Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#37
Vreinuvrei

Vreinuvrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2012
Are cineva un stilou poenari? Am cautat peste tot si n am gasit o parere, cineva care sa mi confirme ori sa mi infirme.. Caut s ami cumpar un stilou si eram hotarat pana acum ce sa mi iau si anume un waterman hemisphere black gt dar acum ma gandesc ca la aceeasi bani pot sa am si ceva mai interesant...  :deadtongue:

#38
Vreinuvrei

Vreinuvrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.01.2012
Si de asemenea, stie cineva vreun magazin in bucuresti unde pot sa ma duc sa incerc un waterman?

#39
adidas00

adidas00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 30.08.2006
Mi-am cumparat si eu un Parker IM argintiu sablat :) Penitele se pot inlocui? As dori ceva mai subtire, un F

#40
pioneer_radu

pioneer_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2011
buna as dori si eu un stilou pana in 80 ron
in set de pix + stilou daca se poate ma ajutati va rog?

#41
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 pioneer_radu, on 21st February 2012, 21:47, said:

buna as dori si eu un stilou pana in 80 ron
in set de pix + stilou daca se poate ma ajutati va rog?
pionierii scriu doar cu stilouri Flaro!

#42
pioneer_radu

pioneer_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2011

 Carrman, on 22nd February 2012, 07:43, said:

pionierii scriu doar cu stilouri Flaro!

si unde mai gasesc stilouri flaro?

#43
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
sibiu

http://www.okazii.ro...flaro-vega.html

Edited by Carrman, 22 February 2012 - 17:01.


#44
pioneer_radu

pioneer_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2011

 Carrman, on 22nd February 2012, 17:00, said:

e bine asta e ruginit si vechi eu vreau un set de stilou+pix  pana in 80 ron
variante?

#45
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
http://www.x-pens.com/ produs in Israel

#46
pioneer_radu

pioneer_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.06.2011

 un_terorist, on 22nd February 2012, 17:56, said:

http://www.x-pens.com/ produs in Israel
sunt bune?

#47
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Da, te uiti pe sait la ei si ma anunti ce model vrei. In functie de disponibilitatea modelului te pot ajuta in achizitia lui.

#48
acader

acader

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 03.11.2010

 Vreinuvrei, on 15th January 2012, 10:37, said:

Are cineva un stilou poenari? Am cautat peste tot si n am gasit o parere, cineva care sa mi confirme ori sa mi infirme.. Caut s ami cumpar un stilou si eram hotarat pana acum ce sa mi iau si anume un waterman hemisphere black gt dar acum ma gandesc ca la aceeasi bani pot sa am si ceva mai interesant...  :deadtongue:

Buna,
Eu am cumparat doua de la Poenari. Sunt superbe, ambalaj fin, dar unul dintre ele nu scrie. Parca e infundat tot timpul.

 pioneer_radu, on 22nd February 2012, 20:41, said:

sunt bune?
Si eu am folosit x-pen si sunt bune.
Si cehii de la koh-i-noor au produse ieftine si bune.

#49
c0ny

c0ny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.12.2011
Buna ziua! Stie cineva care scrie mai subtire dintre un stilou cu penita A si unul cu penita M (ambele Pelikan). va rog furmos

#50
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
Penitele pelikan folosesc sistemul de notare clasic al penitelor- M e medium, F e fine, B e broad, etc.  De notat faptul ca stilourile occidentale moderne scriu mai gros, astfel un fine de la parker, waterman, pelikan, va scrie mai degraba ca un medium, iar un medium va scrie deja gros. Din pacate, majoritatea stilourilor de firma pe care le veti gasi in magazine vor avea penita....medium.
Eu folosesc la scoala numai penite fine. La stilourile asiatice e altfel, penita M va scrie mai degraba ca un F, iar stilourile chinezesti in general vor avea penite echivalent fine/extra fine, chiar daca nu sunt notate ca atare.

Mentionez si ca unele penite, cum e la pelikan, au marimea stantata pe penita, spre baza ei, in timp ce la alte firme, cum e parker, se intipareste litera indicatoare pe plasticul negru de sub penita.

Nu ma omor dupa genul asta de reclama, dar daca e cineva interesat de stilouri care scriu mai subtire si care sa poata fi testate inainte de cumparare, ma puteti contacta prin mesaj privat. Am stilouri japoneze si chinezesti mai deosebite, si am si testere pentru ele(pentru Bucuresti).

Edited by edison21, 17 February 2013 - 00:56.


#51
alex_c87

alex_c87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2014
Salut,

O intrebare, mi-am comandat un stilou waterman iar partea metalica de pe capac(cea folosita pentru a tine stiloul in cazul in care este pus la piept etc) se misca destul de mult.

Este normal sa se miste ? Ma asteptam sa fie fixa si ma gandesc sa il returnez dar am zis sa intreb o parere intai.

Mersi !

#52
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 alex_c87, on 31 octombrie 2014 - 00:05, said:

Salut,

O intrebare, mi-am comandat un stilou waterman iar partea metalica de pe capac(cea folosita pentru a tine stiloul in cazul in care este pus la piept etc) se misca destul de mult.

Este normal sa se miste ? Ma asteptam sa fie fixa si ma gandesc sa il returnez dar am zis sa intreb o parere intai.

Mersi !
Nu am Waterman, dar nu cred ca trebuie sa se miste. Eu as fi incercat intr-un magazin sa vad daca cele de acolo au joc simila. Ce ai facut?

#53
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ultima achizitie.

Waterman Carene - Black Sea - Gold Trim - Solid Gold 18k Medium Nib

Pozele sunt de pe net, review-urile bestiale, abia astept sa il primesc si sa il testez. Mai am un Parker Sonnet care mi-a starnit pofta de stilouri. Nu mai pot sa folosesc intrumente de scris anoste.

Attached Files


Edited by Groot, 02 May 2015 - 13:31.


#54
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Mi-a venit stiloul, este absolut demential, atentia la detaliu este fantastica, scrie impecabil, mi s-a ridicat parul pe ceafa cat de bine se simte in mana si cum aluneca pe hartie.

Am bagat un cartus de cerneala in el, si pana l-am insurubat la loc cerneala a ajuns prin fenomenul de capilaritate la varful penitei. Stilou nou nout, nu a vazut cerneala niciodata. L-am pus pe hartie si a inceput sa scrie. Incredibil.

Este un stilou infiorator de bine lucrat si de performant. Review-urile exceptionale se justifica.

Acum inteleg de unde adictia unora pentru stilouri, colectionari care baga bani seriosi in asa ceva. Pentru ca daca un stilou din gama de pret 200-300 de euro scrie si se simte in halul asta, oare cum se simte unul din gama 300-400? Dar unul din gama 400-500?

Dar unul din aceeasi gama de pret de la competitie? Si lista poate continua.


P.S. Are niste clemute minuscule pe inelul median unde se clipseaza capacul. Cand il inchizi face clantz-ul ala caracteristic bricegelor elvetiene. Un sunet placut. Pe care Parkerul nu il face pentru ca are o bucsa de plastic in capac care clipseaza peste inelul median. La parker e doar senzatia tactila care iti spune ca capacul s-a inchis. La Waterman e si tactil si auditiv.

Edited by Groot, 07 May 2015 - 19:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate