Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

"Cand te mariti?"

- - - - -
  • Please log in to reply
1169 replies to this topic

#55
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

View Postpelikanu, on 26th December 2009, 11:12, said:

Citat, Mircea Eliade:

"In dragoste nici o certitudine nu e definitiva. Lucrul acela elementar-sentimentul ca esti iubit- trebuie necontenit verificat, caci o singura indoiala, o singura greseala surpa totul in nebunie si extaz"
Eu nu vreau sa fiu iubita. Vreau sa iubesc eu. De iubit, tind sa cred ca sunt iubita. Si, intr-un fel, iubesc si eu, dar ma apuca frica sa fac pasul. Ma gandesc si nu-mi vine sa cred ca, daca fac pasul, s-a terminat... N-o sa mai fiu cu nici un alt barbat si n-o sa mai fiu libera ca acum sa flirtez etc. Acuma nu ma simt legata. Am doar o relatie, dar sa fiu maritata si sa mai am si copil... Chiar ca s-a terminat. Ar insemna ca incepe o alta etapa si mie imi place asta. Vreau sa dureze cat mai mult.
Aparent e foarte simplu: vrei ceva sau nu vrei. Dar eu parca si as vrea si n-as vrea.

Edited by micul_licurici, 26 December 2009 - 11:21.


#56
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 11:18, said:

Eu nu vreau sa fiu iubita. Vreau sa iubesc eu. De iubit, tind sa cred ca sunt iubita. Si, intr-un fel, iubesc si eu, dar ma apuca frica sa fac pasul. Ma gandesc si nu-mi vine sa cred ca, daca fac pasul, s-a terminat... N-o sa mai fiu cu nici un alt barbat si n-o sa mai fiu libera ca acum sa flirtez etc. Acuma nu ma simt legata. Am doar o relatie, dar sa fiu maritata si sa mai am si copil... Chiar ca s-a terminat. Ar insemna ca incepe o alta etapa si mie imi place asta. Vreau sa dureze cat mai mult.
scuza-ma dar eu cred ca pana la varsta asta trebuia sa cresti :)

#57
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
In acest caz, nu vorbim nici despre "mentalitate" si nici despre "realitate" - ci doar despre "maturitate" - sau asumarea responsabilitatilor.
Aici .. tu esti motorul care conduce deciziile - fara ca unul din cei care te inconjoara sa-ti poata oferi un impuls.




Later Edit: Uneori ajuta sa vorbesti despre responsabilitatile care le implica un astfel de pas cu persoane care deja au trecut de acest pas, ele iti vor putea evidentia bine plusurile si minusurile acestei decizii. Nu iti imagina ca in momentul in care ai pus verigheta pe mana s-a incheiat viata ta. Din contra, atunci capata o aroma placuta - vei vedea cu siguranta ca o decizie radicala, pe langa ca inchide cateva usi, deschide altele ;)

Edited by pelikanu, 26 December 2009 - 11:40.


#58
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009
1. La 30 de ani ești încă tânăr/ă. Ești de-o seamă cu Dromihete sau cu butoiu' de stejar al lu' tataie din beci.

2. Nu-i nicio problemă dacă nu te-ai înmatriculat și mai mergi cu numere de Bulgaria, înseamnă că nu ți-a cântat cucul încă. Dar mai du-te și tu după el în pădure...

3. Totuși, de ce să se gândească toți dobitocii la mine atâta timp cât mă gândesc eu?!

View Postmicul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

"cand jucam la nunta?" etc.

Când o cânta cucu' pe două crăci, ca Van Damme pe două scaune și pe două voci: si bemol - do major! Așa să le răspunzi...

#59
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
poate dai de vreun virinel de xxxxx ani, stai cu e,l ii faci vraji ,moare ii iei banii si apoi te iau eu cand fac 18 ani  B)
mi-ai amintit de un banc ,cand eram mic la fiecare nunta toate babele imi spuneau,, tu urmezi,, ... acum la fiecare inmormantare eu le zic,, tu esti urmatoarea ,,

Edited by turkkkkku, 26 December 2009 - 12:16.


#60
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 11:18, said:

Aparent e foarte simplu: vrei ceva sau nu vrei. Dar eu parca si as vrea si n-as vrea.
cunosc filingu'. ma uit in jurul meu la oamenii care au copii, pare dragut, ma gandesc ca intr-o zi o sa am si eu vreo 4. dar nu ma grabesc spre ziua aia. imi place viata mea de acum. imi place ca daca am chef sa plec undeva, imi iau concediu, las un sac de mancare pentru caini la vecini, duc pisica la mama si am plecat. imi place sa pot sa fac ce vreau cu viata mea, fara sa ma gandesc ca as putea sa mor din asta si as lasa in urma copii de care ar trebui sa aiba grija altcineva. am o prietena mare amatoare de diverse sporturi ca si mine. de cand are un copil nu se mai apropie decat de tenis, bowling si alte chestii pentru pensionari. e ingrozita ca ar putea muri si copilul ei ar trebui sa fie crescut de cine stie cine.
cat despre casatorie...pe mine ma intrebau de la 18 ani, ca la mine in familie toate femeile s-au maritat de tinere si virgine. eu si sor-mea suntem rusinea neamului. am schimbat strategia de la o vreme. cand ma intreaba de ce nu ma marit, ma prefac trista si dezamagita, spun ca as vrea, dar ce sa fac daca nu ma vrea nimeni? dupa ce imi plang de mila cateva minute se plictisesc si schimba subiectul. nu e amuzant sa chinui cu subiecte dureroase pe nimeni.
soptesc intre ei: saraca fata si e frumusica si gospodina, da' na, de la atata scoala... :roflmao:

#61
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Eu le zic ca-s maritata de mult, da' nu au aflat ele!

#62
amicul_tau

amicul_tau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmicul_licurici, on 25th December 2009, 23:41, said:

"Ai si tu pe cineva?" - asta e a doua intrebare. "Hai sa-ti dau un baiat bun". De chestia asta mi-e frica cel mai mult. De obicei baietii astia buni sunt niste ratati handicapati (am fost la vreo 3 intalniri aranjate dupa care rudele mi-au reprosat ca fac prea multe nazuri si nu apreciez eforturile care se fac).
Ce inseamna baiat ratat handicapat?

Te rog explica.

#63
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postmicul_licurici, on 26th December 2009, 09:06, said:

Bubalus, Pelikanu etc. aveti exact mentalitatea rudelor mele.
Deci, daca fix pana la 30 de ani n-ai facut copil, esti o femeie ratata.
nush ce ai inteles tu din ce am zis eu....nu e vorba de mentalitate.....ci de un fapt logic....si mai ales nu se referea la tine care zici ca ai o relatie de 4 ani.

am zis ca daca o femeie la 30 de ani nu are inca o relatie stabila.... are mai multe sanse sa raman singura sau sa ia un dobitoc decat sa gaseasc marea dragoste. de ce? pentru ca o femeie cu cat inainteaza in varsta cu atat devine mai pretentioasa si mai putin dispusa sa faca anumite concesii sau sa treaca cu vederea anumite neajunsuri....si fara sa iti ai seama ajungi la 40 de ani fara sa ai pe nimeni lanaga tine. apoi e cazul ca timpul o va presa si va lua primul barbat care-i iese in cale..."primul venit primul servit" care nu va fi ceea ce si-a imaginat...se vor acumula frustrari si neajunsuri...si tot asa....
intradevar e posibil sa gasesca si marea dragoste la 30+ de ani....dar tind sa cred ca sansele sunt mai mici.....


daca pentru tine dupa 4 ani de relatie nu esti sigura ca vrei sa te mariti sau nu..... scuza-ma.... dar ce ai facut in astia 4 ani? parerea mea ca sunt ani pierduti.

#64
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,991
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdarkangelo, on 26th December 2009, 13:10, said:

imi place ca daca am chef sa plec undeva, imi iau concediu,
Si crezi ca maritata fiind nu o sa mai ai concediu sau nu vei mai putea merge unde ai chef?
E mai amuzant sa mergi de una singura, sa nu ai cu cine impartasi o impresie etc?

#65
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostBogdan R, on 26th December 2009, 14:23, said:

Si crezi ca maritata fiind nu o sa mai ai concediu sau nu vei mai putea merge unde ai chef?
E mai amuzant sa mergi de una singura, sa nu ai cu cine impartasi o impresie etc?

Cred ca se refera la situatia maritata cu copii, in care intervine intotdeauna problema "unde-l las pe ala micu?"

#66
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostBogdan R, on 26th December 2009, 14:23, said:

Si crezi ca maritata fiind nu o sa mai ai concediu sau nu vei mai putea merge unde ai chef?
E mai amuzant sa mergi de una singura, sa nu ai cu cine impartasi o impresie etc?

nu plec de una singura. dar nu sunt obligata sa plec cu cineva anume. si nu am copii mici care sa ma impiedice sa plec unde vreau eu. sau crezi ca poti sa pleci undeva pe amazon cu un bebelus dupa tine?

#67
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,991
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdarkangelo, on 26th December 2009, 14:34, said:

nu plec de una singura. dar nu sunt obligata sa plec cu cineva anume. si nu am copii mici care sa ma impiedice sa plec unde vreau eu. sau crezi ca poti sa pleci undeva pe amazon cu un bebelus dupa tine?
Cu un bebelus nu poti, trebuie sa-l lasi la bunici, dar cu un copil mare poti.
Sau tu mergi chiar an de an pe Amazon?
Oricum, marii exploratori au avut, de regula, copii.

#68
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postdarkangelo, on 26th December 2009, 14:34, said:

nu plec de una singura. dar nu sunt obligata sa plec cu cineva anume. si nu am copii mici care sa ma impiedice sa plec unde vreau eu. sau crezi ca poti sa pleci undeva pe amazon cu un bebelus dupa tine?
cred ca poti sa ai multe alte bucurii cu un "copilas mic dupa tine", mult mai intense decat o calatorie pe amazon. pe care poti s-o faci peste 2-3 ani, nu cred ca pleaca amazonul undeva.
ma rog, fiecare priveste lucrurile din perspectiva sa, eu imi doresc sa nu pierd nimic din copilaria copilului meu si sa fiu acolo cand creste si cand se intampla lucruri importante in viata lui. calatorii exotice pot sa fac inainte sau dupa, fara sa simt ca " ma impiedica al meu copil sa ma simt bine".
mi se pare interesant cum privesc unii casatoria ca pe o...incatusare, sa zic asa. sfarsitul libertatii, obligatia de a face niste lucruri "cu cineva". sunt curioasa totusi cum se descurca intr-o relatie si cum vine asta " am o relatie cu cineva de x ani da' petrec concediul singura sau cu alte persoane si nu sunt obligata sa plec undeva cu cineva anume care sa ma impiedice sa ma simt libera si sa flirtez cu alte persoane de sex opus". cred ca daca partenerul meu mi-ar zice asta ar fi destul de clar ce inseamna, si reciproca e valabila.
:peacefingers:

#69
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,991
  • Înscris: 25.06.2007

View PostThomas-, on 26th December 2009, 14:33, said:

Cred ca se refera la situatia maritata cu copii, in care intervine intotdeauna problema "unde-l las pe ala micu?"
Noi am dus copii peste tot, ala mare a vazut deja o groaza de tari.
Evident, nu (inca) in locatii foarte exotice/extreme.
Pe baiat intentionez sa-l iau la vreo 10-12 ani in turul Scandinaviei, pe motocicleta, cu atingerea Capului Nord (si baia de rigoare, in Oceanul Arctic)...


View Postrox, on 26th December 2009, 14:52, said:

Un mod de gandire matur si responsabil.
Felicitari!

Edited by Bogdan R, 26 December 2009 - 14:57.


#70
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostBogdan R, on 26th December 2009, 14:53, said:

Noi am dus copii peste tot, ala mare a vazut deja o groaza de tari.
Evident, nu (inca) in locatii foarte exotice/extreme.
Pe baiat intentionez sa-l iau la vreo 10-12 ani in turul Scandinaviei, pe motocicleta, cu atingerea Capului Nord (si baia de rigoare, in Oceanul Arctic)...
Pai da, sunt lucruri frumoase pe care le faci impreuna cu cei dragi pentru ca ii iubesti. Nu te incurca, nu te constrang, nu te simti "obligat sa..."

Mie mi se pare ca oricum perspectiva topicului s-a schimbat radical din " ma intreaba familia cand ma marit si sunt disperati ca nu ma vrea nimeni/ nu vreau pe nimeni" in " familia mea nu stie nimic despre mine". Solutia as fi sa le zica extrem de clar sa nu se mai bage in viata ei si ca nu o sa se marite prea curand pentru ca vrea sa mai "copilareasca" si gata.

#71
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostBogdan R, on 26th December 2009, 14:50, said:

Cu un bebelus nu poti, trebuie sa-l lasi la bunici, dar cu un copil mare poti.
Sau tu mergi chiar an de an pe Amazon?
Oricum, marii exploratori au avut, de regula, copii.

nu mi-as lasa niciodata copilul la bunici.
evident ca nu merg an de an. era vorba doar de faptul ca imi place situatia de acum si nu ma pot hotara s-o schimb, cel putin nu atata timp cat ma gandesc ca m-as simti frustrata daca nu as face o anumita chestie din cauza copilului. sunt prea multi oameni care-si trateaza copii ca pe o piatra de moara atarnata de gat. eu nu voi fi unul din ei.

View Postrox, on 26th December 2009, 14:57, said:

Solutia as fi sa le zica extrem de clar sa nu se mai bage in viata ei si ca nu o sa se marite prea curand pentru ca vrea sa mai "copilareasca" si gata.
nu merge intotdeauna.
eu am incercat toate variantele posibile: le-am spus sa ma lase-n pace, n-am mai trecut pe la ei, le-am spus ca sunt lezbiana, etc. in anumite familii (cum e a mea de exemplu, de tip mini-comunitate) faptul ca ai o anumita varsta (si eu mai am pana la 30) si esti necasatorita e tratat ca un fel de rateu al parintilor. si nu se vor lasa pana nu se vor gasi in situatia cu care sunt obisnuiti si cu care se simt comfortabil (o femeie de peste 20 de ani e musai sa fie maritata, altfel e ceva ciudat cu ea).

#72
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai mie oricum mi se pare ceva ciudat cu o femeie care are o relatie de x ani dar mai umbla si cu altii :lol:

serios vorbind, orica de greu de priceput ar fi cred ca in momentul in care le zici in fata " eu nu vreau sa ma marit, eu vreau sa ma distrez, sa fiu libera, sa umblu cu cine vreau, sa nu fiu legata de cineva, sa plec unde vreau cand vreau cu cine vreau fara sa am parte de mustrari sau regrete, nu vreau sa vad zilnic aceeasi fata pentru restul vietii mele" oricine intelege. or sa se scandalizeze, dar e si asta o forma de negare a situatiei, pe care oricat ar vrea sa o ignore, o cunosc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate