frumos cu stiloul decat cu pixul.
In speranta ca nu va iritat comentariul meu, va doresc numai bine.

Cu stima,
Lucian Poenari

Attached Files



#29
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
De 5 ani (de când am început liceul) scriu cu un stilou Reynolds. Ca aspect arată oribil, dar și acum scrie foarte bine cu toate că l-am scăpat cu penița în jos și a și călcat careva pe peniță. Sper să termin cu el și facultatea.

#30
edydear21

edydear21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.11.2008

View PostC0SM0S, on 31st May 2010, 08:40, said:

am un parker sonnet si am probleme cu penita (ba nu se iriga, ba curge excesiv)

aveti idee daca exista vreun service autorizat?

nu exista asa ceva. magazinele unde se repara stilouri sunt rare in general, iar in romania nici nu se pune problema. din pacate.....


View Postpicpro52, on 1st June 2010, 12:04, said:

Am un Parker 61 din 1975 pe care l-am folosit aproape zilnic. As vrea sa-l mai pot folosi, ca are valoare sentimentala dar din cauza imbatranirii cauciucului pompitei nu-l mai pot incarca cum trebuie si cam curge. Stie cineva unde pot gasi rezerve (patroane) compatibile? Multumesc anticipat!

o poza era utila, pentru ca nu sunt familiarizat cu modelul asta. am citit ca au existat 2 sisteme de umplere cu cerneala pentru parker 61- pe pompita si pe patroane.  daca stiloul e pe sistemul clasic pe pompita, si acea pompita nu poate fi desfiletata, stiloul nu poate functiona cu patroane de cerneala- vorbim aici de 2 sisteme complet diferite.
         cred ca va trebui pur si simplu sa cumparati un stilou chinezesc, si sa inlocuiti acea pompita. alta metoda nu gasesc. e nevoie de un adeziv potrivit si multa indemanare. lipitura trebuie sa fie etansa.

#31
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
Eu am modelul acesta http://www.parkerpen.../product/vector si sunt foarte multumita de el. Il am de cativa ani.

#32
Roxilici

Roxilici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2010
Bună...
Aș avea nevoie și eu de un sfat....
Am primit cadou un stilou, e superb și a fost și destul de scump... Îmi place mult, însă are o problemă : scrie destul de gros. Aș dori un stilou care să scrie subțire... Ceva sugestii ? :)
Ah, și mă bucur enorm că există o comunitate de iubitori ai stiloului! :)

Edited by Roxilici, 06 February 2011 - 23:02.


#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Mi-a placut link-ul cu stilourile Poenari.
Dupa ce am citit tot site-ul am vazut ca sunt facute in Romania (producatorul s-a cam pierdut in povesti).
Dupa parerea mea aspectul acesta este esential. Pentru romanii satui de chinezarii este foarte important sa stie ca acest produs este facut de un conational in tara.

#34
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostRoxilici, on 6th February 2011, 23:01, said:

Bună...
Aș avea nevoie și eu de un sfat....
Am primit cadou un stilou, e superb și a fost și destul de scump... Îmi place mult, însă are o problemă : scrie destul de gros. Aș dori un stilou care să scrie subțire... Ceva sugestii ? :)
Ah, și mă bucur enorm că există o comunitate de iubitori ai stiloului! :)
Pai unele sunt facute sa scrie gros pentru scris caligrafic. Am si eu unul si abia cand am invatat sa ,,mangai" hartia cu el mi-am dat seama de calitatea lui. E clar ca nu e pentru uz cotidian. Ce faci daca trebuie sa completezi formulare cu spatii minuscule? O solutie de moment-intorci penita invers dar se toceste repede la uzul permanent.
Revenind la subiectul topicului-am un Parker care scrie superb si care a trecut prin toate incercarile posibile. Chiar dupa multi ani arata si scrie super bine. Si aurul cu care e placata carcasa nu s-a luat absolut deloc.

#35
Roxilici

Roxilici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2010

View PostTLGTLC, on 7th February 2011, 14:52, said:

Pai unele sunt facute sa scrie gros pentru scris caligrafic. Am si eu unul si abia cand am invatat sa ,,mangai" hartia cu el mi-am dat seama de calitatea lui. E clar ca nu e pentru uz cotidian. Ce faci daca trebuie sa completezi formulare cu spatii minuscule? O solutie de moment-intorci penita invers dar se toceste repede la uzul permanent.
Revenind la subiectul topicului-am un Parker care scrie superb si care a trecut prin toate incercarile posibile. Chiar dupa multi ani arata si scrie super bine. Si aurul cu care e placata carcasa nu s-a luat absolut deloc.

Până la urmă am rămas la un Cerruti. Scrie mult mai usor decât celălalt (celălalt era un Regal), alunecă mai bine și scrie și mai subțire.
Primul,Regal, are penița de aur cu argint
aveți aici un link  : http://www.auctiondo...mbridge_chrome/

Iar cel de la Cerruti, are penița din iridium (am înțeles că e mai durabilă)
link : http://www.thepowero.....tail/NS7792 N

#36
iodecinimenialtu

iodecinimenialtu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2011

View PostRoxilici, on 6th February 2011, 23:01, said:

Bună...
Aș avea nevoie și eu de un sfat....
Am primit cadou un stilou, e superb și a fost și destul de scump... Îmi place mult, însă are o problemă : scrie destul de gros. Aș dori un stilou care să scrie subțire... Ceva sugestii ? :)
Ah, și mă bucur enorm că există o comunitate de iubitori ai stiloului! :)
Salut. Penitele stilourilor sunt categorisite astfel : EF- foarte subtire, F-subtire, M-mediu, B-gros,BB-foarte gros. Tocmai de aceea trebuie sa avem in evidenta si aceste detalii, la achizitionarea unui stilou.Deci stiloul nu are o problema ca scrie gros !!!
Legat de branduri , cred ca totul e relativ. Depinde ce cauti la un stilou, stil, calitate, durata de viata (a stiloului), etc. Cred ca daca vrem o "arma" , un stilou nu e tocmai alegerea potrivita. In opinia mea stiloul e ceva artistic, ceva delicat si ceva care ar trebuii sa ne reprezinte. Avem un stilou doar pentru a ne iscalii cu el, suntem nevoiti sa scriem doar cu stiloul, ne place, ne modeleaza scrisul sau e la moda si ne creaza impresia ca suntem in rand cu altii si suntem mai diferiti?
Sunt o parte din intrebarile la care trebuie sa ne raspundem noua mai intai si apoi sa alegem ce vrem de fapt.
Sper sa nu jignesc pe nimeni si sper ca nici nu am facut-o.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate