Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

despre stilouri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1328 replies to this topic

#1315
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Din cauza faptului că stiloul îmi dă senzația că are nonstop rezerva pe terminate, chiar și după ce l-am folosit timp de 4h teme = dumincă și alte 6h cursuri + 4h teme = luni, într-un final am decis definitiv și irevocabil ca să-l returnez, deși nu zgârâie foaia aproape deloc în raport cu Ecada Trendy(pe care-l folosesc de ani buni, din cauza căruia se scorojesc pereții atunci când îl folosesc), de departe cel mai silențios(nu se aude absolut deloc) fiind un pix banal de 0,99 lei:



[ https://i.imgur.com/ClPCdU3.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1316
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View Post_V_, on 11 martie 2024 - 19:47, said:

Din cauza faptului că stiloul îmi dă senzația că are nonstop rezerva pe terminate, chiar și după ce l-am folosit timp de 4h teme = dumincă și alte 6h cursuri + 4h teme = luni, într-un final am decis definitiv și irevocabil ca să-l returnez, deși nu zgârâie foaia aproape deloc în raport cu Ecada Trendy(pe care-l folosesc de ani buni, din cauza căruia se scorojesc pereții atunci când îl folosesc), de departe cel mai silențios(nu se aude absolut deloc) fiind un pix banal de 0,99 lei:



[ https://i.imgur.com/ClPCdU3.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Incearcal pe acesta, stilourile în plaja de pret inferioara de la Faber castell, sunt mult mai ok decît cele de la Diplomat, baietelul meu a folosit in clasa zero si în clasa întîi si a fost ok, asta pina a fost sapat pe jos si calcat in picioare .

https://www.emag.ro/...6/pd/DWNH7SBBM/


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H9j25Y5GGvU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stefanionutmarius, 12 March 2024 - 07:05.


#1317
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View Post_V_, on 11 martie 2024 - 19:47, said:

Din cauza faptului că stiloul îmi dă senzația că are nonstop rezerva pe terminate, chiar și după ce l-am folosit timp de 4h teme = dumincă și alte 6h cursuri + 4h teme = luni, într-un final am decis definitiv și irevocabil ca să-l returnez, deși nu zgârâie foaia aproape deloc în raport cu Ecada Trendy(pe care-l folosesc de ani buni, din cauza căruia se scorojesc pereții atunci când îl folosesc), de departe cel mai silențios(nu se aude absolut deloc) fiind un pix banal de 0,99 lei:



[ https://i.imgur.com/ClPCdU3.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si stilourile de la Herlitz in special modelul my pen style au fost ok  si chiar au scris ok pentru un stilou ieftin .

https://www.emag.ro/.../pd/DJFVRYMBM/?

Dar pentru un stilou excelent la un pret bun de obicei nu prea ai ce sa gasesti in liniile scolare  pentru asta as recomanda ceva care nu functioneaza cu cartuse standard internationale dar care are convertor in pachet si poate fi folosit si cu cerneala din calimara dar si cu cartuse , este cam dublu ca pret dar scrie excelent am folosit unul ca stilou primar ide zi pentru cîtiva ani il am si acum si  functioneaza excelent si acum .

https://www.sheaffer...tt-nt/stilou-36

Transportul este gratuit .

Edited by stefanionutmarius, 12 March 2024 - 07:59.


#1318
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Voi utiliza pixul de 1 leu bucata - la orele de curs și stiloul de 9 lei - la temele de acasă(ca să nu deranjez pe absolut nimeni cu acele zgârieturi ale peniței).

Legenda spune că pixurile strică scrisul, acesta fiind de altfel și motivul real pentru care am căutat să achiziționez un stilou ceva mai bun, în raport cu ceea ce folosesc în acest moment.

Review-urile stilourilor de pe Youtube sunt făcute doar de către persoane care nu scriu în regim intensiv, așa cum scriu eu(~10h/zi), deci mi-e clar că nu pot fi scoase-n evidență anumite neajunsuri ale diverselor modele de stilouri...

Ca idee, Ecada Trendy îl folosesc de cel puțin 5 ani, aproape-n fiecare zi, am plătit pe el cel mult 5 lei, a scris din prima secundă în care i-am montat o rezervă Parker, liniile cuvintelor nu se întrerup absolut deloc, culoarea păstrându-se constantă nonstop, singur neajuns fiind acela că zgârâie infernal foaia - exact ca-n prima zi de utilizare.

La cel mult 15 minute, după achiziție, m-am întors cu el la librărie ca s-o rog pe vânzătoare dacă mi l-ar putea schimba, întrucât bănuiesc că-i ceva în neregulă cu penița la stiloul pe care tocmai mi l-a vândut și mi-a spus să nu-mi fac probleme, căci după o zi de folosire se mai tocește penița, iar într-un final n-o să mai zgârâie foaia absolut deloc... au trecut cel puțin 5 ani de la acea discuție, iar azi la stiloul meu cel de toate zilele se manifestă acest minus exact ca-n prima zi!...

#1319
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Este foarte posibil ca stiloul escada sa zgîrie chiar si dupa 5 ani in o singura situatie probabil are o penita cu vîrf pliat practic este facut si vîful o data cu restul penitei pe presa ștanță, acest gen de penite de obicei se intîlnesc si la stilourile mai ieftine de la schnider dar si la alte stilouri gen Pilot v și din cauza modului cum este confectionata penita acea senzatie de a zgîria practic nu va disparea niciodata . Penitele pentru stilourile ceva mai scumpe sunt facute in doi pași se stanteaza penita propriu zisa din metalul primar fie din oțel inox cromat , fie din aur la cele foarte scumpe si ulterior se sudeaza in vîrf o pastila sferica de aliaj de iridium un material extrem de dur dar care in timp se mai slefuieste si stiloul practic scrie din ce in ce mai lin la penitele din primul tip nu se întîmpla fenomenul acesta . Eu unul îți recomand stiloul Sheaffer 100 si o călimară de pelikan 4001 Royal Blue de 62 ml pentru folosit acasa la teme , este un stilou excelent care se comporta stabil pe parcursul timpului, eu unul am folosit unul exact la fel cîtiva ani ca stilou pentru utilizat zi de zi . Iar pentru la scoala as recomanda daca ai rabdare sa vina acest stilou tocmai din China , un Hero 616 Doctor este un stilou pe care Hero il produce de mai bine de 50 de ani practic parinti tai probabil si bunici au scris cu el , costa un pic mai mult decit escada in jur de 20 de lei dar este un stilou excelent il gasesti pe aliexpress cele mai bune sunt cele in versiunea blister.

Attached Files


Edited by stefanionutmarius, 12 March 2024 - 09:28.


#1320
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
@V

Incearca un Pilot MR, e vreo 100-120 lei însă nu dezamăgește. Eu am 3 și au fost ok, ultimul pleca mai greu însă după vreo câteva reîncărcări merge perfect. Corp metalic, inclusiv filetul, penița aluneca ușor, scriu cursiv.

Alternativ ceva de pe la Lamy ori un al-star sau vista. Din câte stilouri am, eu la astea ma întorc mereu pentru daily use. La grip, Lamy e mai ergonomic ca Pilot Mr, în schimb Pilotul e construit mai bine.

Pentru ce ai tu nevoie (scris la cursuri), ideal ar fi sa ai doua stilouri cu piston ca au rezervorul mai mare și le reîncarci mai rar, sa nu stai cu calimara după tine sau sa dai o grămadă de bani pe rezerve.

Singurul care îmi vine în minte e Twsbi Eco, nu dețin dar am scris cu unul și e ok. Dezavantaj ca nu se prea găsesc pe la noi și sunt ceva mai scumpe.

Dacă nu folosești vreo hârtie mai răsărit pentru notițe, sa iei penițe care scriu fin (EF sau F). La pilot poți sa iei M ca este de fapt un F.

Edited by un_dac, 12 March 2024 - 14:43.


#1321
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Poststefanionutmarius, on 12 martie 2024 - 09:27, said:



Sa nu te superi pe mine, stiu ca esti fan, insa as evita acele Hero. Si eu le-am prins in scoala generala, erau singurele care se gaseau pe la librarii. Dupa multi ani de la terminarea scolii, din nostalgie, mi-am luat cateve stilouri chinezesti insa experienta mea cu ele a fost horor (unul mi-a curs in sacou). Poate intre timp au mai imbunatatit calitatea, recunosc ca am nimerit si cateva mai ok (Jinhao si niste no-nameuri) insa eu nu m-as baza pe un astfel de stilou pentru scris la cursuri.
Daca stau sa-mi aduc aminte bine, nici cele din scoala nu performau prea bine (se stramba penita, curgeau..).


Cerneala as zice mai degraba Lamy, 4001 de la Pelikan se usuca repede in penita daca lasi capacul desfacut si se oxideza (isi schimba culoarea). Efectul e placut, insa nu e de dorit cand scrii la foc automat, faci pauza uiti sa pui capacul si trebuie sa reiei scrisul cu penita uscata.

#1322
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009

View Postun_dac, on 12 martie 2024 - 15:05, said:

Sa nu te superi pe mine, stiu ca esti fan, insa as evita acele Hero. Si eu le-am prins in scoala generala, erau singurele care se gaseau pe la librarii. Dupa multi ani de la terminarea scolii, din nostalgie, mi-am luat cateve stilouri chinezesti insa experienta mea cu ele a fost horor (unul mi-a curs in sacou). Poate intre timp au mai imbunatatit calitatea, recunosc ca am nimerit si cateva mai ok (Jinhao si niste no-nameuri) insa eu nu m-as baza pe un astfel de stilou pentru scris la cursuri.
Daca stau sa-mi aduc aminte bine, nici cele din scoala nu performau prea bine (se stramba penita, curgeau..).


Cerneala as zice mai degraba Lamy, 4001 de la Pelikan se usuca repede in penita daca lasi capacul desfacut si se oxideza (isi schimba culoarea). Efectul e placut, insa nu e de dorit cand scrii la foc automat, faci pauza uiti sa pui capacul si trebuie sa reiei scrisul cu penita uscata.
Multe Hero cu penita ascunsa nu sunt asa stralucite inclusiv modele similare de alte marci chinezesti insa varianta Hero 616 Doctor adica acelea care vine in blister individual sunt ok atit ca calitate, cit si cu penita fina dar si la un pret mic (intradevar hero 616 vine in mai multe variante, care nu sunt asa de ok ) , la un pret mai mare am mult mai multe variante mult mai ok, atît marci occidentale cît si chinezesti dar la pret foarte mic este foarte greu sa recomanzi ceva perfect din toate punctele de vedere .
La un pret intre 90 si 110 lei gasesti wing sung 601,  eu unul anu trecut i-am facut cadou invatatoarei fiului meu un Wing Sung 601 pe culoarea rosu de burgundia si o calimara de cerneala rosie de la Sheaffer , binenteles ca indiferent cum a venit stiloul respectiv din China , acesta, bineînteles ca  nu a fost facut cadou inainte sa fie prelucrata penita de catre mine .

Edited by stefanionutmarius, 12 March 2024 - 20:29.


#1323
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Poststefanionutmarius, on 07 martie 2024 - 18:10, said:

Scrie bine Majjohn A1 si nu se usuca cerneala, e chiar foarte ok.

In teorie, nu merge penita de la Vanishing Point in carcasa de Majohn A1?

o modalitate sa-ti iei stilou cu penita de aur capless cu mai putin de 600 lei.

#1324
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De ce trebuie făcut "rodaj" la stilouri dacă vrei să dai cuiva?
Din câte am auzit, nu e prea bine să împrumuți stiloul, că fiecare om are scrisul lui. Eu de exemplu țineam penița în mod diferit.
Din programul Teatrului "Ventura", probabil anii '20, 2 reclame la stioluri "Eversharp". Chit că am un scris urât, scrisul cu stiloul rămâne o artă. Contează și hârtia pe care aluncă. Cu stiloul scriu mai frumos. Mai pot face și desene, că nu alunecă așa de repede precum creionul sau pixul, deci ai control. Încă știu să fac literele de mână, așa precum am învățat în clasa 1.

Attached File  Program Teatru Ventura anii '20 pg. 4 reclama creioane mecanice Eversharp + stilouri Wahl-Pen.jpg   195.74K   4 downloadsAttached File  Program Teatru Ventura anii '20 pg. 4 reclama Eversharp + stilouri Eversharp Wahl-Pen.jpg   176.15K   4 downloads

Cerneala "Hero" sau "Koh-I-Noor" e bună?
Ca f.d., în Română denumirea "stilou" provine de la "stilus" (peniță). În Engleză e "fountain pen".

#1325
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
"un_dac" In teorie ar fi posibil sa mearga tot ansamblu interior de la Pilot VP in Majohn A1, dar nu sunt sigur ca este complect compatibil .

 djl, on 25 martie 2024 - 19:36, said:

De ce trebuie făcut "rodaj" la stilouri dacă vrei să dai cuiva?
Din câte am auzit, nu e prea bine să împrumuți stiloul, că fiecare om are scrisul lui. Eu de exemplu țineam penița în mod diferit.
Din programul Teatrului "Ventura", probabil anii '20, 2 reclame la stioluri "Eversharp". Chit că am un scris urât, scrisul cu stiloul rămâne o artă. Contează și hârtia pe care aluncă. Cu stiloul scriu mai frumos. Mai pot face și desene, că nu alunecă așa de repede precum creionul sau pixul, deci ai control. Încă știu să fac literele de mână, așa precum am învățat în clasa 1.

Program Teatru Ventura anii '20 pg. 4 reclama creioane mecanice Eversharp + stilouri Wahl-Pen.jpg Program Teatru Ventura anii '20 pg. 4 reclama Eversharp + stilouri Eversharp Wahl-Pen.jpg

Cerneala "Hero" sau "Koh-I-Noor" e bună?
Ca f.d., în Română denumirea "stilou" provine de la "stilus" (peniță). În Engleză e "fountain pen".


In teorie in stilouri ieftine este ok atît cernelurile de la Hero cit si cele Koh-I-Noor însa în stilori vintage sau stilouri mai scumpe care pot fi mai sensibile, recomand folosirea de cerneluri de calitate, sigure.

Edited by stefanionutmarius, 26 March 2024 - 08:12.


#1326
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Poststefanionutmarius, on 26 martie 2024 - 08:16, said:

"un_dac" In teorie ar fi posibil sa mearga tot ansamblu interior de la Pilot VP in Majohn A1, dar nu sunt sigur ca este complect compatibil .

Merge, sunt perfect interschimbabile. La minutul 2-3:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uHdMa6r44Vk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1327
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
La librariile alexandria, stilourile au 50% reducere.
https://www.librarii...umente-de-scris

#1328
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Ador stiloul. Toată viața am scris numai cu stiloul sau creionul. Cu pixul nu mă descurc Posted Image

Am schimbat mai multe stilouri dar până la urmă m-am oprit la Waterman.
Am două bucăți un Hemisphere si un Expert, amblele negru mat. Deși Hemisphere e mai finuț, așa ca pentru doamne, totuși eu prefer Expertul.

Attached Files



#1329
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am comandat vreo 15-20 de stilouri jinhao x450 acum vreo 3 ani. Majoritatea le-am facut cadou pe la rude insa am mai gasit recent vreo cateva prin sertar.

Standard vin cu penita M care nu prea imi place cum scrie, asa ca am comandat doua seturi de penite EF si F

Au venit si azi am apucat sa le schimb. Deci, prima impresie e wow! e cu totul alt stilou. Ambele tipuri de penite scriu subtire, fara intreruperi. F-ul e ideal pentru ce am eu nevoie (scris la birou), penita e ceva mai umeda insa nu imbiba foaia. EF e mai uscata dar merge.

Indraznesc sa zic ca scriu mai bine decat un Parker Soonet pe care il am in colectie.

Cred ca o sa mai comand cateva + penitele EF si F sa le am cand o incepe fetita scoala. Nu prea eram fan stilouri chinezesti dar la cat de ieftine sunt Jinhao in combinatie cu penite fine sunt best-buy.

Edited by un_dac, 06 April 2024 - 22:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate